Eland: Pakistan blagonaklon prema Talibanu

  • Začetnik teme Začetnik teme Mingo
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Mingo

Poznat
Banovan
Poruka
8.115
eland480.gif

Eland: "Vreme je na strani Talibana"


U svetlu rastućeg uticaja Talibana u pograničnim oblastima Avganistana i Pakistana, u američkim medijima se ukazuje na potrebu ponovnog preispitivanja američke strategije prema tom regionu. Saradnik vašingtonskog Nezavisnog instituta, Ajven Eland, smatra da je - da bi se došlo do pobede u ratu u Avganistanu - neophodno eliminisanje talibanskih utočišta u Pakistanu.

Eland: “Vašington povremeno preispituje svoju poziciju i strategiju prema Avganistanu, ali je dosta teško učiniti bilo šta pošto Pakistan nije spreman da se oslobodi Talibana i njegovih utočišta u pograničnim oblastima, a to je preduslov za dobijanja rata. U stvari, Pakistan podržava Taliban, očekujući da će SAD tokom vremena svakako napustiti Avganistan. Vlasti u Islamabadu blagonaklono gledaju na Taliban kao prijateljski elemenat u Avganistanu jer ne žele preveliki uticaj Indije – svog glavnog rivala. Imate, dakle, čudnu situaciju da naš glavni regionalni saveznik podržava našeg ključnog neprijatelja uz, kako neki kažu, aktivnu podršku pakistanskih obaveštajnih službi. Tri ključna cilja ukoliko se želi pobeda u ovom ratu su: Prvo, eliminisanje talibanskih utočišta u Pakistanu; drugo, iskorenjivanje korupcije u vladi avganistanskog predsednika Hamida Karzaija i, treće, poboljšanje do sada neadekvatne obuke avganistanskih vojnih snaga.”

Glas Amerike: Kako bi po vašem mišljenju trebalo rešavati probleme u Karzaijevoj vladi i finansijske probleme Kabulske banke, ključne finansijske institucije u zemlji?

Eland: “Većina Avganistanaca smatra da je Karzaijeva vlada korumpirana, da je on ustvari marioneta Vašingtona i da su poslednji predsednički izbori bili praćeni brojnim nepravilnostima. Kombinacija tih faktora doprinela je padu njegove popularnosti i podrške u narodu. U takvoj situaciji, veoma je teško boriti se i biti uspešan protiv gerilskih pobunjeničkih snaga. To je slično svojevremenoj situaciji u vijetnamskom ratu gde su generali u Južnom Vijetnamu izgubili rat pošto su prethodno izgubili i podršku naroda.”

Glas Amerike: U svetlu delimičnog početka povlačenja američkih snaga iz Avganistana, kakva rešenja vidite za tu zemlju?

Eland: “Glavni problem je upravo pomenuto povlačenje američkih snaga i, mada je reč o manjem broju vojnika, značaj tog poteza je i simboličan i praktičan. S jedne strane, to je signal Talibanu da će se Amerikanci kad-tad povući i da gerilici moraju da istraju do pobede. To znači da je vreme na strani Talibana i u vojnom smislu jedina solucija je da se američke snage povuku i da Sjedinjene Države preduzimaju po potrebi selektivne antiterorističke akcije protiv Talibana i Al-Kaide. Time bi se održalo naše vojno prisustvo u toj zemlji, radi potrebne kontrole, ali i sprečilo dugoročno i neograničeno angažovanje.

VOANews
 
reuterspakistankayani04.jpg

Načelnik pakistanske armije Asfak Kajan


Načelnik generalštaba pakistanske armije, general Asfak Kajani, odbacio je stav Sjedinjenih Država da Islamabad ne čini dovoljno u ratu protiv terorizma.
General Kajani danas je kritikovao, kako je rekao, negativnu propagandu o tom pitanju istakavši da pakistanske akcije pokazuju rešenost nacije da porazi ekstremiste. Avganistanski general je to izjavio nakon sastanaka sa američkim admiralom Majkom Malenom koji je doputovao u posetu Pakistanu.
Malen je juče izjavio da neki pripadnici pakistanskih obaveštajnih snaga imaju dugotrajne odnose sa ekstremističkom mrežom Hakani, koja učestvuje u borbama u Avganistanu. Pakistan je demantovao bilo kakvu vezu sa tom grupom povezanom sa Al Kaidom.
Američki funkcioneri žele da Pakistan pokrene vojnu kampanju u plemenskoj regiji Severni Vaziristan, utošištu pripadnika organizacije Hakani i avganistanskog Talibana. Pakistanke vlasti međutim ističu da još uvek konsoliduju vojnu prednost u sukobu sa Talibanom na drugim mestima u zemlji.
Kajani je takodje ponovio primedbe Islamabada na napade bespilotnim letelicama u Pakistanu, rekavši da ti oni potkopavaju pakistanska nastojanja i da nisu popularni među građanima. Američki funkcioneri nikada nisu javno priznali upotrebu bespilotnih letelica na teritoriji Pakistana, ali su privatno brojnim medijskim kućama potvrdili njihovo postojanje u regionu.


