Dovođenje trubača u školu na kraju školske godine

Da li podržavate praksu dovođenja trubača u prostorije škole?


  • Ukupno glasova
    20
to je zato sto odmah zamisljas priucene romske trubace,razumem tvoju bol.Truba je sastavni deo srpskog drustva u centralnoj Srbiji,to sto smo se mi odrekli trubaca i dopustili da svaka budala moze da "duva" je nasa sramato a ne ove dece. Kako zamisljas kolo bez trubaca ili ti je i kolo seljana?

Harmonika i frula, pogotovo frula, ima mnogo duzu i lepsu tradiciju.
I neuporedivo lepse zvuce.

Ja ne znam kako ti zamisljas kolo sa trubacima, koliko je meni poznato, nijedno od najlepsih srpskih kola (uzicko, zikno, moravac, setnja, medeno...) nema trubu, vec je dominantna harmonika.
 
Harmonika i frula, pogotovo frula, ima mnogo duzu i lepsu tradiciju.
I neuporedivo lepse zvuce.

Ja ne znam kako ti zamisljas kolo sa trubacima, koliko je meni poznato, nijedno od najlepsih srpskih kola (uzicko, zikno, moravac, setnja, medeno...) nema trubu, vec je dominantna harmonika.
naravno da bez problema moze kolo da se izvodi uz trubace.Problem je u cinjenici da Srbija nije uredila oblast koju smatra delom nacionalnog folklora,a to znaci da ne moze svako dobtiti dozvolu da osnuje trubacki orkestar.U Bavarskoj takodje postoje trubacki orkestri koji sviraju za njihove proslave kakav je recimo Oktobarfest.Kolicinu te seljane i primitivizma tokom njihovih bavarskih festivala nisi u stanju ni da zamislis
Trubaci treba da su deo folklora Srbije i njen "brend" ,a brend se stiti visokim standardima.
 
naravno da bez problema moze kolo da se izvodi uz trubace.Problem je u cinjenici da Srbija nije uredila oblast koju smatra delom nacionalnog folklora,a to znaci da ne moze svako dobtiti dozvolu da osnuje trubacki orkestar.U Bavarskoj takodje postoje trubacki orkestri koji sviraju za njihove proslave kakav je recimo Oktobarfest.Kolicinu te seljane i primitivizma tokom njihovih bavarskih festivala nisi u stanju ni da zamislis
Trubaci treba da su deo folklora Srbije i njen "brend" ,a brend se stiti visokim standardima.

Moze da se izvodi i na klaviru, i na harfi i na violini, nije nikakav problem, i lepo zvuci.

Ali uz trubu zvuci uzasno. I ja nikada nigde nisam video da se srpska kola izvode uz trubu, ni na jednoj svecanosti, prigodi...
Izvode je cigani, i izvodi se sad po sund televizijama u poslednjih 20-30 godine, nametnuto ne znam ni ja od strane koga, verovatno neki marketing, videli da se narod lozi, pa daj fanovima ono sto vole.

Truba nije deo folklora.

Jesi li video nekad negde neko kulturnoumetnicko drustvo da izvodi svoje priredbe sa trubom?
Nisi, jer nema. Evo, ja sam clan kulturno-umetnickog drustva od svoje sedme godine (znaci, skoro 40 godina), ucestvovao i prisustvovao na bezbroj priredbi od bezbroj KUD-ova, sto u Srbiji sto u inostranstvu, i nikada nisam video nijedan KUD da ima trubu, niti smo igrali (niti sam video ikoga da igra) uz trubu.
Orkestri kulturnoumetnickih drustava imaju uglavnom harmoniku, gitaru, dobos/bubanj i neke od gudackih instrumenata (violina, violoncelo, kontrabas) i frulu.

Ako ista treba ispostovati, to je frula - jer je to nase tradicionalno. Harmonika je kasnije prihvacena, ali se prelepo uklopila u nase narodne pesme, tako da je i ona postala deo tradicije.

Truba ima iskljucivo tradiciju u vojsci, i nigde vise. U narodu nema.
 
i sta kazes zvuci ruzno,konkretno sta ? Zaboravili ste vi vase poreklo,nekako vam je opanak postao mrzak i prezriv

Zvuci odvratno!!!

Poreklo?!?
Pa moji su dedovi i pradedovi svirali frulu, bavili se stočarstvom, i ja sviram frulu, harmoniku, klavir....igram u folkloru od sedme godine.....

Meni si nasao da pricas o poreklu i tradiciji 🤣🤣🤣

Truba je pomodarstvo, i to ruzno pomodarstvo.
 
Zvuci odvratno!!!

Poreklo?!?
Pa moji su dedovi i pradedovi svirali frulu, bavili se stočarstvom, i ja sviram frulu, harmoniku, klavir....igram u folkloru od sedme godine.....

