Državljanka Hrvatske podržala studente, pa proterana iz Srbije: Ima sedam dana da preseli život i porodicu

Joj Garfo, de promijeni malo...
ED7D749B-05C9-4F31-BBC3-82A23924ACD0.jpeg
 
Значи, живиш као странац у једној држави а подржаваш јавно оне који руше власт у тој држави и онда се чудиш када ти та власт покаже излазна врата из државе!?

Оставимо по страни јесмо ли за Вучића или нисмо (ја, признајем, нисам али нисам ни за ову шугаву опозицију) и гледајмо на овај случај као да се десио у некој сасвим другој држави па да видимо шта бисте онда рекли.

Да ли је хумано то што је урађено? Није! Да ли је то Србији требало? Није!

Међутим, да ли треба пустити чак и странце да мисле да могу да раде шта хоће у Србији, да се понашају како хоће и да чак јавно подржавају оне који се боре против власти? Па, јбг, будимо поштени, не треба! То ниједна власт не би допустила. Ако си странац у некој држави онда си ту гост и, самим тим, држи језик за зубима.
Прво, та Хрватица није мигрант, дакле српског и словенског порекла, шта год она мислила, затим није овде од јуче, већ је 12 година овде, затим удала се за Србина и има овде породицу.
Према твом ћаци схватању и сваки Србин који је против Вучића је такође заслужио да буде протеран негде.

А да је та иста Хрватица ћаци као и ти и да је водате на ваше СНС циркусе, онда би добила посао, паре и држављанство, све преко везе, само зато што подржава вас лопове и издајнике.
 
UPRAVNI sud u Beogradu odbio je zahtjev hrvatske državljanke Arien Ivković Stojanović za odlaganje izvršenja rješenja MUP-a Srbije, kojim joj je početkom travnja naloženo da u roku od sedam dana nakon uručenja tog rješenja napusti Srbiju, priopćio je u utorak njezin odvjetnik Jovan Rajić i poručio da to "nije kraj pravne borbe".

Hrvatskoj državljanki Ivković Stojanović, koja je u Beogradu završila medicinski fakultet, zaposlila se, udala i osnovala obitelj, srbijanske vlasti su početkom travnja uskratile gostoprimstvo poslije 12 godina života u Beogradu.


Njoj je policija 8. travnja uručila rješenje kojim se ukida ranije odobren privremeni boravak u Srbiji i zabranjuje ulazak u zemlju na godinu dana.

Razlozi za to nisu objavljeni, ali Ivković Stojanović je beogradskim medijima ranije rekla kako pretpostavlja da je to zbog njezine potpore studentima koji mjesecima prosvjeduju u Srbiji.

Odvjetnik najavljuje daljnje pravne korake​

"Svakako ćemo podnijeti novi zahtjev Upravnom sudu za odlaganje rješenja, jer ovu odluku smatramo nezakonitom. Osim toga, očekujemo i drugostupanjsku odluku u upravnom postupku, koja će konačno odlučiti o zakonitosti rješenja MUP-a o protjerivanju Arien iz Srbije", naveo je u priopćenju odvjetnik Rajić.

Istaknuo je da se, ovisno o odlukama državnih tijela Srbije, "razmatra i mogućnost obraćanja nadležnim međunarodnim institucijama".

Rajić je naglasio da Arien Ivković Stojanović neće dobrovoljno napustiti teritorij Srbije i rastati se od svoje obitelji, jer se ne želi "povinovati bezakonju i arbitrarnosti koju provode vidljive i 'nevidljive sile' u srpskim institucijama i pravosuđu".

"Neka oni koji su donijeli ovu besramnu i nezakonitu odluku učine i posljednji korak i njezinom prisilnom deportacijom pokažu da se fašizam u svom punom užasu vratio u Europu, u 21. stoljeću", istaknuo je u priopćenju proslijeđenom medijima odvjetnik Rajić.







Sporno obrazloženje suda​

On smatra da je Upravni sud šturo obrazložio da za navode iz zahtjeva, koji se odnose na životne i obiteljske prilike i poslovne angažmane, Arien Ivković "nije podnijela nijedan dokaz iz kojeg se može nesumnjivo zaključiti da bi joj izvršenje rješenja čije se odlaganje traži nanijelo štetu koja bi se teško mogla nadoknaditi".

Odvjetnik Rajić postavlja pitanje na koji bi način, prema mišljenju Suda, bilo moguće u pisanoj formi dokazati da bi protuzakonitim protjerivanjem majke i njezinim razdvajanjem od supruga i djeteta od četiri godine bila načinjena nenadoknadiva šteta.

"Zar se u takvom slučaju šteta ne podrazumijeva sama po sebi? Zar gubitak radne dozvole, a automatski i posla, u toj situaciji ne podrazumijeva nastanak štete? Šteta je, dakle, i materijalna i nematerijalna, ne samo izvjesna, već i očigledna, čak i bez udubljivanja u ovaj predmet", naveo je Rajić.

Upravni sud je, po njegovoj ocjeni, praktički odlučio osnažiti "protuzakonitu i sramnu odluku MUP-a Srbije, kojom je bez obrazloženja i bez bilo kakvog pravnog utemeljenja" naloženo protjerivanje državljanke Hrvatske, jer je "netko tako odlučio i telefonom naložio MUP-u da se ta odluka donese i provede".

Arien Ivković Stojanović je u Beogradu završila Medicinski fakultet, zaposlila se, udala za srpskog državljanina i osnovala obitelj, a srpske vlasti odlučile su joj uskratiti pravo boravka poslije 12 godina života u Beogradu, protjerati je iz zemlje i zabraniti ulazak na godinu dana.

Reakcija hrvatskog premijera​

Premijer Andrej Plenković je, reagirajući na odluku srbijanskih vlasti u povodu protjerivanja Arien Ivković Stojanović, ranije ocijenio da protjerivanja Hrvata iz Srbije više nisu izolirani slučajevi, već se radi o sustavnosti koja mora prestati.

"Bilo kakve unutarnje političke teme Srbije" ne trebaju uopće imati utjecaja na Hrvatsku niti na njezine državljane, rekao je Plenković, nakon što je hrvatsko veleposlanstvo u Srbiji sredinom travnja obaviješteno i o protjerivanju još troje hrvatskih državljana iz te zemlje.
 

Odlaže se proterivanje hrvatske državljanke Arien Ivković Stojanović​


Kako N1 saznaje, Upravni sud usvojio je privremenu meru kojom odlaže proterivanje hrvatske državljanke Arien Ivković Stojanović, do završetka postupka po žalbi na odluku o deportaciji koju je doneo MUP Srbije.


Majku deteta od četiri godine, koja duže od decenije živi u Beogradu, gde se školovala i gde je zaposlena kao lekar, službe bezbednosti Srbije procenile kao sigurnosni rizik po Srbiju. Ona je rekla ranije za N1 da neće napustiti Srbiju svojevoljno i da pravna borba još nije završena.

Upravni sud najpre je odbio da donese odluku o odlaganju izvršenja, da bi posle podnošenja dodatne dokumentacije, odnosno nalaza psihijatra o trajnim posledicama razdvajanja porodice, doneo novu odluku i usvojio privremenu meru.
 

Back
Top