"Emocionalna inteligencija" i laskanje

Dionys

Iskusan
Poruka
5.109
Sta je cilj emocionalne inteligencije? Da li je orjentisanje prema ciljevima dostojnije nego orjentisanje prema osobama?
Da li je u redu prema svim osobama od kojih smo na neki nacin zavisni biti orjentisan?
Da li je emocionalno inteligentno ulizivati se sefu?
Ako sef krsi pravila i zakone, da li se treba odreci radnog mjesta?

Ukratko, da li su pravila i zakoni vazniji od onih koji ih krse, tj. da li je normalna logicka inteligencija vaznija od emocionalne?

Cesto se desava da nalijecemo na ljude koji su nestrucni i ne razumiju svoj posao, a nalaze se na visokim funkcijama, zato sto su dobre ulizice.
Da li je ulizica savrseni radnik buducnosti?
 
Zavisi od sistema u kojem se živi, tj. od pravila igre koja važe. Svaka držva se razlikuje, neke su slične, a neke ne. Na Balkanu je već dugo na snazi kvazi sistem, haos, tako da igrač koji je dobar tj. uspješan u sistemu haosa, neće biti dobar u sistemu harmonije, i obrnuto.
Harmonija? Toga nema nigde.

Imam jednu teoriju po kojoj su Balkanci uništili sistem u celom svetu.
Zbog onih koji su muljali i rovarili po stistemu ovde, otišli su negde gde
je bolje i gde sve radi kao sat. A onda su tamo po navici počeli da
muljaju i rovare. Pa sada pucaju sistemi po šavovima na sve strane.
Dobro, malo su i Zapadni Sloveni pomogli. Potpuno spontana akcija.
 
Sta je cilj emocionalne inteligencije? Da li je orjentisanje prema ciljevima dostojnije nego orjentisanje prema osobama?
Da li je u redu prema svim osobama od kojih smo na neki nacin zavisni biti orjentisan?
Da li je emocionalno inteligentno ulizivati se sefu?
Ako sef krsi pravila i zakone, da li se treba odreci radnog mjesta?

Ukratko, da li su pravila i zakoni vazniji od onih koji ih krse, tj. da li je normalna logicka inteligencija vaznija od emocionalne?

Cesto se desava da nalijecemo na ljude koji su nestrucni i ne razumiju svoj posao, a nalaze se na visokim funkcijama, zato sto su dobre ulizice.
Da li je ulizica savrseni radnik buducnosti?
Cilj Ei je da ti pomogne da lakse sebi definises, procenis na kraju prebrodis eventualne probleme na koje nailazis tokom zivota.
Dakle, podrzava, podstice racio na delanje u tvoju licnu korist.

E sad...dobro si primetio da u taj kos moze da upadne i losa karakterna osobina kao sto je biti ulizica..
Ispada da su ulizice emocionalno vrlo inteligentne osobe...:lol:...sto mi je tesko da prihvatim..
 
Harmonija? Toga nema nigde.

Imam jednu teoriju po kojoj su Balkanci uništili sistem u celom svetu.
Zbog onih koji su muljali i rovarili po stistemu ovde, otišli su negde gde
je bolje i gde sve radi kao sat. A onda su tamo po navici počeli da
muljaju i rovare. Pa sada pucaju sistemi po šavovima na sve strane.
Dobro, malo su i Zapadni Sloveni pomogli. Potpuno spontana akcija.

Da...mnogo nasih ljudi cami po belosvetskim zatvorima dok u nasim zatvorima nema stranaca, jelte...
Ima tu neceg..genetika recimo...:lol:

Harmoniju svako drugacije dozivljava..nema glave u kojoj harmonija ima brata blizanca tj. zvuci isto...
 
