Атиф Дудаковић: Нек пали све овде
Дудаковић наредио спаљивање кућа, а претходно демантовао да је знао за злочине у "Олуји". – Нико није хтео да емитује снимак убистава избеглица
Атиф Дудаковић (лево) наредбодавац спаљивања кућа на путу Двор-Глина непосредно после "Олује"
Снимак убиства српског цивила који је убијен у акцији "Олуја" након што се предао који је узнемирио јавност у Србији, али и усталасао духове у Хрватској и Босни и Херцеговини јуче је у Хашки трибунал однео Драгољуб Стевановић, заменик тужиоца за ратне злочине. А овим поводом јуче се огласила и хрватска влада. Њен портпарол Ратко Мачек изјавио је да снимак који су пренеле београдске телевизије несумњиво показује да то нису починили припадници Хрватске војске.
"Снимак недвосмислено потврђује да на њој нису припадници хрватске војске. Недвосмислено је и то да је снимак настао негде у Босни, а већ је одраније познат јавности", рекао је Мачек.
Међутим, портпаролу хашког Тужилаштва Антону Никифорову сам снимак није био довољан да изведе тако децидиране закључке. Он је за "Политику" рекао да ни поред најбоље воље није успео на снимку да распозна "ко је та јединица, ко су ти људи, само неке сенке. Види се да се човек малтретира".
Он још не може ни да одговори на питање да ли у Трибуналу имају овај снимак, јер још проверавају у архиви, "али то иде спорије јер је летња сезона и већина запослених је на одморима. У сваком случају проверићемо све до краја", каже Никифоров.
– Председник Републике Српске Драган Чавић рекао је да смо ми снимак добили. Ја сам ишао у Бањалуку да проверим те тврдње, а тамо су ми рекли да то није тачно, да нам тако нешто нису никада предали. Ја не знам о чему се ради", каже Никифоров.
Одмах након емитовања снимка у јавности су почеле спекулације о томе зашто је емитован баш сада, уочи годишњице хрватске акције "Олуја". Директор Документационо-информационог центра "Веритас", Саво Штрбац, тврди за наш лист да су они овај снимак добили још пре пет месеци и одмах га проследили телевизијама и невладиним организацијама, али тада готово нико није био заинтересован да га прикаже.
– Нећу да кажем ко је и како доставио ове снимке, ни како смо дошли у посед, али су копије прослеђене свима, од телевизија до невладиних организација и других институција које се баве ратним злочинима. Телевизија "Политика" је прва приказала неколико главних секвенци, а 10. марта је новосадска телевизија "Мост" приказала исте ове снимке, ја сам учествовао у емисији и коментарисао их, каже Штрбац уз опаску да тада нико није реаговао на оно што је емитовано.
Бурне реакције које су уследиле након емитовања снимака на телевизији Б 92 и РТС-у он тумачи како чињеницом да се њихово приказивање поклопило са годишњицом "Олује", тако и тиме што су приказани на телевизији којој "очито верују они који се баве људским правима и ратним злочинима".
Извесних реакција је ипак било када је телевизија "Виком" из Босанске Градишке реемитовала емисију новосадске телевизије "Мост". Почеле су неке истраге у Републици Српској и санско-унском кантону, али нико није ухапшен. Штрбац тврди да људи на снимку препознају своје комшије, посебно припаднике 505. Бужинске бригаде у саставу Петог корпуса Армије БиХ, као и да у "Веритасу" знају имена неколико њих који су почини злочин.
– Снимке су правили припадници те бригаде у намери да овековече своје ратне подвиге. Колону су с једне стране напали припадници 505. Бужинске бригаде, а с друге стране припадници Хрватске војске. На снимцима се виде и једни и други. Још 1999. године ми смо добили касету у трајању од три сата на којој се виде много тежи злочини од оних који су сада приказани. Наравно, има ту много материјала који не приказује њихове злочине већ их сниматељ овековечава у другим ситуацијама, док једу, пију, певају. Све ово се дешава у Сувој Међи, општина Двор на Уни, једном од најсиромашнијих делова Баније, објашњава Штрбац.
Када је једна бањалучка телевизија прошле године питала некадашњег команданта Петог муслиманског корпуса Атифа Дудаковића да прокоментарише злочине својих војника у "Олуји", он је тврдио да нису почињени и тек пошто је видео снимке признао је да су злодела ипак почињена, али да он као командант није могао знати шта се све дешава на терену.
Међутим, све и да се идентификују ратни злочинци са снимка, каже, Трибунал неће ништа предузимати јер је, како каже Антон Никифоров, завршен његов мандат за истраге. Сада је све на локалним правосуђима, а Трибунал је спреман да им пружи сваку врсту помоћи. "Већ смо разговарали са босанским и хрватским тужиоцима да они морају погледати све те снимке, установити ко су ти људи. Злочин је очигледан. Колико сам чуо постоји жена која је очевидац, али није још спремна да говори. Ако постоји злочин и ако нема сведока који су спремни говорити, онда нема ништа од процесуирања", објашњава портпарол Тужилаштва у Хагу.
Колико год овакви снимци осветљавали оно што се дешавало током протеклог рата на подручју бивше СФРЈ, Саво Штрбац сматра да их ипак не би требало приказивати на телевизији. Без обзира о чијим се злочинима ради.
"Свако треба да одговара за злочин. Међутим, овај материјал треба да се врати у суднице, струци и науци, а не да трујемо младе који о овоме знају само из прича", мишљења је Штрбац.
Ј. Церовина
http://www.politika.rs/rubrike/Politika/t3424.sr.html
Заборавља се да ратни злочин по међународном праву не застаревају али изгледа да неки ту цивилизацијску тековину прећуткују као да истина о ратним злочинима неће наћи свој пут до правде.
Анеј Луцијус Сенека каже
"Прећутани злочин је исто злочин".