DZIP / SUV

Druid Tekile

Početnik
Poruka
19
Poštovani forumaši.

Da krenemo od početka, ja sam student biologije završna godina. Kao budući završeni biolog imam strast prema prirodi. U mojoj porodici se niko ne razume u kola, a terence tek posebno.

To je prvi deo moje tužne priče,
drugi deo je da finansisko stanje je takvo da bi u narednih godinu dana mogao da pazarim neko vozilo za 3-4 hiljade eura, mislim da ne bi mogao više ali da kažemo 4500e maksimum. Kao što sam na vašem i ostalim forumima video nema "najboljeg terenca" sve zavisi od potrebe i mogućnosti.

Treći deo priče je da mi pare kao biologu i ne izgledaju kao nešto čega će biti puno, tako da bi želeo da mi pomognete:

1. Koji terenac po vama najmanje troši, a može u njega da stanu 3-4 osobe ?
2. Koji terenac je najlakši za održavanje, jer te dve stvari nigde nisam našao...


po terenskim sposobnostima mi se sviđaju Wrangler, land rover discovery ali me brine što ne mogu da provalim potrošnju, a ne bi voleo da imam džip koji više ne vozim nego što vozim jer nemam za tekućinu (gorivo)...
Bio bi zahvalan da uz komentare date što detaljnija objašnjenja.

P.S.: Već tri meseca obilazim forume i sajtove, što je dovelo do toga da napravim listicu od nekoliko četvorotočkaša koji mi izgledaju zanimljivo, i što više gledam i što se više raspitujem to sve više lista raste.. ako neko zna, mogao bi i detaljnije nešto o njima da mi kaže:
Land Rover - Range Rover
Land Rover - Discovery
Suzuki Grand Vitara 2.0d
Suzuki Vitara
Suzuki Vitara jlx
Suzuki Ignis 1.3b 4x4
Renault Scenic rx4
Mitsubishi Pajero
Suzuki SJ Samurai sj413
Ssangyong korando
Hyndai Santa Fe 2.0crdi
Mitsubishi Pajero 2.5 tdi
Jeep Cherokee
Jeep Wrangler


Hvala unapred.
 
Vitara ali sa tvrdim krovom ako planiras da je vozis po auto-putu, nepodnosljivo je bučna sa platnenim.
MIcubisi je udobniji ali skuplja registracija + na Vitari mozes da ugradis plin.
Ne znam sta ce ti Rendz roveri i Jeep-ovi na listi ako ti je potrosnja bitna?
Sangjong-gde ces da nadjes delove za njega? Hjundai i Reno nisu terenci, znaci sa ove liste samo Vitara i Micubisi.

1.Mislim da najmanje trosi Vitara + ubacis plin a za stvari napravis korpu i krovni nosac, videcu da nadjem sliku negde. Izlazi skoro svuda, cak i tamo gde ne bi smeo da je poteras, samo tesko da nadjes ocuvanu za 4.000
2.Lada NIva :D
 
Ako je moguce bolje Pajero,dosta je robusniji a i odlican je terenac 2,5 je sasvim zadovoljavajuci motor (ako nije problem registracija) mada opet za 4500e razmisljao bi o ladi plinas :mrgreen:
penje se uz masnu banderu
 
Ako je moguce bolje Pajero,dosta je robusniji a i odlican je terenac 2,5 je sasvim zadovoljavajuci motor (ako nije problem registracija) mada opet za 4500e razmisljao bi o ladi plinas :mrgreen:
penje se uz masnu banderu

Ne znam, vozio sam oba, Vitara me je odusevila.Micybisi je vise za asfalt a Suzuki jbt, gde je sve izlazio, pa vise smo proveli kao drvosece nego kao vozaci, takav je "put" bio da smo na svakih 10m sekirama krcili put.
Kao i svaki terenac,neudoban, ko ima kamen u bubregu nek sedi na zadnje sediste :lol: ako kolega misli da ide na izlete onda moze I hjundai ,ustvari svaki povisen auto a moze i starija KIA sportige, zavrsava poso.
Patrol je isto sila ali oni mislim da ne idu ispod 2.7
 
Hvala na brzim odgovorima, znači Vitara, Samuraj ili Mitsubishi a za koliko može da se nađe očuvana Vitara po vašem mišljenju ?? Čuo sam i sa plinom da Lada dosta troši... A koliko troši Vitara, a koliko Samuraj čisto da znam za poređenje ? Video sam da Hjundai dosta na nekim forumima spominju, pa čisto da pitam. Hvala što ste mi smanjili izbor na tri džipa.. Samuraj mi deluje malčice mali, ali ima još vremena, tek sam u procesu raspitivanja i sakupljanja para.. A što se delova tiče, čiji su jeftiniji, koji se od ova dva više kvari ili na šta kod njih treba da se obrati pažnja ??

P.S.: Nadam se da mi pitanja nisu glupa, samo bi želeo po mogućstvu da sklopim celu sliku,
Hvala još jednom.
 
