Quantcast

Dvoglavi orao

Peconi123

Iskusan
Poruka
6.264
Znam da tema o ovome vec postoji ali je stara pa bih zato da otvorim novu
Razmisljao sam o tome da ga koriste Srbija, Rusija, Crna Gora i Albanija zbog dva orla koji cuvaju zavetni kovceg ali verovatno nema veze s tim jer su to dva odvojena orla rasirenih krila. Dakle koje je znacenje ovog simbola, zasto ga koriste neke drzave cak i danas iako je izmisljen verovatno u Egiptu i da li ima neke veze sa okultizmom ili ne?

markocheda

Ističe se
Moderator
Poruka
2.794
Meni dvoglavi orao liči na telo koje ima dve ideje koje vuku na dve različite strane,sa ciljem da se jedna glava odvoji od druge,da se telo podeli,ali ne može. To je život kao rogovi u vreći.

Khal Drogo

Domaćin
Poruka
3.825
Ако је вјеровати Филипу Хитију (Историја Арапа стр 434);
Filip Hiti 434.jpg

а у питању је признати азторитет који ту материју понајбоље познаје, симбол двоглавог орла су осмислили Сумерци прије неких 5 миленијума, од Сумера су преузели Вавилонци и Хетити, а послије неких 3.000 година амблем су прихватили селџучки Турци који су се настанили у земљи Хетита, преко којих је дошао до византијских, српских и других европских династија.

White Guar

Zainteresovan član
Poruka
183
Штета што се не могу расписати, већ овако на путу за посао, укратко.
Симболи су универзални, те уместо гледања на то ко је од кога шта украо/преузео, правилније је приступити им са те тачке универзалности и континуације, као што је, рецимо, крст.
Орао је стари и све присутни симбол соларности. Двоглави орао је нешто више, он је натприридан, у овом свету а опет, није са овога света, спој натприродног и природног. Две главе су симфонија сакралног и профаног ауторитета, данас би рекли црква и држава, оличеног у божанским синовима, краљевима-свештеницима коју се тек касније раздиру на две касте.
И подсетио бих на Јануса, за крај.

Peconi123

Iskusan
Poruka
6.264
Ако је вјеровати Филипу Хитију (Историја Арапа стр 434);
Pogledajte prilog 755334
а у питању је признати азторитет који ту материју понајбоље познаје, симбол двоглавог орла су осмислили Сумерци прије неких 5 миленијума, од Сумера су преузели Вавилонци и Хетити, а послије неких 3.000 година амблем су прихватили селџучки Турци који су се настанили у земљи Хетита, преко којих је дошао до византијских, српских и других европских династија.
Ima to smisla sto se tice nastanka ali koje je znacenje?

Peconi123

Iskusan
Poruka
6.264
Штета што се не могу расписати, већ овако на путу за посао, укратко.
Симболи су универзални, те уместо гледања на то ко је од кога шта украо/преузео, правилније је приступити им са те тачке универзалности и континуације, као што је, рецимо, крст.
Орао је стари и све присутни симбол соларности. Двоглави орао је нешто више, он је натприридан, у овом свету а опет, није са овога света, спој натприродног и природног. Две главе су симфонија сакралног и профаног ауторитета, данас би рекли црква и држава, оличеног у божанским синовима, краљевима-свештеницима коју се тек касније раздиру на две касте.
И подсетио бих на Јануса, за крај.
Odakle je izvor? Nisam te bas razumeo ovo za profani autoritet i Janusa

Khal Drogo

Domaćin
Poruka
3.825
Ima to smisla sto se tice nastanka ali koje je znacenje?
Које је било првобитно значење, мислим да не постоји сачувани запис који би нам дао одговор на то питање. Све се своди на нагађање.
Тврдња је ауторитета из те области. Археологија даје такође потврду;
Имамо најстарији сачувани симбол двоглавог орла
Sphinx_Gate,_Alaca_Höyük_08.jpg

на Сфингиној капији у Алаџа Холуку, налазиште хетитског насеља у централној Турској чија старост датира (овдје) из 14.вијека п.н.е., са напоменом да је Алаџа Холук савремено име, хетитско име је непознато.

Лекизан

Elita
Moderator
Poruka
17.101
I na kraju jel ima veze sa okultizmom ili ne?
Сасвим сигурно не.

