Quantcast

Eksterni hard trazi da se formatira

Teodoraa9

Početnik
Poruka
1
Zdravo svima,
Pre par dana sam kupila eksterni hard disk i kad sam ga povezala sa kompljuterom uopste mi nije trazio da se formatira pa sam stavila sve slike na hard disk.Sad kad ga povezem sa kompljuterom trazi mi da se formatira i ne dopusta mi da pristupim slikama..Da li neko mozda zna kako da resim ovaj problem i da spasim slike?(imam windows 7) :)

fosilvaso

Elita
Poruka
19.936
Problem sa napajanjem diska? Ima li posebno napajanje, ili preko USB-a? Koristi li se Y-kabel sa 2 USB konektora? Prištekava li se još preko PRODUŽNOG, direktno na zadnju stranu ploče ili na prednje USB-konektore?
Ja u takvim slučajevima VADIM disk iz kućišta i DIREKTNO na ploču preko SATA konektora!

Commie

Buduća legenda
Poruka
34.353
Problem sa napajanjem diska? Ima li posebno napajanje, ili preko USB-a? Koristi li se Y-kabel sa 2 USB konektora? Prištekava li se još preko PRODUŽNOG, direktno na zadnju stranu ploče ili na prednje USB-konektore?
Ja u takvim slučajevima VADIM disk iz kućišta i DIREKTNO na ploču preko SATA konektora!
Ako je usb 3.0 onda ne ide Y kabal.

USb 3.0 je obicno plave boje.

usb3micro-closeup_3.jpg

Inace externi HDD-ovi zahtevaju od 0.5 - 0.6A zato i ne mora taj Y kabal ako ima usb 3.0, kod usb 2.0 mora jer sami portovi obezbedjuju slabiju amperazu.

Poruka
3.237
.e svašta citam ovde....SVAKI eksterni uredjaj USB fleš,memorijska kartica ili externi hard disk se formatira pre prve upotrebe....i mem.kartice ifleshevi takodje kasnije često treba da se formatiraju...I prvo se pročita uputstvo...Ovako zbog propuštanja jednog klika/formatiranja tj ne-činjenja istog-rizikovala si da imaš veliki problem

jolemisa

Poznat
Moderator
Poruka
9.127
Zdravo svima,
Pre par dana sam kupila eksterni hard disk i kad sam ga povezala sa kompljuterom uopste mi nije trazio da se formatira pa sam stavila sve slike na hard disk.Sad kad ga povezem sa kompljuterom trazi mi da se formatira i ne dopusta mi da pristupim slikama..Da li neko mozda zna kako da resim ovaj problem i da spasim slike?(imam windows 7) :)
Probaj,kad prikacis taj HDD idi u My Computer,pa idi desnim klikom na njegovu ikonicu,pa na Open.Ako nece,onda ponovi to samo idi na komandu "Run as administrator"

Poruka
24.001
Ubodi u neciji drugi komp, ako opet nece, onda uradi sledece.

pritisni windows + r i kucaj u run komandi diskmgmt.msc, izaberi svoj eksterni hard disk i probaj da mu zamenis slovo.
Ako to ne resi problem, onda windows+r i kucaj cmd. u Cmd ukucaj chkdsk D: /F /R. Umesto slova D: upisi slovo koje ti stoji za taj eksterni hard disk.
Ova komanda ce ti proveriti disk za gdeske i lose sektore i probace da ih popravi.
Ako ni to ne pomogne, skini neki program za vracanje podataka ili za oporavak particije. Nadji na torentu neki krekovan program, izvuci podatke sa eksternog diska i onda ga formatiraj.

jolemisa

Poznat
Moderator
Poruka
9.127
To moze mnogo jednostavnije.Da ide desni klik na My Computer,pa izabere komandu Manage,saceka par sec.Otvorice se sledeci prozor,idi na komandu Disk Management i izaci ce aktivni i taj eksterni HDD.Idi desnim klikom na Eksterni izaci ce sledeci prozor idi na komandu "Change Druve letter" i upisi recimo magacin i u zagradi (D).Ili ako vec ima D na aktivnom HDD-u,onda E,F.Bilo koje sledece slobodno slovo,samo da bude veliko i u zagradi.

Poruka
24.001
Meni na poslu ne radi na svakom racunaru. Zasto nece, to ne znam. Kliknes na manage i nista se ne desava, a user je lokalni admin. Ako odes peske do control panela, onda hoce. I meni je lakse na manage, mada, s vremenom ti cmd postaje sve interesantniji. Dodje korisno da vezbas CMD ako moras da napises neku skripticu za auto bekap i sl.

jolemisa

Poznat
Moderator
Poruka
9.127
zavisi od konfiguracije.Kod nekoga sam radio,kad otvori i posle par minuta.Inace treba da se ceka 5-10 sec. da bi otvorilo,ali otvara sigurno.Ima nekada ga pokrenem dva ili vise puta,pa posle nekog vremena otvori sve pokusaje.Kod mene licno otvara do 3 sec.Zato sam joj i napisao,ako treba da malo saceka kada klikne na Manage.

fosilvaso

Elita
Poruka
19.936
Ako je usb 3.0 onda ne ide Y kabal.

USb 3.0 je obicno plave boje.

Pogledajte prilog 603585

Inace externi HDD-ovi zahtevaju od 0.5 - 0.6A zato i ne mora taj Y kabal ako ima usb 3.0, kod usb 2.0 mora jer sami portovi obezbedjuju slabiju amperazu.
Da, ako ima USB 3.0 i NA MATIČNOJ ploči! A čisto sumnjam! Ja te spoljne diskove spajam isključivo preko Y-kabela direktno i jedino na USB konektore na PLOČI i ni jedan mi još nije krepao, a vidim da to komšijama zna crkavati!

fosilvaso

Elita
Poruka
19.936
:mazipsa: usb 3.0 je odavno standard .. ne znam ali ti imas neku bas crappy masinu :D
Aee... zaostalih primitivaca? Kada će PC industrija shvatiti da su im prošla 'dobra stara vremena'? Danas se više ne čeka u šatorima pred trgovinama da se izbaci neka super truper brza 100-procesorska PC-kanta! Danas se danima čekaju razna Smart, tablet, Iphone, Ipad i slična prenosna govanjca! :super: :super: :super:

snejks

Elita
Poruka
16.618
ako nije ssd disk u pitanju - slobodno ga formatiraj ali samo kao quick format , pre toga naravno nabavi neki dooobar recovery program poput "get data back" koji radi naravno i posle formatiranja preskeniraj sa njime disk , pošto radiš samo quick format on će na ivicama diskova izbrisati samo osnovni zapis gde se šta nalazi unutra na samim diskovima dok klastere gde se podaci nalaze - neće dirati, kao ni podatke u njima , recovery program će pronaći fajlove u klasterima i vratiti ih natrag ako radi , ako ne radi spremi se na gubitak fotografija ,
ja ne mogu da verujem da neko obriše fajlove posle bekapovanja

Commie

Buduća legenda
Poruka
34.353
Aee... zaostalih primitivaca? Kada će PC industrija shvatiti da su im prošla 'dobra stara vremena'? Danas se više ne čeka u šatorima pred trgovinama da se izbaci neka super truper brza 100-procesorska PC-kanta! Danas se danima čekaju razna Smart, tablet, Iphone, Ipad i slična prenosna govanjca! :super: :super: :super:
Aj Jos da čekaju mirno i pristojno nego se i pobiju 😆