ekonomija je kvazi nauka

Moljac64

Elita
Poruka
16.586
dakle ja sam teorijom da ekonomija kao ekonomija je smejurija jedna od nauke u rangu astrologije, tarota i vradzbina. koriste se neka slova, bedepe, tedepe, pepepe, itd. a u praksi sta imamo? navodno u bugarskoj vece plate nego kod nas a *******. bugari nemaju leba jesti. drugo kaze rusija nije najbogatija a rusija kontrolise krim. kako je to moguce? amerika najbogatija. a mali milion meksikanaca (i vise). srbija kazu i nije neka na gini indeks pa se opet super zivi. postoji jos dosta priloga u tome sto je ekonomija jedna izmisljotina i sve te brojke treba ignorisati. stvari poput inflacije i sl. su umisljene u glavama, kada bi je ignorisali ne bi ni postojala.
 
Mene recimo uvek zgroze komentari neukih ljudi. Na portalima B92 i Blic uvek čitam zanimljive vesti iz oblasti astrofizike i drugih nauka i posle preletim preko komentara, one duže često pišu ljudi koji se razumeju u te stvari, recimo profesionalni astronomi, biolozi i sl. Ali 90% komentatora dođe da se iskenja i kaže kako su svi ti naučnici budale i da trebaju da kopaju kukuruz umesto što troše tuđe pare.

Moje mišljenje je da je ništarija svako ko omalovažava ono što ne razume, i samo zato što ne razume a ne zato što ima objektivan razlog za omalovažavanje.
 
Ekonomista je onaj, koji će sutra moći da vam kaže zašto ono što je juče rekao, se danas nije obistinilo.

Šalu na stranu, ekonomija je najfundamentalnija od svih nauka, jer njome možeš kupiti i prodati bilo kojeg fizičara.
 
dakle ja sam teorijom da ekonomija kao ekonomija je smejurija jedna od nauke u rangu astrologije, tarota i vradzbina. koriste se neka slova, bedepe, tedepe, pepepe, itd. a u praksi sta imamo? navodno u bugarskoj vece plate nego kod nas a *******. bugari nemaju leba jesti. drugo kaze rusija nije najbogatija a rusija kontrolise krim. kako je to moguce? amerika najbogatija. a mali milion meksikanaca (i vise). srbija kazu i nije neka na gini indeks pa se opet super zivi. postoji jos dosta priloga u tome sto je ekonomija jedna izmisljotina i sve te brojke treba ignorisati. stvari poput inflacije i sl. su umisljene u glavama, kada bi je ignorisali ne bi ni postojala.

Ograničeni ljudi izvode ograničene zaključke
 
Pitanje je koji pristup imaju ekonomisti. Oni koje svoje modele baziraju na istoriju i na iskustva, empiriji nisu kvazinaucnici.

A oni koji samo teraju ideologiju i neke modele koje u stvarnosti se pokazale ko netacne su pseudonaucnici.

Nazalost danas dominiraju ovi drugi.
 
Pitanje je koji pristup imaju ekonomisti. Oni koje svoje modele baziraju na istoriju i na iskustva, empiriji nisu kvazinaucnici.

A oni koji samo teraju ideologiju i neke modele koje u stvarnosti se pokazale ko netacne su pseudonaucnici.

Nazalost danas dominiraju ovi drugi.
Iskustvo je pokazalo da tvoj komunizam propada, a kapitalizam ili kako ga vi komunisti zovete neoliberalizam je uspešan.
 
dakle ja sam teorijom da ekonomija kao ekonomija je smejurija jedna od nauke u rangu astrologije, tarota i vradzbina. koriste se neka slova, bedepe, tedepe, pepepe, itd. a u praksi sta imamo? navodno u bugarskoj vece plate nego kod nas a *******. bugari nemaju leba jesti. drugo kaze rusija nije najbogatija a rusija kontrolise krim. kako je to moguce? amerika najbogatija. a mali milion meksikanaca (i vise). srbija kazu i nije neka na gini indeks pa se opet super zivi. postoji jos dosta priloga u tome sto je ekonomija jedna izmisljotina i sve te brojke treba ignorisati. stvari poput inflacije i sl. su umisljene u glavama, kada bi je ignorisali ne bi ni postojala.

U USA, milioni populacije su na ivici egzistencije.
Potrebne su samo 4-r racunske operacije, na tome se zasniva sva mudrolija ekonomisanja. :lol:

- - - - - - - - - -

Iskustvo je pokazalo da tvoj komunizam propada, a kapitalizam ili kako ga vi komunisti zovete neoliberalizam je uspešan.

Uspesan,a sta to znaci, :?:
 
Uspesan,a sta to znaci, :?:

To znači da postiže Uspehe.
Održive, za razliku od kilogramtraktorskih pobeda Ždanov-ekonomike

- - - - - - - - - -

Iskustvo je pokazalo da tvoj komunizam propada, a kapitalizam ili kako ga vi komunisti zovete neoliberalizam je uspešan.

Ovo je super uvid, koleginice. :ok:
Pošto borba protiv kapitalizma nije dovoljno cool, komunisti to onda maskiraju u borbu protiv "neoliberalizma".
 
Dosta je komplikovana, pa 2 škole misli donose 2 suprotna rezultata.

Recimo, mnogi su ubeđeni da je Izvoz dobar.

Ali nisu se pitali, kako to da se gubitnicima u ratu npr. Vajmarskoj republici nameće da za odštetu treba da Izvozi.
 
Kao u slučaju meteorologije, tako i kod ekonomskih nauka mnogi zapravo očekuju da ista predvidi budućnost. Međutim nema tog mozga, računara iliti kristalne kugle koji mogu metronizirati varijable determentističkog kaosa.
 
Poslednja izmena:
Ekonomija nije egzaktna nauka. Ima vic,
Ekonomista strucno objasnjava zasto se nesto lose desilo.

Sa druge strane jasno je da modeli daju korisne informacije sta se moze ocekivati i kako delovati.
Promblem moze biti izbor pravog modela za analizu i dobar deo rasprava se uglavnom vrti oko toga.
 

Back
Top