Meni si nasao da pricas o poreklu i tradiciji 🤣🤣🤣

Truba je pomodarstvo, i to ruzno pomodarstvo.
naravno,na laz se ne placa porez.Mozes ti da napises da si multitalenat i da imas kolumnu u Rolling Stone, meni ni iz dzepa ni u dzep.Pustio sam ti kako izgleda kada tako velik orkestar zasvira i kakva se atmosfera napravi,to sto je tebi odvratno vecini nije.Nisi ti etalon za lepotu pa da se po tebi sudi sta je lepo a sta nije
Po Srbiji mozes videti da se u kolo uhvate otac sin i unuk od svega par godina i pletu uz trubace do iznemoglosti.Veoma lep prizor,tebi ocigledno ne bi bio. Ukusi su razliciti ,prihvati to
 
naravno,na laz se ne placa porez.Mozes ti da napises da si multitalenat i da imas kolumnu u Rolling Stone, meni ni iz dzepa ni u dzep.Pustio sam ti kako izgleda kada tako velik orkestar zasvira i kakva se atmosfera napravi,to sto je tebi odvratno vecini nije.Nisi ti etalon za lepotu pa da se po tebi sudi sta je lepo a sta nije
Po Srbiji mozes videti da se u kolo uhvate otac sin i unuk od svega par godina i pletu uz trubace do iznemoglosti.Veoma lep prizor,tebi ocigledno ne bi bio. Ukusi su razliciti ,prihvati to

Šund.
Kič.
Ekstremno ružno pomodarstvo.

Naravno da većina voli taj šund, da nije tako, ne bi cvetale šund televizije i kompletna šund muzička scena.

Odslušaj Medeno Kolo od Ljubiše Pavkovića, da vidiš šta je srpski melos.

Možda onda shvatiš razliku između muzike i šunda.
 
Znas kako, to sto si se rodio kad je sund i seljoberstvo postalo mainstream, nisam ja kriv :P
Ja sam se rodio 85-e kada je, ne samo kod nas, nego i u svetu pravljena najbolja muzika ikad.

Inače, nisam uopšte ljubitelj trube i nekih terevenki uz njih ali razumem da ima njih koji to vole i koji ne misle isto kao ja. Zašto bi meni smetalo što neko hoće da se veseli uz nju pa makar to i bili maturanti škole.
 
Ja sam se rodio 85-e kada je, ne samo kod nas, nego i u svetu pravljena najbolja muzika ikad.

Inače, nisam uopšte ljubitelj trube i nekih terevenki uz njih ali razumem da ima njih koji to vole i koji ne misle isto kao ja. Zašto bi meni smetalo što neko hoće da se veseli uz nju pa makar to i bili maturanti škole.
Meni smeta, jer mi kvare roditeljstvo, kvare mi dete. Kod mene seljane nema da se cuje u kuci :P
i dete ucim da je to seljacka muzika, a ona je iz grada :P
 
Meni smeta, jer mi kvare roditeljstvo, kvare mi dete. Kod mene seljane nema da se cuje u kuci :P
i dete ucim da je to seljacka muzika, a ona je iz grada :P

Brate, mnogo je gorih i pogubnijih stvari u vaspitavanju dece u današnje vreme. Vama koji danas vaspitavate i gajite decu se iskreno divim.
Ali da ne preterujemo, to što će neko 2 puta godišnje da se proveseli uz trubače, nikako ga ne čini seljakom i džiberom.
 
Šund.
Kič.
Ekstremno ružno pomodarstvo.

Naravno da većina voli taj šund, da nije tako, ne bi cvetale šund televizije i kompletna šund muzička scena.

Odslušaj Medeno Kolo od Ljubiše Pavkovića, da vidiš šta je srpski melos.

Možda onda shvatiš razliku između muzike i šunda.
brkas neke elemntarne stvari,za siroke narodne mase nije pikanterija nego ono sto prija uhu.Evo na primer na muzici imamo izbor za pesmu nedelje i tu moze puno toga da se nadje.Neki kace rock,neki metal,pop,...ima svega,pa nikome ne pada na pamet da neciji ukus proglasi sundom zato sto slusa Rianu. Jednostavno ne ocenis numeru umesto da komentarises sta doticni slusa.Trubaci su za veselje zborove i skupove,gde masa treba da uziva u druzenju a to se ne moze postici sa frulom.Mislim,napravi ti atmosferu na svadbi sa Borom Dugicempa proglasi svatove neukim seljacima zato sto se ne prze na Dugica
Zvucis kao Jelena Karleusa kada sagovornici ne dele njene poglede na svet oko nje kao epicentra.
Sta hocu da ti kazem.Realno pet procenata populacije slusa klasicnu muziku,ali to ne znaci da su oni nesto uzviseniji od ostatka populacije,jednostavno imaju "bolji" muzicki ukus.Sve to opet ne znaci da vecina populacije slusa sund zato sto se ne pronalaze u klasici
 
Да се надовежем на претходне коментарем. Тачно је да су:
- труба, хармоника и клавијатура нови инструменти, а
- фрула, гајде, гусле, тамбуре стари инструменти.

Школе се не руководе неговањем традиције (за то су задужени културни центри и КУД-ови), него популарном културом. Са друге стране, где мислите да нађете гајдаше, једва да их има 10-ак у Србији?
 

Back
Top