Džek Trbosek je pseudonim...

  • Začetnik teme Začetnik teme Lada
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Lada

Legenda
Poruka
52.167
Džek Trbosek je pseudonim dat serijskom ubici koji je ubio i raskomadao najmanje pet prostitutki u Vajtčepelu, radničkom naselju u istočnom Londonu, krajem 19. veka. Misterija vezana za njegov identitet i motive inspirisala je mnoge autore da pišu knjige i snimaju filmove, a danas se pretpostavlja da je reč o poljskom imigrantu Aronu Kosminskom.
D%C5%BEek-Trbosek.jpg

Poznate ličnosti Volter Sikert, pisac Luis Kerol, pa čak i Albert Viktor, unuk kraljice Viktorije, su među poznatim ličnostima koje su brojni autori knjiga i članaka o Džeku Trboseku navodili kao osumnjičene.

Istraga je stručnjake dovela do nekoliko osumnjičenih, od kojih su najpoznatiji frizer Aron Kosminski, učitelj Montagju Džon Druit, nadrilekar Frensis Tambleti i serijski ubica Džordž Čepmen. Na osnovu istraživanja iz 2014. godine, smatra se da se najverovatnije radilo o Kosminskom.
 
_114161068_36f07c72-e8ec-42e3-abcb-3c1eecd6bbc1.jpg.webp

31. avgust 1888. Tri sata i 40 minuta posle ponoći. Mračna ulica u londonskoj četvrti Vajtčepl.
Na pločniku leži nepomično telo prostitutke Meri En Nikols.
Prolaznik je zatiče u lokvi krvi, vidi da joj je vrat prerezan od uha do uha i odmah prijavljuje policiji.
I danas se smatra da je Nikols bila prva žrtva ubice koji će kasnije dobiti nadimak Džek Trbosek.
 
„Činjenica da su se ova ubistva desila pre više od 100 godina i nedostatak materijalnih dokaza znači da identitet ubice verovatno nikad nećemo otkriti sa sigurnošću", kaže u pisanom odgovoru za BBC na srpskom Kim Rosmo, kriminolog i profesor na državnom Univerzitetu u Teksasu.
Tokom Trbosekovih ubistava, policija i novine primile su veliki broj pisama u vezi sa slučajem, ali se samo za njih tri (Dragi šefe, Smeli Džek, Iz pakla) oduvek verovalo da su prava. Takođe, njegov nadimak vodi poreklo od pisma naslovljenog sa Dragi šefe.
 
Danas postoji više od 150 književnih dela koja se bave Trbosekom kao stvarnim događajem, što ga svrstava među stvarne zločince o kojima se najviše pisalo u istoriji.Meri Džejn Keli, koja je pronađena mrtva u svom domu 9. novembra 1888. godine, smatra se poslednjom Trbosekovom žrtvom, pošto je nakon toga prestao da ubija. Pretpostavljalo se da je ubijen, zarobljen, deportovan ili da je umro prirodnom smrću. Što se Kosminskog tiče, bio je u duševnoj bolnici zbog halucinacija, a preminuo je u februaru 1919. godine.
Baš to je pisca i prevodioca Gorana Skrobonju, kada je u Londonu kupio gomilu knjiga posvećenih Trboseku, prodavačica upitala: „Da li ste Trbosekolog (Ripperologist)?", na šta se on samo nasmejao.
Skrobonja donekle to i jeste, jer je preveo knjigu Autobiografija Džeka Trboseka Džejmsa Karnaka, a sada piše roman o ovom ubici, smešten u London na kraju 19. veka.
„Mislim da više nije ni bitno ko je pravi ubica", zaključuje Skrobonja.
Trbosek je ubijao je žrtve u kratkom periodu od avgusta do novembra 1888.
Činilo se da se iznenada pojavio i naglo prestao, ali je to samo dodalo novu boju skici spretnog ubice koji je izveo savršen zločin.
Onaj koji decenijama zastrašuje i fascinira, a naučnike, pisce i kriminologe iznova tera da „reše intelektualnu slagalicu".
„Džek Trbosek je ostao sinonim za brutalnost. Ne zna se šta je strašnije da je nasumično ubijao ili da je ciljano birao žrtve", kaže pisac detektivskih romana Oto Oltvanji.
 
