Domaci i deca

Bjankilina

Ističe se
Poruka
2.102
Komsinica sa kojom se druzimo redovno radi zadatke sa svojom decom. E, sad, ona je, mogu slobodno reci, osrednje obrazovana, nema zavrsenu srednju skolu. Nije glupa, daleko od toga, ali nema skoro nikakvu formalno obrazovanje. I ono sto primećujem je da tera decu ( koja takodje nemaju kapacitet za neke vece uspehe) da odlicno odradjuju skolske zadatke, iako su jako spori u resavanju istih. Svaki domaci radi sa njima po 2 sata, na kraju im resi zadatke i klinci onda jos manje znaju, tipa dete prvi razred ne zna osnove sabiranja i oduzimanja, sto se vidi tek na kontolnom, jer svaki domaci ona maltene uradi umesto njih. Ja sam misljenja da se sa decom ne radi domaci, ja sam bila odlican djak, a niko sa mnom nikada nije ucio. Znalo se da je to moja obaveza, sto bi rekli matorci : ja sam svoju skolu zavrsio. Sta vi mislite o ovom pomodarstvu? Da li su deca postala nas licnu projekat ili ih treba pustiti da se sami bore za svoje mesto u zivotu, pa samim tim i u skoli? Moja cerka krece sledece godine i ostajem pri tome da ce svoje zadatke resavati sama. Naravno, pomoci cu, ako se zbuni, ali nikako da radim umesto nje. Ako ne zna, neka dobije losiju ocenu, pa neka popravlja, ne vidim tragediju u tome.
 
Komsinica sa kojom se druzimo redovno radi zadatke sa svojom decom. E, sad, ona je, mogu slobodno reci, osrednje obrazovana, nema zavrsenu srednju skolu. Nije glupa, daleko od toga, ali nema skoro nikakvu formalno obrazovanje. I ono sto primećujem je da tera decu ( koja takodje nemaju kapacitet za neke vece uspehe) da odlicno odradjuju skolske zadatke, iako su jako spori u resavanju istih. Svaki domaci radi sa njima po 2 sata, na kraju im resi zadatke i klinci onda jos manje znaju, tipa dete prvi razred ne zna osnove sabiranja i oduzimanja, sto se vidi tek na kontolnom, jer svaki domaci ona maltene uradi umesto njih. Ja sam misljenja da se sa decom ne radi domaci, ja sam bila odlican djak, a niko sa mnom nikada nije ucio. Znalo se da je to moja obaveza, sto bi rekli matorci : ja sam svoju skolu zavrsio. Sta vi mislite o ovom pomodarstvu? Da li su deca postala nas licnu projekat ili ih treba pustiti da se sami bore za svoje mesto u zivotu, pa samim tim i u skoli? Moja cerka krece sledece godine i ostajem pri tome da ce svoje zadatke resavati sama. Naravno, pomoci cu, ako se zbuni, ali nikako da radim umesto nje. Ako ne zna, neka dobije losiju ocenu, pa neka popravlja, ne vidim tragediju u tome.
Ćerka sa unukom ne radi nikad domaći,ali uvek proveri na kraju šta je i kako uradjeno
 
Ne kazem da ne treba pomoci, ali uraditi citav zadatak umesto deteta je medvedja usluga. Ne vidim poentu skolovanja, ako roditelj uci za dete, pise sastave i slicno, a mnoge majke to rade.
To nikako.U redu je proveriti kako ide zadatak iz matematike i usmeriti dete,ako ide pogresnim putem u radu zadatka i objasniti mu gde je i koja razlika.
 
...treba dijete uputiti na pravilan odnos
prema obavezama...znaju nastavnici
da domace rade roditelji
zato pridaju vaznost samo
urednostima...
Ja sam nekompetentan da ovo komentarisem
jer sam kao student poducavao matematiku po Beogradu
i svega sam i vidio i dozivio...
Vrijeme je takvo za sve
a za matematiku posebno jer je ona
instrument prirodnim naukama
a 'metodika' prilaza
svim naukama i oblastima spoznaje...
/...malo bombasticno ali,-tako je.../
 
...gimnazijski sam prof...PMF...
...tesko je i vidjeti
i odrediti kad...
Ne volim ovako odpisivanje ,- Iscasena.../ bas ne volim/
Poducavao sam matematiku od srednjoskolskog gradiva do Matematike I...
 
Ja nisam radila djeci domaći ali druga vremena bila. Sad samo kad im vidim one teške torbe žao mi bude. Možda se previše traži od djece. Treba im pomoći, naučiti kako da uče, ne servirati gotovo.
 
