Emancipacija

raindog:
zavisi sve kako sam posmatrash taj brak, da li verujesh u opshte u njega kao instituciju i u koje svrhe on sluzhi

ako ga posmatrash kao vezu dvoje ljudi koji su iz nekog nepoznatog razloga stupili u njega , onda on i nije nishta drugo do slova na papiru, pa i nema neke svrhe
ako ga gledash kao ekonomsku zajednicu u koje su dvoje ljudi pristupili samo iz materijalnih razloga, on je opet jednako besmislen
I ako ga u sushtini posmatrash kao zarobljevanje on opet nema nikakvog smisla ...

niko nikog ne tera da u taj brak stupi, a ljudi se zarad komshija, mame, tate, crkve i tetke iz australije i odluchuju na njega i onda im posle emancipacija kriva shto je brak propao, yea right

a mislim da ljubav i emancipacija nisu ni u kakvoj surotnosti nego da se u oba sluchaja radi o oslobadjanju , sopstvenoj spoznaji, i prepushtanju sopstvenim emocijama.
Pa pitanje je kako recimo emancipovana zena gleda na to... a ocigledno da ti ne vidih nikakvu svrhu ulaska u bracnu zajednicu... a prilicno si emancipovana... gazdarica je negde napisala da je samo ljubav jedini ispravan razlog ulaska u brak... drzacemo se te premise... da zbog toga npr ljudi ulaze u brak...

Iz tvog razmatranja vidim da ti smatras da je brak ropstvo i da ljudi u njega ulaze iz neke licne koristi ili zbog pritiska okoline...

I ipak ja cu izvuci zakljucak da emancipacija i brak jesu u suprotnosti. Emancipacija jeste narusila brak... nek me neko razuveri da nije ako gresim...
Dobro ovo smo pitanje apsolvirali...
Daklem emancipacije jeste donela i pozitivne i negativne stvari... (pot pretpostavkom da je narusavanje braka losa stvar)...

Petar_Pan:
Pa pitanje je kako recimo emancipovana zena gleda na to... a ocigledno da ti ne vidih nikakvu svrhu ulaska u bracnu zajednicu... a prilicno si emancipovana... gazdarica je negde napisala da je samo ljubav jedini ispravan razlog ulaska u brak... drzacemo se te premise... da zbog toga npr ljudi ulaze u brak...

Iz tvog razmatranja vidim da ti smatras da je brak ropstvo i da ljudi u njega ulaze iz neke licne koristi ili zbog pritiska okoline...

I ipak ja cu izvuci zakljucak da emancipacija i brak jesu u suprotnosti. Emancipacija jeste narusila brak... nek me neko razuveri da nije ako gresim...
Daklem emancipacije jeste donela i pozitivne i negativne stvari... (pot pretpostavkom da je narusavanje braka losa stvar)...

juce sam se skoro posvadjala sa deckom zbog ove teme... :) ...i ja polazim od pretpostvake da se u brak ulazi iskljucivo iz ljubavi...ali receno mi je da imam jako naivan stav...jer sve manje i manje ljudi razmislja na takav nacin....i to verovatno jeste istina...iz cega se izvodi zakljucak da raindog ima pozadinu kada prica o ovome...sto je ne cini osobom koja podrzava iste stavove....mozda je ja ne poznajem dovoljno ...mozda ti pero znas bolje....
...sto se tice emancipacije iz ovog ugla iz kog mi sad gledamo (a mislim da je ona poprimila potpuno pogresne razmere i zene je sve cesce i cesce koriste kao izgovor)..ona jeste pocela da ugrozava brak kao instituciju....

Bliss:
kao to mislis o kojim?...hoces da mi kazes da ti je nezamislivo cak i u to vreme da su postojali muskarci koji su se udvarali samo na mnogo kulturniji nacin udatim zenama?
jel si ti svestan da koliko godina su moji baka i deka u braku?...on sad ima 90-i nesto...ona 80-i nesto...
...da Pero tu se zaista postavlja pitanje tvojih shvatanja....koja su cini mi se previse konzervativna....koliko ja razumem ti bi zenu stavio u kucu i ne bi joj dao da komunicira sa ostatkom sveta samo zato sto joj brak to nalaze????
...da nisi malo preterao???
...ja ne podrzavam feminizam koji je ovde dobio neke drugacije i po meni pogresne razmere...ali takodje ne podrzavam stavove kao sto su tvoji jer akosam te dobro razumela i ako stvarno tako mislis....na kraju ispade da su zene digle revoluciju bas zbog onih ljudi koji razmisljaju kao ti?
Kakve veze ima koliko su oni u braku? Kakva su bila muvanja pre 60 god stvarno ne znam niti me zanima.