Emocionalnu inteligenciju poseduje svako, s tim sto je ona kod nekoga uspavana, pa se kaze da je taj na auto-pilotu, dok je kod drugoga uveliko budna i nosi primat u zivotu...Cilj nam je da jedni drugima razbudjujemo emotivnu inteligenciju, posto se samo subjektivno i moze dozivljavati...To nije nesto spoljasnje sto moze da se izmeri. ;) :)
 
Sta je cilj emocionalne inteligencije?
Rekao bih nešto samo po ovom pitanju.
Emocionalna inteligencija apsolutno ne postoji kao takva. To je čisto intelektualna izmišljotina.
Kako to i kako sagledati ono što smatraju emocionalnom inteligencijom?
Vrlo jednostavno. Čovek je duhovno Biće, Duša, i on kao takvo Biće jeste svest i nosioc svesti koja je sa svakim iskustvom u izvesnoj promeni. Iako svako iskustvo ne donosi ekspanziju svesti ipak tokom mnogih života on napreduje u pravcu ekspanzije svesti ali, ne sme se zaboraviti da sa time napreduje i kapacitetu svoje ljubavi prema životu u celini. - Problem je da nauka i filozofija ne razmatraju ovu pravu svest kao ni ljubav jer ne sagledavaju da su to osnovne karakteristike po kojima se ljudi razlikuju.
Šta ovo kaže?
Ovo kaže da, budući da je i Inteligencija svojstvo Duha, da i kod nas kao duhovnih Bića polake raste inteligencija koja je, svakako duhovna veličina ili kvalitet.
Šta može bolje i drugačije osoba koja je odmakla u svom duhovnom progresu (koja je podigla nivo svesti, ljubavi i inteligencije)?
Može bolje vladati svojim čulim, nagonima, emocijama i naravno svojim umom, odnosno može bolje držati pod kontrolom negativne pasije uma.
Upravo ovde se sagledava ono što intelektualci pokušavaju samo spolja posmatrati i zaključivati šta je šta i šta gde pripada.
Praktično, "emocionalna inteligencij" je sakrivena ili nisagledana svest osobe, inteligencija, ljubav i svakako tu ima i drugih duhovnih karakteristika gde možemo bar sada dodati i mudrost.
Pojednostavljeno, ako neko bolje upravlja svojim emocijama to ne znači da ima bolju emocionalnu inteligenciju već da je na višem stupnju duhovne zrelosti a to znači svesti, ljubavi, inteligencije i mudrosti.
Sve ovo kaže da bi današnji čovek konačno trebao početi shvatati da je njegova primarna strana upravo ona duhovna i da počne prepoznavati sebe kao Duhovno Biće te da je kao takav fokalna tačka samog života. Budući da smo mu, Duše, besmrtni a Kreator Bog nas kao takve neizmerno vboli, ON zna da ćemo mi preživeti sva moguća iskustva i da ćemo se posle više stotina hiljada života dosegnuti zahtevani nivo svesti i ostale Njegove atribute i realizovati najviši stadijum istih te vratiti se u svetove čiste svesti...
Pozdrav!
 
Imao sam prilike da upoznam likove iz Mense, čija je emocionalna inteligencija bila na nivou deteta od 12 godina, a ova "obična" 140+.

Fascinantni likovi za posmatranje. Žute i plave kockice slažu brzinom munje, ali su potpuno slepi kada nešto krenu da pričaju i uopšte ne shvataju da ih svi ostali u društvu gledaju kao da su pali s Marsa. Često doživim transfer neprijatnosti u tim situacijama.
 
Da...mnogo nasih ljudi cami po belosvetskim zatvorima dok u nasim zatvorima nema stranaca, jelte...
Ima tu neceg..genetika recimo...:lol:

Harmoniju svako drugacije dozivljava..nema glave u kojoj harmonija ima brata blizanca tj. zvuci isto...
Svesno i savesno ratiti ono za šta nas je Bog dao i začas harmonija u celom svetu.
Ali pošto mi ne znamo ni šta reči u ovoj rečenici znače, izmišljamo nekakve
veštačke sisteme koje bi uvele red u društvo. Slovenski narod uglavnom ima
urođen otpor prema veštačkim tvorevinama. Države, vlasti, sistemi razni stvoreni
da tu priču održe.
 
