Quantcast

Država "udara" na jutjubere, influensere i sve druge koji imaju bilo kakav prihod iz inostranstva: Platite sami porez pre pokretanja postupka

Truman

Elita
Poruka
18.639
Kako ti odgovara, kad ti tako oba meseca ulaze u porez, a da je mesčni obračun, taj prvi ti ne bi ušao u porez? Doduše, taj konačni zbir ti zavisi i od ostalih meseci.
Možda zato što kad saberem 12 meseci izađe mi manje od te granice :D

Reefer

Zaslužan član
Poruka
142.704
taman da te skupimo
tied-bag_345x@2x.jpg

ccaterpillar

Legenda
Poruka
54.557
Jeste li razjasnili da li je trenutno bez poreza do 64000 ili do 32000?
Па оно, ако је 50% одбитак за трошкове, онда је то то, зарадио си 64000, одбијеш пола, остаје ти 32000, што је таман за 0% пореза.
А ја повучем на свој рачун 50000, одбијем трошкове, 25000, 25000 - 32000 = - 7000, дакле дугују они мени 20% од тих 7000, што ће рећи 1400 динара за овај месец.
Ускоро укључујем целу породицу у послове, сви ће имати обавезу да имају paypal, картицу, и девизни рачун.

Reefer

Zaslužan član
Poruka
142.704
Па оно, ако је 50% одбитак за трошкове, онда је то то, зарадио си 64000, одбијеш пола, остаје ти 32000, што је таман за 0% пореза.
А ја повучем на свој рачун 50000, одбијем трошкове, 25000, 25000 - 32000 = - 7000, дакле дугују они мени 20% од тих 7000, што ће рећи 1400 динара за овај месец.
Ускоро укључујем целу породицу у послове, сви ће имати обавезу да имају paypal, картицу, и девизни рачун.
ISkoristi to do kraja godine, jer šta će posle da bude... idu ovi stručnjaci ekonomi na ubijanje i ukidanje frilensa u Srbiji. A onda oni koji pređu u paušalce da rade test samostalnosti (opet delo sns "stručnjaka") pa da vidimo šta će da bude, uz sve ove koji prodaju po pijacama i buvljacima kojima sad uvode fiskalne kase. Nekako mi izgleda kao novi veliki talas nezaposlenih.

ccaterpillar

Legenda
Poruka
54.557
ISkoristi to do kraja godine, jer šta će posle da bude... idu ovi stručnjaci ekonomi na ubijanje i ukidanje frilensa u Srbiji. A onda oni koji pređu u paušalce da rade test samostalnosti (opet delo sns "stručnjaka") pa da vidimo šta će da bude, uz sve ove koji prodaju po pijacama i buvljacima kojima sad uvode fiskalne kase. Nekako mi izgleda kao novi veliki talas nezaposlenih.
Јутрос повукао 530€.
Али док је pаysere и њихове картице нема бриге.

senan

Zainteresovan član
Poruka
337
Hmm,da li je tako ili ovako?
Poreska osnovica za naplatu obaveza frilensera računa se tako što se od ostvarenog prihoda oduzme neoporezivi deo – on iznosi 32.000 dinara na mesečnom, odnosno 384.000 dinara na godišnjem nivou. Takođe, frilenserima se priznaju takozvani normirani troškovi u iznosu od 50 odsto – što prestavlja poresko oslobođenje.

ccaterpillar

Legenda
Poruka
54.557
Poreska osnovica za naplatu obaveza frilensera računa se tako što se od ostvarenog prihoda oduzme neoporezivi deo – on iznosi 32.000 dinara na mesečnom, odnosno 384.000 dinara na godišnjem nivou. Takođe, frilenserima se priznaju takozvani normirani troškovi u iznosu od 50 odsto – što prestavlja poresko oslobođenje.
Мислим да се прво одбију трошкови, тј. смањи се пореска основица за пола ако су признати трошкови 50%. Тек после тога се одбија неопорезиви део

ariodante

Buduća legenda
Poruka
25.157
gde si to nasao?

