- Poruka
- 5.860
DPS: Izmena Zakona o predsedniku je ustavni puč
Sednica crnogorskog parlamenta počela je danas raspravom o zahtevu Demokratskog fronta da se u dnevni red uvrsti njihov predlog za izmenu Zakona o predsedniku Crne Gore, a poslanici DPS, SDP, SD i LP su poručili da on predstavlja rušenje Ustava Crne Gore.
Usvajanje predloženih izmena Zakona o predsedniku Crne Gore omogućilo bi lideru Demosa Miodragu Lekiću, koji ima podršku većine u parlamentu, da formira novu vladu, iako je predsednik Crne Gore Milo Đukanović odbio da mu da mandat.
Poslanik DPS Danijel Živković rekao je da su predložene izmene pomenutog zakona o predsedniku „urušavanje institucija i ustavni puč“.
„Ostalo je još da neko uđe u zgradu Predsedništva i pokuša da iseli predsednika“, kazao je Živković i dodao da se predloženim izmenima targetira direktno predsednik Milo Đukanović.
„Ono što vi preduzimate vrlo brzo će biti zaustavljeno na ovaj ili onaj način“, kazao je Živković.
Protiv predloženih izmena su i poslanici SDP, a Adnan Striković smatra da je, kakko je rekao, „ovo sila kojom se prekraja Ustav Crne Gore“.
I iz SD-a su poručili da je osnov demokratije vladavina prava, a ne većina od 41 poslanika, a lider Liberalne partije Andrija Popović saopštio je da mu nije jasno kako planiraju da zakonom promene ustavne nadležnosti Predsednika Crne Gore.
Predsednica Skupštine Danijela Đurović je rekla da će poslanici odlučiti da li će se se raspravljati o tom predlogu zakona te da je sve urađeno po poslovniku i proceduri i da će dopuna dnevnog reda ovim predlogom zavisiti samo o od broja poslanika koji će ga podržati. http://www.tanjug.rs/full-view.aspx?izb=756109
Ovde više nije reč samo o sprečavanju Crne Gore da napreduje ka članstvu u Evropskoj Uniji što vladajuća većina čini suprotno željama ogromne većine građana Crne Gore, a po instrukcijama iz Beograda i Moskve. Institucionalna kriza u Crnoj Gori ozbiljno ugrožava funkcionisanje pravnog poretka u toj zemlji. Ustavno-pravno je neprihvatljivo ovakvom akcijom retroaktivno ustanoviti obavezu da predsednik republike mora dati mandat u ustavno definisanom roku iz člana 103 Ustava, a koji je u međuvremenu istekao. Zato je u tzv. Zakonu o predsedniku posebno sporan član 24a koji se odnosi na “izuzetak od primjene” u kojem se navodi da “mandataru koji je dobio nesumnjivu podršku većine poslanika 27. saziva Skupštine za sastav 44. Vlade rokovi počinju da teku danom stupanja na snagu ovog zakona”.
Građani su već ustali protiv urušavanja institucija i ustavnog puča. Sinoćnji protest u Podgorici samo je početak velikih gibanja u Crnoj Gori.