Duhovnost bez religije

gost 401905

Elita
Poruka
19.065

Duhovnost bez religije je kontraverzna tema za ateiste i kada je Sem Heris prvi put izneo, nije bila prihvacena. Vremenom nekima je postao prihvatljiv njegov pristup duhovnosti.
Heris godinama praktikuje budisticku meditaciju i imao je blisku saradnju sa tibetanskim monasima. To je ostavilo duboki trag u njegovom shvatanju sveta i ljudi, a mislim da pokazuje kako ateista vidi religizne ljude (barem neki ateisti).

Heris prvo izvlaci zajednicke elemente vecine religija koji se smatraju znakom duhovnosti, veliki osecaj ljubavi, saosecanje prema svim zivim bicima, odsustvo osecaja tela i impulsa koji dolaze od tela, opustenost i odsustvo jakih negativnih emocija. Kada uspostavi ovu vezu medju religijama, ukazuje da su to licna iskustva koja se mogu doziveti razlicitim praksama, molitvom, meditacijom, pevanjem i slicno.

Postavljajuci stvari na taj nacin ukazuje na glavnu razliku izmedju vernika i nevernika.
Vernik dozivljava boga kao nesto sto obuhvate sve, svet, ljude, drustveno uredjenje i dolazeci spolja utice na ljudske dogadjaje i samom vernika darujuci mu mir i osecaj ljubavi.
Nevernik smatra da su to licni osecaji koje stalanim ponavljenjem odredjene rutine (molitva, meditacija) sam covek izaziva.
 
Nikakvu logiku ne vidim u tom okretanju dalekoistočnoj kulturi. Čemu guranje u te neke kalupe i potreba da pripadaš nekom učenji/religiji/sekti.
Ovo gore što sad pročitah me navodi da se pronađem u budizmu i smejem se samoj sebi.
Ne verujem u boga, bogove, ne mogu da mislim o sebi kao o budisti. Zapravo ne mogu da poštujem tako veliku količinu pravila ponašanja koju nameće bilo koje učenje ili religija ili sekta.
Volim život, volim ljude, živa bića uopšte. Nemam srca da ubijem pauka kad ga nađem u kući, na parčetu papira ga iznesem napolje.
Ne mrzim nikog, mržnja nije zdrava za moj organizam, to truje svaki organ. Čak i kad prezirem nekog, ja se osećam loše I izbegavam da sebi to radim.
Ako se moje životne navike poklapaju sa budizmom, jel se od mene očekuje da meditiram ili da imam neki režim ishrane?
 
Zato su ovi Herisovi stavovi i kontroverzni, mnogi ih dozivljavaju kao uvodjenje neke vrste religije na mala vrata.
Meni je njegov stav zanimljiv je pokazuje kako on kao ateisa razmislja o duhovnosti, za razliku od vernika.

Religija je sila konformizma u drustva, dobrim delom poenta brojnih pravila je formiranje zajednickog ponasanja.
 
Poslednja izmena:
Pa to, meni deluje samo kao nametanje još jednog skupa pravila. Kao što ako treba da se deklarišem kao hrišćanska, treba ozbiljno da shvatim bibliju, a to ne mogu nikako. Zdrav razum mi nalaže da su to izmišljene priče i da je potpuno nelogično. I treba da pratim pravila tipa da postim u određeno doba godine i da verujem da me nešto posmatra 24/7 i da će da me kazni ako pogrešim.
E sad ovaj gore mami nas ateiste, stavlja nas u neki kalup i postepeno uvodi tako neka pravila.
 
Sjajan tekst o duhovnosti iz ugla budiste je ove nedelje napisao predsednik Teraveda budisticke zajednice u Srbiji, Branko Kovacevic

Sta je duhovnost?


Kao početnu definiciju duhovnosti predlažem sledeće: duhovnost je ono što radimo da bismo ostali povezani. Tu se, naravno, odmah moram nadovezati još jednim objašnjenjem: A šta to znači biti povezan? To jednostavno znači otići makar malo dalje od našeg ograničenog, individualnog osećaja sopstva, ega, ja, kako u razmišljanju, tako i delovanju. To je početak onoga što je Buda nazivao – buđenjem.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
U budizmu, baš kao i u većini drugih religija, kada duhovno vežbanje počinje da funkcioniše, to zapravo znači fundamentalnu promenu načina na koji osećamo sebe i ovaj svet oko nas. Ta promena iz centra našeg svemira izmešta “ja” i u njega postavlja “drugog”. Minijatura koju smo sve vreme imali pred očima pretvara se u ogromno platno, a sa tim dolazi sve snažniji osećaj ukorenjenosti u nečem mnogo većem od onoga što jesmo i što radimo kao individue. Taj osećaj, ta energija uvida u “veliku sliku” nas ukorenjuje, stabilizuje iznutra, ali nas u isto vreme pokreće ka spolja, ka drugome, stvarajući u nama osećaj odgovornosti za tog drugoga. Stalo nam je do drugih ljudi, drugih bića uopšte. I ne zaboravljamo da među njih ubrojimo i sebe same. Tako da sa produbljivanjem duhovne prakse linija razdvajanja između “ja” i drugoga postaje sve zamućenija, dok na kraju sasvim ne iščezne.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ukorenjeni u miru mudrosti, sasvim spontano približavamo se drugome (i sebi) sa jednom sveobuhvatnom brižnošću. A kada smo stigli na prag saosećanja, tada smo u prilici da potpuno jasno uočimo koliko je duboka veza između duhovnosti i morala ili vrline.

