Električni transformator

Da li potrošnja struje u primaru zavisi od potrošnje na sekundaru ?

Шта ти мислиш ...?

ТеслаН

234317_nikola-tesla-profimedia-0067898311_orig.jpg

Fizika iz osnovne škole !

Međutim, izgleda da sam nešto propustio, ili sam posenilio, ili mi je logika uništena tokom vremena.
ne znajem, ali mi je oduvek bilo fantasticno interesatno kako to da primar ne pregori kad je efektivno kratak spoj. Mozda zbog magneta.
iz toga nastaje prakticno pitanje - da li se struja trosi i ako na sekundaru nema potrosaca. Zagonetna pitanja bez odgovora.

Ti si četvrti slučaj, fizika ti nikad nije išla !

Nema kratkog spoja zato što u primaru postoji neki otpor. Ako je napon 220V, a otpor namotaja primara 220 oma, onda je struja 220V/220oma=1A. To žica 0,25 ladno izdržava.

Da li se struja troši i kad ugasiš TV, radio, tlf. punjač ..?
Naravno !
Na šta se troši ?
Na zujanje i grejanje trafoa, proizvodnju magnetnog polja (i ko zna na šta još ...)

Ono što beži mojoj pameti je, da li potrošnja na sekundaru ima ikakav uticaj na primar ?

Trebalo bi da nema, ali bez eksperimenta - samo nagađamo !

Help !

Fizika iz osnovne škole !

Međutim, izgleda da sam nešto propustio, ili sam posenilio, ili mi je logika uništena tokom vremena.

Ti si četvrti slučaj, fizika ti nikad nije išla !

bice da nije imao sam samo keceve i cetvorke i nikad nisam otisao na nesto sa fizikom.

Nema kratkog spoja zato što u primaru postoji neki otpor. Ako je napon 220V, a otpor namotaja primara 220 oma, onda je struja 220V/220oma=1A. To žica 0,25 ladno izdržava.
a da ne pregori - aha. Lepo to je prvi deo.

Da li se struja troši i kad ugasiš TV, radio, tlf. punjač ..?
Naravno !
Na šta se troši ?
Na zujanje i grejanje trafoa, proizvodnju magnetnog polja (i ko zna na šta još ...)
cek cek. Ta neka struja je uvek ista ili nije?

Ono što beži mojoj pameti je, da li potrošnja na sekundaru ima ikakav uticaj na primar ?

Trebalo bi da nema, ali bez eksperimenta - samo nagađamo !

Help !

e to, ono gore.

...
cek cek. Ta neka struja je uvek ista ili nije?

Ako je isti napon mreže, a jeste, i otpor primara, a jeste, onda je i struja primara ista (Omov zakon I=U/R).

ma sve to vuce neku amperazu

Pa eto rekoh, od čega zavisi "amperaža" primara.

A na sekundar možeš da prikačiš razne potrošače (razne otpore) i samim tim ćeš imati razne količine struje povučene iz sekundara ...

Ako je isti napon mreže, a jeste, i otpor primara, a jeste, onda je i struja primara ista (Omov zakon I=U/R).

Pa eto rekoh, od čega zavisi "amperaža" primara.

A na sekundar možeš da prikačiš razne potrošače (razne otpore) i samim tim ćeš imati razne količine struje povučene iz sekundara ...

pa nece moci da sekundar kad ima potrosace 'vadi struju' ni iz cega! ako je primar uvek isti...
ako oni vuku neku amperazu mora da je izvuku od negde...

Energija se ne gubi i ne stvara ni iz čega i sve što udje na primar mora i da izadje na sekundar.....
A znači potrošnja (snaga) na sekundaru plus gubitci moraju da udju na primar....što je bolji transformator to su gubitci manji.
Snaga je proizvod napona i struje....

to se zove jasno objasnjenje. Super hvala!

Dakle, ako sam dobro shvatio (ono sto mene tisti) - ako nema potrosaca sa sekundarne strane onda ni ne prolazi toliko struje kroz primar (osim normalnih gubitaka - grejanje, magnetno polje...)

Zasto primar ne pregori (posto je kratak spoj) - mozda zbog toga sto je naizmenicna struja (vrt ovamo, vrt onamo)
Da li bi primar pregoreo da je ukljucen na jednosmernu struju ?

Кратак спој је пролазак струје од фазе ка нули без отпора.
Када има отпора онда се не зове кратак спој, а иста је ствар,
струја се креће од фазе ка нули.
To je vec smisleniji odgovor jer znamo da zica pocinje sa jedne strane i zavrsava se sa druge. Pretpostavljam da je taj otpor u jednom namotaju (primar recimo) dovoljan da sa trafo greje, ali ne toliko da pregori (jer bi onda i grejalice pregorevale) osim sto proizvodi magnetno polje. A to polje malo ne radi nista pa se takodje pitam, kud odlazi to magnetno polje.

Кратак спој је пролазак струје од фазе ка нули без отпора.
Када има отпора онда се не зове кратак спој, а иста је ствар,
струја се креће од фазе ка нули.
Posto trafo ima smisla samo kod naizmenicene struje, onda valjda struja tece malo ovamo a malo onamo ? Jel tako ili nije?

To je vec smisleniji odgovor jer znamo da zica pocinje sa jedne strane i zavrsava se sa druge. Pretpostavljam da je taj otpor u jednom namotaju (primar recimo) dovoljan da sa trafo greje, ali ne toliko da pregori (jer bi onda i grejalice pregorevale) osim sto proizvodi magnetno polje. A to polje malo ne radi nista pa se takodje pitam, kud odlazi to magnetno polje.

Tema još uvek čeka stručnjaka, ali takvog nema ...

Posto trafo ima smisla samo kod naizmenicene struje, onda valjda struja tece malo ovamo a malo onamo ? Jel tako ili nije?

Tako je. Mada pazi, svaka promena parametara struje indukuje u sekundaru struju.

Ne mora struja da menja smer, može samo da menja intenzitet napona, jačine, pulsacije, bilo čega, uvek će se u sekundaru pojaviti reakcija.

Tema još uvek čeka stručnjaka, ali takvog nema ...

Jeste, predlazem da se na krstaricu dovede nekoliko elektricara, elektronicara za kucu i automobile.
A ne da mi ovde nagadjamo sta je i kako je, kao na primer u pitanju dole...

Tako je. Mada pazi, svaka promena parametara struje indukuje u sekundaru struju.

Ne mora struja da menja smer, može samo da menja intenzitet napona, jačine, pulsacije, bilo čega, uvek će se u sekundaru pojaviti reakcija.

Jeste ako je na ulazu naizmenicna struja onda mora da bude i naizmenicna na izlazu.

(izmenjuju se primar i sekundar :per: )

Jeste, predlazem da se na krstaricu dovede nekoliko elektricara, elektronicara za kucu i automobile.
A ne da mi ovde nagadjamo sta je i kako je, kao na primer u pitanju dole...

Jeste ako je na ulazu naizmenicna struja onda mora da bude i naizmenicna na izlazu.

(izmenjuju se primar i sekundar :per: )

Gori si od moje keve koja se svađa sa veš mašinom ... 😅😅😅

Back