Dostojevski o Sirenju Sektaskog Antiritualizma

MaranAta

Ističe se
Poruka
2.303
Dostojevski je napisao izvanrednu parabolu o sirenju sektaskog antiritualizma u Rusiji tokom poslednjeg veka:
------------------------------------------------------------------------------------------
Ljudi unose posudu sa veoma dragocenom tecnoscu; svi padaju na zemlju, svi ljube i postuju posudu koja sadrzi tu dragocenu zivotodavnu tecnost. I onda, odjednom, ljudi ustaju i pocinju da dovikuju: Vi slepci! Zasto ljubite posudu? Samo je zivotodavna tecnost u njoj dragocena; samo je sadrzina dragocena a ne posuda; a vi ljubite staklo, obicno staklo; vi obozavate posudu i staklo, pripisujuci im svetost, a zaboravljate na dragocenu tecnost koju ona sadrzi. Vi idolopoklonici! Bacite posudu i polomite je. Svetkujte jedino zivitodavnu tecnost, a ne staklo!

I staklo je razbijeno, kako citamo dalje u paraboli Dostojevkog, i zivotodavna tecnost, dragocena sadrzina, je izlivena na zemlju i nestala u njoj. Oni su razbili posudu i ostali bez tecnosti. Kakvi jadni, nesrecni, neprosveceni ljudi! uzvikuje Dostojevski zavrsavajuci parabolu. Kao sto smo rekli, covek je psihofizicko bice. Ako dozivimo ljubav, mi je izrazavamo na spoljasnji nacin, odredenim ritualom ljubavi, kao kada majka ljubi i cuva svoje dete. Isto vazi i za religiju. Ako apstraktno verujemo u Boga, onda je ritual neophodan. Ako je nas Bog zivi, licni Bog, onda su nam potrebni rituali vere. Oni izrazavaju nasu ljubav i zelju da dodjemo u blizinu Boziju."

Archpriest Victor Potapov
 
Твоја прича је контрадикторна, јер прво кажеш да је Достојевски био мудар, а одмах иза тога - зашто слушати тог мудрог човека. :wink:

Него, Достојевски нам путем параболе открива колико су ГЛУПИ они којима смета религијски ритуализам, јер нам управо он помаже да својом несавршеном људском перцепцијом себи представимо Божје намере.

Препознајеш ли себе негде ? :wink:
 
Po tebi je i djavo mudar pa ga ne slusaš
tako da moje misljenje nije kontraverzno
već se odnosi na iskorišćenje nečije mudrosti .
A što se Dostojevskog tiče ne znam da li je uopšte bio mudar već sam to rekao ironično
kao i mnogo puta pre to je stvarilo zabunu
moraću ubuduće zbog nedostatka intonacije da posebno obeležavam ironiju i patetiku kao i
Što se tiče samoprepoznavanja
ne prepoznajem se ali verujem da je ispravnije da drugi daju taj komentar a ne ja sam .
 
1. Видим да ради кристална кугла чим знаш шта ја мислим.
2. Прво нешто изјавиш, а онда се вадиш, и то на смешан начин.
3. Ироничан си, што није одлика једног Хришћанина. Ох, па да... ти то и ниси, јер је Исус за тебе обичан човек...
4. Намераваш да будеш и патетичан... да ли је то угодно Богу ?

Ето. :wink:
 
Anonymous:
Алjона:
Занима ме да шта је ко читао од Достојевског?
Zlocin i kazna; Mladic, Braca Karamazovi i sto sta..Genijalan pisac. Prava slovenska, pravoslavna dusa i neko kome se vraca celi zivot.

Сунце, препоручим прочитати књигу "Идиот". На жалост, Срби, не знам зашто, не знају о чему је она, али, могу речи, ова књига је веома важна за разумевање православног смирења и чистоти души.

:) Велики поздрав!

P.S. Надам се да и ја ћу добити нешто из Српској књижевности. Али сада не знам који то ће бити почетак због тога знам само Иво Андрића и Вука Драшковића.
 
