E ako ne nađem rešenje za ovo, čitavo kućište leti kroz prozor. Dakle, tražim savet.

dusankovacevicsrbija

Aktivan član
Poruka
1.163
Pre tri nedelje sam kupio novu matičnu (Gigabyte G41M-Combo) i Kingston 4GB RAM-a DDR3.

Pre toga sam imao ASUS matičnu P5VD2VM-SE, radila odlično dok nije jednom nestalo struje i crkao SouthBridge (radila 4 i po godine bez problema) i na njoj je radila stara grafička (GeForce 7300) kao i nova (ATI Radeon HD 4300/4500 Series), međutim kada sam promenio matičnu ova druga (nova, ima joj možda tri meseca) grafička ne radi na njoj, u početku uopšte dok nisam nešto eksperimentisao... Naime, kada sam kupio novu matičnu prikačio sam ovu grafičku, matična se pokrene ali slike nema (monitor se ponaša kao ugašen) ali kada prebacim na integrisanu grafiku radi odlično, međutim problem je što integrisana grafika iako ima 1GB video memorije nije ni blizu po brzini i kvalitetu ovoj drugoj, Saphire ATI HD 4300/4500 koja ima 500MB... Znači treba mi ova grafička, neću integrisanu...

Dakle, kada sam prvi put prikačio monitor na ATI nema slike, i do pre par dana sam radio na integrisanoj i odlučim da opet prikačim ATI nakon podizanja sistema ali nje nema u Device manager-u pa sam uspeo da je nađem u sakrivenim uređajima i sa cd-a joj instaliram drajvere i ono podigne sistem preko nje, ima slike - sve u redu...
Međutim iz nekog razloga on podigne sistem prvi put, pa i drugi, i sto puta ako treba sve dok je u kratkom vremenskom periodu, ali ako kompjuter ne palim po pet-šest i više sati opet nema slike i monitor ugašen i moram opet na integrisanu...

Pre dva dana sam tek video da je integrisana grafika u Device manager-u i pored ATI instalacije drajvera, jedini uređaj instaliran u Displey adapter delu... Tako da sam je ja izbirsao (Uninstall) i instalirao ATI ponovo i sada je ona tu umesto integrisane, u Displey adapter listi... Ali problem je i dalje tu...

Ponekad pomogne ako resetujem podešavanja BIOS-a na Default ali uglavnom neće, ako recimo podignem sistem preko integrisane i resetujem ga pa prebacim kabl na ATI grafičku pojavi se slika, prođe BIOS screen ali posle toga umesto učitavanja sistema on se resetuje i opet na učitavanje BIOS-a i sve tako...

Ja u tom slučaju uđem u Safe mod i u Device manager pa samo ATI grafiku prebacim na Disable pa ponovo na Enable, traži restart i posle toga radi opet normalno, slika, podizanje sistema, sve (sve dok naravno ne ostavim komp na duže vreme ugašen)...

Šta može biti problem... Ja sve mislim da je grafička i matična "ne podudaraju" iako sam na netu viđao da neki ljudi imaju ovu kombinaciju ali ne i probleme sa grafikom...

Dakle, nova matična (najnoviji drajveri)...
BIOS prvo sa starom verzijom a pre tri dana flash-ovan na najnoviju, nije rešilo problem...
Drajveri za ATI, prvo stari a sada najnoviji, ne utiče na problem...
Nisam siguran za napajanje, i ono je relativno novo (nema više od četiri meseca)...

Konfiguracija:
Sistem: (još uvek) Windows XP SP3.
Matična: Gigabyte G41M-Combo.
RAM: Kingstone 4GB DDR3.
Procesor: Core2Duo 1.6GHz.
Grafika: ATI Radeon HD 4300/4500 Series.

Bilo kakav predlog je dobrodošao... Hvala unapred... Pozdrav...

Probaj da zameniš CMOS bateriju (košta oko 200-250din nova) jer oće ona nekad da pravi problem, tačnije ako je prazna, matična se vrati na default podešavanja.

Da ali matična je nova, pa čak i da je baterija prazna on je uključen u struju pa to ne resetuje podešavanja, pa čak i da resetuje podešavanja meni čak ručno resetovanje podešavanja nekad prikaže sliku na ekranu... Tako da ni meni nije jasno... Ali hvala na predlogu...

E, ljudi, upravo sam pretraživao net i naleteo na gomilu istih problema kao što je u mom slučaju (ne sličnih, istih)... Jedan je opisao problem sa potpuno drugom grafičkom i matičnom (matična takođe ima integrisanu grafiku i potpuno je nova) i tako je opisao problem u detalje da sam imao osećaj DejaVu-a (kao da sam ja napisao), ali niko ne nudi rešenje izvan onoga što sam probao (novi drajver, nova baterija, čačkanje podešavanja u BIOS-u, učitavanje fabričkih BIOS podešavanja)...i opet ništa... Ljudi, ako imate predlog, molim vas, bilo šta izvan navedenog, ja ničeg više ne mogu da se setim...

(Jedino što do sada nisam probao jeste reparacija sistema, koliko znam nekada ima problem sa hardverom jer ga "sistem ne prepoznaje na pravi način" i da reparacija može da pomogne... Ali nešto nisam baš siguran da može išta da uradi u ovom slučaju...)...

Ako sam dobro razumeo probao si samo jednu graficku na plocu,ako mozes probaj neku drugu.
Nije iskljuceno da je sa crkavanjem ploce otisla i graficka,ili da je kojim slucajem i nova maticna neispravna,i novo ume da bude falicno

jel imas mozda u biosu neku opciju gasenja integrisane karte da bi radilo na drugoj?

Pa nisam baš siguran koliko ova grafička radi u smislu "radi"... Nemam problema sa njom samo dok se pojavi slika kada se sistem podiže... Moguće da ona otkazuje ali nemam drugu karticu da proverim...

Postoji opcija da se prvo slika pojavi preko PCI Express-a što sam i podesio a ne može integrisana da se ugasi, jedina dostupna opcija jeste, prevodim: "Uključi uvek" i "Uključi ukoliko ne postoji uređaj prikačen preko PCI Express-a" pa sam izabrao da je prvi uređaj preko PCI Express-a i da je "uključena ukoliko ne postoji uređaj..."...
Čudno mi što mnogo ljudi ima isti problem sa novom grafičkom ili novom matičnom ili sa obe gluposti nove...

pa kao postoji nekontabilnost izmedju atijeve grafike i maticne sa nvidia cipom,ako sam dobro shvatio kod nekih odgovora.mada ni to ne mora biti slucaj
sam si sebi odgovorio ovim
Pa nisam baš siguran koliko ova grafička radi u smislu "radi"

uveri se nekako,i bespotrebno je flesovati bios i 300 cuda ako je maticna pod garancijom,posaljes mail kazes,nece da radi,takva i takva situacija,nije do graficke probao sam dve ( probaj dve) pa neka ili servisiraju ili zamene

Back