Dostavljena odluka o raspisivanju referenduma u RS-u

pivosok

Buduća legenda
Poruka
26.396
Poslanicima Narodne skupštine Republike Srpske (RS) večeras je podijeljen Prijedlog odluke o raspisivanju referenduma na kojem bi se građani ovog entiteta izjasnili o tome "da li podržavaju nametnute zakone visokog predstavnika u BiH, posebno o Sudu i Tužilaštvu BiH, i njihovu neustavnu verifikaciju u Parlamentarnoj skupštini BiH“.
Ova odluka dostavljena je nakon završene rasprave koju je inicirao Milorad Dodik „o posljedicama antidejtonskog i neustavnog instalisanja pravosuđa na nivou Bosne i Hercegovine i (ne)djelovanja Tužilaštva BiH i Suda BiH u predmetima ratnih zločina“.

U Prijedlogu odluke se ističe da se za dan održavanja referenduma utvrđuje prva sedmica po isteku 45 dana od dana stupanja na snagu ove odluke, a referenudum se raspisuje na cijeloj teritoriji RS-a.

Za osiguranje finansijskih sredstava i tehničke podrške potrebne za provođenje ovog referenduma zadužuje se Vlada RS-a, a odluka bi stupila na snagu narednog dana od objavljivanja u "Službenom glasniku RS-a“.

U Narodnoj skupštini trenutno je pauza, nakon cjelodnevne rasprave o spomenutoj tački, nakon čega bi se poslanici trebalo da izjasne o Dodikovoj informaciji, zaključcima i vjerovatno odluci.
f0144d84b19b37c757657060472e03c9_700x550.jpg

http://www.sarajevo-x.com/bih/politika/clanak/110413128

Vreme je da se neustavni sud i tuzilastvo BIH koji nisu predvidjeni dejtonskim sporazumom ukinu. Dodo je ili pukovnik ili pokojnik. Raspad BIH je sve blizi , ko bi to ocekivao 2005 da ce BIH kod alaha na istinu
 
Предсједник суда бих:

Predsjednik Suda BiH Meddžida Kreso u petak je tendenciozno izjavila da je cijeli region talac Tužilaštva za ratne zločine Srbije i stavila se u odbranu osumnjičenih za ratne zločine u Dobrovoljačkoj ulici Ejupa Ganića i Jovana Divjaka. Još gore, izjednačila ih je sa svim drugim građanima govoreći da ni oni ne smiju da putuju, jer će ih zbog Srbije tamo negdje uhapsiti.

Politička retorika Meddžide Kreso, njeno selektivno iznošenje činjenica i političkih ocjena bi je, da smo u normalnoj, demokratskoj državi, koštale mjesta predsjednika suda. Problem nastaje i kada sagledamo njenu stručnost za obavljanje te bitne funkcije.

Meddžida Kreso optužuje Tužilaštvo za ratne zločine Srbije za destabilizaciju regiona zbog toga što je tražila izručenje Ganića i Divjaka optuženih za ratne zločine, a prećutala činjenicu da njen prvi saradnik - Tužilaštvo BiH vodi istragu protiv istih tih osoba, za iste te zločine.

Da je Meddžidi Kreso, zaista, stalo da od BiH napravi pravnu državu, izvrnula bi i Sarajevo i London dok ne nađe gdje je i ko je zagubio zahtjev za izručenje Ejupa Ganića BiH. Da vjeruje u njegovu nevinost, i sama bi se potrudila da dođe pred njene sudije u Sarajevu, da se ta njegova nevinost i zapečati sudskom presudom, pa da živi kao slobodan čovjek.

Meddžida u svojim istupima ne iznosi nijednu činjenicu koja bi ubijedila bilo koga da Sud BiH nije politički sud. Umjesto toga, Kreso iznosi političke ocjene i priziva međunarodnu zajednicu da zaštiti Sud BiH.

Da li Meddžida Kreso misli da se može sakriti šta se radi u BiH i da može da zabrani javnosti da kritikuje rad Suda? Za početak, u Londonu, a sve su prilike i u Beču, vidjeće kako ona vidi pravosuđe u svojoj zemlji koja već godinu ne pita gdje joj je zahtjev za izručenje čovjeka optužnog za zločine.

Apsurdi u BiH očigledno će ići do granica prihvatljivih samo Meddžidi Kreso i njoj sličnima, a tako će nam biti dok međunarodna zajednica bude štitila samo prodane pojedince i dok tim istima bude bitniji njihov džep i blagostanje nego sav narod u BiH.





http://www.glassrpske.com/vijest/25/komentar/56008/lat/Pravnica-Kreso.html


Референдум него шта!! :cool:
 
Odrzavanje ovog referenduma je postalo kljucno za RS. Neka je srecan svim Srbima preko Drine !!!