(
kratki odlomci)
 
Poslednja izmena:
Religija je nastala iz potrebe, i potreba nece nestati ako se religije ukinu. To nam je u prirodi. Da se grupisemo da bi lakse preziveli.
Pa ima li potrebe danas za tim kad ne postoji bojazan da će da nas pojede međed iza ugla? Zašto misliš da ateizam ne može da se raširi dovoljno na ceo svet? Da se grupišu ljudi u drugim aspektima, nevezano za veru?
Misliš li da čovek ne može da bude dobar samo zato što je to dobar osećaj, a ne zato što mu vera nalaže?
 
Pa ima li potrebe danas za tim kad ne postoji bojazan da će da nas pojede međed iza ugla? Zašto misliš da ateizam ne može da se raširi dovoljno na ceo svet? Da se grupišu ljudi u drugim aspektima, nevezano za veru?
Misliš li da čovek ne može da bude dobar samo zato što je to dobar osećaj, a ne zato što mu vera nalaže?
Ja sam duboko ubedjen da je to jedini ispravan nacin. Ja licno se trudim da budem dobar iskljucivo zato sto se ja tako lepse osecam.
Ovo sto sam rekao je vise kao obzervacija, cinjenicno stanje.

Ljudi ce se uvek grupisati jer im je takva priroda, i uvek ce kao razlog grupisanja osmisliti ideologiju koja ih uvezuje.
Ideologija u pocetku ne mora da bude prepoznata kao vera, ali ako pozivi dovoljno dugo pretvara se u religiju.
 
Pa to, meni deluje samo kao nametanje još jednog skupa pravila. Kao što ako treba da se deklarišem kao hrišćanska, treba ozbiljno da shvatim bibliju, a to ne mogu nikako. Zdrav razum mi nalaže da su to izmišljene priče i da je potpuno nelogično. I treba da pratim pravila tipa da postim u određeno doba godine i da verujem da me nešto posmatra 24/7 i da će da me kazni ako pogrešim.
E sad ovaj gore mami nas ateiste, stavlja nas u neki kalup i postepeno uvodi tako neka pravila.
napisala si u prethodnom postu kako bi trebao ziveti hriscanin.

a haris ce sve pokusati samo coveka da odvrati od boga, dokinsov pajtos, a i lepo zaradjuju. stalo mu do budizma koliko i africkom plemenu hamar
 
Ja sam duboko ubedjen da je to jedini ispravan nacin. Ja licno se trudim da budem dobar iskljucivo zato sto se ja tako lepse osecam.
Ovo sto sam rekao je vise kao obzervacija, cinjenicno stanje.

Ljudi ce se uvek grupisati jer im je takva priroda, i uvek ce kao razlog grupisanja osmisliti ideologiju koja ih uvezuje.
Ideologija u pocetku ne mora da bude prepoznata kao vera, ali ako pozivi dovoljno dugo pretvara se u religiju.
Naravno. Meni je žao ponekad što su komunizam kao ideologiju upropastili pogrešnim tumačenjem same ideje i stvorili nakazu koja je unazadila i nas i još mnoge narode. A eto ta prvobitna ideja je bila odlična, religija je opijum, boga nema, svi ljudi su jednaki.
Valjda ko god je došao na tu genijalnu ideju nije računao na ljudsku prirodu.
 
Pa to, meni deluje samo kao nametanje još jednog skupa pravila. Kao što ako treba da se deklarišem kao hrišćanska, treba ozbiljno da shvatim bibliju, a to ne mogu nikako. Zdrav razum mi nalaže da su to izmišljene priče i da je potpuno nelogično. I treba da pratim pravila tipa da postim u određeno doba godine i da verujem da me nešto posmatra 24/7 i da će da me kazni ako pogrešim.
E sad ovaj gore mami nas ateiste, stavlja nas u neki kalup i postepeno uvodi tako neka pravila.
Tesko je sad razdovojiti neke stvari kod njega. On je neurolog i posao mu je da analizira vezu izmedju rada mozga i ljudskog ponasanja, sa druge strane meditacija mu pomaze da razume sebe bolje. Koliko znam nikad ne koristi svoje ponasanje kao sablon koji drugi treba da imitiraju, vec vise prica o rezultatima istrazivanja.

