Dušan Borković

Neno

Elita
Poruka
20.444
Dušan Borković (Pančevo, 16. septembar 1984) je srpski automobilista.

Najviši je profesionalni automobilista na svetu sa visinom od 207 cm. Dušanov otac Jovan je bio dvostruki šampion SFRJ u moto trkama i šampion bivše Jugoslavije u trkama kamiona sedamdesetih i devedesetih godina prošlog veka. Dušan je automobilizmom počeo da se bavi 1994. godine. Prvi Srbin šampion Evrope u automobilizmu u FIA Evropskom brdskom prvenstvu 2012, trećeplasirani u Evropskom kupu turing automobila 2013. i prvi Srbin koji se takmiči u najprestižnijem svetskom takmičenju na kružnim stazama - Svetskom šampionatu turing automobila (WTCC) u klasi TC1. Pored pomenutih evropskih osvojio je i dvanaest nacionalnih šampionskih titula, tri zlatne i jednu Dijamantsku kacigu. Najmlađi je dobitnik ove nagrade u istoriji automobilizma. Od 2012. godine oženjen je Andrijanom Borković.

Dusan_borkovic_spafrancorchamps2014.JPG
 
Najbolji srpski automobilista Dušan Borković dvostrukom pobedom započeo je učešće na šampionatu TCR Istočna Evropa na stazi Grobnik u Hrvatskoj. Sjajne kvalifikacije omogućile su srpskom asu pol poziciju na obe trke i nagovestile odličnu vožnju Borkovića na startu šampionata.


U konkurenciji 18 vozača, Pančevac je u svom Hyundai i30N TCR sa brojem 62 tokom prvog vikenda sakupio 55 bodova, pet na kvalifikacijama, i po 25 na svakoj trci. Odličnu vožnju Borković je demonstrirao tokom treninga, ali i na kvalifikacijama na kojima je imao najbrži krug 1:29.636 , što je bilo skoro sekund brže od drugoplasiranog Konopke.

Srpski as je savršeno startovao u prvoj trci, ostavivši konkurenciju iza sebe, ali je već u drugom krugu, trka usporena izlaskom sigurnosnog automobila na stazu zbog izletanja Poljaka Simona Jablonskog. U restartu trke, a na 14 minuta do završetka naš vozač MIRA tima je još snažnije krenuo i povećao već postojeću prednost. Tako je bilo do samog cilja kroz koji je Borković prošao prvi sa 7.9 sekundi prednosti u odnosu na drugoplasiranog Vesnića. Srpski as je apsolutno dominirao i u drugoj trci i sa čak 12 sekundi prednosti prošao kroz cilj, pa se tako još jednom tokom prvog trkačkog vikenda popeo na pobedničko postolje i podigao pehar. Srpska himna se tako dva puta čula na stazi Grobnik.

https://pbs.twimg.com/media/Ed3Trh9X0AAvKPD?format=jpg&name=small

– U okolnostima koje su nas zadesile i koje u potpunosti diktiraju ovu sezonu, mogu reći da sam zadovoljan onim što sam pokazao posle duge pauze. Tokom karantina radio sam i na psihičkoj i fizičkoj pripremi, ali sam u automobil seo tek kada smo stigli na Grobnik. Bio sam siguran da će moj dobar start da utiče na ishod trka i to se i desilo. Ogromna želja za vožnjom i novim pobedama je takođe uradila veliki deo posla. Maksimalan broj bodova na stratu daje mi dobar vetar u leđa za nastavak šampionata. Želeo bih posebno da se zahvalim MIRA timu na odlično pripremljenom automobilu i profesionalno odrađenom poslu tokom čitavog trkačkog vikenda. Takođe, posebno bih se zahvalio svim svojim navijačima, Srbiji i svim sponozorima – rekao je Borković.

Najbolji srpski automobolista će sledeću rundu takmičenja voziti na Slovakiaringu od 21. do 23. avgusta.

SD
 

Back
Top