Quantcast
  • Dragi prijatelji, obaveštavamo vas da je forum Hronika izdvojen iz foruma Politika i sada je poseban forum u kategoriji "Društvo".

[EdePro pukao] Zbog lažnih afera izgubljeno 80 miliona dolara

Umri_muski

Buduća legenda
Poruka
28.378
Ma ovo je sitnica , mislim prilicno nebitno , osim sto su mogli te parice u dzepce da stave, ali kao neka vazna i velika tacka u putovanju Srbije tamo gde ide, nije...
Pa labus je u cugu znao da mazne vise od pola milijarde evra....i bez neke propratne dokumentacije...
Ali to rade oni koji su prvi i pravi...
Ovo je kad dodje seljanija Zagubica i Crna trava u BG , lazem , Nova Varos i Novi Pazar, posto su odatle masovno ubacili kadar u Exjport Oruzje...
Pazi cifrice 80 miliona dolara....smesno....mozda ne za nekog iz varosice ili seoceta...ali smesno...
Nesto nalik preuzimanju gradske cistoce Grocka...kad je nova firma pocela da radi sa 1 , jedan, kamion za prenosenje smeca, a ostatak radjen sa par kamioncica....
Naravno sad je sve u redu.....uz racune za smece , vrlo lako se moze oformiti dobra djubretarska sluzba, narocito ako ti je teren najcesce sacinjen od 1x ili 2x odnosenje smeca nedeljno..

Mej bregami

Veoma poznat
Poruka
11.523
Ma ovo je sitnica , mislim prilicno nebitno , osim sto su mogli te parice u dzepce da stave, ali kao neka vazna i velika tacka u putovanju Srbije tamo gde ide, nije...
Pa labus je u cugu znao da mazne vise od pola milijarde evra....i bez neke propratne dokumentacije...
Ovo je kad dodje seljanija Zagubica i Crna trava u BG , lazem , Nova Varos i Novi Pazar, posto su odatle masovno ubacili kadar u Exjport Oruzje...
Pazi cifrice 80 miliona dolara....smesno....mozda ne za nekog iz varosice ili seoceta...ali smesno...
Nesto nalik preuzimanju gradske cistoce Grocka...kad je nova firma pocela da radi sa 1 , jedan, kamion za prenosenje smeca, a ostatak radjen sa par kamioncica....
Naravno sad je sve u redu.....uz racune za smece , vrlo lako se moze oformiti dobra djubretarska sluzba, narocito ako ti je teren najcesce sacinjen od 1x ili 2x odnosenje smeca nedeljno..
80 milki će Srbija valjda morati vratiti Arapima, šteta je barem pet puta veća zbog izgubljenih poslova i Srbija sada mora kupovati vani skupo ako želi takvo sredstvo u vojsci, a vidjeli smo da želi.
Tko će sada još htjeti raditi složene projekte sa srpskim vojnim firmama.
Reputacija, ako je bilo reputacije, je sa uništena.

Darth Vader

Veoma poznat
Poruka
12.762
Pogledajte prilog 618757
"Nakon što je kao član SNS-a postavljen prvi put za predsednika GO Grocka 2012. godine, Dragoljub Simonović vrlo brzo odlazi na mesto direktora Železnica Srbije. "
"Simonović junior je završio privatni fakultet a u “PMC inženjeringu” radi kao ekonomista. "
https://www.jutarnjiglasnik.info/po...u-nije-zaposlio-prija-obezbedjena-ne-brinite/

"Čudan neimarski poduhvat crkve i države
Luksuzne dveri ovozemaljske
Apr 19, 2018 ·
Pogledajte prilog 618758

PMC inženjering, čiji je vlasnik Jugoimport, firma za trgovinu oružjem, i SPC zajedno grade ekskluzivni stambeno- -poslovni kompleks. Jesu li to nečista posla? Ili očekivani novi dil sa firmom koju je država već angažovala i za gradnju muzičke fontane na Slaviji, Beograda na vodi...

Kad se crkva i država udruže, i veštački stvoreno neplodno zemljište može da rađa. Za to nije potrebno čudo Božije, već samo poduhvat neimara. Jer, na „neplodnom zemljištu“, kako portu Crkve Svetog Dimitrija u novobeogradskom bloku 32 definiše katastar, trebalo bi da nikne ekskluzivni stambeno-poslovni prostor. Stroga pravila sekularne države u ovom slučaju ne važe, jer su upravo Srpska pravoslavna crkva i Republika Srbija postali poslovni partneri.

