Drevni Spartanci

marko antonije:
Interesantan je odnos Spartijata i helota. Heloti su zavisno stanovnistvo u kolektivnoj svojini spartanskog polisa. Smatra se da poticu od starosedalackog stanovnistva koja su dorska plemena pokorila prilikom osvajanja Peloponeza. Status helota je bio nesto izmedju robova i slobodnih ljudi. Izrazita brojcana prevaga helota u odnosu na Spartijate
( barem dvadesetostruka u doba najveceg uspona Sparte ) nije davala mira ni jednima ni drugima. Heloti su dizali ustanke koji su gaseni u krvi, a Spartijati se nikada nisuoslobodili osecanja ugrozenosti od mase helota. Zato je Spartijatima od malih nogu usadjivana mrznja prema njima. Ona je u odredjenim vremenskim razmacima dobijala i svoje krvave epiloge u tkz. kriptijama, kada su mladi Spartijati kretali u nicim izazvano ubijanje helota, narocito onih istaknutijih. Time se postizao efekat preventivnog zastrasivanja, ali i onaj drugi, cisto demogravfski; kriptijama je na surov nacin umanjivana brojcana superiornost helota.

Pored toga, jedna od osnovnih funkcija kriptija, koje su se desavale jednom godisnje, jeste da je to bila dobra prilika da se novostasali Spartanci pokazu i ''overe'' ono sto su naucili, te je to bila svojevrsna vezba.
Polozaj helota, generalno govoreci, i nije bio nesto mnogo nepovoljan, pogotovo kada se pogleda susedna Atina ili Gortina. Heloti su imali odredjena prava i nisu bili samo ''instrument vocale''; mogli su da privredjuju za sebe, mogli su da sklapaju brakove, a interesantno je da robovi nisu bili u vlasnistvu pojedinca, za razliku od o5 susedne Atine, vec se smatralo da je vlasnik helota polis Sparta, koja odredjeni broj daje na uzivanje svojim podanicima. Uopste uzev, skoro sve u Sparti je bilo u kolektivnoj svojini ( =komunizam :) ), dok privatna je tek kasnije pocela da dobija obrise.
 
Spartance i atinjane su razvrstavali u dve rase,atinjani kao Trgovci,a Spartanci kao boziji ratnici,inace spartanci su bili hrabri ali veoma pohlepi kao rimljani,kada se napiju budi se njihovo zlo,i pocnu da siluju,ubijaju da se tuku i tako a posle da spavaju,tako suih neprijatelji i napdali neoprmljene pijane i uspavane!
 
boris0230:
Ja sam cuo da su bili ljudi od casti ?
Jer zna neko, gde bi npr. mogao nauciti najvise o njima? Jer postoji neka knjiga, ili enciklopedija. Jer sve sto znam je iz interneta.



Aha, mislio sam drugo nesto :) Ja spadam u spartansko "drustvo" bukvalno imamo 10 000 ljudi koji su uclanjeni, imamo i privatan forum, ima svasta. Duga je to prica.
Hmm...moguce je da se radi o tome ;p
 
Inace, za Spartance su homoseksualni odnosi bili poztivina i pozeljna stvar. Naime, smatrali su da ce takva povezanost njihovih muskih gradjana/vojnika stvoriti vecu lojalnost i odanost kolektivu, tj. ne boris se samo za sebe, da bi ispunio duznost prema svom polisu, vec se boris i za svoje saborce koje ne zelis iznevjeriti/osramotiti...


Muskarci/djecaci su od 7 godine odlazili od kuca i provodili zivot u vojnim barakama. U principu, stalno su bili odvojeni od zena/djevojaka s kojim su provodili vrijeme uglavnom kada bi povremeno dosli kuci s namjerom da im zena zatrudni. Do te mjere su slabo komunicirali sa zenama da je , navodno , bio obicaj ( da li za prvu bracnu noc ili uvijek, nisam siguran) da zene prije seksa obriju glave, obuku se u musku vojnicku odjecu , i okrenu se ledjima
prema muskarcu - sve ovo da bi se njemu omogucilo da sto lakse obavi "gradjansku duznost".

Na vrhuncu Sparta je imala na raspolaganju oko 8-9 hljada gradjana/vojnika, medjutim taj broj se vremenom smanjio na samo 1-2 hiljade. Tacan razlog ovom padu se ne zna, ali jedna od teorija je da zbog svog nacina zivota (posvecenost bliskim odnosima izmedju muskaraca) Spartanci jednostavno nisu uspijevali da nadoknade mrtve iz bitaka sa novim ratnicima...