Ово се десило прије 3 године а пази какав је циркус бих:



Meddžida Kreso, predsjednica Suda BiH, dobila je ovih dana pravnu bitku protiv Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća (VSTV) u slučaju nezabilježenom u domaćoj sudskoj praksi, potvrdili su "Nezavisnim" upućeni pravosudni izvori.

Tročlano vijeće Suda BiH, koje je imenovala sama Meddžida Kreso, prošlog tjedna presudilo je u korist svoje šefice da "VSTV nema zakonske osnove za ocjenjivanje rada predsjednika Suda BiH".

Spor je iniciran lošom ocjenom rada za 2006. godinu, koju je Meddžida Kreso, zbog niza politički motiviranih izjava i loše oranizacije Suda, dobila od VSTV. Nakon što je VSTV odbacio njenu žalbu, Meddžida Kreso ih je odlučila tužiti i to sudu čija je predsjednica.

http://www.bljesak.info/content/view/12786/155/


:dash:
 
Ово се десило прије 3 године а пази какав је циркус бих:



Meddžida Kreso, predsjednica Suda BiH, dobila je ovih dana pravnu bitku protiv Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća (VSTV) u slučaju nezabilježenom u domaćoj sudskoj praksi, potvrdili su "Nezavisnim" upućeni pravosudni izvori.

Tročlano vijeće Suda BiH, koje je imenovala sama Meddžida Kreso, prošlog tjedna presudilo je u korist svoje šefice da "VSTV nema zakonske osnove za ocjenjivanje rada predsjednika Suda BiH".

Spor je iniciran lošom ocjenom rada za 2006. godinu, koju je Meddžida Kreso, zbog niza politički motiviranih izjava i loše oranizacije Suda, dobila od VSTV. Nakon što je VSTV odbacio njenu žalbu, Meddžida Kreso ih je odlučila tužiti i to sudu čija je predsjednica.

http://www.bljesak.info/content/view/12786/155/


:dash:

Boze sacuvaj, ja sam mislio da od pravosudja u Srbiji nema nista gore...ali ovo je vrhunac...
 
Njažalosnije je gledati kako ljudi tako naivno vjeruju političarima (čitaj:svojim samozvanim nacionalnim liderima). Sud BiH i Tužilaštvo su osnovani uz saglasnost i političkih partija iz RS-a, tačnije svih vodećih. To je uvršteno u Ustav BiH i ovo što je danas urađeno je protuustavno. RS džabe izaziva međunarodnu zajednicu i na kraju pjeni kako je ista ta MZ pristrasna.

Ovo nije bio hrabar potez. Pogotovo nije mudar politički potez. No dobro, ako RS sebe odvesti u pat-poziciju ovakvim potezima, ja nemam ništa protiv.:mrgreen:
 
Boze sacuvaj, ja sam mislio da od pravosudja u Srbiji nema nista gore...ali ovo je vrhunac...

Због политички мотивисаних изјава добила лошу оцјену од стране ВСТС-а а онда саставила вијеће судија и тужила их суду чији је она предсједник.

:hahaha:
 
Pokušaji entiteta da podrivaju državni zakon predstavljaju kršenje Daytonskog mirovnog sporazuma.

Parlamentarna skupština BiH usvojila je Zakon o Sudu BiH 2002. i Zakon o Tužilaštvu BiH 2003. godine. Svi zastupnici iz oba entiteta u državnom Parlamentu glasali su za ove zakone. Nadalje, Ustavni sud, i sam dejtonska institucija, dva puta je donio odluku u korist ustavnosti Državnog suda, odlučivši da država ima obavezu da uspostavi potrebne institucije za vršenje svojih nadležnosti. OHR bi pozdravio snažnu podršku ovim institucijama, uključujući i državno pravosuđe.

Upravo protekle sedmice, najviši predstavnici Evropske Unije, među njima i predsjednik Evropske komisije, iskazali su svoju jasnu podršku za državno pravosuđe. Upravni odbor Vijeća za implementaciju mira je također u nekoliko navrata izražavao podršku državnim pravosudnim institucijama. I zaista, nezavisan i nepristrasan pravosudni sistem je od suštinskog značaja za osiguranje vladavine zakona, unapređenje ljudskih prava i sloboda kao i pomirenje, te garantiranje postojanja funkcionalne tržišne ekonomije.

http://www.bih-rss.net/article_inzk...ava_na_današnjoj_sjednici_nsrs-a__7328927.htm

Biće ovo auto-gol Dodicka, sam sebe izgleda diskvalifikuje iz politike.
 
