Quantcast

DW: Да ли је проширење ЕУ мртво и каква је то порука Србији?

Nataša Rostova

Veoma poznat
Poruka
14.919
То је најгора опција, јер ћемо остати немачка колонија ван ЕУ.
Liči mi da im se izvlačimo polako

Ko zna šta su sve potpisali oni 5.10.2000, kakve će tajne konvencije čitati naši unuci , bog sami zna i oni koji su potpisivali.

Nataša Rostova

Veoma poznat
Poruka
14.919
Сада се државе Западног Балкана које још увек нису чланице НАТО морају потрудити да то што пре постану, јер су врата НАТО-а отворена, а НАТО је 1) гарант безбедности људи, имовине и инвестиција 2) брана малигном руском утицају, 3) предсобље Европске уније (ниједна земља Региона која није у НАТО не може постати чланица ЕУ).
Hajde ti Komšija lepo u FBiH ili Albaniju, nađi par ljudi i proglasi nek teritoriju za državu (baš kao što su Šiptari uradili sa Kosovom, rekao sud da može) pa se lepo priključuj kome hoćeš i gde hoćeš ... do tada niti si ovu državu stvarao, niti zavisi od tebe niti si neki andrak u njoj

Тихи

Zaslužan član
Poruka
100.768
Сада се државе Западног Балкана које још увек нису чланице НАТО морају потрудити да то што пре постану, јер су врата НАТО-а отворена, а НАТО је 1) гарант безбедности људи, имовине и инвестиција 2) брана малигном руском утицају, 3) предсобље Европске уније (ниједна земља Региона која није у НАТО не може постати чланица ЕУ).
smrt nato paktu serem ti se na nato pakt . Rusija Srbija ne treba nam NATO fasisticka unija.

FDDD

Primećen član
Poruka
622
Ko zna šta su sve potpisali oni 5.10.2000, kakve će tajne konvencije čitati naši unuci , bog sami zna i oni koji su potpisivali.
Kad cujem kad drolje u crnom kazu - pa mi smo se obavezali tom konvencijom - stomak mi se prevrne.
Ko je pitao narod i ko je mogao u ime nas da potpisuje na kvarno bilo kakve konvencije? Demonokratija.

Mystic+

Buduća legenda
Poruka
39.836
Hajde ti Komšija lepo u FBiH ili Albaniju, nađi par ljudi i proglasi nek teritoriju za državu (baš kao što su Šiptari uradili sa Kosovom, rekao sud da može) pa se lepo priključuj kome hoćeš i gde hoćeš ... do tada niti si ovu državu stvarao, niti zavisi od tebe niti si neki andrak u njoj
Ti baš hoćeš da on postane pravi komšija ...

nesko101

Poznat
Poruka
8.675
"Ovo što se desilo je poruka Srbiji i CG - neželjeni ste. Sad su Putin i Erdogan srećni"
Kao i puno puta dosad, arogantna hrvatska javnost nije se ni osvrnula na nedavni događaj koji je dobro potresao ono što zovemo "region", piše Jutarnji list.
Izvor: Jutarnji list ponedeljak, 21.10.2019. | 10:39

Podeli

Foto: Tanjug/AP Photo/Virginia Mayo

Foto: Tanjug/AP Photo/Virginia Mayo​

Radi se o odluci Evropskog saveta da se ne otvore pregovori o članstvu Severne Makedonije i Albanije. Odluci koja duboko kompromituje EU, kao instituciju kojoj se može verovati koliko i Donaldu Trumpu, ali i odluci koja dovodi Hrvatsku u užasno neugodnu poziciju, piše autor teksta Robert Bajruši.

"Hteli ili ne – Hrvatska se nalazi u 'regionu', a potresi koji mogu uslediti jer je pseudoliberal Emmanuel Macron, kako bi pokazao da utiče na evropsku politiku, pogazio sva obećanja koja je EU dala Makedoncima i Albancima, možda se neće osetiti u Danskoj i Portugalu, ali ovde sigurno hoće. Tek će se videti kakvog intenziteta", navodi autor u tekstu na Jutarnjem.
Takođe, ocenjuje se da je EU potvrdila da je neverodostojna zajednica koja gazi vlastita obećanja, a još gore je što se takvim potezom EU otvaraju vrata tog istog regiona za Rusiju, Tursku i Kinu, a možda i novim ratovima.

Sve to moglo se sprečiti jednostavnom odlukom o otvaranju pregovora sa Skopljem i Tiranom, ali Makron je odlučio da zakuva kašu, koju će sada drugi morati da pojedu.