Smatram da se tipovi u principu ne udvaraju osobama koje se postave tako da ne zeli da joj se udvara...

Ovaj post ti je vise pljuvacina nego neko normalno razmisljanje. (jesam ja svestan...hoces da kazes(pa neke gluposti koje nemaju veze sa mojim razmisljanjima)...da nisi preterao... konzervativan...itd) Ako hoces normalnu diskusiju da vodis ok ako neces....tri tacke...

Ovde vise vidim tvoj licni strah od biti samo sa jednim do kraja zivota... sto bi se reklo da nisi spremna na takav korak ... i to je mozda i ok za tvoje godine i okruzenje... Ne osudjujem te uopste... Sama sebi biraj put... Ja cu ovde ipak gledati sa globalnog a ne licnog nivoa...

Ma da zavezo bi je lancima... :? ponovo neko takvo glediste na brak... i opet samo potvrdjujes moj malopredjasnji zakljucak da emancipacija i brak jesu u suprotnosti...
Ako hoces moje glediste - zenu koja u startu ne planira da bude samo sa jednim u braku... daklem neka varanja i muvanja su joj u glavi za buducnost... ne bi nikad uzeo ni za vezu a ne za brak... Takvima preostaju samo kres seme... Pa me nazovi kojim god hoces imenom... to su ti moja razmisljanja... Pa dizi stotine revolucija... il radi sta god vec oces... :razz:

Petar_Pan:
Biti potpuno slobodan znaci biti bez ikakvih sprega i veza, bez opterecenja... bez poreza, bez dadzbina, bez birokratije koja gusi... Ali to je vec otelotvoreno u zakone. Da li je emancipacija protiv zakona? Da li je emancipacija protiv drzave?

Oslobadjanje pogresnih ubedjenja.... sta je to... ko je "bog" da kaze sta su ispravna ubedjenja? Nosioci emancipacije... moze se protumaciti... Daklem Gazdarica i Aleksej zakljucili da su to uglavnom pojedine zene... Da li se sme dati tolika moc samo pojedincima iz jedne grupacije?

moc imaju mushrarci ne zna se ko ju im je dao

ja koliko se secam Adam i Eva su tako malo golishavi slobodno shetali rajem, i otpadali i onda hops odjednom zhena kucni rob, muzh je zlostavlja, sramota je ovo, ne sme se ono... i sve tako, znas e valjda ko je mushko... i bla , bla

e sad ako krenesh od toga da je emancipacija nastala upravo kao kritika drushtva koje je u konstantnoj promeni, i ako razotrish chinjenicu da je i feminizam (poshto je u pitanju i emancipacija zhena ) marskistichka tekovina (kako je ja kontam)

obe ove pojave su razradjivale teorije drzhave, moci i vrednosti
feminizam razradio teoriju moci
marskizam teoriju vrednosti , klasne podele i sl
ali oba pokreta imala problema za razradom teorije drzhave

ljudi prave obichaje, ljudi stvaraju zakone, drzhava se zasniva na zakonima, koje opet ti ljudi koji su ih i doneli primenjuju... i tako sve u krug

uvek je rech o nechijoj dominaciji

"... ili se muška dominacija u državi, kao primarnom mehanizmu za poboljšanje dobrobiti i statusa žena, nije analizirala, ili se oslanjalo na civilno društvo koje je za žene više nalikovalo prirodnom stanju. Država, a s njom i zakon, bili su ili svemoćni ili nemoćni: sve ili ništa...."

