Dramatični prizori širom Evrope: bujice nose sve pred sobom - ciklon Boris odneo 15 žrtava


Poplave u Evropi: Zašto je ciklon Boris toliko razoran?​


1726415515-Tan2024-09-1514542194_4-750x500.jpg
Poplave u Češkoj Foto: TANJUG/AP Photo/Petr David Josek
Oluja Boris je za samo jedan dan donela količinu kiše koja inače padne u periodu od mesec dana, ali i snažne vetrove u centralnoj i istočnoj Evropi. Najviše su pogođene Poljska, Rumunija, Austrija, Češka Republika i Mađarska, gde su gradovi i sela poplavljena, stabla su oborena, mostovi oštećeni, broj poginulih raste, a ima i nestalih.

Oluja Boris, sistem niskog pritiska koji se kreće polako, trenutno donosi ekstremne količine kiše širom centralne i istočne Evrope, a očekuje se da će kiša potrajati još nekoliko dana.

PROČITAJTE JOŠ:​

0

Drama na granici Češke i Poljske: Pukla brana, evakuacija obližnjeg grada u toku

Svet
pre 4 sata
29
UŽIVO

Pola Evrope pod vodom, a prognoze su još gore: Broj stradalih u poplavama porastao na 16, postavljaju se brane u Mađarskoj, Orban na terenu

Svet
pre 21 min

Zašto je ciklon Boris toliko razoran?​

Prema BBC-u, dva razloga zašto je oluja bila toliko razorna su:


  1. Vlaga povučena iz izuzetno toplih voda Crnog mora i Mediterana u kombinaciji sa hladnim vazduhom sa severa.
  2. Formiranje oblasti niskog pritiska koja je zarobljena između zona visokog pritiska na istoku i zapadu.
1726488204-Tan2024-09-1613172165_0-1024x768.jpg
Foto:AP Photo/Darko Bandic
Mreža za procenu vremenskih uslova je zaključila da su verovatnoća i intenzitet velikih poplava u Evropi u porastu zbog klimatskih promena, nakon što smo svedočili ozbiljnim poplavama 2021. godine.

Pored obilnih kiša i poplava, koje su dovele i do smrti najmanje 15 ljudi, izuzetne snežne padavine prekrile su planinske predele Alpa, uz jake vetrove koji su pomogli u stvaranju ogromnih snežnih nanosa.
Očekuje se da će nestabilno vreme potrajati i u utorak, ali će postepeno jačati visok pritisak sa severa, što će omogućiti da se uslovi smire, iako će biti potrebno nekoliko dana da se nivoi reka spuste.
Pošto će visoke temperature koje se očekuju narednih dana ove nedelje uzrokovati topljenje snega u alpskim predelima, neke reke mogu ostati povišene.
1726415560-Tan2024-09-1516531877_5-1024x683.jpg
Poplave u Austriji Foto: TANJUG/AP Photo/Heinz-Peter Bader

Klimatske promene​

Naravno da i klimatske promene imaju uticaj na ovo nevreme koje je pogodilo Evropu.
Tu činjenicu uvideo je i predsednik Rumunije, u kojoj je više osoba izgubilo živote usled poplava, a cela naselja su pod vodom.

„Moramo da nastavimo da jačamo našu sposobnost da predviđamo ekstremne vremenske fenomene,“ rekao je predsednik Klaus Johanis, pa dodao:
„Teške poplave koje su pogodile veliki deo zemlje dovele su do gubitka nekoliko života i značajne štete. Ponovo se suočavamo sa posledicama klimatskih promena, koje su sve prisutnije širom evropskog kontinenta, sa dramatičnim posledicama po ljude.“
Promena vremena je stigla nakon vrelog početka septembra u regionu. Naučnici su dokumentovali najtoplije leto na Zemlji, od kada se temperatura meri, čime je oboren rekord postavljen pre samo godinu dana.
 

Vodostaj Dunava će se povećati i u Srbiji: Možemo li da očekujemo poplave kao u centralnoj Evropi?​

Željko Bošnjakovićdanas 18:33
Vodostaj Dunava će se povećati i u Srbiji: Možemo li da očekujemo poplave kao u centralnoj Evropi? 1
Ilustracija Foto: Elmedin Hajrović/ATAImages

Centralnu Evropu je zadesio poplavni talas koji je napravio veliku materijalnu štetu i odneo nekoliko ljudskih života. U narednim danima i Srbiju očekuje porast vodostaja Dunava, ali prema procenama hidrologa, situacija neće biti previše dramatična.

„Na severu zemlje će vodostaji preći granicu redovne odbrane od poplava, ali opasnost od ozbiljnijih problema je minimalna“, kaže za Danas hidrolog Dejan Vladiković.
Napominje da u Srbiji postoje dve granice odbrane od poplava, redovna i vanredna, koju ne treba mešati sa vanrednim stanjem koje se uvodi kad vanredna odbrana bude prevaziđena.
Prema njegovim rečima, već 19. septembra, na najuzvodnijoj stanici Bezdan kod Sombora, vodostaj će dosegnuti nivo koji zahteva redovnu odbranu od poplava.