Vest da PMC inženjering, u vlasništvu licenciranog trgovca oružjem Jugoimporta, i Beogradsko-karlovačka arhiepiskopija SPC zajedno grade ekskluzivno naselje, uzburkala je duhove otkrivši najmanje dve kontroverze. Prva je da se crkva uključuje u drugačiji krug finansiranja od strane države i da prati moderne biznis modele; malo je onih koji su verovali u dogmu da popovi žive samo od donacija vernika i državne pomoći koja uključuje i oslobađanje od poreza, ali je isto tako bilo malo podataka o tome da se crkva bavi komercijalnim poslovima. Druga, bitna stvar koja je izbila na videlo jeste poslovanje „ponosa srpskog izvoza “, kako su znali da krste Jugoimport SDPR i njene dosad malo poznate „ćerke firme“, koja do prošle godine nikada nije imala godišnji prihod veći od 29 miliona evra.

Elem, u novobeogradskom bloku 32 gradi se stambeno-poslovni kompleks u kojem će se nalaziti jedna poslovna zgrada i dve stambene sa 127 stanova, na čijem vrhu su luksuzni petosobni dupleksi. Gradnja je počela 18. marta ove godine, a rok za završetak radova planiran je za 18 meseci.

Da li je kamen temeljac osveštan nije poznato, ali ono što se zna i što investitor PMC navodi na svom internet sajtu je da su stanovi projektovani u skladu sa konceptom savremenog, luksuznog stanovanja. Prostrane nekretnine će imati velike ozelenjene terase, s jedne strane gledaće na Tržni centar Merkator, a s druge strane na još nedovršeni hram Svetog Dimitrija.
http://www.nin.co.rs/pages/article.php?id=114330
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1789328194470853&id=364025307001156

Crkva i Država se uvezale preko oružja :)
A allah sa čim i skim je on uvezan?Jeli loju?

norge_srbin

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.530
Ha! Finansirali razvoj raketa, a sada se, kao, povukli zbog afera...

Biće da je to malo morgen...biće da nemamo raketu za prodaju.

Na žalost.
Bice da si u pravu. Bice da nemamo ni raketlu (Alas nekako jadno i sa problemima radi sa namotanim (?) fiberom do 60km daljine (???))!?
Niti Strsljen (koji se vec pravi 6 godina, poceo je da se pravi pod drugim imenom):
https://forum.krstarica.com/threads...a-akcija-sa-kulminacijom-kidnapovanja.827428/
Niti Pegaz (taj se pravi 10 godina, dron malog dometa do 100km)

Bice da je to sve ovo:
https://forum.krstarica.com/threads...industrija-na-steroidima-u-abu-dabiju.825479/

Obrati paznju na datume postova. :pop3:

blooser

Veoma poznat
Poruka
10.123
Српски телеграф пише данас да је српска наменска индустрија због "исфабрикованих афера", а тиме и Србија, изгубила 80 милиона долара, као и да је 120 радника Фабрике ЕДеПро, која је с ваљевским "Крушиком" радила ракете "алас", остало без посла.

"Лажи које су смишљено пласиране у јавности о ваљевској фабрици ("Крушик") довеле су до тога да је Саудијска Арабија одустала од куповине српског оружја у вредности од 30 милиона долара. Исто су учинили и Уједињени Арапски Емирати, па је Србија остала без још 50 милиона долара", наводи лист.

Наводи се да је ове изузетно вредне послове добила Бугарска, одакле је управо и покренута афера против "Крушика" преко портала Армсвоч и наводног узбуњивача Александра Обрадовића.

Поред "Крушика" штета је нанета и Фабрици ЕДепро, која је с ваљевском фабриком радила ракете "алас" а чијих је сада 120 радника остало без посла.

Српски телеграф преноси и оцену познатог економисте Љубомира Маџара, који је рекао да је штета од ове афере очигледна.

