3. Instaliran je samo UBUNTU i želimo da dodamo neku verziju Windowsa
- Kod treće situacije pojaviće se mali problem. Posle instalacije Windowsa Dual boot moramo sami da napravimo jer, kao što je već spomenuto, Windows će da prepiše MBR i izbaci informaciju o tome da je na hard disku instaliran i UBUNTU da bismo ovo posle popravili i napravili Dual boot, biće nam potreban live CD sa UBUNTU sistemom. Čak i kada vratimo UBUNTU Loader, u njemu nema informacije o Windowsu, pa ćemo morati i to da dodamo.
- Instalirali smo Windows, restartujemo računar, ubacimo UBUNTU live CD i pokrenemo sa njega opciju "Try Ubuntu without any change to your computer" da nam bude samo podignut UBUNTU operativni sistem sa CD-a. Sada ćemo prvo u MBR povratiti zapis UBUNTU sistema koji smo imali pre instalacije Windowsa, a potom izmeniti isti tako što ćemo na listu dodati i Windows. Otvorićemo Terminal iz menija "Applications/Accessories" i ukucati:
sudo grub
- Zatim kucamo:
find /boot/grub/stage1
- Po unosu komande biće nam prikazana lokacija na kojoj je pronađen zapis koji UBUNTU koristi za upis u Master Boot Record (MBR), takozvani "Grub", koji se koristi u vidu fajla menu.lst. Ovaj fajl ćemo naknadno morati da modifikujemo. U mom slučaju "Grub" je pronađen na lokaciji (hd0,0). Ubuntu na ovaj način predstavlja hard diskove i particije. U slučaju da imamo više hard diskova, UBUNTU ih obeležava sa hd0, hd1, hd2... dok se particije označavaju brojem iza zareza, što znači da bi hard disk sa tri particije bio označen sa (hd0,1), (hd0,2), i (hd0,3).
- Sada kada znamo lokaciju našeg "Grub-a", zadajemo sledeću komandu:
grub> root (hdX,Y)
- Napominjem da umesto X i Y treba uneti brojeve koje smo prethodnbo dobili. Za kraj zadajemo još jednu komandu:
grub> setup (hd0)
- Ovim je naš Grub povraćen u MBR i posle restarta ćemo moći da pokrenemo UBUNTU, ali ne i Windows. Dolazimo do tačke gde ovaj postupak počinje da deluje komplikovano, ali kada sve bude završeno i budemo kreirali Dual boot, videćemo koliko je u celini jednostavno bilo. Ugasićemo Terminal, restartovati računar, izvaditi live CD i pokrenuti UBUNTU kao što smo to radili i ranije. Sledeće što ćemo da uradimo je da dodamo na listu instaliranih operativnih sistema i Windows.
- Pokrenuli smo UBUNTU sistem sa hard diska, otvaramo terminal i kucamo:
sudo cp /boot/grub/menu.lst /boot/grub/menu.lst.backup
Napomena: menu.lst je ustvari MENU.LST samo ispisano malim slovima, da ne bude zabune oko sliova “L” u ekstenziji, jer dosta liči na broj “1"
- Ovom komandom smo, za svaki slučaj, napravili rezervnu kopiju našeg “Grub-a” da bi mogli da sve vratimo kako je bilo ukoliko nešto pođe po zlu. Sada ćemo da otvorimo naš menu.lst:
sudo gedit /boot/grub/menu.lst
- Pred nama se otvara teksualni fajl u kome su informacije koje se upisuju u Master Boot Record hard diska i ovde ćemo na samom dnu dodati Windows u Boot Loader. Time ćemo dobiti po uključenju računara meni iz koga možemo osim UBUNTU-a odabrati i Windows. Za početak pronaći ćemo red “timeout” koji se odnosi na vreme koje ćemo imati da odaberemo željeni sistem kada se po uključenju računara pojavi Boot Loader. Postavićemo vrednost 10, što se odnosi na 10 sekundi. Odmah ispod, u delu “hiddenmenu” ukoliko nije pšostavljen, postavićemo ispred naredbe “hiddenmenu” znak #. Primećuje se da je na više mesta ispred teksta u redovima postavljen znak #. Ti redovi se ne izvršavaju kao komande, biće preskočeni. Deo fajla menu.lst koji smo izmenuli treba da izgleda ovako:
## timeout sec
# Set a timeout, in SEC seconds, before automatically booting the default entry
# (normally the first entry defined).
timeout 10
## hiddenmenu
# Hides the menu by default (press ESC to see the menu)
#hiddenmenu
<p align="justify">- Kada smo ovo izmenili skrolovaćemo na dno fajla.Ispod reda “## ## End Default Options ##” primetićemo tri celine koje se odnose na pokretanje UBUNTU sistema:
Normalno podizanje UBUNTU sistema
Podizanje UBUNTU sistema u modu za popravku - recovery mode
Testiranje memorije - memtest86+
- Redove koji će dodati Windows u Boot Loader možemo dodati iznad redova vezanih za UBUNTU, ili ispod. Kako ćemo postaviti zavisi od toga koji od ta dva operativna sistema želimo da bude pokrenut u slučaju da po uključenju računara ne diramo ništa, a istekne onih 10 sekundi što smo malopre podesili. U svakom slučaju redovi koje treba dodati su:
title Windows (ovde može da piše bilo šta) root (hd0,1) savedefault makeactive chainloader +1
- Red u kojem piše root (hd0,1) moramo modifikovati tako da vodi na particiju na kojoj nam je instaliran Windows. Snimimo fajl sa “File/Save” ili “ctrl+s”, zatvorimo sve i restartujemo sistem i probamo da odaberemo iz Boot Loader-a Windows.
- Za slučaj da se ne pokrene Windows, moramo da se vratimo na izmenu fajla menu.lst. Ako je u pitanju jedan hard disk na kojem su oba sistema, potrebno je da izmenimo samo drugu cifru. Kada smo u prvom koraku vraćali “Grub” videli smo kako je označena particija na kojoj nam je instaliran UBUNTU, u mom slučaju (hd0,0), tako da tu mogućnost isključimo i ako ne znamo tačno na kojoj particiji je instaliran windows, probamo sa (hd0,1), (hd0,2), (hd0,3), (hd0,4)… Na žalost, ne znam način na koji bi se ovo moglo pouzdano proveriti, pa mogu samo da preporučim da se prvo u red “root” postavi (hd0,1), pa posle restarta, ako se odabirom Windowsa ne pokrene isti, vratimo se u UBUNTU pa pokušamo sa (hd0,2)… Verujem da ćemo u par pokušaja “pogoditi” koja je particija u pitanju. Ako neko zna način da se ovo izbegne zamolio bih da me obavesti.
- Kada iz menija koji nam se otvara po uključenju računara možemo da odaberemo bilo koji od sistema, uspešno smo kreirali naš "Dual Boot". S obzirom da, za razliku od Windowsa, bilo koja GNU/Linux distribucija može da se instalira i na "slave", tj podređeni hard disk, ako imamo više hard diskova moguće je kreirati Boot Loader tako da nam nudi izbor između više operativnih sistema. Tako možemo imati instalirano 2-3 GNU/Linux sistema i windows i sve da funkcioniše kako treba.