Rešeno DualBoot

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

savke4

Primećen član
Poruka
532
Ovako
Hocu da instaliram windows 7 kao sporedni sistem pored windowsa 10.
Napravio sam novu particiju F od 100gb za windows 7 pored toga na C mi je windows 10 i imam D koji mi sluzi za podatke.
Ne instaliram sa usb ili cd nego sam instalirao iso file i preko njega sam usao u setup. Posle kada dodje deo gde se bira particija meni pise da windows ne moze da instalira sistem na tu particiju, moze na c ali mi ne treba jer mi se tu nalazi glavni sistem.
Ovako izgleda

0-02-0a-70e61af3f7571876d35ae993e39da577e36f3275400321d495620b84daada58b_5472d367.jpg
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ovako
Hocu da instaliram windows 7 kao sporedni sistem pored windowsa 10.
Napravio sam novu particiju F od 100gb za windows 7 pored toga na C mi je windows 10 i imam D koji mi sluzi za podatke.
Ne instaliram sa usb ili cd nego sam instalirao iso file i preko njega sam usao u setup. Posle kada dodje deo gde se bira particija meni pise da windows ne moze da instalira sistem na tu particiju, moze na c ali mi ne treba jer mi se tu nalazi glavni sistem.
Ovako izgleda

Pogledajte prilog 1019524
Problem je izgleda oko formata particije ja sam nekad davno petljao sa tim dual bootom


Many PCs now include the ability to use the UEFI version of BIOS, which can speed up boot and shutdown times and can provide additional security advantages. To boot your PC in UEFI mode, you'll need to use a drive formatted using the GPT drive format.

Many PCs are ready to use UEFI, but include a compatibility support module (CSM) that is set up to use the legacy version of BIOS. This version of BIOS was developed in the 1970s and provides compatibility to a variety of older equipment and network configurations, and requires a drive that uses the MBR drive format.
 
Ako ti ploča podržava UEFI, možeš da iskonvertuješ postojeću instalaciju na UEFI boot, i tek tada možeš koristiti GPT kao boot particiju.

Ali to nije trivijalno jednostavno... koja ti je ploča?
 
Ovako
Hocu da instaliram windows 7 kao sporedni sistem pored windowsa 10.
Napravio sam novu particiju F od 100gb za windows 7 pored toga na C mi je windows 10 i imam D koji mi sluzi za podatke.
Ne instaliram sa usb ili cd nego sam instalirao iso file i preko njega sam usao u setup. Posle kada dodje deo gde se bira particija meni pise da windows ne moze da instalira sistem na tu particiju, moze na c ali mi ne treba jer mi se tu nalazi glavni sistem.
Ovako izgleda

Pogledajte prilog 1019524
?? Instalirao ISO file? Koji ti je to vrag?
 
Jel to brise podatke i da li moze da se uradi preko nekog programa kao sto je EaseUS?
Mislim da može preko EaseUS- a, a može i ovako. Proces konverzije iz MBR u GPT ne briše podatke ako se uradi na taj način. Uradio sam to puno puta, i nije bilo problema nikada, mada je bilo situacija kada nije htelo iz prve iz ovog ili onog razloga.
 
dual boot ako hoces na jedan ili vishe diskova to radi bootloader. Izaberi jedan koji to podrzhava, kao shto je recimo
GRUB (podrzhava i MBR i UEFI), ili rEFInd koji ljudi zovu boot managerem, zato shto ne znaju :P
 
Može, ali mora da bude siguran da mu je ispravan Master Boot Code, inače mora da ga rebuilduje.
MBR je prvi sektor na disku od 512 byte-ova gde se smeshta bootloader. startuje se u real modu znachi kod je kao u DOS16 bitan.
Zadatak bootloadera je da udje u protected mode ukoliko je 32 bitan ili u long mode ukoliko je 64 bitan.
U Uefi je to particija fat32 na kojoj se nalazi Windows PE executable, tako da mozhe biti 32 bit ili 64vbit,\recimo
Linux kernel je ujedno i PE pa mu za UEFI ne treba bootloader.
 
MBR подржава само 4 партиције за један диск. Овде ти имаш 5 партиција.

Колико имаш физичких дискова? Пример, мој рачунар ради на МBR али има два физичка диска, један ssd и један hdd.
 
Poslednja izmena:
MBR подржава само 4 партиције за један диск. Овде ти имаш 5 партиција. Не знам шта си урадио али морају све партиције да буду GPT.

Колико имаш физичких дискова? Пример, мој рачунар ради на МBR али има два физичка диска, један ssd и један hdd.
Rešio sam problem, hvala svakako.
 
MBR подржава само 4 партиције за један диск. Овде ти имаш 5 партиција.

Колико имаш физичких дискова? Пример, мој рачунар ради на МBR али има два физичка диска, један ssd и један hdd.
Imash 4 primarne od kojih jedna mozhe imati vishe logichik particija, no Windows mozhe da buta samo sa primarne :P
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top