_114158587_318654d9-498a-42ca-8a4c-63bc863c1d42.jpg.webp

Oprema policijskog pozornika Edvarda Votkinsa koji je pronašao jednu od Trbosekovih žrtava
Već 132 godine nije sa potpunom sigurnošću utvrđen identitet ubice.
Ne zna se ni tačan broj žrtava, neki smatraju da ih je bilo pet ili šest, a pominje se i osam.
Zna se da su sve žrtve ubijene u istom, siromašnom delu Londona, da su bile prostitutke, ali da ih nije seksualno zlostavljao.
Sekao im je ne samo vratove, već i ruke, noge i utrobu. Rasporio bi ih hirurški precizno, uglavnom na ulici ili u mračnim prolazima, a bez privlačenja pažnje prolaznika.
Nije bilo znakova ni snošaja, a ni da je Trbosek masturbirao nad žrtvama, navodi se u arhivama.
Međutim, ono što ga povezuje sa seksualnim deliktima jeste da je od žrtava ponekad uzimao organe iz utrobe kao „trofej".
Kako je uspeo da ostane neotkriven?
Većina originalnih dokaza koji su u to vreme prikupljena je izgubljena, a većina „činjenica" su samo mišljenja ili ideje onih koji su se bavili ovih slučajem proteklih decenija.
Zato je gotovo sve u domenu nagađanja.
„Očito je bio i inteligentan kada nije ostavio tragove koji bi vodili ka njemu", ocenjuje profesor Aleksandar Jugović sa Fakulteta za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju Univerziteta u Beogradu.
„Ubica je ispoljio snažnu sadističku seksualno usmerenu brutalnost sa verovatnim patološkim misionarskim usmerenjem da „očisti" svet koji je osećao kao stran - žene koje pružaju seksualne usluge.
„Nije nemoguće i da je ovde bilo i više ubica, ali legenda o jednom ima svoje kriminalističko opravdanje: sličan način ubistava i iste grupe žrtava" , napominje Jugović.
_114167930_tv053929674.jpg.webp

Kadar iz BBC igrane serije Džek Trbosek iz 1973.
 
1888-jack-the-ripper-tour-map.jpg


Ubistva u Vajtčepelu, za koja se često pogrešno mislilo da su isto što i „kanonska petorka“, u stvari su bila serija ubistava koja su se dogodila tokom vladavine Džeka Trboseka, koji je uzgred bio samo delimično kriv.

Između 1888. i 1891. godine, jedanaest žena je nepravedno ubijeno u i oko osiromašenog okruga Vajtčepel u istočnom Londonu. Pošto se Džeku pripisuje najmanje pet od ovih žena („kanonskih pet“), neki veruju i da je on odgovoran i za mnoga druga ubistva. Međutim, bez pravih odgovora o tome ko je zapravo počinio zločine, ono što su ubistva uradila je da su istakla odvratni i neukusni klasni sistem koji se dešavao u Londonu u to vreme, u kojem je zapadni London napredovao dok je istočni London bio hvaljen u siromaštvu. .

Pošto je ne samo London već i ceo svet pozvan da pažljivo pogleda šta se dešava u njihovom dvorištu, ubistva su privukla gomilu pažnje na loše životne uslove u sirotinjskim četvrtima Ist Enda. Kako su se žene okretale prostituciji da bi se izdržavale, slučajno su postale zavisne od alkohola kako bi im pomogle da prebrode situaciju. Od jedanaest počinjenih ubistava, veliki deo njih su bile noćne dame, naglašavajući krajnost onoga što se dešavalo u viktorijanskom istočnom Londonu, što je dovelo do promene vladine politike i radničke klase.
 