"bog" u tom obliku u kom ga ti zamishljash ne postoji, ali zato postoji zdrav razum i mogucnost kritichke valorizacije svih stvari oko nas

da nema emancipacije, ne bi bilo ni promene drzhavnih sistema, ni rezhima...tako da protiv chega god da je ta emancipacija...uvek je u sluzhbi svih nas...ili bar onih "potlachenih"

Petar_Pan:
Kakve veze ima koliko su oni u braku? Kakva su bila muvanja pre 60 god stvarno ne znam niti me zanima.

Smatram da se tipovi u principu ne udvaraju osobama koje se postave tako da ne zeli da joj se udvara...

Ovaj post ti je vise pljuvacina nego neko normalno razmisljanje. (jesam ja svestan...hoces da kazes(pa neke gluposti koje nemaju veze sa mojim razmisljanjima)...da nisi preterao... konzervativan...itd) Ako hoces normalnu diskusiju da vodis ok ako neces....tri tacke...

Ovde vise vidim tvoj licni strah od biti samo sa jednim do kraja zivota... sto bi se reklo da nisi spremna na takav korak ... i to je mozda i ok za tvoje godine i okruzenje... Ne osudjujem te uopste... Sama sebi biraj put... Ja cu ovde ipak gledati sa globalnog a ne licnog nivoa...

Ma da zavezo bi je lancima... :? ponovo neko takvo glediste na brak... i opet samo potvrdjujes moj malopredjasnji zakljucak da emancipacija i brak jesu u suprotnosti...
Ako hoces moje glediste - zenu koja u startu ne planira da bude samo sa jednim u braku... daklem neka varanja i muvanja su joj u glavi za buducnost... ne bi nikad uzeo ni za vezu a ne za brak... Takvima preostaju samo kres seme... Pa me nazovi kojim god hoces imenom... to su ti moja razmisljanja... Pa dizi stotine revolucija... :razz:

...pa ja se trudim normalno da razgovaram i ne znam zasto si se ti nasao uvrdjen...jako lukavo znas da preokrenes situaciju...ljudi naravno nemaju pojma ni zasto se vodi ova tema a ni ona prethodna....kazes zena mora da ti da povoda da bi joj se ti udvarao?...a cemu ona tema koju si otvorio pre par dana?
...i kako izgleda taj povod....time sto je vidis kako izgleda i sto svaku njenu recenicu koja je potpuno bezazlena vidis kroz svoju licnu prizmu...(onako kako bi ti voleo da cujes datu recenicu a ne iz razloga iz kog je ona zaista recena)...
Pero ja tebe stvarno gotivim...i mislim da sam bila fer...u celoj komunikaciji sa tobom... :)
..i meni se cini da ova tema i nije otvorena zato sto tebe interesuju ovakve stvari vec da iz licnih potreba dokazivanja svoje povredjene sujete....a receno ti je na pocetku sve kratko i jasno....
...ja te ne pljujem...ali mi je savrseno jasno zato ovo radis...i cutala sam dok mi nije puko film...sd vec mislim da preterujes!
...ja i dalje ne vidim da si dao svoje misljenje o ovoj temi...vec samo nestokao ovlas odgovaras...

rece mi neko skoro da devojke koje su u vezi ne trebaju da pricaju sa tipovima na private....da trebaju da pricaju sa zenama...razmenjuju iskustva...ali da nije ok..da cetuju sa tipovima...sta bi pomislili njihovi tipovi?...
...mislim da je ovo pitanje direktno povezano sa emancipacijom i sa forumom...pa molim ljude da daju svoje misljenje...posto je tema trebala da glasi:Koliko je ok da se devojka koja ima tipa dopisuje sa drugim tipovima?"
...iz toga se moze zakljuciti da su pojedini muskarci dosli ovde iskljucivo radi sexa ili eventualne veze...mada ja mislim da je ipak ono prvo u pitanju....

raindog:
a mislim da ljubav i emancipacija nisu ni u kakvoj surotnosti nego da se u oba sluchaja radi o oslobadjanju , sopstvenoj spoznaji, i prepushtanju sopstvenim emocijama.
Hmmm...

Emancipacija jeste u suprotnosti sa vezama(vezom) i sa brakom. Ljubv uzrokuje vezu i brak... Sto bi se dalo zakljuciti ako malo dublje razmislimo da emancipacija ipak jeste u suprotnosti sa ljubavlju.

