- Poruka
- 44.621
U savremenoj Francuskoj, zemlji koja je decenijama ponosno nosila titulu demografskog motora Evrope, tišina u porodilištima postala je najglasniji politički alarm. Nedavni poziv predsednika Emanuela Makrona na "demografski preporod" nije bio samo administrativni proglas, već gotovo intiman apel naciji. Država je bukvalno i figurativno uputila pismo svojim mladima, pozivajući ih da roditeljstvom osiguraju budućnost republike. Međutim, taj poziv je odjeknuo u svetu koji se iz temelja promenio, otvarajući pitanje: može li se ljubav i odluka o novom životu planirati državnim dekretom?
Koren ovog problema leži u najoštrijem padu nataliteta od Drugog svetskog rata. Za državu, deca su garant opstanka socijalnog sistema, penzija i ekonomske vitalnosti. Zato su ponuđeni konkretni koraci: kraće, ali znatno bolje plaćeno roditeljsko odsustvo, borba protiv neplodnosti i modernizacija podrške parovima. Cilj je jasan ukloniti finansijski strah i administrativne barijere. Ipak, dok država meri uspeh brojkama i budžetima, mladi Francuzi svoju stvarnost mere sasvim drugim aršinima.
https://www.sueddeutsche.de/panoram...franzosen-fortpflanzung-nachwuchs-li.3385706#
Šta mislite vi o ovim vapajom ?
Otvorite sanduče kad tamo pismo tipa djecu radjajte