Imao sam prilike da upoznam likove iz Mense, čija je emocionalna inteligencija bila na nivou deteta od 12 godina, a ova "obična" 140+.

Fascinantni likovi za posmatranje. Žute i plave kockice slažu brzinom munje, ali su potpuno slepi kada nešto krenu da pričaju i uopšte ne shvataju da ih svi ostali u društvu gledaju kao da su pali s Marsa. Često doživim transfer neprijatnosti u tim situacijama.
Kako se meri emocionalna inteligencija?

Emocije imaju svoju inteligenciju i ona je kod svih ljudi ista. Ne može moj strah
da bude inteligentniji od tvog straha, jer ne postoji moj i tvoj strah, već samo
strah.
 
Kako se meri emocionalna inteligencija?

Emocije imaju svoju inteligenciju i ona je kod svih ljudi ista. Ne može moj strah
da bude inteligentniji od tvog straha, jer ne postoji moj i tvoj strah, već samo
strah.
Ima raznih metoda za merenje emocionalne inteligencije, ali to i nije potrebno posebno meriti - prosto posmatranje snalažljivosti osobe u društvu je sasvim dovoljno.

Nekoga baciš u nepoznato društvo, on zablista vrlo brzo, ako poželi može i da povede celu grupu - to je itekako bitan pokazatelj visoke emocionalne inteligencije. Nekoga ubaciš u isto to društvo, a on se spetlja, utiša, potone.

Emocionalno inteligentniji ljudi se lakše snalaze u društvenoj komunikaciji, omiljeniji su u društvu i drugi ljudi im više veruju.
 
Ima raznih metoda za merenje emocionalne inteligencije, ali to i nije potrebno posebno meriti - prosto posmatranje snalažljivosti osobe u društvu je sasvim dovoljno.

Nekoga baciš u nepoznato društvo, on zablista vrlo brzo, ako poželi može i da povede celu grupu - to je itekako bitan pokazatelj visoke emocionalne inteligencije. Nekoga ubaciš u isto to društvo, a on se spetlja, utiša, potone.

Emocionalno inteligentniji ljudi se lakše snalaze u društvenoj komunikaciji, omiljeniji su u društvu i drugi ljudi im više veruju.
To je socijalna inteligencija. Psihopata se lakše u društvu snalazi nego
normalan emotivan čovek.
 
Sta je cilj emocionalne inteligencije? Da li je orjentisanje prema ciljevima dostojnije nego orjentisanje prema osobama?
Da li je u redu prema svim osobama od kojih smo na neki nacin zavisni biti orjentisan?
Da li je emocionalno inteligentno ulizivati se sefu?
Ako sef krsi pravila i zakone, da li se treba odreci radnog mjesta?

Ukratko, da li su pravila i zakoni vazniji od onih koji ih krse, tj. da li je normalna logicka inteligencija vaznija od emocionalne?

Cesto se desava da nalijecemo na ljude koji su nestrucni i ne razumiju svoj posao, a nalaze se na visokim funkcijama, zato sto su dobre ulizice.
Da li je ulizica savrseni radnik buducnosti?
Улизица је савршени корисни идиот.
 
To je socijalna inteligencija. Psihopata se lakše u društvu snalazi nego
normalan emotivan čovek.
Ima istine u tome, ali je činjenica da je emotivna inteligencija jedan od najvažnijih aspekata šireg pojma - socijalne inteligencije.

Ko nema emocionalnu inteligenciju da čita emocije kod sebe i drugih, ne može imati ni socijalnu inteligenciju koja podrazumeva sve ono što sam gore naveo.