Njažalosnije je gledati kako ljudi tako naivno vjeruju političarima (čitaj:svojim samozvanim nacionalnim liderima). Sud BiH i Tužilaštvo su osnovani uz saglasnost i političkih partija iz RS-a, tačnije svih vodećih. To je uvršteno u Ustav BiH i ovo što je danas urađeno je protuustavno. RS džabe izaziva međunarodnu zajednicu i na kraju pjeni kako je ista ta MZ pristrasna.

Ovo nije bio hrabar potez. Pogotovo nije mudar politički potez. No dobro, ako RS sebe odvesti u pat-poziciju ovakvim potezima, ja nemam ništa protiv.:mrgreen:

Ти јој најгору позицију и желиш. ОК.

А биће у најгорој ако остане пасивна на опструкције и политичке одлуке бх суда.
 
Pokušaji entiteta da podrivaju državni zakon predstavljaju kršenje Daytonskog mirovnog sporazuma.

Parlamentarna skupština BiH usvojila je Zakon o Sudu BiH 2002. i Zakon o Tužilaštvu BiH 2003. godine. Svi zastupnici iz oba entiteta u državnom Parlamentu glasali su za ove zakone. Nadalje, Ustavni sud, i sam dejtonska institucija, dva puta je donio odluku u korist ustavnosti Državnog suda, odlučivši da država ima obavezu da uspostavi potrebne institucije za vršenje svojih nadležnosti. OHR bi pozdravio snažnu podršku ovim institucijama, uključujući i državno pravosuđe.

Upravo protekle sedmice, najviši predstavnici Evropske Unije, među njima i predsjednik Evropske komisije, iskazali su svoju jasnu podršku za državno pravosuđe. Upravni odbor Vijeća za implementaciju mira je također u nekoliko navrata izražavao podršku državnim pravosudnim institucijama. I zaista, nezavisan i nepristrasan pravosudni sistem je od suštinskog značaja za osiguranje vladavine zakona, unapređenje ljudskih prava i sloboda kao i pomirenje, te garantiranje postojanja funkcionalne tržišne ekonomije.

http://www.bih-rss.net/article_inzk...ava_na_današnjoj_sjednici_nsrs-a__7328927.htm

Biće ovo auto-gol Dodicka, sam sebe izgleda diskvalifikuje iz politike.

Што не кажеш и да су тада прегласане српске судије у Уставном суду?

Ех...ко вас не зна.....
 
Ти јој најгору позицију и желиш. ОК.

А биће у најгорој ако остане пасивна на опструкције и политичке одлуке бх суда.

Ne želim, naravno. Ali kada sama sebe vodi u takvu poziciju, neću ja valjda otići i moliti da stanu s tim, zbog samih sebe.

Trebali bi se malo probuditi pa se pitati šta imaju od toga ako vode politički rat sa OHR-om, EU-om, SAD-om, ambasadama zapadnih zemalja... Zar nije mudrije gajiti prijateljstvo sa najmoćnijim u svijetu i onda iz toga izvlačiti ekonomske, ali prvenstveno političke koristi?
 
Ne želim, naravno. Ali kada sama sebe vodi u takvu poziciju, neću ja valjda otići i moliti da stanu s tim, zbog samih sebe.

Trebali bi se malo probuditi pa se pitati šta imaju od toga ako vode politički rat sa OHR-om, EU-om, SAD-om, ambasadama zapadnih zemalja... Zar nije mudrije gajiti prijateljstvo sa najmoćnijim u svijetu i onda iz toga izvlačiti ekonomske, ali prvenstveno političke koristi?

Јесте најмудрије али није свима омогућено. На првом мјесту су интереси великих а малим остаје улога добрих или лоших момака и то онако како интереси великих и налажу.

Само....интереси се мјењају, ту треба бити веома опрезан, сви смо ми овде сувише мали.
 
Ne želim, naravno. Ali kada sama sebe vodi u takvu poziciju, neću ja valjda otići i moliti da stanu s tim, zbog samih sebe.

