Duhovna zabluda ili prelest

od traženja nekakvih naročitih puteva spasenja i usavršavanja, odnosno od nekakvog samovoljnog duhovnog eksperimentisanja.
Početak prelesti je uvek preterano poverenje u sebe.
pa, to je tacno, pronalzac ili pronalazak, neciji eksperiment?
da dostigne duhovne visine.
i to, jer ko se ponizi, uzvisice se

prelest postoji, nemoj da ispadne da ja podilazim moderatorki, jos cu da budem kriv
 
Da se ne bavimo definicijom prelesti, pošto smo o tome več pričali..

Zanima me odakle nekome ideja da na nečiju izjavu samo zalepi
etiketu ''Prelest''. Mislim, odakle znaš?
:dontunderstand:

Ok mi je da nekome objasniš nešto što ti ranije nisi razumeo i
što si kroz svoje iskustvo potvrdio, ali da nekome ko opisuje iskustva
koja ti nisi doživeo samo kažeš ''Ma, to ti je prelest'', to ne razumem.
Time pre svega sebe zatvaramo za takva iskustva. Postavljamo
granicu između mogućeg i nemogućeg.
Знаш из пажљивог учења апостолског и светоотачког... Прво кренеш да се бавиш Исусовом молитвом, која је лакмус хартија за твоју сопствену прелест, што те доводи до суза покајања и очишћења од прелести... Потом ту исту неочишћену прелест видиш и у другим људима, и саветујеш им исту методику којом си се ти бар мало ослободио прелести...

Иначе имају 3 вида прелагавања себе: умна прелаж, када се бавиш визуализацијама и фантазијама о духовном, а не стриктном пажњом на речи Исусове молитве... Друга прелест је мњење тој лагање себе самопорођеним осећањима светости... Од те прелести се постаје лудак и занесењака собом .. постоји и трећа предлагарија себе унутрашњим гласовима, за које мислиш да су твој алтерего... Од ње се постаје демонизован и неспособан за враћање себе самог три корака назад у смирење и рестарт духовности... ту само чудо може да те ишчупа... Код мушких је најчешћа прва, код женских друга, а код лудака је трећа прелест углавном
 
Знаш из пажљивог учења апостолског и светоотачког... Прво кренеш да се бавиш Исусовом молитвом, која је лакмус хартија за твоју сопствену прелест, што те доводи до суза покајања и очишћења од прелести... Потом ту исту неочишћену прелест видиш и у другим људима, и саветујеш им исту методику којом си се ти бар мало ослободио прелести...

Иначе имају 3 вида прелагавања себе: умна прелаж, када се бавиш визуализацијама и фантазијама о духовном, а не стриктном пажњом на речи Исусове молитве... Друга прелест је мњење тој лагање себе самопорођеним осећањима светости... Од те прелести се постаје лудак и занесењака собом .. постоји и трећа предлагарија себе унутрашњим гласовима, за које мислиш да су твој алтерего... Од ње се постаје демонизован и неспособан за враћање себе самог три корака назад у смирење и рестарт духовности... ту само чудо може да те ишчупа... Код мушких је најчешћа прва, код женских друга, а код лудака је трећа прелест углавном
Da li su budisti u prelesti? 🤔
 
Da li su budisti u prelesti? 🤔
Да, у трећој врсти прелести, јер имају изражен алтер его и дупло себе које чују и виде не само мислено, већ и чулно... Односи се на праве будисте подвижнике, а не на инстант верзије и хибриде који мантру не практикују са екстремном аксезом и мировањем
 
Знаш из пажљивог учења апостолског и светоотачког... Прво кренеш да се бавиш Исусовом молитвом, која је лакмус хартија за твоју сопствену прелест, што те доводи до суза покајања и очишћења од прелести... Потом ту исту неочишћену прелест видиш и у другим људима, и саветујеш им исту методику којом си се ти бар мало ослободио прелести...

Иначе имају 3 вида прелагавања себе: умна прелаж, када се бавиш визуализацијама и фантазијама о духовном, а не стриктном пажњом на речи Исусове молитве... Друга прелест је мњење тој лагање себе самопорођеним осећањима светости... Од те прелести се постаје лудак и занесењака собом .. постоји и трећа предлагарија себе унутрашњим гласовима, за које мислиш да су твој алтерего... Од ње се постаје демонизован и неспособан за враћање себе самог три корака назад у смирење и рестарт духовности... ту само чудо може да те ишчупа... Код мушких је најчешћа прва, код женских друга, а код лудака је трећа прелест углавном
Ovo upozorenje jeste korisno, ako ćeš da posmatraš sebe i da
unutar sebe ove zamke uočiš. Ako ćeš da ideš okolo i procenjuješ
druge, onda je otrov.
 
