Држава и Црква - да ли је време да духовност постане примат српском народу и држави?

bernardo

Veoma poznat
Poruka
12.760
Ја сам, заправо, неко ко себе не дефинише ни као верника, ни као неверника. Мислим да бих потпао под агностике.

Али, мислим и сматрам да наша Православна вера умногоме може помоћи у личном и општем духовно-интелектуалном развоју нашег народа и наших појединаца.

Мислим да наша вера, све и да није истинита, њено поштовање и живот по православљу само може помоћи и никако одмоћи људима.

Народ поново треба да се врати у Цркве а и Црква у народ, па чак и државу. Од историје наша вера је укорењена у наш данас посрнули народни дух.

Мислим да би повратак вери спасао наш народ.

Које је ваше мишљење о овоме?

Поштовање наше вере и живот по њеним начелима нас апсолутно никако не може уназадити.
 
Kome je do teokratije - pravac Iran ili Zlarabija.
Друго је њихова екстремна теократија, а друго је повратак српског народа његовој вековној и историјској духовности
 
Друго је њихова екстремна теократија, а друго је повратак српског народа његовој вековној и историјској духовности
Pa onda mora da se ode još dalje u prehrišćanski period. Ako ti je baš do istorije..
 
Ti si sebe spasao pa sad o narodu brineš?

Ne verujem da bi bilo kome naškodilo da živi pi načelima pravoslavne vere, ali ne vidim ni kakve to veze ima sa odlascima u crkvu.
Нисам себе спасао, далеко од тога. О свом народу бринем ко и сваки родољуб и патриота.

За почетак начела. То је најбитније. Џабе теби одласци у цркву кад не поштујеш начела.

Али, није ни Црква баук. Црква је ту да обједини вернике у молитви и причешћу. Ипак, Црква је за Православце свето место и место сабора. :)
 
Ја сам, заправо, неко ко себе не дефинише ни као верника, ни као неверника. Мислим да бих потпао под агностике.

Али, мислим и сматрам да наша Православна вера умногоме може помоћи у личном и општем духовно-интелектуалном развоју нашег народа и наших појединаца.

Мислим да наша вера, све и да није истинита, њено поштовање и живот по православљу само може помоћи и никако одмоћи људима.

Народ поново треба да се врати у Цркве а и Црква у народ, па чак и државу. Од историје наша вера је укорењена у наш данас посрнули народни дух.

Мислим да би повратак вери спасао наш народ.

Које је ваше мишљење о овоме?

Поштовање наше вере и живот по њеним начелима нас апсолутно никако не може уназадити.
Naravno da ne. Religija treba da bude samo privatna stvar pojedinca, a ne da je se nameće svima.
 
Pa onda mora da se ode još dalje u predhrišćanski period. Ako ti je baš do istorije..
Ненене, ја причам о православљу. Не верујем да би нам пагански обичаји нарочито помогли. Ипак је православље - православље. Ми смо га прихватили, додуше, уз нешто елемената из наше старе вере, направисмо идеалан спој духовности који је вековима служио да нас очува под разним освајачима, завојевачима и окупаторима...
 
Ненене, ја причам о православљу. Не верујем да би нам пагански обичаји нарочито помогли. Ипак је православље - православље. Ми смо га прихватили, додуше, уз нешто елемената из наше старе вере, направисмо идеалан спој духовности који је вековима служио да нас очува под разним освајачима, завојевачима и окупаторима...
Nažalost. Odrekli smo se naše izvorne religije.
 
Naravno da ne. Religija treba da bude samo privatna stvar pojedinca, a ne da je se nameće svima.
Не бих то назвао наметањем. Поентс би била када би се народ добровољно вратио вери и животу по православним начелима, а и Црква наравно да ради на ширењу вере, то је исто један од њених циљева и послова.
 
Ненене, ја причам о православљу. Не верујем да би нам пагански обичаји нарочито помогли. Ипак је православље - православље. Ми смо га прихватили, додуше, уз нешто елемената из наше старе вере, направисмо идеалан спој духовности који је вековима служио да нас очува под разним освајачима, завојевачима и окупаторима...
Kako da ne. Samo uporedi vekove slobode spram vekova pod osvajačima.

Nemam ništa protiv, al onda se nemoj pozivati na istorijsku duhovnost. Preci su oko hrasta saborovali.
 
