- Poruka
- 81.742
Poplave u Evropi: Zašto je ciklon Boris toliko razoran?
Oluja Boris je za samo jedan dan donela količinu kiše koja inače padne u periodu od mesec dana, ali i snažne vetrove u centralnoj i istočnoj Evropi. Najviše su pogođene Poljska, Rumunija, Austrija, Češka Republika i Mađarska, gde su gradovi i sela poplavljena, stabla su oborena, mostovi oštećeni, broj poginulih raste, a ima i nestalih.
Oluja Boris, sistem niskog pritiska koji se kreće polako, trenutno donosi ekstremne količine kiše širom centralne i istočne Evrope, a očekuje se da će kiša potrajati još nekoliko dana.
PROČITAJTE JOŠ:
0Drama na granici Češke i Poljske: Pukla brana, evakuacija obližnjeg grada u toku
Svetpre 4 sata
29
UŽIVO
Pola Evrope pod vodom, a prognoze su još gore: Broj stradalih u poplavama porastao na 16, postavljaju se brane u Mađarskoj, Orban na terenu
Svetpre 21 min
Zašto je ciklon Boris toliko razoran?
Prema BBC-u, dva razloga zašto je oluja bila toliko razorna su:- Vlaga povučena iz izuzetno toplih voda Crnog mora i Mediterana u kombinaciji sa hladnim vazduhom sa severa.
- Formiranje oblasti niskog pritiska koja je zarobljena između zona visokog pritiska na istoku i zapadu.
Mreža za procenu vremenskih uslova je zaključila da su verovatnoća i intenzitet velikih poplava u Evropi u porastu zbog klimatskih promena, nakon što smo svedočili ozbiljnim poplavama 2021. godine.
Pored obilnih kiša i poplava, koje su dovele i do smrti najmanje 15 ljudi, izuzetne snežne padavine prekrile su planinske predele Alpa, uz jake vetrove koji su pomogli u stvaranju ogromnih snežnih nanosa.
Očekuje se da će nestabilno vreme potrajati i u utorak, ali će postepeno jačati visok pritisak sa severa, što će omogućiti da se uslovi smire, iako će biti potrebno nekoliko dana da se nivoi reka spuste.
Pošto će visoke temperature koje se očekuju narednih dana ove nedelje uzrokovati topljenje snega u alpskim predelima, neke reke mogu ostati povišene.
Klimatske promene
Naravno da i klimatske promene imaju uticaj na ovo nevreme koje je pogodilo Evropu.Tu činjenicu uvideo je i predsednik Rumunije, u kojoj je više osoba izgubilo živote usled poplava, a cela naselja su pod vodom.
„Moramo da nastavimo da jačamo našu sposobnost da predviđamo ekstremne vremenske fenomene,“ rekao je predsednik Klaus Johanis, pa dodao:
„Teške poplave koje su pogodile veliki deo zemlje dovele su do gubitka nekoliko života i značajne štete. Ponovo se suočavamo sa posledicama klimatskih promena, koje su sve prisutnije širom evropskog kontinenta, sa dramatičnim posledicama po ljude.“
Promena vremena je stigla nakon vrelog početka septembra u regionu. Naučnici su dokumentovali najtoplije leto na Zemlji, od kada se temperatura meri, čime je oboren rekord postavljen pre samo godinu dana.