Ovo upozorenje jeste korisno, ako ćeš da posmatraš sebe i da
unutar sebe ove zamke uočiš. Ako ćeš da ideš okolo i procenjuješ
druge, onda je otrov.
Отров је ако прелест непозван лечиш код других, али на нивоу детекције и самодетекције је лек... Кад се излечиш од претераног умушљања и емоционалности, некако долазе јаче прелести поучавању и поповања другима, за коју треба више времена да се заустави ако се покрене... Временом се и то лечи пажљивом Исусовом молитвом и духовним разговорима
 
Да, у трећој врсти прелести, јер имају изражен алтер его и дупло себе које чују и виде не само мислено, већ и чулно... Односи се на праве будисте подвижнике, а не на инстант верзије и хибриде који мантру не практикују са екстремном аксезом и мировањем
Ovo je toliko bez smisla, da nemam reči. Al ni po čemu se ne razlikuju od
hrišćana ili pripadnika bilo koje druge religije. Računam religije koje
imaju suštinu, a ne prazne političke stranke.
Ima ih svakakvih, al baš svakakvih, kao i u vas.
 
Отров је ако прелест непозван лечиш код других, али на нивоу детекције и самодетекције је лек... Кад се излечиш од претераног умушљања и емоционалности, некако долазе јаче прелести поучавању и поповања другима, за коју треба више времена да се заустави ако се покрене... Временом се и то лечи пажљивом Исусовом молитвом и духовним разговорима
Pa to sam i rekla. :kafa:
 
Ovo je toliko bez smisla, da nemam reči. Al ni po čemu se ne razlikuju od
hrišćana ili pripadnika bilo koje druge religije. Računam religije koje
imaju suštinu, a ne prazne političke stranke.
Ima ih svakakvih, al baš svakakvih, kao i u vas.
Ти ниси аксета у будизму била никад, шта си се нашла таргетована...?

У степену негације Христа као центра свега, долази до појачавања прелести, то хтедох рећи... Дакле, универзалног је карактера, и баш га недогматски будизам најбоље црта... Узми само број самоубистава од кундалини јоге, па ће ти све бити јасно...
 
Ти ниси аксета у будизму била никад, шта си се нашла таргетована...?

У степену негације Христа као центра свега, долази до појачавања прелести, то хтедох рећи... Дакле, универзалног је карактера, и баш га недогматски будизам најбоље црта... Узми само број самоубистава од кундалини јоге, па ће ти све бити јасно...
Kundalini joga nikakve veze sa budizmom nema.

Nisam se našla targetovana (uuu, al smo moderni), nego imam malo
više iskustva i poznanstava od tebe, onako ličnih i ljudskih susreta,
pa sam bila u prilici da vidim nešto što ti nisi imao prilike. Ti samo
zaključuješ nešto na osnovu predrasuda.
 
Kundalini joga nikakve veze sa budizmom nema.

Nisam se našla targetovana (uuu, al smo moderni), nego imam malo
više iskustva i poznanstava od tebe, onako ličnih i ljudskih susreta,
pa sam bila u prilici da vidim nešto što ti nisi imao prilike. Ti samo
zaključuješ nešto na osnovu predrasuda.
Ето сад трчиш пред руду... Џаба ти мулти познанстава, док не уђеш у себе и угледаш шта још ту ниси опазила да је труло... Није то такмичење у дружељубивисти, већ у универзалном опиту људске природе у себи...
 
Ето сад трчиш пред руду... Џаба ти мулти познанстава, док не уђеш у себе и угледаш шта још ту ниси опазила да је труло... Није то такмичење у дружељубивисти, већ у универзалном опиту људске природе у себи...
Druže, jedino što si ti ugledao u sebi i identifikovao se sa time je tvoj ego. U ovom slučaju duhovni. To mogu da zaključim iz tvojih postova.
 
У себе кад ућеш видиш много више од себе, али и себе у нокдауну... Тад его другачије види себе и друге...
Druze, hvala na odgovoru, ali mi lično tvoji saveti i nazovi znanje ne trebaju. Kad god razgovaram sa nekim prvo procenim sa kime razgovoram i da li uopšte vredi trošiti vreme. Sve najbolje. 🙂
 

Back
Top