"Трговина оружјем је деликатна делатност и ту увек постоји ризик. Ова афера утицаће на све нас у оној мери у којој наноси трошак "Крушику", јер је ова фабрика део наше привреде. Када "Крушик" изгуби, онда се то у мањој или већој мери осети у целом привредном систему", рекао је Маџар.

http://www.rtv.rs/sr_ci/ekonomija/a...i-posao-vredan-80-miliona-dolara_1071727.html

Da li neko stvarno veruje da S. Arabiji i U.A.Emirati koriste bilo kakvo naoruzanje kupljeno od Srbiji... ili Bugarskoj?!Oni direktno predaju ovo naoruzanije islamskih terorista u Siriji,Jemenu i Iraku.
Da, zapravo skandali sa oruzjem su poceli vec pre nekoliko godina, ima na temi o ratu u Siriji, kada se objavilo da je Beograd, uz Bratislavu, jedan od najvecih hub-ova za prikupljanje i distribuciju oruzja iz Istocne Evrope koja je prodavana, verovatno preko UAE i SArabije, direktno teroristima u Siriji i Iraku.

Naravno, deo oruzja je verovatno poticao i iz Srbije, pretpostavicu da je u pitanju proizvodnja - ne znam koliko mi imamo starog oruzja za prodaju nakon nasih ratova, ali Istocna Evropa rasprodaje svoje staro sovjetsko (ili njemu kompatibilno) da bi kupila novo NATO-ovo. Jasno, sve organizuje USA iz pozadine, zato i smemo da izvozimo oruzje.

Taj prljavi novac se onda pere preko Beograda na vodi i ko zna cega sve ne (fontana na Slaviji?), i zbog toga je evro i pao toliko u poslednjih godinu-dve bez ikakve realne osnove (jer se ogromne kolicine evra peru u Srbiji).

Od svega toga vecina nas nema ama bas nista, dok se bogati samo poneko preduzece koje ucestvuje u proizvodnji, tipa Krusik, i naravno politokratsko-mafijaski kadar koji vlada ovom nesrecnom Srbijom.

Mafijaska drzava, najkrace receno. Sve to treba pobiti i istrebiti.

norge_srbin

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.530
Labus jeste potpisivao raznorazne kredite sa ECBom i MMFom... Ali on sam se nije bash olovario od tih kredita. Pao je na aferi sa bese Eriksonom, koji ga je potplatio za neki deal za Telekom za neku telekomunikacionu opremu, a potplatio ga reda 20K evra i obecao mu pride punu stipendiju za studije njegove kcerke u Svedskoj.

Takve sam ja informacije imao (iz prve ruke), a sastajao sam se 1:1 sa prvim prioritetnim savetnikom ministra vojnog u to neko vreme, leto 2002., a ministar vojni je bio Boris Tadic... Mozes i da proveris ko je bio ministar vojni, u leto 2002. do leta 2003., a ko savetnik. Moje ime naci tamo neces.

Zadatak koji je meni bio namenjen je da sa ekipom DSa udjem u Telekom, i da napravim reorganizaciju istog, sto se struke i telekomunikacija tice. NE po partijskoj liniji (NIKADA nisam bio clan nijedne partije). Tada sam ja radio telekomunikacije u USA (iste godine sam poceo da se bavim Linux-om).

Ta DSova kombinatorika se rasula, mislim da je u Telekom usla DSSova ekipa (Petrovic, ili takav neko). Labus ga je sa ekipom tu zestoko izduvao/izfumario.

A za 30 mio evara, ili 50 mio evara (30+50=80) se sa tobom sloziti necu. To su ogromne pare... Meni nezamislive. Ja sam oduvek bio obican ETF eng., parama i finansijama se nikada bavio nisam (nisam hteo, uvek sam se bavio strukom). Ima gi nas raznih. :smeker:

Ah, da... Privatna firma za smece Grocka, EKO... Simina (Sima Cigan) naherena konstrukcija, mafijaski deal opstine Grocka + neka privatna italijanska firma, godina 2015.

norge_srbin

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.530
Прихватили су посао прављења ракетле, али нису умели то да ураде. Замајавали Саудијце, све у фазону, "ево саће, само што није".
Mucili su se godinama... I godinama.... I godinama. Muka je to meni bilo gledati.

Pogresne koncepcije, nedostatak kvalitetnog IT kadra, priuceni masinci - programeri kontrolera koji nisu bili primereni takvim projektima, nedostatak in-house know-how... Nedostatak SW za stabilizaciju i navodjenje...