Sledećeg dana, 20. septembra, isti trend će se primetiti kod Apatina i Novog Sada, a 21. septembra kod Bogojeva i Bačke Palanke.
„Vodostaji će nastaviti da rastu, ali ne očekujemo prelazak granice vanredne odbrane od poplava“, kaže Vladiković.
Na nizvodnim delovima toka, od Slankamena do Beograda, vodostaji će se povećati, ali neće dostići kritične vrednosti.
„Rad hidroelektrane Đerdap dodatno smanjuje mogućnost uvođenja redovnih mera odbrane od poplava u tom delu Dunava. U Beogradu i okolini osećaće se blagi porast vodostaja, ali neće biti potrebe za ozbiljnijim merama“, dodaje Vladiković.

Iako se talas povećanog vodostaja očekuje od 22. septembra, on neće uzrokovati ozbiljne posledice.
Vrh talasa će najpre biti zabeležen na severu, kod Bezdana, a zatim će se do 26. septembra proširiti do Novog Sada, a kod Zemuna 27. septembra. Nakon toga, vodostaj će početi polako da opada.
„Topljenje snega koji je nedavno pao u Alpima, zbog toplog vremena koje dolazi, usporiće opadanje vodostaja, ali naglih promena neće biti“, objašnjava Vladiković.
Što se ostalih vodotokova tiče, padavine su donekle popravile hidrološku situaciju, dovoljno da se ukinu upozorenja na niske proticaje i niski plovni nivo na reci Savi. Sava će doživeti porast, ali znatno manji nego Dunav.

Poplave centralnoj Evropi​

Ciklon koji je nedavno pogodio centralnu Evropu izazvao je daleko veće posledice nego što će ih biti u Srbiji. Velike količine padavina zabeležene su u južnoj Bavarskoj, Austriji, Češkoj, južnoj Poljskoj, Slovačkoj i Mađarskoj.
„U ovim zemljama su padavine dostigle između 100 i 300 milimetara po kvadratnom metru, što je jedan od najjačih talasa u istoriji osmatranja“, kaže Vladiković.
Sneg u Alpima dodatno je otežao situaciju, jer je u pojedinim delovima Austrije palo do metar i po snega, što je neuobičajeno za ovo doba godine. Ovi vremenski uslovi doveli su do pucanja brana i razorene infrastrukture u centralnoj Evropi.

„Neki rečni tokovi su zabeležili najviše vodostaje u istoriji, a posledice ciklona uključuju ljudske žrtve i ogromnu materijalnu štetu“, dodaje Vladiković.

Iako je situacija u centralnoj Evropi alarmantna, Srbija je, prema rečima Vladikovića, imala sreću jer su prethodna dva meseca bila izuzetno sušna. To je omogućilo koritima naših reka da prime veću količinu vode bez većih posledica.
„Niski vodostaji koje smo imali tokom sušnog perioda stvorili su dovoljno prostora u koritima reka, što nas sada štiti od većih problema“, zaključuje Vladiković.
Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) već je izdao upozorenja i u stalnom je kontaktu sa nadležnim institucijama, a kako Vladiković kaže situacija je prepoznata još prošle nedelje.
Na levoj obali Dunava nadležnost ima preduzeće „Vode Vojvodine“, dok je za desnu obalu odgovorno preduzeće „Srbija Vode“.
„Prema najavama, nema nepoznanica u pripremama za nadolazeći vodeni talas, a redovna odbrana od poplava već je planirana u pojedinim delovima zemlje“, kaže Vladiković.
 

Hrvatska na nogama: Stravični ciklon stiže – dižite nameštaj na spratove​

Snažan ciklonalni poremećaj Boris, osim naglog zahlađenja i prošlonedeljnih problema na jadranskoj obali, neće doneti ni približne nevolje koje je doneo zemljama srednje Evrope.


Izvor: Jutarnji list

Hrvatska na nogama: Stravični ciklon stiže – dižite nameštaj na spratove


U hrvatskim vodama ublažili su prognoze o vodenim talasima koji nam dolaze preko Mure i Drave, ali je istovremeno povećan stepen zabrinutosti za Dunav, u skladu s porastom vodostaja ove najduže reke Evropske unije i, posle Volge, druge po dužini na evropskom kontinentu.

Već je napravio haos u Beču, u Budimpešti se spremaju od prošle nedelje i očekuju ga od petka do subote, a tri dana kasnije ući će u Hrvatsku.


Tomislav Novosel iz Glavnog centra za zaštitu od poplava hrvatskih voda u kontaktu je sa svojim mađarskim kolegama, kaže nam da Mađari očekuju vodostaj koji će biti u prvih 5 ikada izmerenih, a da će se preliti i na Hrvatsku.

"Na Dravi i Muri možda ne očekujemo ni redovne mere odbrane od poplava jer su prilivi manji od prognoziranih, na primer, duplo manji nego što su bili u avgustu prošle godine, što je dobro, jer se neće preklapati sa velikim talasom Dunava. Kolege iz Mađarske prognoziraju veoma visok Dunav u Budimpešti, na nivou većem od 800 cm, a takvih je u istoriji bilo samo pet. Tamo se vrhunac vodenog talasa očekuje krajem nedelje, od petka do subote", kaže Tomislav Novosel.


