Doslo vreme da se kupi kuca (dom)

onda si u zoni 9/10, srecnice
ok, jasna mi je podela na prostor za odmor i prostor za zivot, ali koji su ti drugi kriterijumi? pretpostavimo da hoces kuhinju, kupatilo, trpezariju, dnevnu sobu i recimo biblioteku/kancelariju u prizemlju a vase spavace i gostinske sobe, garderobere, drugo kupatilo na spratu - to je povrsina od bar nekih 140/150 m. pre svega razmisli koliko prostorija hoces, tj, koliko prostorija ti je potrebno. da li ti treba bibiloteka - radni prostor, soba za igranje za decu, ili zelis i nesto vise: verandu, bastu, da li hoces veliko kupatilo, tus prostoriju, salu za filmove, ili samo ono najosnovnije - 3/4 sobe, 2 kupatila, kuhinju i trpezariju, dnevnu sobu i tacka. stavi sve na papir. sta je lepo imati - za mene je lepo kada je kuca svetla, ima bastu ili terasu, nema puno pregrada i zidova u prizemlju, prostorije komuniciraju, prelazi se iz kuce u dvorste neosetno... ti mozda volis ambijent cocooning, usukan, udoban, sa prigusenim svetlima, toplom atmosferom, debelim tepisima, puno sobica...zato pitam sta se tebi svidja - da li crtas, slikas pa ti treba i atelje, ili imas neki drugi hobi za koji ti treba specijalni prostor, ili tvom muzu.
ako puno kise pada, proverite krov i sve drvene elemente, da nesto nije trulo. proverite i da nema podzemnih voda, da podrum i garza nisu poplavljeni za vreme padavina; vidi kakvo je grejanje, da li su elektricne intalacije u skladu sa normama, da li je gradska kanalizacija ili je kuca na periferiji pa ima septicku jamu (u kakvom je stanju)...ima milijardu stvari koje treba gledati, ali moras prvo da odredis neke polazne tacke pa ces u odnosu na njih da se orijentises.
 
Ja i moj dragi radimo vec duze vreme i imamo finu ustedjevinu, pa smo resili da je vreme da izadjemo iz stana i da nadjemo sebi kucu, posto planiramo prosirenje porodice. On je zadovoljan samo da ima garazu uz kucu i mesto za veliki televizor (da moze da gleda sport nedeljom popodne). I to je to - on ce biti sretan, a sve ostalo je na meni, tj. on ostavlja sve ostalo da bude po mom izboru/ukusu. A ja nikad nisam birala/kupovala kucu i nisam sigurna na sta bih sve trebala da obratim paznju...
Saveti? Ideje?

Ah ta Amerika.:roll:.postoji pravilo..Kada neko ne zna sta hoce..ili ne ume da se snadje ili nema iskustva...a kupuje vec izugradjenu kucu.ili gotov stan...za unutrasnju dekoraciju iznajmi strucno lice..pa kazi..Hotju spavacu sobu kao sto je ima Pamela aaa dvoriste kao..Majkl i tako...mislim salu na stranu..Plati dekoratere i zavrsi svoj posao ako ne znas sama
 