VOANews
 
Mislim da je bitno da se smiri rat u Afganistanu i da se Afganistan pocne kretati ka jednom progresu i kao ekonomskom razvitku.Afganistan mora pokazati narodu da je jedino dobro rjesenje da se Afganistan oporavi i da bude bezbjedan za sve gradjane kako bi u Afganistan mogli dolaziti bezbjedno turisti koji su zeljni posjetiti Afganistan.Inace ove optuzbe na racun Pakistana su neosnovane jer to samo ohrabruje Indiju koja zeli iskoristiti navodni terorizam kod Pakistana da optuzi Pakistan da ne treba imati visoko-tehynolosko razvijeno oruzje.Mislim da Amerika ne bi trebala optuzivati pakistan koji sve cini kako bi se smirila situacija jer vjerujte mi Pakistan je bespomocan protiv fanatika koji zele ubiti nevine civile u Dzamiji ili negdje drugdje.Znaci ove optuzbe su neosnovane i ima za cilj da prekine Pakistansku drzavu u zahtjevu za prisajedinjenjem Kashmira Pakistanu i za smirivanjem odnosa Indije i Pakistana.Mislim da Indija mora pokazati smirenost i da nastavi razgovore sa Pakistanom kako bi se njihovi odnosi smirili.Inace Amerika se zeli otarasiti Pakistana kao saveznika jer Amerika misli da moze Pakistana dovesti u tu situaciju da se mora razoruzati.To je jedan cilj Amerikanaca i Amerikance boli to sto Pakistan ima nuklearno oruzje.Mislim da amerika nece uspjeti u diskreditovanju Pakistana i da ce Pakistan nastaviti da radi na tome da se Kashmir pripoji Pakistanu kao sto je predvidjeno razgranicenjem Hindusa i muslimana iz 1948 godine.
 
609px-Pakistan_Topography.png


Pakistan%20Map.jpeg


Mapa Pakistana

Pakistan je jedna lijepa drzava koja se samo pozeljeti moze jer Pakistan ima puno Dzamija i to je ujedno Islamska drzava koja se bazira na Kur'anu.Pakistan je nekada bio u sastavu imperije Velikih Mogula i ima ostatke, spomenike Velikih Mogula kao sto je Dzamija u Lahoreu.Inace Pakistan je jedna zemlja koja voli Islam i koja se treba posjetiti jer bih rado zivio u Pakistanu jer Pakistan je jedna drzava koja ima jednu char Velikih Mogula i ima jedan dio Kashmira.Nadam se da ce cijeli Kashmir pripojiti Pakistanu i da ce Pakistan biti veliki.
 
Nema sanse.Indija ne moze nista uciniti Pakistanu jer Pakistan nikada nece dozvoliti da ostane bez nukleranog naoruzanja jer pakistan ne moze biti bez nuklearnog oruzja zbog toga sto Indija uvijek vrijeba da nesto ucini Pakistanu.Inace ako se Pakistan i Indija dogovore mozda ce biti prijateljstav izmedju te dvije zemlje ali moram vas napomenuti da u Indiji ima 150 miliona muslimana sto znaci 13% Indijske populacije sto to nije mala manjina.Kashmir je naseljen muslimanima i oni vec dugo vremena traze pripajanje Pakistanu.Pakistan stoga treba sve uciniti kako bi pridobio Indiju i kako bi Indija mirnim putem predala Kashmir Pakistanu.
 
Po tome se moze vidjeti da se Amerika zeli otarasiti Pakistana jer navodno Pakistan ne suzbija terorizam.To je sve u cilju toga kako bi Amerikanci poceli da razoruzavaju Pakistan i kako bi Pakistan postao slabiji od Indije.Pakistan je do sada ostao cvrst i u ratu protiv Indije je bio jako cvrst tako da su uspjeli vratiti sjeverni dio Kashmira tako da Pakistan zeli zivjeti kao jedna muslimanska super sila ali ne da je neko kinji da ona navodno podrzava Talibane.Indija je manipulant jer je uspjela da izmanipulira Ameriku da je podrzi a Amerika je jos jednom dokazala da joj muslimani nisu omiljeni i da joj jedina Islamska drzava koja ima nuklearno oruzje smeta i da je zeli optuziti za terorizam.Sramota od Amerike sto ona cini.
 
eland480.gif

Eland: "Vreme je na strani Talibana"


U svetlu rastućeg uticaja Talibana u pograničnim oblastima Avganistana i Pakistana, u američkim medijima se ukazuje na potrebu ponovnog preispitivanja američke strategije prema tom regionu. Saradnik vašingtonskog Nezavisnog instituta, Ajven Eland, smatra da je - da bi se došlo do pobede u ratu u Avganistanu - neophodno eliminisanje talibanskih utočišta u Pakistanu.