Ko je sve bio osumnjičen?

Postoji mnogo spekulacija o identitetu Džeka Trboseka.
Govorilo se da je doktor ili kasapin, na osnovu oružja kojim je ubijao i sekao žrtve, ali i zbog poznavanja ljudske anatomije.
Iz tela četvrte žrtve Ketrin Edouz izvađeni su materica i bubreg, koji je i odnet. Uspevao je to da uradi, a da ne povredi nijedan drugi organ.
Na listi osumnjičenih našli su se i umetnici i mistici, ali nije bilo dokaza za hapšenje.
„Kao što vidite većina osumnjičenih pripada višim društvenim slojevima, a moguće je da ubica potiče i iz marginalnih grupa i sredine gde su se zločini i desili.
„U svakom slučaju ubica nije zvanično otkriven bilo zato što je bio dobro sakriven socijalnim statusom ili što je bio za tadašnju policiju neko neočekivan", kaže Jugović.

Ubista Džeka Trboseka u Vajtčepelu 1888. godine

  • 31. avgust - Meri En Nikols
  • 8. septembar - Eni Čepmen
  • 30. septembar - Elizabet Strajd i Ketrin Edous
  • 9. novembar - Meri Džejn Keli
Marta Tabram izbodena je na smrt 6. avgustva 1888, a neki istoričari je smatraju prvom žrtvom
Izvor: BBC Histori
 
U vreme pre nastanka forenzičke nauke, pa čak i pre korišćenja otiska prsta kao identifikacije, jedini način da se dokaže da je neko počinio ubistvo bilo je hvatanje na delu ili priznanje osumnjičenog.
Pojedinci koji su se dovodili u vezu sa ubistvima bili su unuk kraljice Viktorije, princ Albert Viktor, poznat i kao Vojvoda od Klarensa, mada za to nije bilo uporišta u dokazima.
Iako je pre nekoliko godina objavljeno da je DNK analizom šala koji je pronađen na jednom od mesta zločina utvrđeno da je ubica frizer i poljski imigrant Aron Kusminski, i dalje mnogi sumnjaju u to.
Kriminolog Kim Rosmo je u odgovoru povodom objavljivanja te DNK analize napisao da je to „spektakularni forenzički promašaj", pre nego veliko otkriće, i da se slična vrsta veštačenja može naći u brojnim presudama pogrešno osuđenih.
„Postoje stotine osumnjičenih, ali ništa dalje od pretpostavki. Slučaj ostaje nerešen a identitet Džeka Trboseka i dalje je misterija", kaže Rosmo.
On je i dalje je interesantan, iako je daleko od najmasovnijeg serijskog ubice, a nije bio ni prvi.
„Džek Trbosek je ostao sinonim za brutalnost. Ne zna se šta je strašnije da je nasumično ubijao ili da je ciljano birao žrtve", kaže pisac detektivskih romana Oto Oltvanji.
_114167935_tv053730077.jpg.webp

U romanima su ubistva Džeka Trboseka dovedena i u vezu sa masonkim simbolima, što svemu daje dodatni zaplet.
„Još jedan od dokaza koji idu tome u prilog je i da je ubica bio neuhvatljiv, a samo neko sa jakim vezama bi mogao da posle drugog ubistva - kada je bio najpoznatiji čovek u Britaniji - počini još tri takva zločina", navodi Oltvanji.
„Postoje sad teze da je jednu ženu ubio ciljano, a da su druge služile da sakriju prvi zločin, a postoji i teza da su sve one učestvovale u ucenjivanju kraljevske porodice", objašnjava.
Izvor : https://www.bbc.com/serbian/lat/svet-53952995
 
Zašto je Čarls Kros lagao?

Jednog jutra na putu na posao, vozač kola Čarls Kros uživao je u uobičajenoj jutarnjoj šetnji. Primetivši za šta je mislio da je neka stara cerada preko puta, Kros je otišao da pregleda mesto događaja. Međutim, na njegov užas nakon daljeg pregleda, stara cerada je u stvari bila unakaženo telo za šta mnogi veruju da je prva od pet kanonskih, Meri En Nikols.

