Epidemija koja traje više od 40 godina, a kraj se ne nazire

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
366.268
Smanjenje novih infekcija i smrtnih slučajeva na globalnom nivou, efikasnija prevencija i delotvornije terapije...
Borba protiv HIV-a i AIDS-a napreduje, iako se kraj epidemije još uvek čini dalekim.

Tokom 2010. godine, broj novih infekcija virusom koji uzrokuje sindrom stečene imunodeficijencije (HIV) opao je za petinu na globalnom nivou, prema podacima koje je objavio naučni časopis "The Lancet HIV". Smrtnost, koja se obično uzrokuje slučajnim bolestima nakon što se AIDS konačno manifestuje u završnoj fazi infekcije, smanjena je za oko 40 procenata i sada je znatno ispod nivoa od jednog miliona.

Ova pozitivna tendencija se pre svega pripisuje poboljšanju situacije u podsaharskoj Africi, regionu sveta koji je najviše pogođen epidemijom AIDS-a. Ipak, situacija postaje znatno ozbiljnija kada se sagleda rastući broj infekcija u drugim regionima, poput istočne Evrope i Bliskog Istoka. Nema sumnje da je svet daleko od ambicija UN, koje teže suštinskoj eliminaciji epidemije do 2030. godine.

Jedan od ključnih aspekata oko kojih se stručnjaci slažu jeste da prevencija, posebno tretmani poznati kao PrEP (prevencija pre izlaganja), postaje sve važnija u borbi protiv pandemije. Za osobe koje nisu nosioci virusa, ali se upuštaju u ponašanja koja se smatraju rizičnim, PrEP se pokazao kao izuzetno efikasan u sprečavanju infekcije. Zbog toga stručnjaci zahtevaju proširenje pristupa PrEP-u.
 
210704_profimedia-0213924664_f.jpg
 
Lek koji je izazvao polemike

Novo sredstvo u borbi protiv HIV-a u značajnoj meri je izazvalo polemiku u poslednjim mesecima. Farmaceutska kompanija Gilead nudi lek sa aktivnom supstancom lenakapavir, obećavajući neviđenu efikasnost u prevenciji i lečenju. Iako stručnjaci smatraju da bi ovaj lek mogao da izmeni situaciju, njegova cena je "astronomski" visokih 40.000 dolara po osobi godišnje.

Pod pritiskom aktivista, kompanija Gilead je početkom oktobra obećala da će omogućiti proizvodnju generičkih lekova po sniženoj ceni za distribuciju u najsiromašnijim zemljama. Ipak, prepreke su i dalje prisutne, posebno kada je reč o preventivnim terapijama. Takođe, neophodno je prihvatiti ideju o njihovoj upotrebi bez straha od stigmatizacije, dok se ponašanja poput homoseksualnih aktivnosti često smatraju neprihvatljivim ili čak ilegalnim u raznim zemljama.

Do sada izlečeno desetak osoba

Tokom poslednjih godina zabeleženi su neki slučajevi potpunog oporavka ili izlečenja — manje od deset ukupno. Iako su ovi slučajevi spektakularni, oni su rezultat tretmana matičnim ćelijama koji se primenjuju isključivo u izuzetnim okolnostima. Ovi slučajevi pokreću nadu, ali ako ne dođe do šire primene, efektivne prevencije i sveobuhvatnog pristupa lečenju, svet će nastaviti da se suočava s izazovima koje donose HIV i AIDS.

Zbog toga je od suštinskog značaja nastaviti rad na jačanju prevencije, povećanju dostupnosti tretmana i edukaciji o HIV-u, kako bi se suzbila stigmatizacija i omogućila adekvatna podrška onima koji su najugroženiji. Konačno, ističe se važnost zajedničkog delovanja i globalne saradnje u borbi protiv ove epidemije, kako bi se osigurali bolji uslovi života za sve one koji su pogođeni njome.link
 

Back
Top