Mada i meni na prvi pogled to deluje neverovatno... cak bi se na prvi pogled zakljucilo da emancipacija tezi ljubavi.... Ali ipak dubljim razmisljanjem zakljucujem da je emancipacija u suprotnosti sa ljubavi. Pogotovo ako uzmemo i nusefekat svadjanja i prepiranja (po meni bespotrebnog ali ipak prisutnog) isto bi se zakljucilo.

raindog:
moc imaju mushrarci ne zna se ko ju im je dao

ja koliko se secam Adam i Eva su tako malo golishavi slobodno shetali rajem, i otpadali i onda hops odjednom zhena kucni rob, muzh je zlostavlja, sramota je ovo, ne sme se ono... i sve tako, znas e valjda ko je mushko... i bla , bla
E pa nije tako uvek bilo u proslosti. Iz istorije smo ucili i da je postojao period matrijarhata. Tad je zena bila neprikosnoveni zapovednik i rukovodilac cele zajednice, a muskrci su bili samo lovci koji su donosili hranu prvenstveno za njene potrebe. Hmm... ovo ima slicnosti i sa danasnjicom kod nas, zar ne?

Zasto svi ljudi jednostavno ne prihvate ravnopravnost i zasto ta vecita borba i odmeravanje snaga mora da postoji. Da li je to u ljudskoj prirodi da zeli da ima nekog podredjenog? Da li je u ljudskoj prirodi da se svadja? Ili da se bori...za svoj bolji polozaj? Da li to mora biti?

raindog:
iole svesna osoba nema potrebu da je neko dozhivljava kao predmet ili parche mesa i
ja tebi ne mogu pomoci ako je svet u kome ti zhivish josh uvek na izvesnom evoluciskom nivou u kom se zhivot svodi na zadovoljavanje potreba po principu " u se , na se, i poda se", so :arrow:

nit imam potrebu da manipulishem nekim bilo chime, nit ima potrebu da svoju egzistenciju svedem sranye i karanye (ebala ih cenzura)
tako da ... samo ti uzhivaj u svom svetu, ja cu u svom i sve ce biti ok ...

A verovatno nemas ni mogucnost da manipulises nekim inace bi ti se osladilo! ;)

Za mene devojka nije samo parce mesa, ali bez spljasnje lepote nema leba.

I opet ponavljam: devojke koje dobro izgledaju ne opterecuju se takvim glupostima, sta mislis zasto?

Aleksej_BASO:
A verovatno nemas ni mogucnost da manipulises nekim inace bi ti se osladilo! ;)

Za mene devojka nije samo parce mesa, ali bez spljasnje lepote nema leba.

I opet ponavljam: devojke koje dobro izgledaju ne opterecuju se takvim glupostima, sta mislis zasto?

tebi je naravno u interesu da devjoka dobro izgleda i da ne opterecuje tvoj krhki mozak svojim razmishljanjem , to je sasvim ok

samo nadam se da si svestan da je lepota stvar subjektivnog dozhivljaja, tj da se nalazi u oku posmatracha, i da je vrlo prolazna

a shta za tebe predstavlja devojka , mene zaista ne interesuje, nit je to ovde tema... so slobodno nastavi lov na retarde i uzhivaj ...shto ih josh uvek ima ...

Po cemu zakljucujes, da je trazim glupe, i da imam krhki mozak?

Hocemo da se vredjamo? Moze ali reci pa da i ja znam da igramo tako.

A neee u interesu mi je da u njoj najdem pravog prijatelja, bljak, naravno da mi je u interesu da dobro izgleda.

Petar_Pan:

pero zakljuchj shta god ocesh, al pre toga nauchi da chitash shta pishe, poshto nisam bash primetila da ti je do sad to polazilo za rukom

ja nigde nit sam napisala da brak smatram ropstvom , nit tako mislim

napisala sam da ljudi trebaju biti svesni sebe i svojih potreba i da braku treba da pristupaju iskljuchivo ako veruju u njega kao instituciju i ako ulaze u njega iz razloga koji nisu materijalne prirode

onaj tamo postavlja 15 tema o braku, ali prvo potpisuje predbrachni ugovor, onda potpisuje ne znam shta, onda proverava najbolje drugarice mlade , pa broj partnera, pa koliku platu treba mlada da ima, pa onda o obichajima u crkvi

i sve vreme razmishlja o razvodu , ako ti zaista verujesh da taj chovek poshtuje 'svetost ' braka i da zna zashto uopshte oce da se zheni... onda ja stvarno ne znam shta tu josh da kazhem

uglavnom odustajem od ove teme, poshto si opet pcheo da radish ono shto radish i obichno...tako da...

