DUŠAN PAVLOVIĆ: KOSOVO BI MOGLO DA DOVEDE SRS NA VLAST

Titus

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.014
DUŠAN PAVLOVIĆ: KOSOVO BI MOGLO DA DOVEDE SRS NA VLAST


BEOGRAD , 10. decembra (Tanjug) - Sociolog Dušan Pavlović ocenio je danas da bi nepovoljno razrešenje pitanja statusa Kosova moglo da izazove turbulencije na srpskoj političkoj sceni i poremećaj odnosa snaga među partijama, pa čak i dolazak Srpske radikalne stranke (SRS) na vlast.

"Postoji mogućnost ne samo da se poremeti balans snaga - da radikali pojačaju svoju popularnost, a da je neke druge stranke izgube - već i da neki koje su sada nalaze u vlasti promene svoju politiku", rekao je Pavlović u intetrvjuu agenciji Tanjug povodom izlaska knjige "Konsolidacija demokratskih ustanova u Srbiji posle 2000. godine", koju je pisao u koautorstvu sa politikologom Slobodanom Antonićem.

Knjiga dvojice analitičara je utoliko zanimljiva pošto su koautori "politički" na različitim pozicijama - Pavloviću je bliska liberalno politička teorija, a Antoniću konzervativna ili narodnjačka.

Prema mišljenju Pavlovića, SRS ima puno šanse da dođe na vlast ako se pitanje Kosova reši na način koji bi izazvao velike turbulencije u srpskom društvu.

U ovom trenutku, prema njegovim rečima, nije izvesno da bi stranke starog režima iz vremena Slobodana Miloševića, ukoliko bi se vratile na vlast, pristale da odu sa vlasti na demokratski način, odnosno na izborima.

Pavlović je primetio da Socijalistička partija Srbije (SPS), iako se još nije potpuno odrekla nasleđa Miloševićeve politike, pokazuje znake da se koleba kakvu bi politiku vodila kada bi se ponovo našla na vlasti.

"Što se tiče radikala, tu je stvar prilično jasna.To jeste antisistemska stranka i oni sami to ponavljaju. Oni smatraju da je ono što se desilo 5.oktobra bila nasilna promena vlasti, puč. Dakle, ne priznaju ništa što se desilo posle 5. oktobra, i neprekidno ponavljaju ideje koje su imali pre 5. oktobra, san o velikoj Srbiji koja bi se prostirala u granicama koje je Šešelj odredio početkom 90-ih", rekao je Pavlović.

Prema njegovim rečima, postoji velika šansa da SRS, kada bi se sama vratila na vlast ili u koaliciji sa SPS - dakle u situaciji da niko ne može da je zaustavi, nakon nekih narednih izbora koje bi izgubila ne siđe sa vlasti.

"Izbori ne bi bili ukinuti, kao što nisu ukinuti u Rusiji ili Venecueli. Tamo postoji isti tip režima kao u Miloševićevoj Srbiji. Poenta je u tome da imate izbore, ali da su oni namešteni, ili da vlast kontroliše glavne novčane tokove, medije i zakonodavstvo tako da opozicija jednostavno ne može da pobedi, osim neobjašnjivim sledom događaja koje vladar nije mogao da predvidi", rekao je Pavlović.

"Dolaskom radikala na vlast sistem bi počeo da erodira, izbori bi ostali ali ceo prateći kontekst izbora bi se toliko promenio da bi bilo teško očekivati da opozicija pobedi. Ali, to je sve pod pretpostavkom da simbolički rascep koji je u društvu nastao zbog Kosova ostane dominantan, jer on daje životnu energiju strankama koje održavaju takav sistem", kazao je Pavlović.

On je dodao da kampanja koju Demokratska stranka Srbije (D S S) proteklih meseci vodi protiv NATO pokazuje da i u vladajućoj koaliciji ima stranaka koje su sklone radikalizaciji.

"Uprkos svim objektivnim pokazateljima da NATO, ako nešto pokušava, sigurno ne pokušava da sagradi svoju državu na Kosovu, jer njemu nije cilj da zadrži svoje snage tu, već na nekom drugom kraju sveta pošto tamo ima jače interese, D S S otvara priču o tome da NATO pokušava da napravi državu na Kosovu. Dakle, to je potpuno izmišljena tema, ali ima svoju funkciju jer pokazuje da su stranke koje sada čine vladu sklone radikalizaciji, i da mogu biti veći radikali od radikala", rekao je Pavlović.

Prema njegovoj oceni, približavanje EU je najbrži i najpouzdaniji put za konsolidaciju demokratskog sistema u Srbiji, jer država će morati da usvoji evropske standarde u pogledu institucionalnog uređenja i u odnosu prema najvećim pretnjama demokratiji - neformalnim centrima moći u službama bezbednosti i privrednim monopolima.

