Dug države raste za 333.000 evra dnevno

gost 186661

Elita
Poruka
24.166
Samo u toku marta, svakoga dana je za 333.000 evra uvećavan javni dug države, pa su sada ukupna dugovanja dostigla iznos od 12,69 milijardi evra. U Vašingtonu, gde je u toku prolećno zasedanje Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Svetske banke, premijer Mirko Cvetković se dogovorio o novom četvorogodišnjem kreditnom aranžmanu od 800 miliona dolara.
117203_cvetkovic-foto--marko-djurica--blic_f.jpg
Ukupan javni dug zemlje je sada 39,8 odsto bruto domaćeg proizvoda i ostalo je još malo više od pet procenata do limita.

Mnogo više, smatraju ekonomisti, brine problem da su troškovi kamata rasli mnogo brže, pa su sa oko 16,5 milijardi dinara u 2008. godini, kamate došle na čak 55 milijardi u 2011, što znači da su veći za tri i po puta. Dva su osnovna razloga: depresijacija dinara i uzimanje novih i skupljih kredita radi otplate starih, jeftinijih dugova. Treba podsetiti da sredstva koja su uzeta od MMF, pre desetak dana je povučen 51 milion evra, ne mogu biti korišćenja za pokriće deficita u budžetu, već samo za korekcije kursa.



- Ja sam tražio, to je prihvaćeno, da se 50 odsto sredstava koja se budu davala usmeri ka pokrivanju budžetskog deficita, a 50 odsto na projekte, pri čemu bi se birao mali broj velikih projekata i tako obezbedila efikasnost u korišćenju sredstava - komentar je predsednika Vlade Cvetkovića.

Svake godine se može povući po 200 miliona dolara
, a kamata je, iako se ne zna tačan procenat, verovatno povoljnija nego kada je reč o aranžmanima sa komercijalnim bankama. Premijer je još kazao da je iznos od 800 miliona dolara najmanja suma i da će Srbija moći da od Svetske banke povuče i dodatna sredstva. Pretpostavka da se ovaj kredit uzima kao neka vrsta sigurnosti u slučaju da se Telekom ne proda, teško je održiva. Ukupna suma je samo zbir tranši i može biti povučena samo u jednakim godišnjim iznosima, a to je malo kao zamena za Telekom.

Šef kancelarije Svetske banke u Beogradu Lu Brefor javno je rekao da zabrinjava činjenica da Srbija koristi tek četvrtinu novca koje je već odobrila Svetska banka.

http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/248926/Dug-drzave-raste-za-333000-evra-dnevno

Браво краљеви, тако се води држава.
Још кажите пућанству како сте испланирали продати Српску земљу странцима, немој да шутите.
Зарад будућности.Обећане.И сличних с*ања......
 
Да не останем дужан техт и линк о планираној продаји земље пријатељима од стране управника и његове просрпске елите.....

Za koju godinu će biti moguće prodati poljoprivredno zemljište inostranim kupcima. Mogućnost data ugovaranjem Prelaznog trgovinskog sporazuma sa EU

ZABRANA prodaje poljoprivrednog zemljišta strancima u Litvaniji i Slovačkoj, koju su odavno usvojile članice Evropske unije, a uskoro će moći u potpunosti da koriste evropski agrarni budžet, produžena je, nedavno, do 2014. godine. Hrvatska će zemlju ponuditi tek kada istekne 15 godina od njihovog proglašenja za kandidata za EU. Srbija je, međutim, ispregovarala da su oranice dostupne strancima već posle četiri godine od potpune primene Prelaznog trgovinskog sporazuma. Od tog trenutka, nećemo imati način da zaustavimo strance da za male pare pokupuju zemljište.

A taj će rok počinje onog trenutka kada ovaj sporazum ratifikuju parlamenti svih zemalja EU. To do sada nije učinilo 16 članica, ali hoće veoma brzo.
DRŽAVLjANI Evropske unije, četiri godine nakon pune primene, Prelaznog sporazuma moći će da stiču pravo nad nepokretnostima u Srbiji, kaže član 63 ovog sporazuma. U nepokretnosti spada i poljoprivredno zemljište. Da bi to bilo moguće, Srbija treba da uskladi svoje zakone.

- Potrebno je da izdejstvujemo prolongiranje zabrane prodaje poljoprivrednog zemljišta strancima - objašnjava Vojislav Stanković, saradnik Naučnoistraživačkog centra PKS. - To je zadatak Vlade i pregovarača, koji se svakih šest meseci sastaju sa predstavnicima EU. Stranci će, čim istekne rok, za male pare moći da pokupuju naše poljoprivredno zemljište. A zemlja u Srbiji je dobra. Mi imamo 0,50 hektara poljoprivrednog zemljišta po glavi, što je najviše u Evropi. Zemlja nije zagađena i lako može da se prevede i u zemljište za proizvodnju organske hrane. Naši poljoprivrednici će raditi kao paori za strance. Profit će odlaziti u inostranstvo, a naši seljaci će raditi za običnu platu i to - običnu srpsku platu.

Hektar najkvalitetnije poljoprivredne zemlje u Srbiji može da se kupi za 5.000 evra. Cena iste površine, u proseku je između 1.000 i 2.000 evra. Hektar u zemljama Evrope košta oko 20.000 evra.

