Država prepustila firme kriminalcima da ih unište

Mortimer

Veoma poznat
Poruka
11.366
BEOGRAD - Privatizacije u Srbiji sve češće propadaju zbog malverzacija njihovih novih vlasnika koji u poslove ulaze sa sumnjivim kapitalom, a država se ne trudi mnogo da stane na put uplivu prljavog novca u srpske firme.
Sumnje da je ukradeno devet miliona evra: Policija u IKL-u
Kupovanje društvenih firmi u procesu privatizacije, fiktivno osnivanje novih, prikazivanje lažnih potraživanja i faktura i prebacivanje novca na račune novoosnovanih firmi - klasičan je put kojim se ispumpava novac u privatizaciji. Novi vlasnici se koriste i otuđivanjem imovine u procesu privatizacije, dok je opterećivanje hipotekom - standardna varijanta.
Hapšenje biznismena Mila Đuraškovića zbog zloupotrebe položaja i malverzacija oko privatizacije firme FAM klasičan je primer kako se od privatizacije zgrće novac. Sumnja se da je sa saradnicima 2007. godine kupio 70 odsto akcija kruševačke fabrike za proizvodnju ulja i maziva FAM, da bi u naredne tri godine, oni simultanim poslovima iz ove firme izvukli 32 miliona evra. Kapital FAM-a je izvlačen ka ostalim Đuraškovićevim preduzećima - „Šeru”, „Nibensu”, a 15 miliona je Đurašković kao dividendu uzeo za sebe. A u Srbiji takvih primera nije malo.

Primeri privatizacija kod kojih je došlo do zloupotreba

Azotara Litvanci (2008)
Većinski vlasnik iz Litvanije kupio fabriku za 13,1 miliona evra, a zatim jedan pogon za 32,5 miliona evra, što nije bilo dozvoljeno kupoprodajnim ugovorom.

Posavina (2010)
S. P. je osumnjičen da je kupio 70 odsto društvenog kapitala preduzeća „Posavina“ AD za 53.309.000 dinara, a njegovi saradnici su se kod banaka zaduživali i opterećivali imovinu firme hipotekama za kredite.

Ribarsko gazdinstvo (2010)
Uhapšen je Tomislav Đ., vlasnik preduzeća, zbog sumnje da je sa još šest osoba oštetio „Ribarsko gazdinstvo” za oko tri miliona evra tako što je, suprotno ugovoru, otuđio više od 60 odsto imovine preduzeća.

Betonjerka (2010)
Uhapšeno šest osoba zbog sumnje da su stekle protivpravnu korist od 2,5 miliona evra zloupotrebom u privatizacijama preduzeća „Betonjerka” u Aleksincu i PIK „Čačak”.

IKL (2010)
Zbog zloupotreba u privatizaciji preduzeća IKL policija uhapsila četiri osobe pod sumnjom da su stekli imovinsku korist od 9,2 miliona evra.

Srpska fabrika stakla (2009)
Uhapšeno je troje bivših direktora Srpske fabrike stakla u Paraćinu zbog sumnje da su zloupotrebom službenog položaja oštetili firmu za 96 miliona dinara.

http://www.blic.rs/Vesti/Tema-Dana/253685/Drzava-prepustila---firme-kriminalcima-da-ih--uniste
 

To su sve gluposti, iz dva razloga:

1. Uopšte nije relevantan položaj državnih firmi, nego je važno kada se živi bolje. Godine 1993. PTT je bio 100% državni, pa se živelo gore nego 2011. kada je 80% državni.

2. Svi problemi vezani za državni sektor konsekvenca su vaše glupe ideje da imate komunizam & društvenu imovinu. Da su sva preduzeća bila privatna od početka, nikakvih malverzacija s privatizacijom ne bi ni moglo biti.
 

To su sve gluposti, iz dva razloga:

1. Uopšte nije relevantan položaj državnih firmi, nego je važno kada se živi bolje. Godine 1993. PTT je bio 100% državni, pa se živelo gore nego 2011. kada je 80% državni.