A inace masinci koji rade na tim projektima prave jako dobre masinske design raketa, recimo nevodjene su im na svetskom nivou. Ali to ni izbliza ne moze da finansijski podmiri potrebe jedne takve industrije.

Umri_muski

Buduća legenda
Poruka
28.378
Bre 80 milki je stvarno sitna para.
Pa nema drzavne firme gde na mesec dana ne prodje 1 mil evra za pranje...
Kuljaca, kao direktor stud centra je zapalio u CG jer je uzimao u keshu po 2,5 mil evra svaki mesec u Komercijalnoj banci iz stud Centra...a pukao je zbog buke Adanje Polak koja ga je uzela na zub zbog nekulturnog stava prema njoj, kad je cackala pricu oko 300 kradenih telefonskih linija za Genex.
Ono sto sam ja vidjao , 80 milki nije neka strasna cifra ni za drzavu a ni za pojedinca da se ovajdi.....iako to zvuci ETFski receno bas puno...
A nema sanse da se Labus ovajdio za sicu i stipendiju....Mnogo vece pare su tu u igri...
Ne secam se tacno kad je Dinkic dobio na poklon sve prostorije SDK, ali njegova tezina samo u Vojvodjanskoj banci pre kupovine od Grka je bila 80 mil evra.i to cistog novca, samo od SDK prostorija koje je legalno overio parlament, znaci covek bukvalno dobio na poklon od parlamenta...
ETF, da ne imenujem profane, dekane i naivne lutkica profane, ali to se kralo godisnje po vise puta po 2, 3 milke evra , iako je prica za profesore bila , nema para ni za nove racunare...
Inace pravilo za sve te velike muljaze je uvek lazi, i bice i neke dodatne koristi...
Npr usred kranja miliona evra na ETF , zbog kratkoce budzeta, izboksovano je da studenti pocnu da placaju studiranje...
Tako da se izvesne osobe mogu pohvaliti head trickom, tj pare, skolarina i prilika u RRA....sto u sustini znaci drzanje autoriteta vlasti bez promene vlasti...Ko god dodje ima univerzitet kao samoposlugu, a kasirka je u univerzitetu neki cika i bata...

Velika je para kad treba da je daju za neki narodni interes ili potrebu, uuuu onda je uzasno velika para, ali za funkcionisanje i igrice, nije nesto velika...bar je to moja procena u praksi.
Koliko vredi zemljiste Beograda na vodi, Luke Beograd, koliko vredi 5000 stanova raznih privrednih komora, koji nestanu?
Tako da ako gledam inzenjerski, onda su to povece ali ne i velike pare....
Ako gledam politicki onda opet izgledaju velike, ali ako gledam iz ugla politickih usluznih delatnosti, tj odrzavanje drzave, onda su sitne pare...za nestajanje...
Ne secam se tacno koliko kosta jedan tramvaj, recimo 3 milke evra, a jedna lokomotiva siemens, recimo 4,5 mil evra...
Besplatne kredite od 80 mil evra za obnavljanje zeleznice niko od politicara nije hteo ni da pipne jer je EU trazila ciste paptire uz njihovu kontrolu, sto bi znacilo posao obavljen, a nista pokradeno...
A tarifa je bar 80% od napisane cifre kao maksimum....a minimum je npr 50%, a ko ce da ti poveruje da se pri renoviranju nekog objekta cak 50% odvaja za necije ruke na crno a cena znaci ide duplo od potrebne..

Tako da sve zavisi sa kim pricas....a kao svi su vlast, ali jedan dovlaci i ima sta hoce, a drugi stiska da bi se uvukao onome sto drzi slavinu i navodnjava..

norge_srbin

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.530
Znas kako... Tvoja tacka gledista je svakako ispravna, kada su u pitanju veliki poslovi po formulama 3 u 1, 5 u 1. Veliki drzavni poslovi, gde se stimaju rashodi i ti rashodi se prelivaju u privatne karton/qurton firme sa jednim zaposlenim, koji su fasada za lapanje lovke. Svakako da se najme druge firme koje odrade posao sa gomilom robova koji su placeni oko 300 evra mesecno. Sve to prodje kroz papire, a qurtonima ostane veliki profit na racunu, pa se onda qupuju dzipovi, stanovi na ime pravnog poslovnog subjekta firme. Porez se smanji na minimum, a vlasnici zive na racun "firme". Neretko mozes naci ljude koji zive u bloku 24 (stan od 80kvm 240K evra), voze dzipove (50K evra), a nemaju licno u vlasnistvu ni soma evra. Cash im je problem... Jako tesko se ukradene pare konvertuju u cash. Pa onda zive na racun tih fasada - firmi.