Nažalost. Odrekli smo se naše izvorne religije.
Немој тако. Православље апсолутно ништа лоше није донело нашем народу. Чак га је оно и одржало у најтежим периодима...
 
Kako da ne. Samo uporedi vekove slobode spram vekova pod osvajačima.

Nemam ništa protiv, al onda se nemoj pozivati na istorijsku duhovnost. Preci su oko hrasta saborovali.
Па и антички Грци су, па је Грчка у средњем веку била највећи резервоар и колевка Православне вере... И Јевреји су имали своје богове, скоро сви народи су у неком периоду били политеисти...
 
Нисам себе спасао, далеко од тога. О свом народу бринем ко и сваки родољуб и патриота.
Onda gubiš vreme. Nije problem da se ćaska na temu, ali ako ne vidiš šta je za tebe dobro, kako ćeš videti za ceo narod.
 
Немој тако. Православље апсолутно ништа лоше није донело нашем народу. Чак га је оно и одржало у најтежим периодима...
Ne znaš koliko smo bili zaglupljivani pričama i glupostima kako nam ne treba ovo zemaljski život, da treba da se odričemo zemaljskih uživanja, koliko smo bili unazađeni što se tiče tazvoja nauke i tehnologije. Hrišćanstvo kao i islam su dve jako štetne religije.
 
Немој тако. Православље апсолутно ништа лоше није донело нашем народу. Чак га је оно и одржало у најтежим периодима...
kad god je crkva postajala jaka srbija je padala

pogledaj 14 vek , 19 pa i 20-i

inace su previse zadrti i u neskladu sa realnoscu i modernim pogledima da bi mogli da postignu da budu neke vodje
 
Не бих то назвао наметањем. Поентс би била када би се народ добровољно вратио вери и животу по православним начелима, а и Црква наравно да ради на ширењу вере, то је исто један од њених циљева и послова.
Imas lepu nameru.Ukljuci se.Budi kao vernik ,deo nase crkve.
 
Немој тако. Православље апсолутно ништа лоше није донело нашем народу. Чак га је оно и одржало у најтежим периодима...
pa ne znam.....da nije bilo pravoslavlja...da se zadržala stara vera....ne bi imali sukobe sa Hrvatima i Bošnjacima...to bi bio jedan narod... verske razlike su poslužile kao osnova da se zavade tri dela jednog u osnovi istog naroda istog porekla i jezika... crkva je ta koja je vekovima forsirala da se takozvani Turci ne smatraju Srbima...
 
E što su nas moderni pogledi usrećili.. :roll:
bas se ne moze ni reci da smo ikad prednjacili u modernosti

cak i ona prica da smo jeli viljuskama dok su neki ...

je skoro sigurno samo prica

ali ipak se ne mozemo vracati u srednji vek , vreme u kojem je crkva

sem u onome sto im odgovara , odustali su od cetvoronoznih magaraca
 
pa ne znam.....da nije bilo pravoslavlja...da se zadržala stara vera....ne bi imali sukobe sa Hrvatima i Bošnjacima...to bi bio jedan narod... verske razlike su poslužile kao osnova da se zavade tri dela jednog u osnovi istog naroda istog porekla i jezika... crkva je ta koja je vekovima forsirala da se takozvani Turci ne smatraju Srbima...
nije mi jasno ovo tvoje da nije bilo pravoslavlja ne bi bilo sukoba?
znači katolici su ok
muslimani su ok
samo pravoslavci ne valjaju?
možda sam ja loše shvatila pa da pitam
 
nije mi jasno ovo tvoje da nije bilo pravoslavlja ne bi bilo sukoba?
znači katolici su ok
muslimani su ok
samo pravoslavci ne valjaju?
možda sam ja loše shvatila pa da pitam
da se dopunim pošto se možda nisam dovoljno jasno izrazio...da nije došlo do prihvatanja hrišćanstva i islama ...da je ostala stara vera kod svih južnoslovenskih naroda...inače od te tri vere među južnoslovenskim narodom koje sada postoje pravoslavlje je najmanje loše...
 
Poslednja izmena:
Pa onda mora da se ode još dalje u prehrišćanski period. Ako ti je baš do istorije..
pa kad bi imali konkretno u šta smo to verovali onda da.
međutim sv sava je koliko toliko ubacivao staru u novu veru. danas se odbacuje i jedno i drugo i hrli se ka najnovijoj koja ni malo ne liči na prve dve.
plavi petak crni petak žuti petak...
 

Back
Top