"Ali, dokle god postoji simboličko pitanje na koje svaki nitkov može da se poziva i kaže: nemojte sada mene jer Kosovo gori ili Kosovo je u opasnosti - nećemo imati mogućnost da te defekte otklonimo na efikasan način", istakao je Pavlović.
 
"Izbori ne bi bili ukinuti, kao što nisu ukinuti u Rusiji ili Venecueli. Tamo postoji isti tip režima kao u Miloševićevoj Srbiji. Poenta je u tome da imate izbore, ali da su oni namešteni, ili da vlast kontroliše glavne novčane tokove, medije i zakonodavstvo tako da opozicija jednostavno ne može da pobedi, osim neobjašnjivim sledom događaja koje vladar nije mogao da predvidi", rekao je Pavlović.


To nesto poput izbora u USA, tako nekako je i George Bush dosao na vlast, pa Michael Moore i film napravio o tome, cela Amerika videla i cuti, znaci sve je bilo kako treba - demokratski :D
 
Za pocetak jasnijim i cvrscim stavom prema zemljama koji najavljuju da bi mogle priznati Kosovo. Neophodno je unapred im staviti do znanja kakve ce to posledice imati po nase odnose pa bi te zemlje mogle izvagati da li im se isplati priznanje jedne beznadezne kvazi-drzave "Kosovo" po cenu stopiranja ili unazadjivanja ekonomskih i drugih odnosa sa Srbijom. Takodje, nijedna ozbiljna drzava ne bi smela da, kao sto to Srbija radi, iskljuci vojnu opciju u resavanju pitanja koja se ticu drzavne teritorije.
 
E bas da vidim sta bi bilo kad bi svi ds i slicni najednom bojkovotali izbore... pa u skupstini ostanu srs i sps... bas da vidim kako bi nas odbranili (posto su do sad samo branili - pa napravili fleku).

Posle toga bi bili jedni ili drugi otisli u istoriju, cini mi se da je to ocigledno.

A opet, imam ideju da ko nas je branio, ali ne i odbranio, oruzjem... da bi se takav proces samo ubrzao. Ovaj put se ne bi razvlacilo 10 godina. Bilo bi gotovo za 6 meseci.
 
Pa? Ali makar postoji sansa da bi npr. kompanije koje zele poslovati i ulagati u Srbiju vrsile pritisak na svoje vlade da promene politiku prema Srbiji.
Druga solucija je da se pravimo da nam Zapad ne otima deo zemlje i da nastavimo svoje odnose sa njima po starom. Sto je, cak i evrobolidi to vide iako ne zele da priznaju, potpuno retardirano.

ovo je malo i siromasno trziste, tesko da bi se neko toliko cimao samo da bi trgovao sa srbijom....
 
pa u ovom trenutku bi najbolje resenje za Srbiju ,da vladu naprave DSS i SRS ,ja sam to prizeljkivao to u januaru posle izbora al ispalise patriote ,a mozda ce se sada konacno nakaniti.Pa da lepo vidimo kako ce radikali sacuvati Kosovo ,otvoriti radna mesta ,povecati investicije i plate ,omoguciti ukidanje viza ,smanjiti siromastvo ,poboljsati soijalni polozaj i standard gradjana ,sniziti kametne stope ...Ako uspeju ja im skidam kapu ,ako ne opet dobro ,bar cemo znati sa kim imamo posla ,a ne da 7 godina kenjaju sa iljadu i po ojra plate+ ono sto izsibicare iz skupstne i budzeta pride ,bez ikakve odgovornosti
 
"Izbori ne bi bili ukinuti, kao što nisu ukinuti u Rusiji ili Venecueli. Tamo postoji isti tip režima kao u Miloševićevoj Srbiji. Poenta je u tome da imate izbore, ali da su oni namešteni, ili da vlast kontroliše glavne novčane tokove, medije i zakonodavstvo tako da opozicija jednostavno ne može da pobedi, osim neobjašnjivim sledom događaja koje vladar nije mogao da predvidi"

Vidim trenutnu vlast u Rusiji narod uopste ne voli.....:roll:
 
pa u ovom trenutku bi najbolje resenje za Srbiju ,da vladu naprave DSS i SRS ,ja sam to prizeljkivao to u januaru posle izbora al ispalise patriote ,a mozda ce se sada konacno nakaniti.Pa da lepo vidimo kako ce radikali sacuvati Kosovo ,otvoriti radna mesta ,povecati investicije i plate ,omoguciti ukidanje viza ,smanjiti siromastvo ,poboljsati soijalni polozaj i standard gradjana ,sniziti kametne stope ...Ako uspeju ja im skidam kapu ,ako ne opet dobro ,bar cemo znati sa kim imamo posla ,a ne da 7 godina kenjaju sa iljadu i po ojra plate+ ono sto izsibicare iz skupstne i budzeta pride ,bez ikakve odgovornosti

...kao i svi do sada ?;)
 
To su i sadasnji pricali pre 5.10. pa nista...ne razumem prozivke tipa " ja nisam umeo e da vidimo tebe kako ne umes"....umesto "e, ja nisam umeo , hajde da vidimo zajedno kako cemo da uspemo" ?
pa ja nisam ni rekao da vidim tebe kako NE umes vec bas naprotiv da vidimo njih na delu kako UMEJU ,kao sto pricaju .Nije normalno, a ni prirodno da najjaca partija vec 5 godina nema nikakvu vlast i odgovornost u drzavi ,tako da je bolje da dodju sto pre na vlast ,pa ako osatvare svoj program onda ce i dalje biti najjaca partija ako ne oticice u zaborav i gotova stvar.
 