I'm out

Aleksej, da nije emancipacije, zene bi i dalje bile zakopcane do grla pa te kvarcovane koze i silikonske sise ne bi mogao ni da vidis...
i ti bi verovatno kresao u mraku nesto sto je uceno da je sex uzasna sramota za jednu postenu zenu...jer, pobogu, zena je zena a ne licnost...a svaka licnost ima i svoju sexualnu stranu...
tako da zahvali emancipaciji za te primerke sto ih ganjas...
btw, svako ce data prava da koristi kako mu odgovara...neke zene ce da se skoluju, da se bave poslovima kojima pre 100 godina nisu mogle (drustvena osuda npr) i da prosto uzivaju u zivotu bez osecaja krivice..
neke zene ce da iskoriste svoje pravo da se skinu...:)

tako da, pre nego sto pocnete da pljujete po emancipaciji, razmislite malo koliko i vi koristite blagodeti iste...

Bliss:
rece mi neko skoro da devojke koje su u vezi ne trebaju da pricaju sa tipovima na private....da trebaju da pricaju sa zenama...razmenjuju iskustva...ali da nije ok..da cetuju sa tipovima...sta bi pomislili njihovi tipovi?...
...mislim da je ovo pitanje direktno povezano sa emancipacijom i sa forumom...pa molim ljude da daju svoje misljenje...posto je tema trebala da glasi:Koliko je ok da se devojka koja ima tipa dopisuje sa drugim tipovima?"
...iz toga se moze zakljuciti da su pojedini muskarci dosli ovde iskljucivo radi sexa ili eventualne veze...mada ja mislim da je ipak ono prvo u pitanju....
Ne ne ne.. to nije tema ovde... Ja kazem ono sto mislim...
A to je druga tema... koju ja necu da otvorim jer nije u mom interesu... jednostavno nije moja stvar... Ti otvori tu temu ako te to pece...pa cemo tamo o tome... Ovde je tema Emancipacija...
Mada bi ipak i moglo da se uvrsti u slobodu u vezi...

raindog:
napisala sam da ljudi trebaju biti svesni sebe i svojih potreba i da braku treba da pristupaju iskljuchivo ako veruju u njega kao instituciju i ako ulaze u njega iz razloga koji nisu materijalne prirode
Da li ti verujes u brak kako instituciju.... pretpostavljam da ne... ako je tako zasto ne? Sta je razlog tome... da li to ima veze sa emancipacijom?

yeee ti stvarno kao da si pao sa meseca

pa tokom drugog svetskog rata vecina sposobnih mushraca bila je mobilisana sa svojih radnih mesta i poslata na front, shta mislish ko je radio u fabrikama tad ?

jesus

raindog:
onaj tamo postavlja 15 tema o braku, ali prvo potpisuje predbrachni ugovor, onda potpisuje ne znam shta, onda proverava najbolje drugarice mlade , pa broj partnera, pa koliku platu treba mlada da ima, pa onda o obichajima u crkvi

i sve vreme razmishlja o razvodu , ako ti zaista verujesh da taj chovek poshtuje 'svetost ' braka i da zna zashto uopshte oce da se zheni... onda ja stvarno ne znam shta tu josh da kazhem
Ne znam ko to... ali svakako da ne treba slepo uletati u sve to... Ko razmislja o razvodu u startu definitivno ne treba da se zeni/udaje. Da li je emacipacija ostavila i dubok oziljak na muskarce? Da le je zbog emancipacije doslo sveopste nepoverenje?
U svakom slucaju samo dokazi da Emancipacija jeste u suprotnosti sa brakom...