Vodeni talas će potom kroz Mađarsku putovati oko 220 km, odnosno oko tri dana do Hrvatske, gde ulazi u Batinu, pa ga možemo očekivati početkom sledeće nedelje.

"Možemo da očekujemo veoma visok nivo, znači na plus 700 cm. Takođe, možemo reći da ćemo visinu vodostaja zabeležiti u prvih pet ikada izmerenih u Batini. Od 2006. i 2013. godine, kada smo imali velike vodene talase, tamo su ojačani nasipi, ali situaciju treba kontrolisati. Već sada smo sigurni da će selo Zeleni Otok kod Batine biti pod vodom, bilo je i u junu ove godine, kada je tamo izmereno plus 642 cm, pa sada meštani mogu da očekuju vodostaj od pola metra do metar", predviđa Novosel, savetujući da se inventar podigne na prve spratove kuća, ponekad i na druge spratove.

Dunavski talas bi kroz Hrvatsku mogao da putuje tri dana, a imaće još jedan efekat – usporiće reku Dravu.

"Sigurno do Osijeka, a možda i do Belišća, računamo da nekih 50 kilometara neće dopustiti da se Drava ulije u Dunav, jer će vodostaj porasti. Zato je dobro što nemamo veliki dotok Drave", kaže Novosel.

Međutim, danas se očekuju nove padavine u slivu Dunava, u Češkoj i Mađarskoj, a u Austriji će početi da se topi sneg. Međutim, to ne bi trebalo dalje da povećava nivo vode, ali će uticati na intenzitet pada vodostaja, koji će biti usporen.

 

DRAMATIČNI PRIZORI ŠIROM EVROPE: Bujice nose sve pred sobom - ciklon Boris odneo 15 žrtava​


BROJ žrtava poplava u centralnoj i istočnoj Evropi koje je doneo ciklon Boris povećao se na 15, a reč je o najgorim poplavama u poslednje dve decenije na području od Austrije do Rumunije.​

ДРАМАТИЧНИ ПРИЗОРИ ШИРОМ ЕВРОПЕ: Бујице носе све пред собом - циклон Борис однео 15 жртава (ВИДЕО)

Tanjug

U Češkoj je evakuisano više od 12.000 ljudi, a četvrtina domaćinstava je ostala bez struje, navodi Rojters.

U Rumuniji su poplave proteklog vikenda odnele šest života, dok su u Austriji stradali vatrogasac i dvojica muškaraca od 70 i 80 godina.


Poljska agencija PAP javila je da je u Poljskoj pet osoba poginulo u poplavama.


U Češkoj Republici jedna osoba je izgubila život usled nevremena, rekao je policijski zvaničnik.


Ministar unutrašnjih poslova Mađarske Šandor Pinter izjavio je da je vlada u Budimpešti potpuno spremna za porast vodostaja Dunava i njegovih pritoka i da je 12.000 vojnika u pripravnosti za pružanje pomoći.

Za porast vodostaja Dunava priprema se i slovačka prestonica Bratislava.

U Austriji su tokom noći nivoi reka opali, ali su zvaničnici najavili drugi talas kiša i poplava.

Pogranične oblasti između Češke Republike i Poljske teško su pogođene proteklog vikenda, a obilne kiše izazvale su rušenje mostova i veliku matarijalnu štetu i primorale stanovništvo na evakuaciju.


Dok se reke u toj pograničnoj oblasti danas polako povlače, razmere poplava su sve vidljivije u velikim gradovima.

Gradonačelnik poljskog grada Vroclava, Jacek Sutrik, izjavio je da se vrh poplavnog talasa očekuje u sredu.

U Češkoj Republici, reka Morava je poplavila oko 70 odsto grada Litovela, 230 kilometara istočno od Praga, a u Ostravi, na severoistoku Češke, zbog poplava su zatvoreni elektrana i dva hemijska postrojenja.

Mihal Pisko, gradonačelnik poljskog grada Klocka nadomak granice sa Češkom, izjavio je da se voda povukla, ali da je pomoć i dalje potrebna.


- Potrebna nam je flaširana voda i suva hrana jer smo otvorili punkt za ljude evakuisane iz poplavljenih oblasti - rekao je on za televiziju RMF FM i naveo da deca neće ići u školu do kraja nedelje.

Polovina grada trenutno nema struju.

Poljska ministarka prosveta Barbara Novacka izjavila je da je zatvoreno oko 420 škola u četiri pokrajine.

https://www.novosti.rs/ekonomija/ve...rtve-poplave-austrija-madjarska-poljska-ceska

Sta je po vama uzrok ovakvim ciklona?

Пуца ми цео рац.
 
Imamo i mi.

Ako na vreme na izvadimo čep na HE "Đerdap" podaviće se Evropa.
Odnosno, ako ne pustimo vodu na kapijama elektrane i smanjimo nivo Dunava, poplavićemo ih garantovano.:)
jes, pa da proizvedemo vise struje i time oborimo cenu struje...........pa da nam zapad udari sankcije radi toga.
 

Back
Top