Eland: “Vašington povremeno preispituje svoju poziciju i strategiju prema Avganistanu, ali je dosta teško učiniti bilo šta pošto Pakistan nije spreman da se oslobodi Talibana i njegovih utočišta u pograničnim oblastima, a to je preduslov za dobijanja rata. U stvari, Pakistan podržava Taliban, očekujući da će SAD tokom vremena svakako napustiti Avganistan. Vlasti u Islamabadu blagonaklono gledaju na Taliban kao prijateljski elemenat u Avganistanu jer ne žele preveliki uticaj Indije – svog glavnog rivala. Imate, dakle, čudnu situaciju da naš glavni regionalni saveznik podržava našeg ključnog neprijatelja uz, kako neki kažu, aktivnu podršku pakistanskih obaveštajnih službi. Tri ključna cilja ukoliko se želi pobeda u ovom ratu su: Prvo, eliminisanje talibanskih utočišta u Pakistanu; drugo, iskorenjivanje korupcije u vladi avganistanskog predsednika Hamida Karzaija i, treće, poboljšanje do sada neadekvatne obuke avganistanskih vojnih snaga.”

Glas Amerike: Kako bi po vašem mišljenju trebalo rešavati probleme u Karzaijevoj vladi i finansijske probleme Kabulske banke, ključne finansijske institucije u zemlji?

Eland: “Većina Avganistanaca smatra da je Karzaijeva vlada korumpirana, da je on ustvari marioneta Vašingtona i da su poslednji predsednički izbori bili praćeni brojnim nepravilnostima. Kombinacija tih faktora doprinela je padu njegove popularnosti i podrške u narodu. U takvoj situaciji, veoma je teško boriti se i biti uspešan protiv gerilskih pobunjeničkih snaga. To je slično svojevremenoj situaciji u vijetnamskom ratu gde su generali u Južnom Vijetnamu izgubili rat pošto su prethodno izgubili i podršku naroda.”

Glas Amerike: U svetlu delimičnog početka povlačenja američkih snaga iz Avganistana, kakva rešenja vidite za tu zemlju?

Eland: “Glavni problem je upravo pomenuto povlačenje američkih snaga i, mada je reč o manjem broju vojnika, značaj tog poteza je i simboličan i praktičan. S jedne strane, to je signal Talibanu da će se Amerikanci kad-tad povući i da gerilici moraju da istraju do pobede. To znači da je vreme na strani Talibana i u vojnom smislu jedina solucija je da se američke snage povuku i da Sjedinjene Države preduzimaju po potrebi selektivne antiterorističke akcije protiv Talibana i Al-Kaide. Time bi se održalo naše vojno prisustvo u toj zemlji, radi potrebne kontrole, ali i sprečilo dugoročno i neograničeno angažovanje.

VOANews

pakistan je slatka nuklearna sila i on će gađati wašington svetlećim raketama zato što amerika ubija muslimane u libiji i podržava tursku okupaciju kurdistana
 

Индија је толико одан савезник Америке, да су неки амерички мислиоци предлагали да треба искористити индијске војнике да замене Нато војнике у Авганистану.

i ne samo to..
indija je toliko odan saveznik, da se "indus" predlaže kao nova merna jedinica odanosti..
 
Kasmir pripada Indiji bez daljnjeg i Indija je svakim danom sve jaca tako da Pakistan niukom smislu nece moci da se suprotstavi Indiji.

Po kom osnovu Kashmir pripada Indiji? Znate li da je u Kashmiru 90% muslimana koji zele da se pripoje Pakistanu i koji ne zele da zive u Indiji.Indija ne moze imati kontrolu nad narodom koji zeli pripajanje Pakistanu a pakistanu treba oruzja da bi se suprostavio Indiji ako ona krene da okupira Pakistanski Kashmir jer oko toga se spore Indija i Pakistan.Pakistan smatra da je cijeli Kashmir Pakistanski dok Indija kaze da joj je okupiran sjeverni dio Kashmira i da je on fomralno Indijska teritorija.Ipak Indija nema kontrolu nad sjevernim Kashmirom tako da Pakistan mora svojim oruzjem da drzi ravnotezu.Ipak kad tad izbice rat izmedju Pakistana i Indije jer samo ako Indija primjeti da je Pakistan nesto slabiji ona ce napasti Pakistan kako bi okupirala Pakistansku teritoriju.Ipak nadam se da se Amerika nece mijesati i da Amerika nece vise upucivati kritike Pakistanu i da ce se sve srediti u najboljem redu.
 
ako mislimo na istu stvar na kašmir a ne na svilu onda si miđo sine pomešao kašmir je srce Indije,pakistan će u zamenu dobiti aganistan i delove turske

Kako da Kashmir bude srce Indije kad u Kashmiru 90% zive muslimani koji ne zele Indijsku vlast.Oni zele Pakistan i oni zele da zive zajedno sa ostalim muslimanima.valjda taj narod ima pravo na samoopredijeljenje?Inace pakistan je jaci nego sto je bio i on ce biti na gotovs ako nesto Hindusi pokusaju protiv muslimana u Kashmiru.Kashmir mora postati dijelom Pakistana jer to je zemlja Pakistanska.
 
Back
Top