Алjона:
Anonymous:
Алjона:
Занима ме да шта је ко читао од Достојевског?
Zlocin i kazna; Mladic, Braca Karamazovi i sto sta..Genijalan pisac. Prava slovenska, pravoslavna dusa i neko kome se vraca celi zivot.

Сунце, препоручим прочитати књигу "Идиот". На жалост, Срби, не знам зашто, не знају о чему је она, али, могу речи, ова књига је веома важна за разумевање православног смирења и чистоти души.

:) Велики поздрав!

P.S. Надам се да и ја ћу добити нешто из Српској књижевности. Али сада не знам који то ће бити почетак због тога знам само Иво Андрића и Вука Драшковића.
Procitala sam Idiota.Sjajna knjiga.
 
ne zanima me previse sam tema, samo bih iskoristio reci da je moj omiljeni pisac upravo dostojevski... po mom misljenju velicina njegovog dela, izmedju ostalog, ogleda se u tome sto svakog njegovog lika mozete doziveti, shvatiti, razumeti na svoj licni nacin...

npr. dostojevski je bio za vreme predratnog sssr-a zabranjen kao religiozni pisac... sa druge strane ja ga smatram nekom vrstom humaniste i realiste... prepoznajem svoje misli u liku ivana karamazovog... ja sam sav od ovog sveta, od ove zemlje... cak i kada bih video (kako ivan kaze, mada u prezentu) odbio bih da verujem!! :!: :!: :!:
 
MaranAta:
Хвала на комплиментима. Разочарање је обострано. :wink:
Izvinjavam se ako sam te uvrijedio. Nikakvih komplimenata nije bilo, samo malo zapazanje! Da objasnim. Rekao sam da se ponasas kao sektas zato sto gotovo da vrbujes ljude namecuci im svoje misljnje (toboz, odstojavas pravoslavne stavove) , a ne prihvatajuci njihovu logiku, koja je, u vecini slucajeva, ispravnija od tvoje. Npr.-ako je covjek mudar to ne znaci da je ispravan, a jos manje da ge treba obavezno slusati! Mudar je bio i Aristotel i Hegel, pa i Nice.(Po meni je Nice bio cak bogotrazitelj, ali to nije predmet diskusije) Na taj nacin iskaz tvog oponenta nije kontradiktoran-Dostojevski jeste mudar, ali nije "kanonizovan"! To sto ga ti cijenis ne znaci da svako mora. I jos-ako ga i cijeni ne znaci da mora na isti nacin. Neko se, npr. pronadje u liku Ivana Karamazova! Trece, prihvatimo da je Dostojevski mudar, da treba da ga slusamo-ko garantuje da je u svakom svom stavu ispravan. Postoji kod Dostojevskog ideja o Ruskom narodu kao "izabranom", ali ne u eshatoloskom, vec u realnom, istorijsko-politickom smislu. Ja se sa njom ne slazem, drzeci se ap. Pavla(nema ni Jevreina ni Jelina). Pored toga, postujem Dostojevskog, divim se njegovim zapazanjima i citam njegova djela(u originalu).
Mozda je moj iskaz bio malo grub, ali imao sam na umu sledece-ako je u pitanju diskusija, treba diskutovati po nekim "nepisanim pravilima diskusije", a ne zamarati se pricama ko je prorok i ko ima kristalnu kuglu. I malo logike ne bi bilo na odmet! :wink: (bez ljutnje).Pozdrav!
Oprosti!Pozdarv!
 
Ма какво замерање... Не постоје речи које обични смртник може да напише и тиме ме увреди. Господ је на мене већ довољно труда уложио да би тако нешто било могуће, и слава Му и хвала за то. А што се тиче "дискусија", оне су све друго само то не. Поготово када имаш посла са прозелитима из којекаквих псеудохришћанских култова или самопроглашеним папама који су прочитали две или три књиге и мисле да су попилли сву памет света. Сад ти види којој групи припадаш. :wink:
 

Back
Top