Иначе Сумери су стране света или ветрове представљали четвороглавим животињама, лав, бик, орао(источни ветар) и змија.Касније су се те четири главе стопиле у две, како се фигура најчешће цртала у две димензије па се оне друге две нису виделе, одатле су прешле у Хетитску културу а после код других народа.

Peconi123

Iskusan
Poruka
6.264
Које је било првобитно значење, мислим да не постоји сачувани запис који би нам дао одговор на то питање. Све се своди на нагађање.
Тврдња је ауторитета из те области. Археологија даје такође потврду;
Pogledajte prilog 755654
на Сфингиној капији у Алаџа Холуку, налазиште хетитског насеља у централној Турској чија старост датира (овдје) из 14.вијека п.н.е., са напоменом да је Алаџа Холук савремено име, хетитско име је непознато.
Jel se bar zna zasto je na nasoj zastavi? Ili je samo preslo od Turaka do nas i ostalo na tome da se ne zna

White Guar

Zainteresovan član
Poruka
183
Odakle je izvor? Nisam te bas razumeo ovo za profani autoritet i Janusa
Izvor je svakako u dubokoj preistoriji, u zori solarnog monoteizma, nasleđen u kulturama Evroazije.

I na kraju jel ima veze sa okultizmom ili ne?
Prvo definisati šta je okultizam. Jer je okultizam prisutan svuda, u svakom korporativnom logou, svakom simbolu. Okultizam znači - skriveno značenje. A ono ne mora da pretpostavlja nešto natprirodno već i jednostavnu psihološku sugestiju. Razlika između profanog i sakralnog upravo leži u umeću distinkcije. Profani nous ne prepoznaje sakralni, dok sakralni prepoznaje profani. Simbolizam dvoličnog, dvoglavog Janusa donekle korespondira sa simbolom dvoglavog orla.

asatana

Primećen član
Poruka
610
Znam da tema o ovome vec postoji ali je stara pa bih zato da otvorim novu
Razmisljao sam o tome da ga koriste Srbija, Rusija, Crna Gora i Albanija zbog dva orla koji cuvaju zavetni kovceg ali verovatno nema veze s tim jer su to dva odvojena orla rasirenih krila. Dakle koje je znacenje ovog simbola, zasto ga koriste neke drzave cak i danas iako je izmisljen verovatno u Egiptu i da li ima neke veze sa okultizmom ili ne?
Ucila sam u skolI simbole zastava i sta oznacavaju..ali se ne mogu sjetiti, znam da je bilo pripisano zivotinji i njenim osobinama kako se ponasa u prirodi, takodje i boje zastave sta svaka boja oznacava. Mogu pogledati na google i nalijepiti ali nije to to. :D

Сребрена

Iskusan
Moderator
Poruka
6.949
Ако је вјеровати Филипу Хитију (Историја Арапа стр 434);....а у питању је признати азторитет који ту материју понајбоље познаје, симбол двоглавог орла су осмислили Сумерци пр
Можда, али нисам нашла на нету приказ двоглавог орла. У сумерско -акадској митологији постоји огроман орао, једноглав, Анзу(д) или Имдугуд, Им-Дугуд» = «Буря-Ветар» , који је украо Књигу судбине

Орао, као господар небеских пространство свакако је архетипски симбол ваздуха..док би сокол
био соларни симбол. По мени, двоглави орао представља ваздушно одн.небеско пространство посматтрано са планете Земље. Симбол је одличан ..кад би напр математичар објашњавао једно цело и како се може сагледати, почео би са том најпростијом поделом НА ДВА, одн НА ПОЛА

Meni dvoglavi orao liči na telo koje ima dve ideje koje vuku na dve različite strane,sa ciljem da sсим jedna glava odvoji od druge,da se telo podeli,ali ne može. To je život kao rogovi u vreći.
Одлично си ти ово казао...Али пошто се не ради о живом бићу, нема патње.
Неодвојива је целина и неподељива..али мислим да се мисли на СВЕМИР.
Та заједничка кичма је ОСА свемира, а две главе две хемисфере,две половине.