Trebali bi se malo probuditi pa se pitati šta imaju od toga ako vode politički rat sa OHR-om, EU-om, SAD-om, ambasadama zapadnih zemalja... Zar nije mudrije gajiti prijateljstvo sa najmoćnijim u svijetu i onda iz toga izvlačiti ekonomske, ali prvenstveno političke koristi?
Ama on moli Boga da ga MZ smijeni, otjera, nakrao se , pun je ko brod, onda će reći ovim svojim poklonicima: Eto ja probao, oni ne daju, hajd zdravo odoh ja na Cipar ( ako ga prije toga ne uhapse zbog kriminala).
Na kraju balade ništa od nikakvog referenduma neće biti, šuplja priča da se skrene pažnja sa užasne ekonomske i socijalne zbilje, zašto nije tražio referendum za povećanje penzija i plata ??
 
Ama on moli Boga da ga MZ smijeni, otjera, nakrao se , pun je ko brod, onda će reći ovim svojim poklonicima: Eto ja probao, oni ne daju, hajd zdravo odoh ja na Cipar ( ako ga prije toga ne uhapse zbog kriminala).
Na kraju balade ništa od nikakvog referenduma neće biti, šuplja priča da se skrene pažnja sa užasne ekonomske i socijalne zbilje, zašto nije tražio referendum za povećanje penzija i plata ??

Ваљда би већ одавно био негдје далеко да се накрао до сада? Накрао се кажеш и пун као брод а Бога моли да га неко отјера или ухапси?

Барте, ниси ваљда озбиљан? :roll:
 
Јесте најмудрије али није свима омогућено. На првом мјесту су интереси великих а малим остаје улога добрих или лоших момака и то онако како интереси великих и налажу.

Само....интереси се мјењају, ту треба бити веома опрезан, сви смо ми овде сувише мали.

E pa upravo zato što svi i jesmo suviše mali, ne treba izazivati onoga ko je milion puta jači. I to jači u svakom pogledu. No, neka radi ko kako hoće, rezultat se nazire i on može za RS biti toliko koban da "u vakumu" izgubi i ovo što ima.

Uz to, u Federaciji više nema Dodikovog prijatelja Silajdžića, a na njegovo mjesto došao je sto puta moćniji, utjecajni, mudriji čovjek. Političar u svakom pogledu. Zar ne izgleda pomalo čudno što su se dvojac Dodik-Silajdžić četiri godine prepucavali, a da ovaj novi na vlasti uopšte ne reaguje na protuudržavne udare?
 
Ama on moli Boga da ga MZ smijeni, otjera, nakrao se , pun je ko brod, onda će reći ovim svojim poklonicima: Eto ja probao, oni ne daju, hajd zdravo odoh ja na Cipar ( ako ga prije toga ne uhapse zbog kriminala).
Na kraju balade ništa od nikakvog referenduma neće biti, šuplja priča da se skrene pažnja sa užasne ekonomske i socijalne zbilje, zašto nije tražio referendum za povećanje penzija i plata ??

Ne. Ne igra taj na tu kartu. Dodik savršeno dobro zna da od referenduma neće biti ništa. Zna da, iako ga organizuje, MZ će reći STOP! E onda će igrati na kartu populizma, preciznije ugroženosti. Tako se dobijaju glasovi.
Uostalom, ma **** se njemu i za RS-om i za srpskim narodom i za Sudom, Tužilaštvom...
 
Pokušaji entiteta da podrivaju državni zakon predstavljaju kršenje Daytonskog mirovnog sporazuma.

Parlamentarna skupština BiH usvojila je Zakon o Sudu BiH 2002. i Zakon o Tužilaštvu BiH 2003. godine. Svi zastupnici iz oba entiteta u državnom Parlamentu glasali su za ove zakone. Nadalje, Ustavni sud, i sam dejtonska institucija, dva puta je donio odluku u korist ustavnosti Državnog suda, odlučivši da država ima obavezu da uspostavi potrebne institucije za vršenje svojih nadležnosti. OHR bi pozdravio snažnu podršku ovim institucijama, uključujući i državno pravosuđe.

Upravo protekle sedmice, najviši predstavnici Evropske Unije, među njima i predsjednik Evropske komisije, iskazali su svoju jasnu podršku za državno pravosuđe. Upravni odbor Vijeća za implementaciju mira je također u nekoliko navrata izražavao podršku državnim pravosudnim institucijama. I zaista, nezavisan i nepristrasan pravosudni sistem je od suštinskog značaja za osiguranje vladavine zakona, unapređenje ljudskih prava i sloboda kao i pomirenje, te garantiranje postojanja funkcionalne tržišne ekonomije.

http://www.bih-rss.net/article_inzk...ava_na_današnjoj_sjednici_nsrs-a__7328927.htm

Biće ovo auto-gol Dodicka, sam sebe izgleda diskvalifikuje iz politike.

