Drustvena korist od hriscanstva

Ali mogla bi i o drugoj mogućnost neku? Pa ima puno ljudi kojima su baš snovi puno lepši od stvarnosti?

A zar nije još drevni Hermes Trismegistus učio da ”kako je gore, tako je i dole". Po tom zakonu, ako mogu nečiji snovi biti bolji lepši i srećniji od njegove turobne realnosti, isto tako i to više buđenje bi moglo biti praćeno surovom istinom. Ali ne i po tebi, pa kako to?
Da, strah od nekakve surove istine može biti prepreka buđenju. Kao što
i strah od strogog kažnjavajućeg Boga može biti prepreka približavanju
Bogu.

To ti je već stvar poverenja. Niko ti ne može dati dokaz da će biti bolje.
Ako ti je ovo stanje zadovoljavajuće i nemapš potrebu da bilo šta menjaš
nikakvi te argumenti neće naterati da se pomeriš s mesta.

A ja vas kao budiste ponovo pitam, po čemu ste vi sigurni da buđenje ne vodi u još gori krug patnje?
Prvo sam intuitivno prišla učenju. Naravno da nisam mogla da znam
niti je bilo ko mogao nekakve dokaze da mi da da će sve biti kako
treba.
A onda sam se kroz sopstvene uvide uveirla. I sada sam sigurna.

Ne samo da sam u budističko učenje sigurna, nego sam sigurna
i u tvoje učenje. Al ne mogu ja mesto tebe brojanice da vrtim.. :confused:

Da, strah od nekakve surove istine može biti prepreka buđenju. Kao što
i strah od strogog kažnjavajućeg Boga može biti prepreka približavanju
Bogu.

To ti je već stvar poverenja. Niko ti ne može dati dokaz da će biti bolje.
Ako ti je ovo stanje zadovoljavajuće i nemapš potrebu da bilo šta menjaš
nikakvi te argumenti neće naterati da se pomeriš s mesta.
Dakle, ne možeš ni da zamisliš da bi buđenje moglo biti uvertira u neku još goru patnju?

Razlog zašto sam pominjao hrišćanski ugao gledanja je sledeći...zamisli probudiš se i shvatiš da nisi neka obična usnula žena, već sam Sotona glavom i bradom... A za Sotonu u hrišćanstvu važi da nikad "ne spava" tj da je probuđeni. I tako probudiš se, shvatiš svoju istinsku prirodu i da je đihouva krenuo na tebe da te uništi...:mrgreen: Shvataš sad o čemu pričam?

Dakle, ne možeš ni da zamisliš da bi buđenje moglo biti uvertira u neku još goru patnju?

Razlog zašto sam pominjao hrišćanski ugao gledanja je sledeći...zamisli probudiš se i shvatiš da nisi neka obična usnula žena, već sam Sotona glavom i bradom... A za Sotonu u hrišćanstvu važi da nikad "ne spava" tj da je probuđeni. I tako probudiš se, shvatiš svoju istinsku prirodu i da je đihouva krenuo na tebe da te uništi...:mrgreen: Shvataš sad o čemu pričam?
Ili možda da uzmemo aboridznski ugao gledanja? Zašto bi hrišćanski?

Ili možda da uzmemo aboridznski ugao gledanja? Zašto bi hrišćanski?
Ja lično razumem i poštujem hrišćanski ugao gledanja (dokle god me ne smarate da moram da ga prihvatim), ali to ne znači da ću ga uzeti kao relevantan. Na osnovu mog ličnog poznavanja hrišćanskog učenja, Biblije i razgovora sa vama hrišćanima ovde na forumu ja sam došao do zaključka koji vazi samo za mene. Ja u to ne verujem. Sta to znači? Pa nista osim baš to, da JA u to ne verujem. 🙂

Mogla sam da zamislim dok sam zamišljala, naravno. Um servira takve
horore, da je to neverovatno.

Najgori strahovi su me snalazili kada sam najbliže bila. I jednom sam tako
pričala sa učiteljem. Rekla sam mu da se plašim šta ću unutar sebe naći.
Ko zna kakvih tu strašnih stvari ima u toj podsvesti. Pa ne bi bila podsvest
da mogu da je podnesem. A on kaže, sve su to sitnice koje sam tu pakovala
jednu po jednu i one sada zajedno čine neku masu, ali ne koherentnu i
ništa što budem pronašla neće biti veće od mene.
Posle sam se umirila.
Ima i neprijatnih i bolnih uvida, naravno. Nisu sve cvetići i leptirići..
Ali ništa nije gore od neznanja.

Nije bitno. Nego kod vas sama pozitiva. A koliko je to svesno i realno sagledavanje istine? Jer opšte uzev postoje samo različiti nivoi svesti što znači da bi neki oblik patnje mogao biti inherentan pripadajućem nivou svesti. Pa gde je onda tu garancija da ćete je se osloboditi?
Nema nikakve garancije bilo cega. Budizam se i ne bavi garantovanjem. Bavi se samo otkrivanjem stvari kakve jesu. Postoji određena doza poverenja u učenje na osnovu iskustva drugih učitelja i praktikanata, ali ne i slepa vera. Ako budizam ne pali, napustiš ga. Koliko se sećam, sam Dalaj Lama je rekao da ako nauka bude u konfrotaciji sa učenjem budizma, odbaci budizam i prati nauku.

Ja lično razumem i poštujem hrišćanski ugao gledanja (dokle god me ne smarate da moram da ga prihvatim), ali to ne znači da ću ga uzeti kao relevantan. Na osnovu mog ličnog poznavanja hrišćanskog učenja, Biblije i razgovora sa vama hrišćanima ovde na forumu ja sam došao do zaključka koji vazi samo za mene. Ja u to ne verujem. Sta to znači? Pa nista osim baš to, da JA u to ne verujem. 🙂
Super.
Nisam primetio da te neko terao?

Back