senan

Zainteresovan član
Poruka
337
Pa ne znam bas,
to je sa sajta gde je to rekao ministar finansija.
https://insajder.net/sr/sajt/vazno/23717/Ministar-finansija-Porez-ne-plaćaju-frilenseri-koji-su-mesečno-zarađivali-do-64000-dinara.htm?fbclid=IwAR3WDxZSvpyuEpOYnUDVWU_0pgbwGZfGrcykFz11mn2zmfq4kw8r4QmRzOQ
To je tako u nasem narodu,volimo da tumacimo kako nama odgovara.

ariodante

Buduća legenda
Poruka
25.157
ali je rekao i ovo - "Frilenseri koji su mesečno prihodovali do 64.000 dinara, odnosno godišnje do 768.000 dinara, po novom zakonskom rešenju neće imati obavezu da pokriju poreze i doprinose koje nisu platili, izjavio je ministar finansija Siniša Mali obrazlažući u Skupštini Srbije poslednje izmene Zakona o porezu na dohodak građana." - a ovo ne bi bilo moguce ako se prvo oduzima neoporezivi.
Nema mesta tumacenju, jedino je ovako moguce ovo sto je Mali rekao, a to sto lik ne ume ni da racuna a kamoli sta se prvo od cega oduzima da bi gornji iskaz bio tacan, to valjda ide uz doktorsku disertaciju

Reefer

Zaslužan član
Poruka
142.704
@Ariodante i @Droid jeste li videli ovo?

Ne pristajemo na "predlog" Vlade Srbije koju je pojedinac, u tom trenutku zastupnik Udruženja radnika na internetu, prihvatio. Ovim putem se ograđujemo od Udruženja radnika na internetu, kao njihovi dosadašnji članovi, i od svih odluka koje su u naše ime, a bez našeg znanja i saglasnosti, doneli predstavnici, navodi se u saopštenju grupe građana - frilensera koji su istupili iz pomenutog udruženja. Ovi frilenseri pismeno su uputili poziv predsedniku Srbije za razgovore, a ističu da se ovakav predlog zakona ne odnosi samo na frilensere već na sve građane koji su preko računa primali novčane doznake iz inostranstva i kojih ima, navode - stotine hiljada.

https://rs.n1info.com/biznis/deo-fr...je-radnika-na-internetu-trazi-nove-pregovore/

ariodante

Buduća legenda
Poruka
25.157
@Ariodante i @Droid jeste li videli ovo?

Ne pristajemo na "predlog" Vlade Srbije koju je pojedinac, u tom trenutku zastupnik Udruženja radnika na internetu, prihvatio. Ovim putem se ograđujemo od Udruženja radnika na internetu, kao njihovi dosadašnji članovi, i od svih odluka koje su u naše ime, a bez našeg znanja i saglasnosti, doneli predstavnici, navodi se u saopštenju grupe građana - frilensera koji su istupili iz pomenutog udruženja. Ovi frilenseri pismeno su uputili poziv predsedniku Srbije za razgovore, a ističu da se ovakav predlog zakona ne odnosi samo na frilensere već na sve građane koji su preko računa primali novčane doznake iz inostranstva i kojih ima, navode - stotine hiljada.

https://rs.n1info.com/biznis/deo-fr...je-radnika-na-internetu-trazi-nove-pregovore/
videla, debili.

Reefer

Zaslužan član
Poruka
142.704
videla, debili.
Ne znam, sve je ovo mutno. Ja lično nisam zadovoljan ovakvim dogovorom, morali su da inistiraju na dogovoru i protestima, ako se išlo na poništavnje tih 5 godina, onda je trebalo to do kraja gurati, a nije da nije bilo pomaka. Ovo odgovara samo onima koji us malo zarađavali, mada još uvek ne znamo tačnu matematiku.