Da skratim tekst..."mi nismo namestali izbore i nismo krali i necemo da namestamo i krademo a ako neko drugi dodje na vlast on ce da namesta izbore i da krade i uvesce diktaturu..."

baljezg, baljezg i jos jednom baljezg....

upravo tako. jos jedna baljezgarija sorosevih slugu i americkih placenika u srbiji.

eto sad oni plase svet time sto ce SRS doci na vlast u srbiji NA IZBORIMA, sto znaci dajte nam jos vasih para , da mi sorosevi placenici nastavimo da se borimo u srbiji protiv tog izmisljenog neprijatelja/zla.
 
Za pocetak jasnijim i cvrscim stavom prema zemljama koji najavljuju da bi mogle priznati Kosovo. Neophodno je unapred im staviti do znanja kakve ce to posledice imati po nase odnose pa bi te zemlje mogle izvagati da li im se isplati priznanje jedne beznadezne kvazi-drzave "Kosovo" po cenu stopiranja ili unazadjivanja ekonomskih i drugih odnosa sa Srbijom. Takodje, nijedna ozbiljna drzava ne bi smela da, kao sto to Srbija radi, iskljuci vojnu opciju u resavanju pitanja koja se ticu drzavne teritorije.

A vidiš li čovječe da čitava jEvropa i Amerika hoće da priznaju Kosovo??? Pa ako bi prekinula sa svima diplomatske odnose šta bi onda Srbija bila? Najljepši zatvor na svijetu!!! Nijesi valjda zaboravio da se Srbija graniči sa EU!
 
upravo tako. jos jedna baljezgarija sorosevih slugu i americkih placenika u srbiji.

eto sad oni plase svet time sto ce SRS doci na vlast u srbiji NA IZBORIMA, sto znaci dajte nam jos vasih para , da mi sorosevi placenici nastavimo da se borimo u srbiji protiv tog izmisljenog neprijatelja/zla.
Upravo tako da ne bi vise bilo tog plasenja radikalima koje su btw demokrate preuzele od Slobe koji je u tu svrhu i izmislio SRS ,jedino resenje je da vidimo radikalsku vlast na delu kao sto sam vec napisao gore u kostacu sa realnim problemima ove zemelje.
 
DUŠAN PAVLOVIĆ: KOSOVO BI MOGLO DA DOVEDE SRS NA VLAST


"Izbori ne bi bili ukinuti, kao što nisu ukinuti u Rusiji ili Venecueli. Tamo postoji isti tip režima kao u Miloševićevoj Srbiji. Poenta je u tome da imate izbore, ali da su oni namešteni, ili da vlast kontroliše glavne novčane tokove, medije i zakonodavstvo tako da opozicija jednostavno ne može da pobedi, osim neobjašnjivim sledom događaja koje vladar nije mogao da predvidi", rekao je Pavlović.

g.Pavlović je nesvesno potvrdio kakav je sada sistem na vlasti.

Poenta je u tome da imamo izbore, ali da su oni namešteni ili usmereni medijskim,novčanim i svim ostalim tokovima,gde dominira propagandni slogan tipa "AKO GLASATE ZA TOGA DESIĆE VAM SE TO I TO".
Kažem dominira jer u opticaju je mnogo drugih i ostalih načina za upravljanje Srbima.

Ti "demokratski" izbori u SAD gde je tipičan primer Florida,pokazuju sav domet anarho-demokratije koji je verovatno g.Pavloviću služio kao adekvatan primer,samo ga je on svesno premestio u Rusiju i Miloševićevu Srbiju.

To znači da se i dalje nastavlja strogo usmeravanje i razmišljanje svakoga pojedinca u Srbiji ne birajući sredstva.Posle 8 godina jednoumlja verovatno je postalo jasno da je sav proces još u razvojnoj fazi.

Iskreno se nadam da nisam u pravu,ali tek očekujem ono pravo bombardovanje i ispiranje mozga kroz medije,RTV i pojavu prave gomile novih Pavlovića,kao i korišćenje svih mogućih monetarnih,ekonomskih,psiholoških,pretećih i svih ostalih poznatih i nepoznatih metoda za silu i pritisak a sve samo u jednom cilju.
 

Back
Top