Džon le Kare (John le Carre)

Truman

Elita
Poruka
21.157
Le Kare je toliko dobar i značajan pisac u žanru špijunskog i političkog romana da je vreme da mu otvorim posebnu temu, posebice što ga čitam u poslednje vreme. Le Kare je za razliku od mnogih drugih pisaca ovog žanra imao karijeru, iako kratku. Započeo ju je u kontraobaveštajnoj službi MI5 1958. da bi nakon par godina prešao u obaveštajce i bio poslat u Nemačku. Međutim, karijera mu se brzo završava zbog Petorke iz Kembridža (o ovome se možete sami informisati, a i njemu je posvećen roman Thinker, Tailor, Soldier, Spy koji sam davno čitao ali ga moram obnoviti).

Le Kare se trudio graditi realističan stil, bez previše akcije ili romantike poput recimo Flemingovih romana (koji je usput i sam nešto radio u obaveštajnoj službi ali se odlučio za drugačiji put kao pisac). Njegovi romani odražavaju realno iskustvo iz Hladnog rata i kritični su prema obe strane s moralnog stanovišta. Le Kare je Britanac ali ne idealizuje britansku moć i metode.

Spomenimo da je pored špijunskih romana napisao i jedan krati krimić A murder of quality koji nije baš neko remek-delo ali se da pročitati.

Sada čitam njegov možda i najpoznatiji roman Špijun o pokušaju da se locira i eliminiše istočnonemački špijunski master mind koji ubija britanske agente.

U dosta Le Kareovih romana pojavljuje se britanski špijunski mastermind po imenu George Smiley ali zanimljivo je da on većinom nije glavni junak.

Spomenimo roman Mali grad u Nemačkoj koji se bavi nestankom dokumenata u britanskoj ambasadi kao i roman Rat u ogledalu koji poprilično prizemno opisuje špijunsku operaciju u istočnoj Nemačkoj.

Le Karea ću čitati i u narednim nedeljama (uzimam njegove knjige iz biblioteke) i nastaviti pisati o njemu.

p.s. iz nekog razloga ne uspevam da korigujem prezime u naslovu, molim da moderatori promene u Carré.

suave

Ističe se
Poruka
2.088
Le Ker je odličan pisac mada zahteva odgovarajuću pripremu za čitanje. Čitaoci koji očekuju akciju sa pucnjavom i jurnjavom ostaće razočarani. Njegovi romani su intelektualni, gde su emocije uvek pod kontrolom razuma. Po Le Keru špijunaža nije za emotivne tipove koji lako gube živce niti za psihopatske tipove poput Džejmsa Bonda koji takođe ne unosi emocije u svoj posao špijuna ali ne zato što mu to pravila dobro obavljenog špijunskog posla to ne dozvoljavaju nego jer ih jednostavno nema. Njegov Džordž Smajli je jednostavno birokrata zaposlen u britanskoj obaveštajnoj službi koji hladnokrvno obavlja svoje obaveze, ide na posao u devet i vraća se u pet (sem kad ruski špijuni krenu da prave haos po Britaniji)

quentin

Iskusan
Poruka
5.889
OK je LeKare.
Starije knjige sam čitao malo zbog nostalgije prema hladnoratovskim vremenima kad smo na TV dnevniku gledali kako Istok i Zapad razmjenjuju špijune na Check Point Charlie. LeKare je dobro kreirao atmosferu tog vremena.
Nedavno sam čitao jednu knjigu pisanu poslije 2000. (Absolute Friends) koja, naravno, nema taj nostalgični vajb, ali sam primjetio da je stilski i jezički mnogo bolja od onih ranijih. Za pohvalu je što se i kao afirmisan i zreo pisac trudio da bude bolji.
Mane su mu, u suštini, ograničenja samog žanra. Između ostalog didaktizam, potreba da eksplicitno objasni kako stoje stvari, zanemarivanje ženskih likova, malo hvatanja prečica u priči (svi govore odličan engleski) i sl.

Truman

Elita
Poruka
21.157
Le Ker je odličan pisac mada zahteva odgovarajuću pripremu za čitanje. Čitaoci koji očekuju akciju sa pucnjavom i jurnjavom ostaće razočarani. Njegovi romani su intelektualni, gde su emocije uvek pod kontrolom razuma. Po Le Keru špijunaža nije za emotivne tipove koji lako gube živce niti za psihopatske tipove poput Džejmsa Bonda koji takođe ne unosi emocije u svoj posao špijuna ali ne zato što mu to pravila dobro obavljenog špijunskog posla to ne dozvoljavaju nego jer ih jednostavno nema. Njegov Džordž Smajli je jednostavno birokrata zaposlen u britanskoj obaveštajnoj službi koji hladnokrvno obavlja svoje obaveze, ide na posao u devet i vraća se u pet (sem kad ruski špijuni krenu da prave haos po Britaniji)
Smajli je birokrata ali glavni likovi Ladlamu su često terenski igrači. I njih opisuje kao ljude prosečnog izgleda i pa i sposobnosti koji umeju biti vrlo hladni. Recimo u Ratu u ogledalu terenski agent ubija hladnokrvno s leđs nožem istočnog Nemca.

Truman

Elita
Poruka
21.157
OK je LeKare.
Starije knjige sam čitao malo zbog nostalgije prema hladnoratovskim vremenima kad smo na TV dnevniku gledali kako Istok i Zapad razmjenjuju špijune na Check Point Charlie. LeKare je dobro kreirao atmosferu tog vremena.
Nedavno sam čitao jednu knjigu pisanu poslije 2000. (Absolute Friends) koja, naravno, nema taj nostalgični vajb, ali sam primjetio da je stilski i jezički mnogo bolja od onih ranijih. Za pohvalu je što se i kao afirmisan i zreo pisac trudio da bude bolji.
Mane su mu, u suštini, ograničenja samog žanra. Između ostalog didaktizam, potreba da eksplicitno objasni kako stoje stvari, zanemarivanje ženskih likova, malo hvatanja prečica u priči (svi govore odličan engleski) i sl.
Sad se setih da sam od novijih knjiga čitao i Izdajnik po našem ukusu ali taj roman je dosta slab.

Truman

Elita
Poruka
21.157
Naivni i sentimentalni ljubavnik NIJE špijunski već ljubavni roman. To sam nažalost shvatio tek po povratku iz biblioteke. Petstotinak strana se brzo čita i pitko je. Ne mogu reći da je loša knjiga ali me tematika ljubavnog trougla i neshvaćenog nesrećnog bogataša jednostavno ne privlači.

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.