Nekoliko sekundi kasnije, drugi čovek po imenu Robert Pol naleteo je na Krosa i Nikolsovo pokojno telo. Međutim, Pol je kasnije tvrdio da je video Nikoline oči kako se trzaju, što implicira da je možda ubijena nekoliko minuta pre nego što je on tamo stigao.

Zabrinut da će kasniti na posao, Kros ih je naterao da nastave, dok je Pol predložio da nađu policajca. Nedugo nakon što su napustili mesto ubistva, par je naišao na policajca Mizena koji je svojim uobičajenim udarcem hodao po komšiluku, pokazujući policajcu u pravcu žrtve. Kros im je lažno rekao da je stvar već dovedena do drugog policajca koji je čekao Mizena na licu mesta.

Ne samo da je Kros lagao da je rekao vlastima za telo, već je i Mizenu dao lažno ime. Slučajno, kada je Mizen pronašao žrtvu, tamo je čekao još jedan policajac, koji je naleteo na telo nekoliko minuta nakon što su Kros i Pol otišli. Prema tome, nije bilo dalje istrage o Krosovoj priči; niko ne zna zašto je lagao.
 
Ko je sve bio osumnjičen?

Postoji mnogo spekulacija o identitetu Džeka Trboseka.
Govorilo se da je doktor ili kasapin, na osnovu oružja kojim je ubijao i sekao žrtve, ali i zbog poznavanja ljudske anatomije.
Iz tela četvrte žrtve Ketrin Edouz izvađeni su materica i bubreg, koji je i odnet. Uspevao je to da uradi, a da ne povredi nijedan drugi organ.
Na listi osumnjičenih našli su se i umetnici i mistici, ali nije bilo dokaza za hapšenje.
„Kao što vidite većina osumnjičenih pripada višim društvenim slojevima, a moguće je da ubica potiče i iz marginalnih grupa i sredine gde su se zločini i desili.
„U svakom slučaju ubica nije zvanično otkriven bilo zato što je bio dobro sakriven socijalnim statusom ili što je bio za tadašnju policiju neko neočekivan", kaže Jugović.

Ubista Džeka Trboseka u Vajtčepelu 1888. godine

  • 31. avgust - Meri En Nikols
  • 8. septembar - Eni Čepmen
  • 30. septembar - Elizabet Strajd i Ketrin Edous
  • 9. novembar - Meri Džejn Keli
Marta Tabram izbodena je na smrt 6. avgustva 1888, a neki istoričari je smatraju prvom žrtvom
Izvor: BBC Histori
Jadne žene
Bila je jedna emisija na history
U sklopu serijala o ubicama u Londonu
Pa su iznete njihove biografije
Većina nisu bile neke prostitutke, već ispale iz propalih brakova i tako...
I onda neki bolesnik naleti
 
Kriminolog Kim Rosmo je u odgovoru povodom objavljivanja te DNK analize napisao da je to „spektakularni forenzički promašaj", pre nego veliko otkriće, i da se slična vrsta veštačenja može naći u brojnim presudama pogrešno osuđenih.
„Postoje stotine osumnjičenih, ali ništa dalje od pretpostavki. Slučaj ostaje nerešen a identitet Džeka Trboseka i dalje je misterija", kaže Rosmo.
On je i dalje je interesantan, iako je daleko od najmasovnijeg serijskog ubice, a nije bio ni prvi.
„Džek Trbosek je ostao sinonim za brutalnost. Ne zna se šta je strašnije da je nasumično ubijao ili da je ciljano birao žrtve", kaže pisac detektivskih romana Oto Oltvanji.
_114167933_tv000032542.jpg.webp