Inace, na bojnom polju, Spartanci su nosili crvene ogrtace(da bi pokusali kamuflirati krvarenje) , one crvene cetke :-D (ne znam kako se to zove...) na sljemovima i stitove na kojima je bilo utisnuto L( grcko slovo lambda )jer su sebe zvali Lakademonjani.Ono sto je odlikovalo njihove formacije neposredno prije bitke je misteriozna i zastrasujuca tisina i mirnoca! Dakle, nisu se derali da bi digli borbeni duh pred bitku. Sa ovim su , buduci svjesni svoje reputacije sjajnih ratnika, pokusavali demoralisati protivnike. Spartanci se na bojnom polju sluze defanzivnim taktikama: jako napadnu u pocetku, onda se povuku i pokusavaju odrzati odredjenu suzdrzanost nadajuci se da ce time omoguciti protivniku da se povuce/pobjegne. Ovo opet ima veze sa svijescu o sopstvenoj reputaciji: znali su da ih se protivnici boje, a istovermeno, njih, Sparatanca, nikad i nije bilo puno(znaci oko 9,000 u naponu) i nisu si mogli priustiti da gube zivote uzalud. Samo u slucaju ako se protivnik pokaze zilav i nepopustljiv, tek onda bi se Spartanci "posvetili" njegovom istrebljivanju i potpunom slamanju.

Ostatak grckog svijeta je na Spartance gledao kao na cudake i nazadne, ali su ih postovali zbog ratnih vjestina i posvecenosti cvrstim moralnim kodeksima...
 
Ja spadam u spartansko "drustvo" bukvalno imamo 10 000 ljudi koji su uclanjeni, imamo i privatan forum, ima svasta. Duga je to prica.[/QUOTE]

Nego,kada kažeš svašta...

Da li poput Spartanaca jedni drugima sisate polne organe i ližete analne otvore.?
Mislim da li ste baš u njihovom fazonu sa te strane.Pošto verujem da se ne organizujete u osvajačke pohode, čak ni zakon vam ne dozvoljava da se naoružavate i td.Interesuje me šta je od duha Sparte ostalo sem guzaranstva?
 
Haaa Haaaaaaa Haaaaaaaaaaaaaa :D Nikad cuo za to drustvo, al ako hoces da se bijes casno i posteno imas Svibor pa se tamo dokazuj! Lepo je to sve o Sparti ali mislim da preterujes i to mnogo. Vecinu stvari iz njihovog vremena sada je nemoguce primeniti a cast, hrabrost i ratnicke sposobnosti se umanjuju sto se vise prica o njima( nisu dzabe oni cutali). Dakle spomeni i prihvati ako hoces ali nemoj da dizes toliku halabuku!
 
AAAAAAAAAAAA Jedes zivo meso ha ha ha haaaaaaaaaaa :D:D A tom caru je teca bio Spartanac pa mu je ispricao meni:) Pazi bre navucices neku bolest( nedaj Boze) ili ces da podivljas od tolike krvi! Samo Spartanci su ratovali non stop, to im je bio bio osnovni cilj i zato su sve moguce aspekte drustva posvetili stvaranju sto opakijih ratnika! Ako ces vec da zivis ko Spartanac onda ces morati da ratujes( ne znam samo sa kim) inace dzabe svo to zivo meso:) E nesto mi je sumnjivo, nisi odgovorio da li ste nastavili bas sve spartanske obicaje:D Ne bez zajebancije mislim da debelo preterujes, ali samo nastavi da postujes ovako, crknucu od smeha:D:D:D
 
:D Ocem:) Pa jes da nikad nisam jeo zivo meso i sl namirnice al daleko od toga da planiram da se krivim ,razboljevam..... A kad vec toliko vodis racuna o detaljima moras da uzmes u obzir da se meso koje su jeli spartanci razlikuje od ovog danasnjeg genetski modifikovanog i sl . Al bez obzira na to savetovao bi ti da se smiris malo:) jel nisam siguran kako ce se kroz koju godinu to naprezanje odrazi na tebe. Znas i sam da Spartanci nisu spremali ljude da dugo zive nego da dok mogu daju svoj maksimum( kod njih nema penzije:) Tako da ako vec moras da preterujes- preteruj sa merom !
 
leonidas_480.jpg

Evo ga Leonida (ako se ne varam). Tako zvani "sin od lava"
 

Back
Top