Сребрена

Iskusan
Moderator
Poruka
6.949
Pogledajte prilog 755654
на Сфингиној капији у Алаџа Холуку, налазиште ćuхетитског насеља у централној Турској чија старост датира (овдје) из 14.вијека п.н.е., са напоменом да је Алаџа Холук савремено име, хетитско име је непознато.
Na чувеном рељефу у Хатуши, данас Јазиликаи, две женске особе су "владарке" симбола двоглавог орла

White Guar ће сигурно знати где се све две птице везују за женску богињу, од старовековне Мале Азије до тарот представа.

Што се тиче двоглавих фигура, ево једне из Винче
85097636d155e4c84b7c6f67224a8ad7.png

Poslednja izmena:

Slaven777

Legenda
Poruka
52.485
Можда, али нисам нашла на нету приказ двоглавог орла. У сумерско -акадској митологији постоји огроман орао, једноглав, Анзу(д) или Имдугуд, Им-Дугуд» = «Буря-Ветар» , који је украо Књигу судбине
Ja mislim da je to možda posledica prepisivanja neke stare zablude.

Rekao bih da je neko lavlju glavu prvobitno (pogrešno) interpretirao kao dve ptičje glave. I to sad tako zavhaljujući zastareloj literaturi se vuče sve do najnovijih vremena.

White Guar

Zainteresovan član
Poruka
183
Dvoglavi orao je simbol carstva, imperije, civilizacije, ali ne moderne civilizacije prostora već tradicionalne civilizacije vremena. Kao i Janus, pogled seže u neizmernu prošlost i budućnost obuhvatajući totalnost, epohu, manifestaciju vaseljene, jer, carstvo je ikumena, odraz nebeskog carstva, njegov mikrokosmos, uvek postojan u sadašnjosti, a zapravo večnosti. Orao i lav predstavljaju sakralnu solarnu univerzalnost, ispoljenost, aktivnost.

Peconi123

Iskusan
Poruka
6.264

Орао, као господар небеских пространство свакако је архетипски симбол ваздуха..док би сокол
био соларни симбол. По мени, двоглави орао представља ваздушно одн.небеско пространство посматтрано са планете Земље. Симбол је одличан ..кад би напр математичар објашњавао једно цело и како се може сагледати, почео би са том најпростијом поделом НА ДВА, одн НА ПОЛА

Одлично си ти ово казао...Али пошто се не ради о живом бићу, нема патње.
Неодвојива је целина и неподељива..али мислим да се мисли на СВЕМИР.
Та заједничка кичма је ОСА свемира, а две главе две хемисфере,две половине.
Orao kao orao da, ali dvoglavi mislim da znaci nesto drugo u jednoj knjizi pise da je moguce da ima veze sa feniksom

Peconi123

Iskusan
Poruka
6.264
Dvoglavi orao je simbol carstva, imperije, civilizacije, ali ne moderne civilizacije prostora već tradicionalne civilizacije vremena. Kao i Janus, pogled seže u neizmernu prošlost i budućnost obuhvatajući totalnost, epohu, manifestaciju vaseljene, jer, carstvo je ikumena, odraz nebeskog carstva, njegov mikrokosmos, uvek postojan u sadašnjosti, a zapravo večnosti. Orao i lav predstavljaju sakralnu solarnu univerzalnost, ispoljenost, aktivnost.
Izvor?

Ројалиста

Poznat
Moderator
Poruka
8.671
Meni dvoglavi orao liči na telo koje ima dve ideje koje vuku na dve različite strane,sa ciljem da se jedna glava odvoji od druge,da se telo podeli,ali ne može. To je život kao rogovi u vreći.
Мени личи на митолошко биће која има способност да мотри на две стране одједном.

White Guar

Zainteresovan član
Poruka
183
Ima i ovo:

Axe With Eagle-Headed Demon And Animals, from Central Asia (Bactria-Margiana), late 3rd - early 2nd millennium BC.

E sad, znamo da su i biblijski angeli ponekad opisani sa životinjskim glavama, ponekad sa 2, 3 lica ili glave. Samim tim bi i pali angeli zadržali isti izgled. Možemo i ovo uzeti u obzir prilikom razmatranja simbolizma dvoglavog orla.

Oni dvoglavi orlovi iz Mikene što je Aranko postovao su delo kraljevskih Skita (ajmo malo da ubacimo i alternativnu istoriju) tj. naroda koji će tako biti poznat kasnije. Danajci/Dani, čuveni majstori obrade zlata.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.