Švajcarski reditelj otvorio Bitef, uz poruku o Rio Tintu i Šolcu: Pozdravljen aplauzima publike
25. sep 2024 21:05
Švajcarski reditelj Milo Rau zvanično je otvorio 58. Bitef večeras, a u svom obraćanju publici u Madlenijanumu govorio je i o borbi protiv iskopavanja litijuma u Srbiji.
Ovogodišnji festival koji se održava pod sloganom „Lepota će promeniti svet“, počeo je plesnom predstavom „Mekšanje“ Dens on ansambla iz Berlina, a Bitef je uoči ove predstave, otvorenim proglasio švajcarski reditelj Milo Rau.
Njegov komad „Antigona u Amazonu“, koji je na programu Bitefa sledeće nedelje, bavi se borbom brazilskog Pokreta zemljoradnika – protiv modernih rudarskih kompanija. Reditelj je u svom obraćanju govorio i o značaju borbe protiv iskopavanja litijuma u Srbiji.
„Kad sam bio prvi put na Bitefu, pre tačno 10 godina, 2014, vozio sam se kroz bivšu Jugoslaviju malim folksvagenom. Jutros kad sam stigao ovde čuo sam da je još neko letos stigao folksvagenom u Srbiju – bio je to nemački kancelar Olaf Šolc. Došao je da promoviše iskopavanje litijuma za potrebe nemačke automobilske industrije, nedaleko odavde, u dolini Jadra. Šolc je pozvao Srbe da se žrtvuju za Evropu, za takozvanu ‘održivu’ energiju. ‘Evropa’ znači, naravno – Folksvagen. Raseljavanje 20.000 porodica i trovanje plodnog tla za naredne generacija. Da, to je ono što ‘održivo’ znači – održivo u smrti“, rekao je reditelj.
Dodao je da je u Beograd došao „sa grčkom tragedijom“.
„Ovaj put nisam došao folksvagenom u Beograd, došao sam sa grčkom tragedijom: komadom Antigona u Amazonu, o borbi brazilskog Pokreta zemljoradnika bez zemlje (MST) protiv modernih rudarskih kompanija – o borbi Antigone, tebanske princeze, protiv njenog ujaka Kreonta, grčkog Olafa Šolca. Amazon je udaljen 10.000 kilometara odavde, ali živimo u globalizovanom svetu: ista tragedija, ista pusta zemlja je svuda. Kao u tinejdžerskom filmu o čudovištima, ista kompanija, Rio Tinto, kopa litijum u Srbiji i boksit u Amazonu – minerale potrebne za ‘održivu’ budućnost Folksvagena“, kazao je.
On je rekao da smatra – a i da je to i poruka Antigone – da je bolje braniti svoju zemlju.
„Antigonina borba je svuda i njeno izričito NE otimanju zemlje podjednako je potrebno u Srbiji kao i u Brazilu. ‘Lepota će spasiti svet’, citat iz Idiota Dostojevskog, tema je ovogodišnjeg Bitefa. Kancelar Šolc, Folksvagen, Rio Tinto: oni ne žele da spasu svet, oni žele da spasu svoju moć i svoje bankovne račune. U svim zemljama, bilo da se radi o Evropi ili Brazilu, upravo ti ljudi koji reči narod i otadžbina koriste najviše – nacionalisti – prodaće lepote svoje zemlje internacionalnim investitorima. Da, postoji nešto strašno, čudovišno, nešto užasno u nama, ljudima. Nešto zbog čega ponekad osetim nagon da sednem i urlam. Zato vas molim: budimo svi kao Antigona. Budimo svi kao Idiot Dostojevskog: budimo naivni, recimo NE smrtonosnoj ideologiji našeg vremena. Borimo se za Lepotu, za Lepotu života, za Lepotu prirode – naše istinske otadžbine“, zaključio je reditelj.
Publika je snažnim aplauzom i povicima ispratila govor švajcarskog reditelja.