Zanimljiv tekst o tome:

Social vs Emotional Intelligence:

While many people confuse these two forms of intelligence for one another, Social Intelligence (SQ) and Emotional Intelligence (EQ) are variedly different. However, in a broader perspective, SQ is much bigger, is the superset which includes EQ under its umbrella.

EQ is defined as the ‘ability to recognize and manage one’s own emotions and those of others.’ SQ is defined as a form of intelligence that develops ‘from experience with people and learning from success and failures in social circumstances and scenarios.’ In a way, SQ can be thought of to be ‘common sense’ or ‘tact.’ One can also infer from the definition that EQ contributes to SQ, thereby becoming vitally important for SQ.

Those of us who have a high SQ can be expected to display some of these characteristics:

· Can talk to almost anyone we come into contact, with ease

· Good listening skills

· Concerned about the way we portray ourselves when around others and strive to strike a balance between not appearing fake and doing everything to appear authentic

· Masters at displaying different social roles even if new to people and situation, without hesitation or hindrance

· Pay attention to what people to – likes and dislikes, conversations they have, things they say


People with high EQ are expected to display some of these characteristics:

· Very self-aware of self – abilities, strengths, drawbacks

· Manage self appropriately even if adverse situations are encountered

· Relationships matter the most and fuss about it

· Listen attentively without being judgmental

· Empathize with others and their situations

· Intrinsically motivated and resilient in the most adverse circumstances


From the above, we can draw a few conclusions. SQ is based more in the ‘future’ – with an idea to figure out the most ideal way to get along with society and those who make it up. EQ, contrastingly, is all about the ‘present,’ and deals primarily with emotions and feelings.

As mentioned earlier, EQ is a subset of SQ. Thus, when a person plugs in his EQ into SQ, his/her social performance goes from great to awesome. We also learn from this as to how incomplete SQ would be without EQ, a prime component. In a world unimaginable without technology, where people skills are paramount, the knowledge and application of SQ and EQ is what separates the ‘aspiring’ from the ‘achievers.’

Fortunately, where Intelligence Quotient (IQ) is set in stone early on in life and does not change much since, SQ and EQ can always be learned, improved, and enhanced at any age, stage, or phase of life.

Of note, there have been several models proposed and used to evaluate SQ and EQ, chiefly by John Mayer, Peter Salovey and David Caruso, and Daniel Goleman. While they might differ in terminology and approach to some extent, they all drive home the point that it is about perceiving the feelings and emotions of self and others, understanding them, using them to interpret situations in many ways, and the ability to steer emotions in self and others.

There are no clear winners between SQ and EQ, or IQ even. While there has been no perfect ratio or proportion prescribed or researched about the three, it has been well documented and agreed that SQ and EQ are more essential to be nurtured for greater success in any aspect of one’s life. This does not mean to say IQ is to be neglected, but since hard skills and its learning are usually restricted to a certain age for a majority of the population, and IQ does not increase significantly even after years of efforts, it can be safely assumed that SQ and EQ fuel one’s success thereon.
 
Ima istine u tome, ali je činjenica da je emotivna inteligencija jedan od najvažnijih aspekata šireg pojma - socijalne inteligencije.

Ko nema emocionalnu inteligenciju da čita emocije kod sebe i drugih, ne može imati ni socijalnu inteligenciju koja podrazumeva sve ono što sam gore naveo.
Psihopata ne čita emocije kod drugih, nego ima naučene mehanizme koje
izazivaju određene emocije kod drugih.

Emocije su jako brze i mi tu brzinu raciom ne možemo da ispratimo. Zato
me je zanimalo ko je i kako izmerio emocionalnu inteligenciju, mada sam
sasvim sigurna da se to nikada nije desilo.
 
Psihopata ne čita emocije kod drugih, nego ima naučene mehanizme koje
izazivaju određene emocije kod drugih.