Ne razumem kakve su to zone koje spominjes... Ali zivim 15 minuta voznje od centra Seattle-a, u drzavi Washington.
Ne atelje, ali bi smo hteli kao neku radnu sobu (oboje radimo na kompjuterima, pa nam treba prostorija gde bi racunari bili, sa nekom literaturom/knjigama na policama)...
Takodje, ne bi smo bazen. Posto kisa veoma cesto pada, otvoreni bazen ne dolazi u obzir (ne bi ga koristili); a zatvoreni bazen bi zahtevao mnogo grejanja i dodatnih troskova... a inace nismo nesto 'sportski tipovi' tako da bi bazen uglavnom bio nekoristen. A naravno, bazen dize cenu kuce neverovatno... tako da necemo bazen.
Sala za filmove nije nesto o cemu smo razmisljali... mada, nismo neki ljubitelji filmova tako da nema potrebe za tim. Kad izadje neki film koji bas-bas hocemo da gledamo, mi odemo do bioskopa.
Ne zelimo ni staklenik ili neku drugu 'specijalizovanu' prostoriju, nego klasicnu kucu sa nekoliko spavacih soba... Mislim da bi nam trebalo dva i po kupatila - dva puna kupatila na spratu (jedno nase, povezano sa nasom spavacom sobom, a drugo za decu/goste) i toalet u prizemlju.
Soba za igranje za decu? Nisam o tome nikada razmisljala... uglavnom sam zamisljala da deca imaju svoju sobu (gde bi spavali i njihove stvari bi tamo bile), pa sam uvek pretpostavljala da bi se tamo i igrali, ako ne u dnevnoj sobi ili dvoristu... zato mi je jedan od uslova da kuca ima dvoriste.
Gledala sam preko interneta neke kuce koje su na trzistu i vidim da ima dosta njih koje imaju 'living room' i posebno 'family room'. Ne razumem koja je razlika/svrha tih soba... meni je to kao dve dnevne sobe... da li neko zna razliku?
Hteli bi smo kucu na periferiji, jer je mirnije i tu kuce imaju dvorista i komsiluke 'na dobrom glasu'. Kuce u gradovima nemaju dvorista i jako su 'nabijene' jedne u druge, tako da je veoma cesto "gledam kroz prozor i vidim unutar komsijske kuce"; da ne kazem, da kad komsija gleda, vidi unutar moje kuce. Zato smo proverili neke delove grada, tj. predgradja i resili se za par oblasti. Nasli smo 'brokera' sa kojim treba da se nadjemo sutra i mozda da idemo cak i u obilazak nekih kuca... nadam se da cemo naci svoj novi dom do kraja 2008. to nam je neka vremenska granica koju smo sami sebi odredili. I ako do tada ne nadjemo nesto da nam odgovara po izgledu/kvadraturi/iskoristenosti prostora/ceni... onda cemo krenuti sa idejom da kupimo prazan plac i sagradimo kucu... mada, ja bih to da izbegnem...
Inace imam spisak koje kuca 1. 'Mora da ima', 2. 'Bilo bi lepo da ima', 3. 'Proveriti pri gledanju kuce'... i da znate da sam pored par stvari koje sam imala, dodala iz ovog posta dosta njih. :)
Hvala puno svima i ako neko ima jos neke ideje, savete... veoma je dobrodoslo...
 
Ah ta Amerika.:roll:.postoji pravilo..Kada neko ne zna sta hoce..ili ne ume da se snadje ili nema iskustva...a kupuje vec izugradjenu kucu.ili gotov stan...za unutrasnju dekoraciju iznajmi strucno lice..pa kazi..Hotju spavacu sobu kao sto je ima Pamela aaa dvoriste kao..Majkl i tako...mislim salu na stranu..Plati dekoratere i zavrsi svoj posao ako ne znas sama

Eh, dekorater... nisam bas dotle stigla...
Nije pitanje koje boje/namestaj i kako da se to organizuje, nego bih da cujem ideje i misljenja o prostorijama, placu, kuci uopste... to je ono sta dolazi pre dekoracije.
Eto, sve vise razmisljam o prostoriji gde bi se deca igrala i svidja mi se ideja... obloziti sobu sundjerima ili tako necim i pustiti decu unutra bez razmisljanja da li ce se povrediti ili tako nesto... Tako da cu definitivno dodati jos jednu prostoriju na spisak (pored spavacih soba, kuhinje, dnevne, trpezarije, radne sobe...).
 
Lepo ti je to sa decijom sobom i sundjerima ali koliko sam ja videla ..deci uvek treba Cuvar..nikada se ne zna kada ce im puci sisarkica u glavi i sta ce uraditi..znaci prostorija da bude tako postavljena da se ima pregled sta deca rade..eto..moj skroman prilog..tvojim problemcicima..i obavezno gomila plisanh igracaka u sobu i velike Mede..:lol:
 
Bas lepo, kuca u Americi?
Jel hoce meni neko da da savet
Da li da gradimo kucu u avliji gde je nas 10(svekrva, svekar, dva devera, jedan deda, jedna jetrva.... jedno malo dete) i macak, kujica, jarcevi, kokoske, 15 prasica........ ili da dignemo kredit i recimo palimo za Rumenku?
 

Back
Top