anakin:
Aleksej, da nije emancipacije, zene bi i dalje bile zakopcane do grla pa te kvarcovane koze i silikonske sise ne bi mogao ni da vidis...
i ti bi verovatno kresao u mraku nesto sto je uceno da je sex uzasna sramota za jednu postenu zenu...jer, pobogu, zena je zena a ne licnost...a svaka licnost ima i svoju sexualnu stranu...
tako da zahvali emancipaciji za te primerke sto ih ganjas...
btw, svako ce data prava da koristi kako mu odgovara...neke zene ce da se skoluju, da se bave poslovima kojima pre 100 godina nisu mogle (drustvena osuda npr) i da prosto uzivaju u zivotu bez osecaja krivice..
neke zene ce da iskoriste svoje pravo da se skinu...:)

tako da, pre nego sto pocnete da pljujete po emancipaciji, razmislite malo koliko i vi koristite blagodeti iste...
E evo i posta prednosti... dobrih strana emancipacije...
- zene vise i slobodnije ulazu u svoj fizicki izgled
- sex je slobodniji... raznovrsniji...
- obrazovanije zene, pametnije, jace licnosti...

E samo mi ono bode oci "da uzivaju bez osecaja krivice"... sto bi neko imao osecaj krivice ako ne radi nista zlo... Ili pak radi zlo a ne oseca krivicu... sto je onda opet neispravno...

Pravo pitanje:
Da li je emancipacija dala odresene ruke da se cini zlo bez osecaja krivice?

Petar_Pan:
Da li ti verujes u brak kako instituciju.... pretpostavljam da ne... ako je tako zasto ne? Sta je razlog tome... da li to ima veze sa emancipacijom?

verujem u ljubav, zdrav razum i poshtovanje medju ljudima i u tom smislu ne vidim kako jedan pechat u opshtini mozhe da doprinese istom, sem shto ti pravno namece izvesne obaveze prema partneru...
meni lichno ne treba taj papir kao potvrda da me neko voli ili ne
i gledam na ponudu braka vishe kao neki simbolichki gest u kom neko izrazhava spremnost da provede sa tobom neki naredni period zhivota... sam papir ne daje nikakve garancije...pa tako ne vidim ni neku posebnu potrebu za njim ... i ako na emancipaciju gledash kao na zdravorazumsko razmishljanje onda je valjda moj odnos prema braku, gde ga dozhivljavam samo kao puku formalnost , posledica iste...

Petar_Pan:
Da li je emancipacija dala odresene ruke da se cini zlo bez osecaja krivice?

mislis da je zlo doslo kad su zenama data relativno ista prava kao i muskarcima (pravo na skolovanje, karijeru, pravo glasa - jer to je emancipacija)?
i ne razumem tvoju logiku koja se svodi na to da ako se coveku da vece pravo, on se pretvara u zivotinju..
to je bila i poenta mog posta...veca prava i nekakva drustvena dozvola nisu doprinela povecanju "zla"...ti se vecito pozivas na spoljasnji moral i na to da ako nam je nesto zabranjeno, svi cemo biti fini...po tebi drustvo treba da funkcionise na osnovu zabrana...
sto se tice braka i emancipacije, sta cemo dobiti time sto cemo nekog usloviti da se ne razvodi? jer, dok zene nisu imale pravo da se skoluju, da rade, imaju pravo glasa i slobodu misljenja, u slucaju razvida nasle bi se na ulici, bez mogucnosti da se same snadju i da zive samostalno bez muskarca. poenta je kakvog muskarca - da li neko ko se voli i slaze i postuje razmislja o razvodu? ne..
ljudi se ne razvode sto im se odjednom moze...

Petar_Pan:
E samo mi ono bode oci "da uzivaju bez osecaja krivice"... sto bi neko imao osecaj krivice ako ne radi nista zlo... Ili pak radi zlo a ne oseca krivicu... sto je onda opet neispravno...

tvoje neznanje ili nerazumevanje je zaista ogromno...
"krivica" u ovom slucaju je koncept drustva i ljudi se cesto osecaju krivo ne sto rade nesto lose, nego sto to nije u skladu sa propisanim normama...
norme se takodje razlikuju i od drustva do drustva...vremena, konteksta...
emancipacija je samo skinula tu masku laznog morala gde su za muskarce vazila jedna pravila a za zene druga...

Back