Donald Saterlend - najnežniji glumac u svetu filma

Soradze

Elita
Moderator
Poruka
17.717
Donald Saterlend, omiljeni glumac kojeg pamtimo po ulogama u filmovima kao što su "Dvanaestorica žigosanih"
"Klute", "Zvjerinjak", "Igre gladi" te "M*A*S*H", slavni oskarovac, koji je 2017. godine dobio počasnu nagradu
Akademije filmskih umetnosti, preminuo je nakon duge bolesti 20. juna o.g. u 89. godini života.

Vest je potvrdio njegov sin, glumac Kifer Saterlend na društvenim mrežama.
Screenshot_148.png

"Teška vam srca javljam da je moj otac, Donald Saterlend, preminuo.

Smatram da je jedan od najvažnijih glumaca u istoriji filma.
Nikad u strahu od uloge - dobre, loše ili ružne.
Voleo je ono što je radio i radio je ono što je voleo - niko ne može tražiti više od toga.
Bio je to dobro proživljen život", napisao je Kifer uz fotografiju iz detinjstva.

Screenshot_149.png

Donald Saterlend imao je petoro dece i petoro unučadi. Sina Kifera i kći Rašel, blizance, dobio je u braku s glumicom
Širli daglas, dok je sinove Rouga, Rosifa i Angusa dobio u braku s glumicom Fransin Rejset, sa kojom je bio u braku
od 1972. pa sve do danas. U mladim danima je bio poznati zavodnik - bio je u vezi i s glumicom Džejn Fondom, a prva
supruga mu je bila Luis Hardvick. Sva deca su se okušala u glumi, ali samo je najstariji Kifer ostvario karijeru dostojnu
slavnog oca.

Screenshot_152.png

Jednom prilikom je ispričao ovo:

"Kad sam 1968. godine u vašoj zemlji snimao film “Kelly’s Heroes”, tokom jedne akcijske scene sam nezgodno pao
i teško povredio kičmu. Brzo su me odveli u bolnicu, ali ona nije bila dovoljno dobro opremljena. Zato mi se stanje
naglo pogoršalo i pao sam u komu.

U jednom trenutku video sam tunel sa svetlom na kraju i osetio sam kako se krećem prema njemu. Pogledao sam
dole i gledao svoje beživotno telo. Ali, nisam hteo otići. Uhvatio sam se za rub kreveta, kako bih ostao na ovom svetu",
otkrio je Donald i dodao kako je u komi bio nekoliko dana, ali da je sve vreme čuo što se događa oko njega.

"Tako sam čuo i producenta kako diktira telegram mojoj tadašnjoj supruzi, poručujući joj da ne dolazi po mene, jer će
moje telo brodom poslati kući. Taj producent je bio najveća škrtica na svetu pa nije hteo platiti dodatnu avionsku kartu.
Na moju sreću, probudio sam se iz kome, pa su me prebacili u bolnicu u Londonu, gde su mi sedam puta punktirali
kičmu. Trebalo je da se u bolnici oporavljam nekoliko mjeseci, ali bez mene nisu mogli završiti film pa sam se, na opšte
nezadovoljstvo londonskih lekara, vratio na snimanje", priznao je tada, ali i dodao da mu je snimanje s takvom ozledom
bilo i fizički, ali i psihički jako teško.

Screenshot_153.png

"Na kraju svake scene upitao bih reditelja Brajana Hatona jesam li odradio sve kako treba, a kad bi on potvrdno odgovorio,
samo bih seo na zemlju i počeo plakati. Bio sam na rubu sloma živaca. Na kraju su me spasili kolege. Znate li Dona Riklesa?
On je sjajan američki komičar i savršeno zna prepoznati ljudska osećanja. Vidjevši u kakvom sam stanju, došao je u moju sobu
kako bi mi kazao da me drugari žele videti. Zbunio sam se, nisam znao što žele od mene. Kad sam izišao napolje, Klint Istvud
me je zagrlio, Karol O’Konor je plakao, Teli Savalas me tapšao po leđima onim svojim ručetinama, a Don Rikles se
samozadovoljno smeškao. Moram priznati, mnogo su mi pomogli."

Screenshot_155.png

U tom intervjuu otkrio je i da mu to nije bio jedini bliski susret sa smrću, nego da je nekoliko puta imao više sreće nego pameti.

"Kada sam 1954. godine bio u Finskoj na studentskoj razmeni, toliko sam se napio da sam poverovao kako mogu letjeti. Pad sa
balkona me u to razuverio. Pre nekoliko godina, pak, lekari su me uveravali da umirem. Nisam se osećao dobro, a kad sam otišao
na pregled, kazali su mi da imam rak pluća. Na sreću, nakon niza pretraga ispostavilo se da je reč o plućnoj emboliji. Kratko pre
toga snimao sam film “Nije zlato sve što sija”, u kojem sam morao roniti s bocom, pa mi se zbog povećanog pritiska ispod vode
stvorio krvni ugrušak. Niko mi nije rekao da sam prestar za ronjenje".

Screenshot_157.png

Ovako je komenatisao svoj odnos sa petoro dece:

"Pre sam ponekad bio loš otac, jer sam često izbivao zbog snimanja, ali ih zato sada stalno gnjavim.
Želim znati sve o njihovim životima, ali su oni već odrasli, pa oh ne mogu držati na uzici. Zato sada
zahtevam da se svi nađemo na nedeljnom ručku, gdje se ispričamo do najsitnijeg detalja o novostima
u našim životima. Nije to uvek moguće, ali pokušavam se držati te tradicije porodičnog zajedništva.
Deci je to uglavnom drago, no ponekad zažele da im se maknem s leđa", izjavio je tada i dodao kako
je njegov sin Kifer sjajan glumac, što je divljenje koje je bilo uzajamno.

"Voleo bih da sam i ja dobar poput njega", poručio je Donald.

Screenshot_160.png

Za Donalda Saterlenda kažu prijatelji i poznavaoci da je najnežniji čovek u svetu filma...
Neka ti je laka zemlja, divni čoveče!

🍁🍁🍁🍁🍁🍁🍁🍁🍁🍁🍁

Back