Ne znam, nemam toliki otpor prema onome sto prica, ali znam da drugi imaju.
 
Tesko je sad razdovojiti neke stvari kod njega. On je neurolog i posao mu je da analizira vezu izmedju rada mozga i ljudskog ponasanja, sa druge strane meditacija mu pomaze da razume sebe bolje. Koliko znam nikad ne koristi svoje ponasanje kao sablon koji drugi treba da imitiraju, vec vise prica o rezultatima istrazivanja.

Ne znam, nemam toliki otpor prema onome sto prica, ali znam da drugi imaju.
Sve dok mi ne nameće obrazac ponašanja svakodnevnog, ne obećava 'raj' i ne preti 'paklom', ja ću odslušati šta ima da kaže.
 
Nikad nece ateizam da prevlada, jer je potpuno suludo negirati duhovnu realnost sveta.

"Verujem u hriscanstvo bas kao sto verujem da je svanulo. Ne zato sto to mogu da vidim, vec zato sto mogu da vidim sve ostalo." C.S. Luis
 
Mislim da je koren odbojnosti prema religiji zapravo u seksualnim inhibicijama koje ona namece. Preispitujuci samog sebe dosao sam do zakljucka da je glavni motiv moje pobune protiv religije upravo taj, a ovi ostali se samo nadovezuju na ovaj primordijalni. Mislim, takav bezobrazluk da se zalazi u neciju duboku intimu i cak i tu propisuju pravila je tacka preko koje mnogi ljudi, ukljucujuci i mene, ne mogu da prevale. Da su tupsoni popovi bili malo pametniji, takticniji i malo manje bolesni, mogli su danas da imaju kudi kamo veci broj vernika :D mada i one prve dve zapovesti deluju prilicno uvlakacki i anahrono paganski
 
Naravno. Meni je žao ponekad što su komunizam kao ideologiju upropastili pogrešnim tumačenjem same ideje i stvorili nakazu koja je unazadila i nas i još mnoge narode. A eto ta prvobitna ideja je bila odlična, religija je opijum, boga nema, svi ljudi su jednaki.
Valjda ko god je došao na tu genijalnu ideju nije računao na ljudsku prirodu.
nisu svi jednaki
neko se rodi kao gazda, neko kao rob
a nijedan ni drugi nisu birali
 
napisala si u prethodnom postu kako bi trebao ziveti hriscanin.

a haris ce sve pokusati samo coveka da odvrati od boga, dokinsov pajtos, a i lepo zaradjuju. stalo mu do budizma koliko i africkom plemenu hamar
Ali zasto uvek pominjete novac?
Harris zaradjuje ok, ali za americke uslove skromno.
Sa druge strane nase domace vladike zive kao princevi.
Zar ne vidis sta je unosnije? :D
 
Ideologija u pocetku ne mora da bude prepoznata kao vera, ali ako pozivi

Meni smrdi i on, i jordan peterson i svi oni sto zive od ideologije.
Nije meni cilj promovisanje Herisa, vec shvatanje da ono sto zovemo duhovnost dolazi iz ljudi, tela i mozga, ne iz delovanja spoljnih sila.

Peterson ni sam ne zna sta hoce, kad je u pitanju religija.
"ponasam se kao da verujem da bog postoji" - sta to uopste znaci, ne veruje, ali se ponasa kao da veruje?
 
Mislim da je koren odbojnosti prema religiji zapravo u seksualnim inhibicijama koje ona namece. Preispitujuci samog sebe dosao sam do zakljucka da je glavni motiv moje pobune protiv religije upravo taj, a ovi ostali se samo nadovezuju na ovaj primordijalni. Mislim, takav bezobrazluk da se zalazi u neciju duboku intimu i cak i tu propisuju pravila je tacka preko koje mnogi ljudi, ukljucujuci i mene, ne mogu da prevale. Da su tupsoni popovi bili malo pametniji, takticniji i malo manje bolesni, mogli su danas da imaju kudi kamo veci broj vernika :D mada i one prve dve zapovesti deluju prilicno uvlakacki i anahrono paganski

Nista religija ne namece.

"Sve ti je dozvoljeno, ali ti nije sve na korist."

Razlicite duhovne prakse kazu (a bas sve to kazu) da ako neko toliko stimulise svoj seksualni deo licnosti, da on postane apsolutno dominantan u coveku, da se maltene priblizi nivou zivotinje, postace rob nagona, sve ce mu drugo postati sekundarno, perspektiva sveta i svega u njemu ce mu biti toliko banalna i primitivna, medjuljudski odnosi eksploativni i obesmisljeni, sam ce sebi onemoguciti toliko toga, a nikad ga sam seks nece ni zadovoljiti, ni ispuniti,jer to jednostavno ne moze. Sa starenjem ce da ode u ambis.

I danas smo svedoci toga, sto bi rekli, in vivo.
 

Back
Top