Quantcast

Ерих Фром - "Здраво друштво"

Karen_Souza

Veoma poznat
Moderator
Poruka
11.180
Тренутно читам управо ову књигу. Књига је први пут објављена 1955. Још тада је изгледа друштво кренуло у суноврат услед капитализма.
Не могу да одолим да не отворим ову тему. У књизи су садржани и проблеми друштва у коме данас живимо. Посебно ме је на ову тему навео део у коме Фром објашњава систем вредности који је капитализам донео. Прецизније, све више, посебно у данашње време, се успех мери величином материјалног богатства и само њиме. Јако ретко ћете чути некога да каже да је тај и тај прави срећник јер има добар и стабилан брак и петоро деце, а камоли да се за њега сматра да је успешан. Моја пријатељица има одличан брак и четворо деце, али не и пуно пара. Напротив. Када то већини поменеш, сажаљевају и њу и целу породицу.
Да ли је још неко читао ову књигу и шта мисли о њој?

Karen_Souza

Veoma poznat
Moderator
Poruka
11.180
Nisam, ali si me zainteresovao/la. Možemo za koji dan da prodiskutujemo

Inače imaš jednu grešku u tekstu -
sistem bezvrednosti koji je kapitalizam doneo.​
Наравно! Када год будеш пожелео. Ја сам још увек на пола књиге, али ме држи и отвара разна питања.
Да знаш да је систем безвредности!

Nisam ništa čitao od Froma još uvek, od kada sam planirao Anatomiju ljudske destruktivnosti, ali nikako da je pročitam.
Ако будеш имао времена, ово је одлична књига. Покренућу и његов део о родитељству на овој теми. Морам зо лепо да формулишем.

Zdravo drustvo nisam citala a jesam Anatomiju ljudske destruktivnosti i Umece ljubavi.Koliko sutra potrazicu,jer Karen ima istancan ukus:heart:
Хвала, Феј! :cmok2:

Каква му је та Анатомија?

Наутилус

Domaćin
Poruka
3.563
Имам ту књигу (Здраво друштво) и читао сам је давно, тако давно да ми се од тада и рукопис изменио (:think:) Ово издање је из осамдесет треће – осамсто осамдесет треће. Шта да кажем, добар је Фром али не бих могао да издвојим неку његову књигу посебно.

''Турист'' са својом камером је изразити симбол отуђеног односа према свету. Пошто је стално заузет снимањем, он, у ствари, не види ништа, осим посредством своје камере. Камера види за њега, а резултат свог ''пријатног'' путовања је збирка фотографија, која је замена за доживљаје које је могао да има, а није их имао.
Здраво друштво, Фром

Fej*

Domaćin
Poruka
4.492
@Karen_Souza
po ovom sparnom danu obisla sam par knjizara i nisam nasla Zdravo drustvo.pokusacu sa citaonicama,jer je nisam nasla ni na netu u PDF-u.
A Anatomiju imas ,ako volis i na netu,moze free ,da se skine.pokusaj ovaj link,jer ima oba dela

https://nostalgijazanimljivosti.blogspot.com/2014/12/anatomija-ljudske-destruktivnosti-erih.html

Svedoci smo razlicitih vrsta nasilja.Uporedjujuci,zivotinjsko i ljudsko iz svih uglova,pokusava da nam pokaze i stepen ljudske destruktivnosti.
Anatomiju je pisao 6 godina. Dodajem pomeni vrlo lepu misao
"Ne moramo nikome ništa da objašnjavamo i odgovaramo, dok naši postupci ne pričinjavaju bol ili ne utiču na druge. Koliko je života bilo uništeno neophodnošću "objašnjavanja", koje obično podrazumijeva da bi vas "razumjeli", to jeste opravdali. Sude o vašim postupcima, i po njima - o vašim istinskim namjerama, ali znajte da je slobodan čovjek dužan da objašnjava nešto samo samom sebi - svom umu i svijesti - i malobrojnim, koji imaju pravo da zahtijevaju objašnjenje."

Karen_Souza

Veoma poznat
Moderator
Poruka
11.180
Имам ту књигу (Здраво друштво) и читао сам је давно, тако давно да ми се од тада и рукопис изменио (:think:) Ово издање је из осамдесет треће – осамсто осамдесет треће. Шта да кажем, добар је Фром али не бих могао да издвојим неку његову књигу посебно.

''Турист'' са својом камером је изразити симбол отуђеног односа према свету. Пошто је стално заузет снимањем, он, у ствари, не види ништа, осим посредством своје камере. Камера види за њега, а резултат свог ''пријатног'' путовања је збирка фотографија, која је замена за доживљаје које је могао да има, а није их имао.
Здраво друштво, Фром
Изгледа да имамо исто издање. Искрено, ово је прва његова књига коју читам. Волим да читам психологију. Фром ми је јасан и питак, не преопширан. Одговара ми.
Тему сам отворила јер сам имала жустру полемику са једном особом око тога како данашњи модеран човек вреднује богатство и шта му је прва асоцијација на овај појам. Ја тврдим да је модерно друштво свело све на материјално богатство.
Одличан цитат си издвојио. И ја сам скоро управо о томе размишљала. Зато сам на свом последњем путовању направила само пар фотографија. Потрудила сам се да истински уживам у свему ономе што видим. Да доживим свако место на прави начин.