ariodante

Buduća legenda
Poruka
25.157
Znate da ni jednom, za sve ovo vreme Sage o frilenserima, nisam išao niz dlaku. Zastupao sam svoje mišljenje za koje i dalje verujem da je validno. Posle svega, iskreno, pojma nemam zašto ovo sad radite. Zašto mislite da je jedna grupa građana iole kredibilnija od bilo koje druge? Zašto mislite da iza Pogačara odjednom NE STOJI "sto hiljada ljudi", a stajalo je do pre deset dana. Ko broji te ljude. Pogačar ima neko glasanje na Fejsbuku koje je okupilo 900 zainteresovanih. Da li je to validno? Da li ovi novi, koji još uvek nemaju ni udruženje, imaju više od 900 ljudi? Ili je najlakše zaurlati "IZA NAS STOJE MILIONI!!!! WE ARE LEGION!!!!1!!"? Narode, "izborili" ste se za nešto što vam, po meni, nije pripadalo. Svaka čast! Ovako ćete okrenuti i one koji su iz bilo kog razloga imali razumevanje i simpatije za vašu stvar. Što bi naš narod lepo formulisao: "Koji vam je?"
sjajan komentar, eto to javnost oseca prema grupi ljudi kojih je malo al su zaradjivali mnogo i sad im nista nije dovoljno malo da plate

ariodante

Buduća legenda
Poruka
25.157
Ne znam, sve je ovo mutno. Ja lično nisam zadovoljan ovakvim dogovorom, morali su da inistiraju na dogovoru i protestima, ako se išlo na poništavnje tih 5 godina, onda je trebalo to do kraja gurati, a nije da nije bilo pomaka. Ovo odgovara samo onima koji us malo zarađavali, mada još uvek ne znamo tačnu matematiku.
brate slatki, meni je neverovatno da posle 6 meseci borbe koja je bila totalno nestranacka i totalno bez moljakanja bilo koga, par debila koji su zaradjivali toliko da sad imaju desetogodisnje rate od 500 i vise evra a nijednom im nije palo na pamet da ce za te cifre neko nekad reci - alo, dje je porez, sad ti debili hoce da im neko sve oprosti pa ce da moljakaju vucica. povraca mi se.

bukvalno je postignuto maksimalno u ovoj situaciji, vise nego sto je iko mogao da pretpostavi u oktobru prosle godine

ccaterpillar

Legenda
Poruka
54.557
Pa ne znam bas,
to je sa sajta gde je to rekao ministar finansija.
https://insajder.net/sr/sajt/vazno/23717/Ministar-finansija-Porez-ne-plaćaju-frilenseri-koji-su-mesečno-zarađivali-do-64000-dinara.htm?fbclid=IwAR3WDxZSvpyuEpOYnUDVWU_0pgbwGZfGrcykFz11mn2zmfq4kw8r4QmRzOQ
To je tako u nasem narodu,volimo da tumacimo kako nama odgovara.
„Frilenseri koji su mesečno prihodovali do 64.000 dinara, odnosno godišnje do 768.000 dinara, po novom zakonskom rešenju neće imati obavezu da pokriju poreze i doprinose koje nisu platili", rekao je ministar finansija Siniša Mali obrazlažući u Skupštini Srbije poslednje izmene Zakona o porezu na dohodak građana.
https://www.bbc.com/serbian/lat/srbija-56849542
Ово је битно.

Reefer

Zaslužan član
Poruka
142.704
brate slatki, meni je neverovatno da posle 6 meseci borbe koja je bila totalno nestranacka i totalno bez moljakanja bilo koga, par debila koji su zaradjivali toliko da sad imaju desetogodisnje rate od 500 i vise evra a nijednom im nije palo na pamet da ce za te cifre neko nekad reci - alo, dje je porez, sad ti debili hoce da im neko sve oprosti pa ce da moljakaju vucica. povraca mi se.

bukvalno je postignuto maksimalno u ovoj situaciji, vise nego sto je iko mogao da pretpostavi u oktobru prosle godine
Ja se ne slažem, mislim da je trebalo ići dalje, na još veće popuštanje. Stalno se pisalo o porezu do 10%, a onda prihvate 20%? Svi koji nisu ispod tih 500€, sad imaju deset godina dug od bar 150€ mesečno. To je glavni problem, tih 10.000€, prevelike su to pare za većinu. Naročito za one koji su pre tri ili četiri godine zarađivali po 1000 ili 2000€ a sada u ovoj krizi jedva nađu projekte. Od čega oni da plaćaju taj dug? A ne bi ga bilo da je država na vreme reagovala i uvele frilens u zakonske okvire.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.