U kojoj takcki dejtonskog sporazumo postoji ustavni sud i tuzlastvo bih . Vracamo se na izvorno hriscanstvo pardon dejton :mrgreen:
 
Ваљда би већ одавно био негдје далеко да се накрао до сада? Накрао се кажеш и пун као брод а Бога моли да га неко отјера или ухапси?

Барте, ниси ваљда озбиљан? :roll:
Potraži ti njegov imovinski karton pa ga uporedi sa onim iz 2000-te i sve bi ti trebalo biti jasno, da ne pričam o dodjeli 3 000 000 sinu (da se dete ne drogira).

Ajde ti reci, jesi li stvarno ozbiljan i da li stvarno misliš da će biti referendum, i da li smatraš da je sukob sa MZ ispravan potez?
 
E pa upravo zato što svi i jesmo suviše mali, ne treba izazivati onoga ko je milion puta jači. I to jači u svakom pogledu. No, neka radi ko kako hoće, rezultat se nazire i on može za RS biti toliko koban da "u vakumu" izgubi i ovo što ima.

Uz to, u Federaciji više nema Dodikovog prijatelja Silajdžića, a na njegovo mjesto došao je sto puta moćniji, utjecajni, mudriji čovjek. Političar u svakom pogledu. Zar ne izgleda pomalo čudno što su se dvojac Dodik-Silajdžić četiri godine prepucavali, a da ovaj novi na vlasti uopšte ne reaguje na protuudržavne udare?

Не мислим да се овим изазива већ напротив. Брани се интерес народа и покушава спасити РС од средства притисака и уцјена. Позадина свих тих закулисних радњи је јасна Србима, да се не лажемо.
 
Potraži ti njegov imovinski karton pa ga uporedi sa onim iz 2000-te i sve bi ti trebalo biti jasno, da ne pričam o dodjeli 3 000 000 sinu (da se dete ne drogira).

Ajde ti reci, jesi li stvarno ozbiljan i da li stvarno misliš da će biti referendum, i da li smatraš da je sukob sa MZ ispravan potez?

Zbog cega se ti boris protiv demokratije . Na demokratskom referendumu narod RS ce odluciti da li je za to da ustavni sud bih vazi na njihovoj teritoriji
 
Potraži ti njegov imovinski karton pa ga uporedi sa onim iz 2000-te i sve bi ti trebalo biti jasno, da ne pričam o dodjeli 3 000 000 sinu (da se dete ne drogira).

Ajde ti reci, jesi li stvarno ozbiljan i da li stvarno misliš da će biti referendum, i da li smatraš da je sukob sa MZ ispravan potez?

Из 2000? Прије 11 година! :eek: Па он потиче из породице која је и прије рата у бих важила за имућнију и била једна од богатијих.

Ако се референдум одржи онда ће бити јасно да је Додик само рекао оно што народ мисли. Ако се он насилно спријечи или његови резултати не признају онда ће бити јасно послана порука о чему се овде ради.

Ипак мислим да ће највјероватније бити постигнуто неко соломонско рјешење, пошто овако више не иде.
 
Не мислим да се овим изазива већ напротив. Брани се интерес народа и покушава спасити РС од средства притисака и уцјена. Позадина свих тих закулисних радњи је јасна Србима, да се не лажемо.

Nije uopšte sporno da se treba boriti za interes naroda, naprotiv. Ali postoji način na koji se bori za narod. Ovo je daleko od toga da je dobar način. Aj samo pogledaj od političara iz RS-a kako su prošli oni koji su igrali na nacionalističku retoriku od Daytona do danas.

Krajišnik, Kličković, Poplašen, Kalinić, Bukejlović, Mihajlica, Mirko Blagojević, Gugo Lazarević, Plavšić, Vučurević... malo se *****, pa ih vjetar odnese, a narodu nikad bolje.
 
U kojoj takcki dejtonskog sporazumo postoji ustavni sud i tuzlastvo bih . Vracamo se na izvorno hriscanstvo pardon dejton :mrgreen:
U Aneksu 10 Deytonskog sporazuma (valjda znaš o čemu govori) lijepo piše: Visoki predstavnik na terenu je konačni autoritet za tumačenje ovog Sporazuma o civilnom sprovođenju mirnog rješenja.
U gornjem postu stoji ti objašnjenje (tumačenje) konačnog autoriteta sporazuma i ti opet tražiš neka pojašnjenja.
 

Back
Top