Jutarnji podseća da odluka o početku pregovora ne znači članstvo, nego ima tek simbolično značenje kako bi se iskazalo priznanje za postignuto i podstaklo te zemlje na dug i naporan proces pristupanja država kandidata EU.

"Niste vi krivi, mi smo"

Izgleda da se srame i vodeći evropski političari.

"Niste vi krivi, mi smo. Vi ste obavili svoj posao, mi svoj nismo", poručio je građanima Albanije i Sjeverne Makedonije predsednik Evropskog saveta Donald Tusk.

"Ja mislim da je to istorijska greška", upozorio je Žan Klod Junker, koji se oprašta od dužnosti predsednika Evropske komisije.

Vladimir Putin i Tajim Redžep Erdogan moraju da budu srećni kada vide što radi Evropska unija. Jer odbijenica Makedoniji i Albaniji ujedno je poruka Srbiji, Crnoj Gori, BiH i Kosovu da su neželjeni.

To je legitimno, ali kakve će biti posledice?

"Ako nas neće Evropa, ima ko nas želi", odgovoriće balkanski susedi Hrvatske. Zašto Srbija ne bi nastavila da uvozi rusko oružje i dopušta kineske investicije, usput dovodeći odnose s Kosovom na rub sukoba?

"Ko može sprečiti još čvršće povezivanje Republike Srpske i Srbije ili Albanije i Kosova, kao i dezintegraciju Makedonije i Bosne i Hercegovine. U takvim okolnostima, zašto Bošnjaci ne bi pohrlili u zagrljaj Turske, a Dragan Čović krenuo obnavljati Herceg-Bosnu? I eto belaja, možda i reprize događaja iz devedesetih", pita se i konstatuje autor teksta.
https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2019&mm=10&dd=21&nav_category=1262&nav_id=1606286

Mene uopšte ne interesuje mišljenje Hrvata već mišljenje Srba kako ćemo zaustaviti da se više ne potvrđuje Briselski sporazum koji je kapitulacija sadašnje SNS vlasti?

стр84

Ističe se
Poruka
2.034
А по чему је то ОТАН балаготворан а руски утицај малиган?
зато што је нато бомбардовао србе и изазвао пораст малигних болести у србији и српској а није бомбардовао муслимане хрвате и шиптаре

fobos11

Ističe se
Poruka
2.220
Meni niikako nije jasno zasto se ovakve vesti sa ovakvom dramom predstavljaju u medijima. Ili da bolje pitam da li je neko stvarno mislio da cemo mi i jos nekoliko susednih zemalja ikada postati deo EU. Ok, onaj jedan period nakon 5. oktobra dok smo trovani evro-fanatizmom pa smo tripovali jos samo ovog ili onog u Hag, jos samo ovu ili onu zelju zapadnog ambasadora da ispunimo i evo ga prijem u EU iza coska.

Pa mi zivimo u Srbiji, mi u bajke odavno ne verujemo. Osim ako nisi prso sa mozgom.

Ovi izlivi pokajanja zapadnih politicara, bivse, odnosno odlazece EU-elite su tek smesni. Da li stvarno misle da ce ovde sada narod cupati kosu zato sto su oni rekli da „deda mraz ne postoji“. A tako se cini, da su zaista to istripovali, da ce sada krenuti kolektivna samoubistva na zapadnom Balkanu.

Ovo jeste dobro sto se dogodilo, da se razumemo. Makar za nas gde mi u Srbiji nismo ni bili ukljuceni u ove poslednje dogadjaje u Severnoj Makedoniji. Imate zemlju koja je ucinila bukvalno sve sto se od nje trazilo, direktno zrtvovala deo nacionalnih interesa, a onda je arogantna EU-birokratija rekla „ipak nismo spremni da pocnemo da razgovaramo sa vama“. To da znamo da ne postoji zrtva koju bi ta arogantna birokratska tvorevina priznala i nagradila, tako da se ne zanosimo.

стр84

Ističe se
Poruka
2.034
Meni niikako nije jasno zasto se ovakve vesti sa ovakvom dramom predstavljaju u medijima. Ili da bolje pitam da li je neko stvarno mislio da cemo mi i jos nekoliko susednih zemalja ikada postati deo EU. Ok, onaj jedan period nakon 5. oktobra dok smo trovani evro-fanatizmom pa smo tripovali jos samo ovog ili onog u Hag, jos samo ovu ili onu zelju zapadnog ambasadora da ispunimo i evo ga prijem u EU iza coska.