2. Svi problemi vezani za državni sektor konsekvenca su vaše glupe ideje da imate komunizam & društvenu imovinu. Da su sva preduzeća bila privatna od početka, nikakvih malverzacija s privatizacijom ne bi ni moglo biti.

haha nije tacno....i samu su priznali da je velika vecina privatizacija sporana u svakom pogledu...
to nema veze sa drzavnom imovinom...ima samo veze sa lopovlukom...
 
nije ti dobar naslov... treba ovako : "Kriminalci sami sebi namestili sheme kako da za dz kupe preduzeca i profitiraju :)"
ovu drzavu i vode kriminalci i prodaju kriminalci pa i kupuju kriminalci...jos samo da smo negde u Juznoj Americi i sve bi bilo na mestu...


Državni kriminalci u ime države oteli i prigrabili tuđe vlasništvo, mali deo rasprodali bud zašto a najveći sistematski uništili.
 
BEOGRAD - Privatizacije u Srbiji sve češće propadaju zbog malverzacija njihovih novih vlasnika koji u poslove ulaze sa sumnjivim kapitalom, a država se ne trudi mnogo da stane na put uplivu prljavog novca u srpske firme.
Sumnje da je ukradeno devet miliona evra: Policija u IKL-u
Kupovanje društvenih firmi u procesu privatizacije, fiktivno osnivanje novih, prikazivanje lažnih potraživanja i faktura i prebacivanje novca na račune novoosnovanih firmi - klasičan je put kojim se ispumpava novac u privatizaciji. Novi vlasnici se koriste i otuđivanjem imovine u procesu privatizacije, dok je opterećivanje hipotekom - standardna varijanta.
Hapšenje biznismena Mila Đuraškovića zbog zloupotrebe položaja i malverzacija oko privatizacije firme FAM klasičan je primer kako se od privatizacije zgrće novac. Sumnja se da je sa saradnicima 2007. godine kupio 70 odsto akcija kruševačke fabrike za proizvodnju ulja i maziva FAM, da bi u naredne tri godine, oni simultanim poslovima iz ove firme izvukli 32 miliona evra. Kapital FAM-a je izvlačen ka ostalim Đuraškovićevim preduzećima - „Šeru”, „Nibensu”, a 15 miliona je Đurašković kao dividendu uzeo za sebe. A u Srbiji takvih primera nije malo.

Primeri privatizacija kod kojih je došlo do zloupotreba

Azotara Litvanci (2008)
Većinski vlasnik iz Litvanije kupio fabriku za 13,1 miliona evra, a zatim jedan pogon za 32,5 miliona evra, što nije bilo dozvoljeno kupoprodajnim ugovorom.

Posavina (2010)
S. P. je osumnjičen da je kupio 70 odsto društvenog kapitala preduzeća „Posavina“ AD za 53.309.000 dinara, a njegovi saradnici su se kod banaka zaduživali i opterećivali imovinu firme hipotekama za kredite.

Ribarsko gazdinstvo (2010)
Uhapšen je Tomislav Đ., vlasnik preduzeća, zbog sumnje da je sa još šest osoba oštetio „Ribarsko gazdinstvo” za oko tri miliona evra tako što je, suprotno ugovoru, otuđio više od 60 odsto imovine preduzeća.

Betonjerka (2010)
Uhapšeno šest osoba zbog sumnje da su stekle protivpravnu korist od 2,5 miliona evra zloupotrebom u privatizacijama preduzeća „Betonjerka” u Aleksincu i PIK „Čačak”.

IKL (2010)
Zbog zloupotreba u privatizaciji preduzeća IKL policija uhapsila četiri osobe pod sumnjom da su stekli imovinsku korist od 9,2 miliona evra.

Srpska fabrika stakla (2009)
Uhapšeno je troje bivših direktora Srpske fabrike stakla u Paraćinu zbog sumnje da su zloupotrebom službenog položaja oštetili firmu za 96 miliona dinara.

http://www.blic.rs/Vesti/Tema-Dana/253685/Drzava-prepustila---firme-kriminalcima-da-ih--uniste
Sve je to podeljeno unutar koalicije,tako da je kriminal potpuno legitiman!
:manikir:
 

Back
Top