Doniranje organa

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
333.450
Stalno se preko sredstava informisanja vrši moralni pritisak na našu savest u smislu da je doniranje organa humanitaran cin i da bi donacija organa trebala da bude pravilo, zakonom regulisano.

Srbija se nalazi na začelju regiona i Evrope po broju donora - svega tri donora na milion stanovnika, a na organ u našoj zemlji čeka oko 1.000 pacijenata.Ocigledno je da donatora nema jer je u stvarnosti to jos uvek tabu tema,iz razloga što većina ljudi ima strah od smrti i ne žele o tome
ni da ražmišljaju a kamoli da pre vremena o tome razgovaraju ili potpisu donatorsku karticu

Primer iz Evrope januara 2020 g. : Nemački parlament odbio je predlog ministra zdravlja da građani automatski postanu donatori organa osim ako se eksplicitno tome ne usprotive. Umesto toga, građani će biti bolje upoznati s mogućnošću da doniraju organe.
Ministar Špan je tražio da se kao donator organa vodi svaki građanin stariji od 16 godina koji nije eksplicitno zabranio da se iz njegovog tela, posle smrti, odstranjuju organi.

Da li biste zaveštali svoje organe svojom voljom ,ili treba da se donese zakon vazeci za sve ?
 
Poslednja izmena:
Ja bih se prva upisala u listu, ali posto zivim u zemlji kakvoj zivim, gde se najjace siptarska mafija provlaci po evropi sa srpskim pasosem, hvala budalama koje nece da odvoje kosovo, ne pada mi na pamet ovde to da uradim

Ako nekad budem zivela negde drugde uradicu to
Mada ja nisam neki kandidat za doniranje, al moze se probere po nesto....ugl to sto se najcesce trazi (srce, bubrezi, roznjace) kod mene je za sad zdravo

Imas i opciju da kad postanes biljka na aparatima tu odluku donose supruznici ili rodbina, zavisi od bracnog statusa, tako da moze i to da se dogovori da daju, ako vec nisi na listi davaoca

Mi smo generalno podrucje jako zatucano za ovu temu pa ne cudi problem koji imamo sa gomilom ljudi koji nikad nece dobiti organ, jer mi jos malo pa ko stari egipcani samo sto ne sahranjuuemo sa svim pokucstvom pokojnika, taman posla da mu fale nove cipela a kamoli neki organ :roll:
 
Ne donira se drzavi vec nekome kome
je to potrebno. Kapiram
bes i ne osudjujem.
Zvuci kako zvuci, ali u slucaju da ne mogu da biram ne bih hteo da moji organi zavrse kod nekog Nemca ili Albanca vec iskljucivo coveku iz Srbije kojem su najpotrebnije. Sto je komentar iznad rekao u zemlji gde hitna ubija, gde se kradu deca donacija organa kao tema po meni nema smisla. Razumem kada kazes ne doniras drzavi, ali drzava sprovodi sistem i ovde je sve moguce.
 
Stalno se preko sredstava informisanja vrši moralni pritisak na našu savest u smislu da je doniranje organa humanitaran cin i da bi donacija organa trebala da bude pravilo, zakonom regulisano.

Srbija se nalazi na začelju regiona i Evrope po broju donora - svega tri donora na milion stanovnika, a na organ u našoj zemlji čeka oko 1.000 pacijenata.Ocigledno je da donatora nema jer je u stvarnosti to jos uvek tabu tema,iz razloga što većina ljudi ima strah od smrti i ne žele o tome
ni da ražmišljaju a kamoli da pre vremena o tome razgovaraju ili potpisu donatorsku karticu

Primer iz Evrope januara 2020 g. : Nemački parlament odbio je predlog ministra zdravlja da građani automatski postanu donatori organa osim ako se eksplicitno tome ne usprotive. Umesto toga, građani će biti bolje upoznati s mogućnošću da doniraju organe.
Ministar Špan je tražio da se kao donator organa vodi svaki građanin stariji od 16 godina koji nije eksplicitno zabranio da se iz njegovog tela, posle smrti, odstranjuju organi.

Da li mislite da postoji mogucnost da vas neko u slučaju bolesti "prerano otpiše" jer ste donator organa?
Da li biste zaveštali svoje organe svojom voljom ,ili treba da se donese zakon vazeci za sve ?
Vec sam rekao svojoj porodici,ako mi se sta desi da,ako valja nesto od organa ide za doniranje.ne vidim svrhu da nosim to sa sobom,a moze nekome produziti zivot.I to je moja volja,a kakvi smo mi narod,ako drzava donese neki zakon,onda necemo to uraditi u inat.Doduse ne treba gledati to na taj nacin,vec treba ako vec priroda nosi svoje,nekome produzi zivot.
 
Srbija je kriminalna i mafijaška država. Ako su se godinama krala deca i niko nikad nije kažnjen šta bi tek bilo sa nama kad bi državi poklonili organe? Lekari hitne pomoći su za 300 evra po pacijentu ubijali pacijente i niko nije kažnjen. Šta reći?
Kako te nije sramota reci da su ljekari hitne pomoci ubijali pacijente za 300e.Da si naveo neku cifru sa puno 0 pa da ti povjerujem.Ali ti u to vjerujes pa ako ti zatreba hitna pomoc nemoj ih zvati.Lijeci se sam.
 
Vise puta sam procitao,o vaznosti doniranja ljudskih organa.Potpuno podrzavam akciju doniranja,samo nigde nisam procitao,kada se kaze doniranje
organa,da li se pod tim podrazumeva,i doniranje polnih organa.Ako neko na forumu,ima blizih informacija,o problemu koji sam izneo,neka to javno
objavi na ovom forumu .
 
Kako te nije sramota reci da su ljekari hitne pomoci ubijali pacijente za 300e.Da si naveo neku cifru sa puno 0 pa da ti povjerujem.Ali ti u to vjerujes pa ako ti zatreba hitna pomoc nemoj ih zvati.Lijeci se sam.
Ma jok bre , zvace Popa i onda idemo 2 Ave Marija i op nema potreba da se reanimira, postace Zombi. Sramota koliko se umalovazava neko ko je 6 g proveo nad knjigom.
 

Back
Top