Kolika misterija obavija ceo ovaj slučaj pokazuje i činjenica da mi i danas „samo pretpostavljamo da se ubica tih pet nesretnih žena zvao Džek Trbosek", kaže Jugović.
„To ime se pojavilo u jednom pismu upućenom uredniku londonskih novina. Ono što je ovde zanimljivo, to je da su policija i novinske kuće bile ophrvane pismima raznih anonimusa koji su se predstavljali kao ubica.
„To govori koliko je u to doba zločin bio za javnost intrigantan", navodi Jugović.
„Džek Trbosek nije koristio novine, stručnjaci veruju da su pisma koja su stizala medijima, navodno od njega, u stvari pisali prevaranti.
„Najverovatnije je da je njegova dugovečna slava proizvod istorijskih slučajnosti. Zločini su se dešavali u vreme kada nastaje žuta štampa - jeftine novine pune senzacionalizma i užasa.
„Iz tih razloga Džek Trbosek dobija značajnu medijsku pokrivenost", kaže kriminolog Rosmo.
Oltvanji smatra da Džek Trbosek nije samo najavio tabloidizaciju koja će uslediti, već da je on i „krvoločna najava svega ostalog što će se dešavati u 20. veku".
Pisac Goran Skrobonja kaže da Trbosekova popularnost leži u tome što je s godinama postao „arhetip društvenog zla koje čuči u svakom od nas i nikad se ne zna koga može ispoljiti".
„Tome doprinosi definitivno i to što je ta zagonetna ličnost čitavu londonsku policiju tri meseca vukla za nos, a što su ubistva naglo počela i naglo prestala, a niko ne zna zašto i kako.
„On je na neki način rodonačelnik savremenih serijskih ubica. U svakom od njih, pa čak i Hanibalu Lektoru, ima neki detalj Džeka Trboseka", navodi ovaj pisac.
Jugović podseća da su prva hapšenja nakon ubistava išla ka „čudnim tipovima" i pojedincima iz marginalizovanih zajednica.
„To je bio način da se smiri javnost i strah kod ljudi. To je jedna konstanta koja je i danas aktuelna jer sumnju i represiju prvi osete marginalni", kaže.
Na drugoj strani, baš kao u filmovima bio je „inteligentni zli predator koji pravi svoju šemu i logiku zločina", koji je do danas isnpiracija za film, napominje Jugović.
Kada se smatra da je zločinac serijski ubica?

To su ubistva tri ili više osoba u dužem vremenskom periodu - najmanje mesec dana, objašnjava Jugović.
„Motivi su obično psihičko zadovoljstvo, seksualni poriv, bes, lična osveta, koristoljublje, skretanje pažnje javnosti i medija; Ubistva najčešće povezuje sličan način izvršenja; žrtve imaju neke zajedničke karakteristike po polu, starosti, zanimanju, rasi, i tako dalje.
„Serijska ubistva vrlo često prati visok nivo brutalnosti prema žrtvama", navodi Jugović.
 

Šta je zajedničko serijskim ubicama?​

Istraživanja pokazuju da serijske ubice pretežno pripadaju marginalizovanim slojevima društva, navodi Jugović.
„Nezaposleni su ili rade slabije plaćene poslove, većinom su muškarci, potiču iz visoko dezorganizovanih porodica gde su bili prisutni alkoholizam i kriminalno-psihijatrijska prošlost roditelja, imaju istoriju zlostavljanja u detinjstvu...
„Neki od njih pokazivali su od ranog doba voajerističke, fetišističke i sadomazohističke zainteresovanosti i mogu iskazivati i autoagresivne oblike ponašanja poput samopovređivanja ili pokušaja samoubistva", navodi on.
Ženski tip serijskih ubica, kaže, ima nešto drugačiju motivaciju, obično je to koristoljublje ili ekstremna mržnja prema konkretnim osobama iz bliskog socijalnog okruženja.
Po onome što se do sada zna, Džek Trbosek bi bio kombinacija „ubice misionara" i „ubice hedoniste", procenjuje Jugović.
„Ubistva Džeka Trboseka nisu prva serijska ubistva u istoriji, ona su prva po karakteristikama modernog kriminološkog i kriminalističkog fenomena koji će se javiti u 20. veku.
„To su brutalnost, seksualni kontekst, mržnja prema jednoj socijalnoj grupi, ogromna medijska pažnja, medijska eksploatacija, moralna panika, neotkrivanje ubice i političko-ideološki okvir nekih od tumačenja zločina", objašnjava Jugović.
 

