Quantcast

Егзистенција као веза

Родитељ Три

Zainteresovan član
Poruka
105
Постојање као веза је модел у коме сваки ентитет постоји као веза других ентитета(који су такође веза), или као гранични случај везе.
Прекидом везе престаје и постојање.

(Различито од, данас доминантне, материјалистичке представе, која је орјентисана на прошлост, односно узрок, и која с тим у вези увек има некакав "почетак".
Која се још зове и теорија о разоривости, јер претпоставља да су њене представе нешто по себи, а онда се разарају у нешто друго, опет по себи - атомизам као примитивни материјализам.И која је настала од пијења млека.)

Шта ви мислите о тези да је постојање веза?

JA KOJI JESAM

Iskusan
Poruka
6.158
Постојање као веза је модел у коме сваки ентитет постоји као веза других ентитета(који су такође веза), или као гранични случај везе.
Прекидом везе престаје и постојање.

(Различито од, данас доминантне, материјалистичке представе, која је орјентисана на прошлост, односно узрок, и која с тим у вези увек има некакав "почетак".
Која се још зове и теорија о разоривости, јер претпоставља да су њене представе нешто по себи, а онда се разарају у нешто друго, опет по себи - атомизам као примитивни материјализам.И која је настала од пијења млека.)

Шта ви мислите о тези да је постојање веза?

Govoriš o postajanju a ne o postojanju. Veze postoje samo u postajanju (kreaciji-stvorenju) a ne i
u postojanju (Biću). Zašto? Zato što je veza osnova kreiranog, dok u postojanju sve jeste Jedno.
Veza podrazumijeva spajanje, što samo po sebi podrazumijeva i razdvojenost.
Postojanje je neraskidivo JEDNO-apsolut.

Šta se to vezuje da bi nešto postalo i zašto nestaje kad se veza raskine?
To su znanja-o-sebi (Ja Jastva) koja se kroz Um kao sponu vezuju jedno s drugim kako bi se stvorio
izraz te jednačine, neko stvorenje. Znanje-o-sebi je ono što zovemo Ja. Stoga, veza se dešava
između dva Ja koja se kroz Um (apsolutno Ja univerzuma) projektuju u novonastali odnos Jastva.
Karakter stvorenja zavisi od sastava jednačine stovrene iz idindividualizovanog Jastva. Odatle, kad
opažamo čovjeka recimo, mi opažamo jednačinu, veze individualizovanih Ja Jastva u tom stvorenju.
Jedno Ja emituje znanje-o-sebi koje kaže ja sam kosa, drugo, ja sam boja, treće Ja sam forma, itd itd,
dok mi tu jednačinu percipiramo razumom i svojim čulima projektujemo u njenu čulnu/materijalnu
vrijednost. Ono na što se fokusiramo pri opažanju postaje nam vidljivo, čitljivo... a focus se izoštrava
u nedogled.

Odvajanjem jednog Ja iz te jednačine nestaje jedan dio karaktera tog stvorenja. Odvajanjem svih Ja
iz date jednačine dolazi do raspada jednačine/sistema i stoga i do nestanka postajuće stvarnosti
stvorenja. Postojanje ostaje nestvorivo, neraskidivo, nepromjnjivo JEDNO