Emocije su jako brze i mi tu brzinu raciom ne možemo da ispratimo. Zato
me je zanimalo ko je i kako izmerio emocionalnu inteligenciju, mada sam
sasvim sigurna da se to nikada nije desilo.
Ne znam kako dođosmo na psihopate, to je ipak druga tema. (mislim da je neko upravo nešto otvorio o tome, videh u listi novih tema)

Što se tiče emocionalne inteligencije, osobe koje je poseduju mogu lakše da osete i tumače tuđe emocije, i da reaguju u skladu s tim. Nema svako taj dar u podjednakom stepenu. Empatija je ekstremno bitan faktor emocionalne inteligencije. Takođe, ono što meni mnogo znači i što jako cenim kod drugih - emocionalno inteligentna osoba zadržava prisebnost i u situacijama velikog emocionalnog stresa. U teškim situacijama, to je zlata vredna osobina.
 
Ima raznih metoda za merenje emocionalne inteligencije, ali to i nije potrebno posebno meriti - prosto posmatranje snalažljivosti osobe u društvu je sasvim dovoljno.

Nekoga baciš u nepoznato društvo, on zablista vrlo brzo, ako poželi može i da povede celu grupu - to je itekako bitan pokazatelj visoke emocionalne inteligencije. Nekoga ubaciš u isto to društvo, a on se spetlja, utiša, potone.

Emocionalno inteligentniji ljudi se lakše snalaze u društvenoj komunikaciji, omiljeniji su u društvu i drugi ljudi im više veruju.
znamo da si ekspert za merenje svega :lol:

al vis sad je zanimljivo sto si se ogranicio samo na posmatranje za razliku od muzeja de bi da meris :lol:

pobrko si sizife sve.
 
Ne znam kako dođosmo na psihopate, to je ipak druga tema. (mislim da je neko upravo nešto otvorio o tome, videh u listi novih tema)

Što se tiče emocionalne inteligencije, osobe koje je poseduju mogu lakše da osete i tumače tuđe emocije, i da reaguju u skladu s tim. Nema svako taj dar u podjednakom stepenu. Empatija je ekstremno bitan faktor emocionalne inteligencije. Takođe, ono što meni mnogo znači i što jako cenim kod drugih - emocionalno inteligentna osoba zadržava prisebnost i u situacijama velikog emocionalnog stresa. U teškim situacijama, to je zlata vredna osobina.
Došli smo dotle tako što si rekao da se emocionalna inteligencija meri
po tome kako se neko snalazi u društvu, a ja sam odgovorila da se u
društvu odlično može snaći i psihopata. Pa onda ti kažeš da psihopata
ne može da čita tuđe emocije, a ja odgovorim da mu to nije ni potrebno.
I tako..

Situacije velikog emocionalnog stresa mogu biti okidač za aktiviranje
višeg intelektualnog centra. Tu tek racio nema šanse da shvati šta se
desilo, al mu je blam da prizna da je u datoj situaciji bio previš glup i
da je načisto trokirao.
 
Nemam problem da nekome ko me ne voli kažem da ispravno zbori, ako ispravno zbori.

Treba da postoji sukob mišljenja, a ne sukob ljudi - to je prava debata iz koje se uči.
opet si omasio
ljubav je posebna kategorija rezervisana samo za decu i eventualno partnera sa kojim se razumes na nivou 51posto+

sukob misljenja je jedino ono sto je vredno...iz takvog sukoba se i radja neka forma resenja koja moze biti najbliza istini

nesto tipa kada popravljas kod koji ne valja a cocoa monitor softver ti daje indikaciju da je popravljeno ili ne

kod druge forme koja nije vezana tipicno za 1 i 0 ili hexadekadne varijante, mozes samo, ne ti vec svako od nas, da proizvoljno otkaci i posmatra sa distance misao, ideju, talenat, ili umetnicki eksperiment i da kaze intimno sebi i svom idu, zasto mu se svidja ili ne. ako se udje u kodnu analizu greska je jer je to podlozno nemerljivosti.
 

Back
Top