RRA (RATEL) - pa samo treba pogledati, ko je tamo sedeo. Milenko Cvetinovic, redovni ETF profesor, Katedra za Elektroniku (doduse Cvetinovic je postenjacina), Milenko Ostojic, PhD ETFa, jedan od direktora IMPa... BTW, isti taj Milenko me je za vreme vojvodjanske Jogurt Revolucije u oktobru 1988. u hotelskoj sobi u Atini dva sata ubedjivao da ja treba da udjem u partiju (SKJ, tada). Milenko Ostojic je ni manje, ni vise, tada bio partijski sekretar SKJ IMPa. UDBAs.

Isti taj Milenko Ostojic je danas peMzionjer, i quqa kako mu peMzija mala, a zaradjivao oko 2 soma evra mesecno u RATELu (bilo ih je 6 clanova, koliko se secam). Da samo mogu da ga vidim, da ga onako posteno isamaram, tu gnjidu od coveka.

Boban Njegovan, jos jedno ime koje iskace iz miljea IMPa. On je za "podvige" kao direktor RJ 300 IMPa 1992. otisao da bude jedan od direktora SUKLa. Jos jedan UDBAs. Nasledio ga Ostojic na funkciji.

O pljackama DOS i DSa... Pa seti se samo one ministarke telekomunikacija, koja nije znala da razlikuje pojam internet od pojma ethernet, Raseta (ja sam je posprdno zvao resetara). Ona je na kraju renovirala aerodrom Nikolu Teslu, a onda su je prozvali 5 u 1 (tako su se i cene odredjivale, u tom odnosu).

Ogromne pare na drzavnom nivou su se odlile u privatne dzepove, a vreme je proslo (sva ta dokumentacija je spaljena ili unistena, to su onih 5 godina po zakonu drzanja poslovnih knjiga).

Imam utisak da im je bitno da ostanu na vlasti sto duze da se te knjige uniste, i pljacku koju su napravili... Ali se tokom vremena prave sve vece pljacke i faulovi... Beskonacka trakalica!
_______

Sto se tih 80 mio evra tice... Ako racunas da EdePro ima oko 200 zaposlenih (barem ih je toliko imao na kraju 2018.), i da su prosecne plate oko 1000 evra, dobit je velika, sto se proizvodnje tice... Da su uspeli da provale INTEL AERO SW za upravljanje quadri-chopterom, jer postoji cela aplikacija u source code-u koja se zove auto-pilot, ali je ona bila podesena za taj quadri-chopter... Medjutim, niko nije umeo da provali tu aplikaciju, i da napravi tune-up za Strsljena, sto jeste Rocket Science...

Moj odgovor njima, BU, FONu, UDBA, VOA, i EdePro je i bio, i danas jeste: imate PhDeve, na stotine, hiljade... Neka vam oni odrade te radnje, jer oni bi, shodno akademskom zvanju i znanju, to i trebalo i da urade, naprave da radi bez greske!
_______
Koja sprdacina od drzave i nauke! :smeker:

norge_srbin

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.530
Jel ja ovo dobro citam???

Prihod fabrike (Krusik, primedba autora teme), istakao je predsednik, 2012. godine bio 2,335 milijardi, a danas je 11,385 milijardi.

Ako ovo podelimo sa 120, pribilzno dobijamo cifre u EURima.
2,335 milijardi RSD ~ 19.4 milijardi EUR (koliko ja predpostavljam: 194 miliona EUR)
11,385 milijardi RSD ~ 94.9 milijardi EUR (kakve ja imam info-e: oko 1 milijarde EUR)

Mej bregami

Veoma poznat
Poruka
11.523

Prihod fabrike (Krusik, primedba autora teme), istakao je predsednik, 2012. godine bio 2,335 milijardi, a danas je 11,385 milijardi.