Karen_Souza

Veoma poznat
Moderator
Poruka
11.180
@Karen_Souza
po ovom sparnom danu obisla sam par knjizara i nisam nasla Zdravo drustvo.pokusacu sa citaonicama,jer je nisam nasla ni na netu u PDF-u.
A Anatomiju imas ,ako volis i na netu,moze free ,da se skine.pokusaj ovaj link,jer ima oba dela

https://nostalgijazanimljivosti.blogspot.com/2014/12/anatomija-ljudske-destruktivnosti-erih.html

Svedoci smo razlicitih vrsta nasilja.Uporedjujuci,zivotinjsko i ljudsko iz svih uglova,pokusava da nam pokaze i stepen ljudske destruktivnosti.
Anatomiju je pisao 6 godina. Dodajem pomeni vrlo lepu misao
"Ne moramo nikome ništa da objašnjavamo i odgovaramo, dok naši postupci ne pričinjavaju bol ili ne utiču na druge. Koliko je života bilo uništeno neophodnošću "objašnjavanja", koje obično podrazumijeva da bi vas "razumjeli", to jeste opravdali. Sude o vašim postupcima, i po njima - o vašim istinskim namjerama, ali znajte da je slobodan čovjek dužan da objašnjava nešto samo samom sebi - svom umu i svijesti - i malobrojnim, koji imaju pravo da zahtijevaju objašnjenje."
Изгледа да сам нашла праве људе и саговорнике за све оно о чему у последње време размишљам. Искрено, почела сам да примењујем ово око правдања. Никоме се не правдај и никоме ништа не доказуј. Човек је тада заиста мирнији и слободнији. Макар је то мој случај.
Надам се да ћу негде угурати и ову Анатомију да је прочитам. Имам још неке књиге у плану кад завршим Здраво друштво. Читала бих ја и више, само да дан траје једно 48 сати. :malav:

Наутилус

Domaćin
Poruka
3.563
Изгледа да имамо исто издање. Искрено, ово је прва његова књига коју читам. Волим да читам психологију. Фром ми је јасан и питак, не преопширан. Одговара ми.
Прво сам купио комплет од девет књига, загребачко издање, затим сам га временом допуњавао књигама појединачних издања: Здраво друштво, Бекство од слободе, Мисија Сигмунда Фројда, Марксово схватање човека и у једној књизи Догма о Кристу, Бит ћете као Бог, Психоанализа и религија.
Анатомија људске агресивности је његово најобимније дело и као што наслов каже анализира људску агресивност, посебно Хитлера и Стаљина.

Karen_Souza

Veoma poznat
Moderator
Poruka
11.180
Ako dječija ljubav proizilazi iz principa: "Ja volim, zato što sam voljen.", zrela ljubav proizilazi iz principa: " Ja volim, zato što ja volim." Nezrela ljubav viče: "Volim te jer si mi potreban!". Zrela ljubav rasuđuje: "Potreban si mi, jer te volim." -Umece ljubavi
Прелепо! Ово би требало поједини одрасли да прочитају и науче напамет! Бојим се да многи не знају како да воле. Не знају ни шта је заправо љубав.
Рецимо да сам ове године доживела једно непријатно искуство поводом једног новопеченог пријатељства од прошле године и било је да ме је пријатељица волела само јер сам ја њој потребна. Нисам знала шта ме снађе, људи! :trlja:

Наутилус

Domaćin
Poruka
3.563
Ako dječija ljubav proizilazi iz principa: "Ja volim, zato što sam voljen.", zrela ljubav proizilazi iz principa: " Ja volim, zato što ja volim." Nezrela ljubav viče: "Volim te jer si mi potreban!". Zrela ljubav rasuđuje: "Potreban si mi, jer te volim." -Umece ljubavi
Прелепо! Ово би требало поједини одрасли да прочитају и науче напамет! Бојим се да многи не знају како да воле. Не знају ни шта је заправо љубав.
Жене воле да примете танану осећајност у мушкарца и то је, чини ми се, најнежнији начин да буду освојене; мили нам се када видимо да стотину других оне презиру, а поштују баш нас.
(Паскал: Расправа о љубавним страстима)

Питам се само колико ово важи и данас. Иначе се слажем да је схватање љубави Ериха Фрома најсублимисаније.

Karen_Souza

Veoma poznat
Moderator
Poruka
11.180
Жене воле да примете танану осећајност у мушкарца и то је, чини ми се, најнежнији начин да буду освојене; мили нам се када видимо да стотину других оне презиру, а поштују баш нас.
(Паскал: Расправа о љубавним страстима)

Питам се само колико ово важи и данас. Иначе се слажем да је схватање љубави Ериха Фрома најсублимисаније.
Ах, какав прелеп цитат. ❤
Не вреди, остаћу заувек занесени романтик и распилавићу се изнова свски пут када читам овако нешто.
Ја волим да мислим и верујем да ово важи и данас.