Malo ih ima po oglasima i bas su skupe.
Da ti otezam jos malo :D Mozda bi mogo da uzmes u razmatranje i Freelander umesto Micubisija ali dizel, benzinci su se lose pokazali.
Trosi negde od 8-10l, dosta ih je uvezeno u zadnje vreme pa se sigurno popravila situacija oko nabavke delova ali to se raspitaj malo bolje pre kupovine.Ima ih dosta, cene su OK
 
Pa razmišljam i o Freelanderu ali on nema 4x4, mada sve ostalo je ok... Čuo sam na nekim forumima da su mu da li torzije ili amortizeri problem.. Sad, neki ga hvale, neki žale.... (skoro ko Balaševićeva pesma).. Drug ima L.R. Discovery iz 80 i neke i zadovoljan je, mada kaže da pije ko smuk.. Kad pomislim da tamo gde ja krenem sa pola rezevoara on mora 1,5 do dva da sipa, a kad se setim kako mi sve niže kazaljka ide kad se natoči 2000 i kako je trend da će mi se u budućnosti možda jedva i pomeriti, prosto mi padne mrak na oči..:dash::sad2: Za dizel motore sam čuo da su izdržljiviji od benzinaca, a i on me savetuje da uzmem bez turbine, tj. da ne bude turbo dizel.. Neki kažu da je plin i dalje ušteda velika, ali isto i motor propada više sa plinom, sad ako uzmem sa ugrađenim plinom, kakav motor dobijam je pitanje...:rtfm:
Planiram kupovinu na proleće/leto, tako da se nadam da ću sve te nedoumice do tada rešiti, mada drug kaže da je najbolje dizel kupiti na zimu, ali sada nema para.... Obzirom da skupljam pare (tj. ćale i keva združeno) koja je cena koju da očekujem otprilike ?

Hvala unapred
P.S.: Neki Freelender.-i su mi baš lepi...:rumenko::heart:
 
Da, onda im potrošnja ide na gore...:dash: Sad ne znam kakve su razlike u voznim karakteristikama npr. Suzuki Vitare i Freelender.-a...
I kakvo je održavanje...:eek:

Nego koja je razlika između Suzuki Vitare jlx i Suzuki Grand Vitare..?
Video sam u kraju Grand Vitaru danas, i izgleda lepo, ali nekako majušno... Što nije minus, ali sam očekivao kao Grand da bude nešto glomaznija..:think:


I koliko se isplati u Vitaru/Freelendera ugrađivati plin / kupiti sa već ugrađenim plinom... ?
 
Da, onda im potrošnja ide na gore...:dash: Sad ne znam kakve su razlike u voznim karakteristikama npr. Suzuki Vitare i Freelender.-a...
I kakvo je održavanje...:eek:

Nego koja je razlika između Suzuki Vitare jlx i Suzuki Grand Vitare..?
Video sam u kraju Grand Vitaru danas, i izgleda lepo, ali nekako majušno... Što nije minus, ali sam očekivao kao Grand da bude nešto glomaznija..:think:


I koliko se isplati u Vitaru/Freelendera ugrađivati plin / kupiti sa već ugrađenim plinom... ?
Paket opreme, srednji nivo, JX je najslabiji, JLX-EL najskuplji.
Vitara odlicno podnosi plin, cene delova ne znam a za Roverove benzince ti rekoh da ne valjaju, mnogo trose i skloni su pregrevanju.
LR nisam probao, ali sigurno je udobniji od krace Vitare.

Grand je samo ime za novu generaciju, nije vezano za velicinu, i manja verzija sa 3 vrata se zove Grand isto kao i ona sa 5.
 
Da, onda im potrošnja ide na gore...:dash: Sad ne znam kakve su razlike u voznim karakteristikama npr. Suzuki Vitare i Freelender.-a...
I kakvo je održavanje...:eek:

Nego koja je razlika između Suzuki Vitare jlx i Suzuki Grand Vitare..?
Video sam u kraju Grand Vitaru danas, i izgleda lepo, ali nekako majušno... Što nije minus, ali sam očekivao kao Grand da bude nešto glomaznija..:think:


I koliko se isplati u Vitaru/Freelendera ugrađivati plin / kupiti sa već ugrađenim plinom... ?

Uzmi čoveče Mitsubishi Pajero od 2.5 l i rešiš si problem
I uzmi tog kratkog
 
Joj ne sviđa mi se novi Range Rover (mada ne bi se bunio kad bi mi ga neko poklonio :mrgreen:), nakako izgleda kao prerasli automobil.. Mada sam prošao juče pored freelendera i baš lepo izgleda na ulici.. Sviđa mi se i Jeep.-ov izgled, onaj stari cj7 i Wrangler su baš onakvi kakve zamišljaš džipove.. I Pajero može po izgledu da uđe, Vitara već više vuče na automobil.. No sad, izgled mi dođe na zadnje mesto, tek posle potrošnje i izdržljivosti, cene i godišta ... A koliko troši Pajero 2.5 ? A koliko Vitara, čisto da imam onako nešto za poređenje, ako nije velika razlika, onda gledam udobnost... :ok: :eek::)
 
Hajde da pitam ovde, tice se dzipova.
Da li postoji jos neki dzip (sem lade nive) s motorom benzincom 1.6, a da se moze naci kod nas? DA li tojota rav4 ima takav model, ili ako nema koji joj je najmanji benzinac?
 
Hvala na odgovorima. Znam da je lada best buy sto se tice cene/odrzavanja/performansi, ali kod mene auto nece trebati za neku veliku off road voznju, malo po zemljanim putevima, i zimi za sneg, jer ne mogu vise da ga cistim (od garaze do puta 25m), a i nema mesta za parkiranje po gradu kad napada sneg, trenutno nosim lopatu u gepeku da ocistim sebi parking ako treba z:)

Dobro da ima kakav -takav izbor kod dzipova manje kubikaze.
 
Hmm.. Nešto sam pričao sa društvom, kažu da jeste da je Suzuki Japanac, ali je od Japanaca najlošiji... Koliko je to tačno ?
Drugo pitanje, šta se prvo pohaba na džipu, i kad bi uzeo polovnu Grand Vitaru koliko da očekujem da trebam da dam + da bi je sredio da bude pouzdana...
Npr. 4600e Grand Vitara, i koliko da očekujem da treba odma majstoru da se ostavi ?z:cry:
Ili Land Rover Freelander do 5000e, i ?
 

Back
Top