- Mi ćemo 2013. godine imati potpunu liberalizaciju carina, a procenjuje se da ćemo u EU ući 2018. To je punih pet godina, a mi imamo malu produktivnost i veliku nekonkurentnost i to će biti problem - kaže Stanković. - Pribaltičke republike su uspele da odlože trenutak prodaje zemlje do punog upliva u poljoprivredni budžet Evropske unije, jer su po prijemu imali upliv od 35 odsto. To pitanje su odložile i Bugarska i Rumunija. Danska, omogućava prodaju poljoprivrednog zemljišta strancima, ali samo onome ko živi najmanje dve godine u Danskoj.
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.239.html:327536-Njive-idu-strancima
 
E al' zato ćemo ući u EUropsku uniju... HA HA... pa da vi'š kako će tamo da nam bude lepo! Evropa je RAJ!
Право кажеш. "Европа је рај!"
У том рају 80 000 000 грађана живе на ивици беде.
Ваљда и они враћају дугове ММФ и Светској банци, али само преко леђа најсиромашнијих..
Нови светски поредак куца на врата Србије..
Само, Срби су народ који и није баш навикао ни на какав поредак..па макар био и нови светски..
Извући ћемо се већ некако и поред свега..;)
 
Наши се задужују, а не повлаче средства која су бесповратна, која је то логика....
Ништа, држава ће да начисто банкротира, па ће да цвиле за помоћ, па ће још више да нас задуже.
Зато је битно да оду што пре.
 
Наши се задужују, а не повлаче средства која су бесповратна, која је то логика....
Ништа, држава ће да начисто банкротира, па ће да цвиле за помоћ, па ће још више да нас задуже.
Зато је битно да оду што пре.

Колега,
замолио бих малу коректуру, ако је могуће.:)
 
Наши се задужују, а не повлаче средства која су бесповратна, која је то логика....
Ништа, држава ће да начисто банкротира, па ће да цвиле за помоћ, па ће још више да нас задуже.
Зато је битно да оду што пре.

mala ispravka kolega

bankrotirace narod

kad god neka drzava bankrotira to znaci bankrot vecine gradjana te zemlje
 
prosrpskih majmuna.
Е, ово је прави израз :lol:
Знаш шта је најгоре, што људи знају да смо дужни и ружни и ништа - нова влада ће да се формира у априлу или мају следеће године, а шта се деси у међувремену нема везе.
И ово је показатељ да од признања кандидатуре нема ништа.
 
Одличан курс

Само нека наставе са задуживањем док не дођемо до тачке где сви приходи иду на сервисирање дугова... онда ће сви који живе од буџета да једу глогиње а Цветковић ће негде из Париза да слегне раменима.
 
E al' zato ćemo ući u EUropsku uniju... HA HA... pa da vi'š kako će tamo da nam bude lepo! Evropa je RAJ!

eldorado-a.jpg


Елдорадо (El Dorado) је легенда која потиче од јужноамеричких Индијанаца. По усменом предању, Елдорадо је крај са огромним богатством у злату. Као такав, био је главна мета шпанских конкистадора у 15. и 16. веку, којима је реч Ел Дорадо постао синоним за благостање и био главни циљ више експедиција, чији резултат је био углавном откривање нових земаља у Новом свету.
...
Као измишљено место, Елдорадо је постао богато краљевство тог Краља од злата. Фасцинирани причом, Франсиско де Орељана и Гонзало Пизаро су 1541. повели су славну експедицију у долину реке Амазон, на коме су и открили реку Амазон, коју је Орељана целу препловио.

Иако Шпанци никад нису нашли Елдорадо, ипак су згрнули велико благо које су запленили Индијанцима Јужне и Централне Америке (Инкама, Астецима и осталима). Злато су однели у Шпанију, шта је врло лоше утјецало на шпанску економију због високе инфлације.

http://sr.wikipedia.org/wiki/Елдорадо
 
eldorado-a.jpg


Елдорадо (El Dorado) је легенда која потиче од јужноамеричких Индијанаца. По усменом предању, Елдорадо је крај са огромним богатством у злату. Као такав, био је главна мета шпанских конкистадора у 15. и 16. веку, којима је реч Ел Дорадо постао синоним за благостање и био главни циљ више експедиција, чији резултат је био углавном откривање нових земаља у Новом свету.
...
Као измишљено место, Елдорадо је постао богато краљевство тог Краља од злата. Фасцинирани причом, Франсиско де Орељана и Гонзало Пизаро су 1541. повели су славну експедицију у долину реке Амазон, на коме су и открили реку Амазон, коју је Орељана целу препловио.

Иако Шпанци никад нису нашли Елдорадо, ипак су згрнули велико благо које су запленили Индијанцима Јужне и Централне Америке (Инкама, Астецима и осталима). Злато су однели у Шпанију, шта је врло лоше утјецало на шпанску економију због високе инфлације.

 
eldorado-a.jpg


Елдорадо (El Dorado) је легенда која потиче од јужноамеричких Индијанаца. По усменом предању, Елдорадо је крај са огромним богатством у злату. Као такав, био је главна мета шпанских конкистадора у 15. и 16. веку, којима је реч Ел Дорадо постао синоним за благостање и био главни циљ више експедиција, чији резултат је био углавном откривање нових земаља у Новом свету.
...
Као измишљено место, Елдорадо је постао богато краљевство тог Краља од злата. Фасцинирани причом, Франсиско де Орељана и Гонзало Пизаро су 1541. повели су славну експедицију у долину реке Амазон, на коме су и открили реку Амазон, коју је Орељана целу препловио.

Иако Шпанци никад нису нашли Елдорадо, ипак су згрнули велико благо које су запленили Индијанцима Јужне и Централне Америке (Инкама, Астецима и осталима). Злато су однели у Шпанију, шта је врло лоше утјецало на шпанску економију због високе инфлације.

http://sr.wikipedia.org/wiki/Елдорадо

To mora da je pisao neki pro-srpski graDZanski ekspert iz DS-a. :mrgreen:
 

Back
Top