Pa mi zivimo u Srbiji, mi u bajke odavno ne verujemo. Osim ako nisi prso sa mozgom kao „komsija“ ili „jami“.

Ovi izlivi pokajanja zapadnih politicara, bivse, odnosno odlazece EU-elite su tek smesni. Da li stvarno misle da ce ovde sada narod cupati kosu zato sto su oni rekli da „deda mraz ne postoji“. A tako se cini, da su zaista to istripovali, da ce sada krenuti kolektivna samoubistva na zapadnom Balkanu.

Ovo jeste dobro sto se dogodilo, da se razumemo. Makar za nas gde mi u Srbiji nismo ni bili ukljuceni u ove poslednje dogadjaje u Severnoj Makedoniji. Imate zemlju koja je ucinila bukvalno sve sto se od nje trazilo, direktno zrtvovala deo nacionalnih interesa, a onda je arogantna EU-birokratija rekla „ipak nismo spremni da pocnemo da razgovaramo sa vama“. To da znamo da ne postoji zrtva koju bi ta arogantna birokratska tvorevina priznala i nagradila, tako da se ne zanosimo.
па вест се представља драматично зато што је у питању власт у неким државама, власт која обећава народу европску унију, а сад одједном ништа од тога

комшија

Buduća legenda
Poruka
45.784
А по чему је то ОТАН балаготворан а руски утицај малиган?
Руски малигни утицај настоји да експлоатише сваку слабост и друштвену подељеност у некој земљи коју је захватио, па је тако и у Србији. Преко већег дела клера и мреже тзв. "националних радника", руске службе желе да оживе идеју о Москви као "Трећем Риму", а уз то охрабрују конзервативизам, шовинизам и антизападњаштво што је погубно по Србију јер јој је место на Западу а не на Истоку. Такође, Москва подржава прото-фашистичке режиме огрезле у корупцији и организованом криминалу.
Са друге стране, НАТО се од свог оснивања доказао у стварању услова за мир, безбедност својих чланица, за друштва политичких слобода, за право народа на самоопредељење (најбољи је пример Косовских Албанаца и њихове борбе против Милошевићеве војске и полиције), за демократију и владавину права.

Poslednja izmena:

FDDD

Primećen član
Poruka
622
Можда изабрани народни представници?
Izabrani...? ne zezaj kakvi izabrani poslanici, od njih 250 nikad nisi mogao da sastavis vise od 3 pametna coveka. A i sama postavka donosenja odluka je pogresna jer za tako velike odluke mora da se konsultuje direktno narod na referendumu.

Nataša Rostova

Veoma poznat
Poruka
14.919
Руски малигни утицај настоји да експлоатише сваку слабост и друштвену подељеност у некој земљи коју је захватио, па је тако у Србији. Преко већег дела клера и мреже тзв. "националних радника", руске службе желе да оживе идеју о Москви као "Трећем Риму", а уз то охрабрују конзервативизам, шовинизам и антизападњаштво што је погубно по Србију јер јој је место на Западу а не на Истоку. Такође, Москва подржава прото-фашистичке режиме огрезле у корупцији и организованом криминалу.
Са друге стране, НАТО се од свог оснивања доказао у стварању услова за мир, безбедност својих чланица, политичке слободе, за право народа на самоопредељење (најбољи је пример Косовских Албанаца и њихове борбе против Милошевићеве војске и полиције), демократију и владавине права.
U čemu je razlika između Istoka i Zapada?

Istok ima resurse, više stanovnika (veće tržište) , uveliko Zapad šije sa tehnologijom i ima love da lupi sve od Istanbula do Londona

GrdobanS

Domaćin
Poruka
3.600
U čemu je razlika između Istoka i Zapada?

Istok ima resurse, više stanovnika (veće tržište)
Pa kad su sve fabrike iz Evrope (i istocne i zapadne) te iz SAD prenete tamo, u zemlje koje su do pre 20-30 godina bile na nivou srednjeg veka te koristile volovske zaprege umesto automobila......

Mystic+

Buduća legenda
Poruka
39.836
I šta će nam EU koji q? Koliko vidim zemlje koje nisu u EU sasvim lepo žive i rade, a neke pokušavaju da pobegnu iz te gadne tvorevine.
Kako će investitori da dolaze i tale se sa Klanom u besknačnim tranzicijama i priključenjima našim voljenim nemačkama...

Onda moramo promeniti politikante, pa neće biti više bajki ...