2,335 milijardi RSD ~ 19.4 milijardi EUR (koliko ja predpostavljam: 194 miliona EUR)
11,385 milijardi RSD ~ 94.9 milijardi EUR (kakve ja imam info-e: oko 1 milijarde EUR)
Puno puno manje, to 11 milijardi Dinara ili 96 miliona eura.
Da je milijarda bili bi srpski izvoznik broj jedan.

GeorgeV

Elita
Poruka
24.659

Ako podeliš sa 120, dobiješ manje od 100 miliona eur, ne milijardu.

E, taman im je toliko prihod, sa 1500-1600 zaposlenih.

Bruka.

norge_srbin

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.530
Koliko se ja razumem u matemotiku, 11,385 milijardi RSD je 11 hiljada 385 milijardi RSD.

Ako je ovo 11 milijardi RSD, onda se to pise kao 11.385 (tacka, ne zapeta).
_______

Druga stvar je u pitanju. Ja mislim da je Vuqler-Faggot lagao, i da je namerno predstavio ovakve cifre, radi zbunjivanja javnosti.

Pravi prihod 2019. bi (po meni barem), trebalo da bude 114 milijardi RSD sto priblizno daje oko 1 milijarde EUR.

Ne nasedajte na Vuqlerove provokacije, jer vas on zaista i provocira, i laze. NE ZELI da se prave cifre znaju, a predstavio ih javnosti na (NAMERNO) pogresan nacin!

Mej bregami

Veoma poznat
Poruka
11.523
Martinović je na konferenciji za novinare u Skupštini istakao da je fabrika Krušik u Valjevu 2012. godine bila pred gašenjem, ali da su Vučić i njegova vlada uspeli da od nje naprave uspešno privredno društvo. Martinović je izneo podatke da je prihod Krušika 2013. godine bio milijardu i 202 miliona dinara, sledeće godine milijardu i 885 miliona, a 2015. godine tri milijarde i 260 miliona.

"Prihod je svake godine rastao, pa je 2018. godine iznosio čak jedanaest milijardi i 385 miliona, što je u odnosu na 2014. godinu rast od 604 odsto", rekao je Martinović.
http://rs.n1info.com/Vesti/a543813/...misljena-meta-napada-je-Aleksandar-Vucic.html

Po ovome se vidi da je Krusik pukao za jedan godišnji prihod,da li su imali kakvu dobit od toga ne piše nigdje.
Sada će vlada morati više od 80 mio dolara pumpati u firmu ako ju hoće spasiti.

norge_srbin

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.530
"Prihod je svake godine rastao, pa je 2018. godine iznosio čak jedanaest milijardi i 385 miliona, što je u odnosu na 2014. godinu rast od 604 odsto", rekao je Martinović.
http://rs.n1info.com/Vesti/a543813/...misljena-meta-napada-je-Aleksandar-Vucic.html
Hvala na preciznim podacima. :ok:

Dakle, onda ste obojica u pravu. To je nekih 100ak miliona EUR. Prihoda. Ako Krusik ima 3200 zaposlenih (negde sada procitah), to bi znacilo prihod po radniku oko 30K EUR godisnje. Sto jeste bruka.

Recimo INTEL, koji je jako neefikasna firma, ima po zaposlenom prihod od $500K USD. A INTELova neefikasnost jeste zapanjujuca. Pozitivna strana je, da po server silikonu, profit od prihoda iznosi 60%. Ako se serverski chip proda za $2000 USD, dobit INTELa je $1200 USD. Vazi samo za serverske chipove. :smeker:

Koliki je Krusik-ov profit (od prihoda 30K EUR na godisnjem nivou) po radniku?

Poslednja izmena:

Тихи

Zaslužan član
Poruka
115.435
Saudijskoj Arabiji normalne drzave ne prodaju oruzje, mada ja i ne bih znala kakvo njih oruzje iz Srbije i
moze da zanima jer oni kupuju oruzje iz USA, a vrednost ide i do 50 milijardi godisnje.
Uostalom, srpskom "partneru" Rusiji to nikako ne moze da bude po volji jer su Rusi u ovom slucaju
s druge strane nishana.
znaci za tebe su amerika i velika britanija i nemacka nenormalne drzave?

Posto ove drzave inkasiraju desetine milijardi dolara godisnje od prodaje naoruzanja saudijskoj arabiji

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.