Efekat leptira

Sensei

Master
Moderator
Poruka
91.508
Efekat leptira je kada naizgled mala promena ima ogroman uticaj na daljnji razvoj dogadjaja.

wikipedija
Efekat leptira je termin korišten u teoriji haosa, koji opisuje kako male varijacije mogu da utiču na ogromne i kompleksne sisteme kao što je vreme.[1]

Da li vam pada na pamet neki primer?


1_jHNFC9Tnd_H4BBydNjOq6Q.png
 
Kompjuterski model koji je doveo do otkrića je podsećao na leptira, otuda i ime. Matematičar Edvard Lorenc stvorio je model, nazvan čudnim atraktorom, šezdesetih godina prošlog veka; to je linija koja se naizmenično spiralno vrti oko dva susedna ovala, mapirajući haotično rešenje u skup međusobno povezanih jednačina.

Lorenc je otkrio da je oblik atraktora izuzetno osetljiv na početne uslove. Pomeranje svoje početne tačke samo za razmeru krila u bilo kom pravcu dovelo je do toga da linija nacrta potpuno drugačijeg leptira.

Butterfly.png
 
A priče iz života su poprilično zamršene i podugačke za forum tako da sam se pomalo i pokajao što sam temu i započinjao. Ali obzirom da jesam, evo ja ću barem jednu da iznesem

Kako je ulazak 14-godišnjeg psa u komšijsko dvorište u Teksasu rezultirao napadima 11. septembra, talibanima i ISIS-om.

1946–1958, država Teksas, SAD:

Stari pas ulazi u dvorište gradskog većnika Čarlsa Azara. Iz inata, Hazard hrani psa hranom pomešanom sa razbijenim staklom što dovodi do smrti psa. Pas je pripadao 13-godišnjem dečaku koji odlučuje da se osveti izborom protiv svog komšije. On okuplja 96 birača da glasaju protiv Čarlsa Azara, koji gubi izbore za savet sa samo 16 glasova. Mladić se navuče i postaje aktivan u politici od malih nogu – postavši senator iz Ostina u Teksasu sa 27 godina. Dečak se zvao Čarls Nezbit Vilson, ali su ga ljudi zvali Čarli, Čarli Vilson.

main-qimg-cb855b3783ac59cc35228772d8097eb8-lq.jpg


1980-ih, Vašington DC, SAD
Čarli Vilson je do sada bio ugledni kongresmen iz države Teksas i član važnog Komiteta za aproprijacije Predstavničkog doma, koji se bavi finansiranjem crnih operacija CIA. Jednom dok sam šetao u Domu Kongresa,njegove oči su uhvatile novosti na žici - Sovjetski Savez je okupirao Avganistan. Odlučio je da lobira da se sredstva daju otrcanoj grupi otpora koja se naziva Talibani (Studenti).

Ovde ispod je Čarli Vilson koji uživa u svom sastanku sa talibanima u Avganistanu.

main-qimg-13ad6f252cb61a7b368c322327838d23-lq.jpg


Evo sastanka predsednika Regana sa predstavnicima talibana u Vašingtonu.

main-qimg-ebda0190cb4586dbe14d9dd0e85a3322.jpg


Pošto su SAD želele da izbegnu bilo kakvu direktnu umešanost protiv Sovjetskog Saveza, novac i oružje su preusmereni preko bliskog saveznika, Pakistana. Pakistanski vojni establišment i špijunska agencija, ISI, koordinirala je izvođenje operacije CIA kodnog naziva Ciklon.

Ubrzo je Pakistan postao Diznilend stranih boraca. Pakistanski establišment je regrutovao, obučavao i naoružavao miliciju za borbu protiv snaga Sovjetskog Saveza u Avganistanu. Jedan od stranih boraca bio je građevinski inženjer, sin saudijskog milijardera. Zvao se Osama Bin Laden.

Talibani su pobedili sovjetske snage i preuzeli vladavinu Avganistana stvarajući teokratsku versku državu. Pakistanski establišment je bio srećan što je konačno postigao uvek neuhvatljivu stratešku dubinu. Osama Bin Laden zadržao je kamen temeljac Al Kaide.

Al Kaida je nastavila da planira i operacionalizuje napade 9–11 u SAD, šireći svoje pipke širom sveta. Dvojica operativaca Al Kaide u Iraku, razočarani 'mekoćom' ideologije, pokrenuli su radikalniju Islamsku državu Iraka (ISI) - koja je kasnije preimenovana u Islamska država Iraka i Levanta (ISIL) i dalje u Islamska država Iraka i Sirije (ISIS).

I tako je trovanje psa dovelo do ISIS-a
 
svaka osoba tesko moze da shvati da je skup izuzetno malih odluka dovodi do mesta gde je bas sada

mala promena u prvom razredu osnovne moze dovesti do sasvim drugacijeg zivota

a mozda bi bio bas isti

da tesla nije video macku bas kad treba mozda bi zivot proveo kao pop
 
Možda ste gledali film ‚‚ Efekat Leptira"? Ukoliko niste sigurno ste čuli za onu dobru staru - Kad leptir mahne krilima na Tajvanu, napravi buru negde na drugoj strani sveta.
Ono sto se dogodilo Edward N. Lorenzu ,pokazuje da jedan potez menja sve,kao u sahu!
Preneto na život ova metafora se koristi da označi da čak i mali izbori u životu čoveka mogu doneti krupne promene. Čak iako vam se nešto učini toliko sitno i nevažno vašem životu može dati sasvim novo značenje, kao što je recimo biranje staze kojom ćete krenuti, jednom stazom ćete hodatti sami a na drugoj možete sresti osobu koju volite, osobu sa kojom ćete deliti život, ili osobu koju tako dugo niste videli ali to jako želite
Ne verujete?!
Procitajte ono sto sam ja uz pomoc ove price razumela...
U kratkoj priči Reja Bredberija iz 1952. godine Zvuk grmljavine, opisana je bliska budućnost u kojoj je moguće turistički putovati kroz vreme.
Grupa turista se vraća sa putovanja u kome je posetila period kasne krede i zatiču svet svog vremena naizgled nepromenjen.
Ipak, ispostavlja se da je jezik koji se govori neobično modifikovan kao i da je došlo do promene na političkoj sceni gde su vlast i opozicija zamenile mesta.
Glavni junak priče nalazi uzrok ove promene na đonu svoje cipele kada primeti da je dok je bio u prošlosti dalekoj 66 miliona godina slučajno zgazio leptira.

Bravo za temu @Sensei :heart:
 
Poslednja izmena:
Čovek je napustio svoju laboratoriju mesec dana. Vratio se i pronašao buđ koja raste u Petrijevoj posudi i odlučio da je zadrži radije nego da je baci.

Čovek? Aleksandar Fleming. Budj? Penicillum, koji proizvodi penicilin; među najvažnijim lekovima ikada otkrivenim. Da je samo izbacio kontaminiranu kulturu, ko zna gde bismo bili u pogledu medicine?

butterfly-effects-history-64850-6135ce4a5254f__700.jpg
 
Efekat leptira je kada naizgled mala promena ima ogroman uticaj na daljnji razvoj dogadjaja.



Da li vam pada na pamet neki primer?


Pogledajte prilog 1094272
Један пример може бити у изради временске прогнозе.Само мала промена у систему може довести до драстичних промена прогнозе.
 

Back
Top