Zašto su prostitutke i danas često žrtve?​

Profesor Devon Bruer, interdisciplinarni naučni istraživač, nije se bavio likom i delom Džeka Trboseka, ali je istraživao razloge zbog kojih su prostitutke često na meti zločinaca.
„Jedan od značajnijih faktora je što one svojevoljno odlaze sa strancima na privatna mesta ili u automobile klijenata. Muški klijenti su po pravilu veći i snažniji od njih.
„Dalje, mnoge od njih imaju problem sa zloupotrebom psihoaktivnih supstanci , što im smanjuje sposobnost i da uoče opasnog klijenta i sputava ih u interakciji sa njima. Svi ovi faktori bili su prisutni i u ranijim vekovima", kaže Bruer u pisanom odgovoru za BBC.
„Naravno, rizik dolazi i otuda da pojedini klijenti imaju nasilne tendencije ili motivacije", dodaje istraživač.
 

Džek Trbosek i popularna kultura - neraskidiva veza​

„To je jedno od prvih serijskih ubistava u Evropi koje je mitologizovano zato što je bilo izrazito brutalno, počinjeno je iz mržnje, usmereno ka jednoj socijalnoj grupi - žene srednjih godina iz nižih slojeva koje su bavile prostituciojom", ocenjuje Jugović, profesor socijalne patologije.
Ovaj i dalje nerešen slučaj već decenijama predstavlja inspiraciju za mnoge romane, filmove i serije.
Popularna kultura 20. veka se u velikoj meri razvijala na mitologizaciji zločina i kriminala.
Oni služe, smatra Jugović, kao odličan zastor objašnjenja večne borbe dobra i zla, pravde i nepravde, sila mraka i sela svetla u društvu, što potvrđuju filmovi o mafiji ili o serijskim i masovnim ubicama.
„Ljudi vole večne teme odnosa života i smrti, mistike zločina, tabua, seksualnosti i smrti, a zločin Džeka Trboseka sve to ima", navodi Jugović.
Oltvanji napominje da slava Trboseka nije na vrhuncu danas, kada bi se moglo očekivati zbog globalne popularnosti žanra true crime - serija i filmova koje se bave istinitim zločinima, već da ona podjednako traje sve vreme.
„Ono što ga još odvaja od ostalih je ta veština rukovanja nožem. Nije jednostavno tako iseći ljudsko telo i tranžirati ga kao meso, a njegovi rezovi su vrlo precizni.
„To čak ni kasapin ne bi mogao", dodaje Oltvanji.
622963923be90c9fb3543a2814bf777e.jpg
 
:hvala:odlicno uradjen dokumentarac.Mislim da sam ga pre nekog vreena odgledala ali ne sa ovakvom paznjom.
Одгледала си цео документарац?
Погледај ти само како су детаљно објаснили кретање, временски период када се догодило убиство, извештај након обдукције.
 
Policija je kako pretpostavlja Daglas ,jednom ili više puta saslušavala Trboseka ali kao što je i javnost imala predubeđenje da Trbosekov izgled odudara od izgleda prosečnog čoveka (monstrum) isto takvo predubeđenje imala je i policija što je i bio razlog da se izvuče bez privođenja pravdi.
Po Daglasu Trbosek je odustao od nastavljanja ubijanja kad je ocenio da mu je isto postalo preopasno.Bilo zato što je saslušavan od strane policije ili je sa nekog drugog razloga.
Kad je reč o motivu,Daglas pretpostavlja da se kod Trboseka averzija prema ženama razvila tokom detinjstva zbog ponašanja njegove majke i nepostojanja uticaja oca.
 

Back
Top