Шта то Вјоса у коферима носа
А да није дрога, питају се у Приштини и критикују најављену куповину правог авиона за лажну председницу
(Принтскрин)
Већ неколико дана траје ларма у лажној држави Косово, а тема је ни мање ни више него кофери и телефони Вјосе Османи. Она је на аеродрому у Скопљу била главни актер инцидента, у коме није дозволила радницима обезбеђења да раде свој посао, већ је хтела да мимо протокола прође, да њени кофери не буду скенирани. И на крају крајева, нису скенирани а радознали нагађају ли нагађају шта то Вјоса крије.
Османи је приликом повратка из Париза слетела на аеродром у Скопљу, одакле је требало да настави пут Приштине. У складу са процедурама аеродрома, замољена је да стави кофере на траку скенера.
Вјоса је прво говорила “знате ли ко сам ја” а на инсистирање да поступи по тражњи, то одбила, викала, свађала се, док није реаговала полиција.
А да није дрога? Шта друго да се помисли ако одједном хистерична такозвана председница лажне државе у страној земљи прави драму и подиже проблем до максималног затегнућа. Звала је упомоћ председника скупштине Северне Македоније Африма Гашија, да јој ваљда по националној основи помогне и не дозволи отварање багажа. Он је био снисходљив и одмах послао људе из свог обезбеђења да спасу “ситуацију” а онда је његов шеф обезбеђења Сабедин Синани, такође албанске припадности уперио пиштољ у чело полицијском службенику који је затражио од Вјосе Османи да отвори свој пртљаг. Запослени су одбили да пусте Османијеву.
Убрзо је неколико наоружаних полицијских јединица стигло пред ВИП улаз на аеродром и уперило оружје у Синанија. После краће драме, инцидент је окончан, без повређених.
Аеродром у Скопљу саопштио је поводом овог инцидента да имају законску обавезу да изврше безбедносну проверу свих путника, пртљага и терета на летовима са Међународног аеродрома Скопље и аеродрома Свети Апостол Павле Охрид, укључујући и путнике који путују кроз ВИП салон.
Било како било, Вјоса је провукла своје кофере без отварања, сведоци кажу да их је било најмање пет. И све се петворило у водвиљ, с акцентом –а шта то Вјоса носи а не воли да види контрола. Па од дроге, преко прескупих ташни и ципела иду нагађања.
Аналитичар Вехби Кајтази навео је да су Османи и лажни премијер Аљбин Курти довели тзв. Косово у такво стање да чак и „албански полицајац на скопском аеродрому” не верује председнику Косова..
Има и приглупих објашњења, само да се одвуче пажња од суштине:
Адвокат Том Гаши отишао је тако корак даље и изјавио да је инцидент са "председницом" Вјосом Османијем на скопском аеродрому можда последица утицаја Србије у Северној Македонији, преноси Газета Блиц.
"Верујем да тајне или чак нетајне службе Србије имају изузетно велики утицај у Македонији. Из тог разлога су се раније стварали веома озбиљни кривични случајеви за које је јавно мњење било шокирано, а који су увек покушавали да окриве Албанце, а посебно припаднике ОВК, односно Ослободилачке народне армије Македоније“, рекао је Гаши.
Бивши амбасадор лажне државе у Северној Македонији Ђерђ Дедај оценио је да је инцидент на аеродрому пораз тзв. косовске дипломатије, а сам догађај оценио као "типичан примитиван балкански дипломатски скандал", преноси РТВ Дукађини.
Лажна држава је упутила и протестну ноту Скопљу, тражећи правду и "одговарајуће казне"
Министар здравља Северне Македоније Арбен Таравари је потом изјавио да ипак треба дозволити надлежним службама да разјасне шта се догодило на аеродрому у Скопљу у случају Вјосе Османи и да ће, ако се утврде неправилности, одговарати сви који су у томе учествовали. И сам је свестан да то нема благе везе, али је и он, по националном својству, морао да балансира.
И на крају – “лир џет”, као решење за предсеницине прохтеве. Да не би ишла редовним авионским линијама и била предмет претреса, већ у Приштини гласно причају како ће под хитно Османи себи да набави службени авион из “богате државне касе“. Па да тако реши проблем и да јој радознали цариници не забадају нос у њене кофере јер су они „службена тајна“.
Безбедносна служба скопског аеродрома демантовала је тврдње да је њихов службеник покушао да узме телефон од председнице привремених приштинских институција Вјосе Османи.
"Категорично одбацујемо наводе да је наш службеник из сектора безбедности покушао да одузме телефон. Њен телефон је затражен ради обавезног безбедносног прегледа путем скенера", саопштено је из ТАВ Македоније.
Позивајући се на документе ЕЦАЦ-а и Бечку конвенцију наводе да су од контролног прегледа изузети само званични гости Владе Републике Северне Македоније о чему обавештење добија оператер аеродрома. У случају Османијеве таквог обавештења није било. Претходно је и македонски МУП саопштио да су безбедносне службе аеродрома у Скупљу поступиле у складу са својим овлашћењима. Сви путници, пртљаг и њихове личне ствари који путују комерцијалним летом, као у овом примеру, подлежу безбедносној контроли.
И даље народ, као народ, пита се узалуд шта то Вјоса има па крије и колико ће да касу кошта „лир-џет” за њене прохтеве.