Daću sebi slobodu da kažem da niste baš skoro videli šta se i kad uči danas.
Sestra mi ima 15 godina, bas sam pratila kako je i sta ucila.. Prosle godine je upisala medicinsku, slobodno mogu reci da joj nikada nismo pomagali, bila je odlican djak.
A i kada vidim moju decu kako barataju telefonima, posebno ovaj mladji sa samo 4 godine, tacno mi ne bi bilo jasno kako moze da nauci da igra preko 40 igrica i to svaku kontrolu na engleskom da razume, instalira i deinstalira, peva sve moguce pesmice, a dobije keca u skoli iz engleskog 😂😂 mogu ta deca sve, samo kad hoce.
 
Komsinica sa kojom se druzimo redovno radi zadatke sa svojom decom. E, sad, ona je, mogu slobodno reci, osrednje obrazovana, nema zavrsenu srednju skolu. Nije glupa, daleko od toga, ali nema skoro nikakvu formalno obrazovanje. I ono sto primećujem je da tera decu ( koja takodje nemaju kapacitet za neke vece uspehe) da odlicno odradjuju skolske zadatke, iako su jako spori u resavanju istih. Svaki domaci radi sa njima po 2 sata, na kraju im resi zadatke i klinci onda jos manje znaju, tipa dete prvi razred ne zna osnove sabiranja i oduzimanja, sto se vidi tek na kontolnom, jer svaki domaci ona maltene uradi umesto njih. Ja sam misljenja da se sa decom ne radi domaci, ja sam bila odlican djak, a niko sa mnom nikada nije ucio. Znalo se da je to moja obaveza, sto bi rekli matorci : ja sam svoju skolu zavrsio. Sta vi mislite o ovom pomodarstvu? Da li su deca postala nas licnu projekat ili ih treba pustiti da se sami bore za svoje mesto u zivotu, pa samim tim i u skoli? Moja cerka krece sledece godine i ostajem pri tome da ce svoje zadatke resavati sama. Naravno, pomoci cu, ako se zbuni, ali nikako da radim umesto nje. Ako ne zna, neka dobije losiju ocenu, pa neka popravlja, ne vidim tragediju u tome.
Ne slažem se sa tobom.A ne slažem se ni sa tvojom komšinicom.
A vidim da te to nervira.Mislim.to ponašanje komšinice i ocene,pa spominješ kontrolni. :)
Deci treba pomagati.Ali nikako ne rešavati im zadatke.Nikako.
Objašnjavati.Davati kućne kontrolne.Preslišavati lekcije.Da.
Preko toga.Ne.
 
Ne kazem da ne treba pomoci, ali uraditi citav zadatak umesto deteta je medvedja usluga. Ne vidim poentu skolovanja, ako roditelj uci za dete, pise sastave i slicno, a mnoge majke to rade.

Ja mislim da dobra baza u detinjstvu dodje osnova kompleksnijeg ucenja sutra.

Verujem da iz tog razloga mnogi roditelji pokusavaju da pomognu. Na primer, ako se ispusti matematika na samom startu tesko se kasnije moze nadoknaditi.

Ili dete koje ne ume da uci, ne povezuje pasuse ili strani jezik, misli da mu gramatika nije potrebna pa mu recenice nisu tacne iako se sluzi gomilom reci.

Kada se voz zakotrlja kako treba lako je odrzavati kasnije.
 
Ne slažem se sa tobom.A ne slažem se ni sa tvojom komšinicom.
A vidim da te to nervira.Mislim.to ponašanje komšinice i ocene,pa spominješ kontrolni. :)
Deci treba pomagati.Ali nikako ne rešavati im zadatke.Nikako.
Objašnjavati.Davati kućne kontrolne.Preslišavati lekcije.Da.
Preko toga.Ne.
Pa, da, sustinski me nervira, jer se dete frustrira, sto vise vrsi pritisak na nju, mala gubi interesovanje, a vec je navikla da joj drugi urade zadatke, pa se i ne trudi
 
Ja dete ne bih slao u skolu,nikad terao da radi domaci,moze sve dvojke da ima,poenta je u nastavniku da ih nauci da na casu paze i nauce i tad da svakom ubaci u glavu,svakom dodatno objasni da zna pre ocenjivanja.
 
Ja dete ne bih slao u skolu,nikad terao da radi domaci,moze sve dvojke da ima,poenta je u nastavniku da ih nauci da na casu paze i nauce i tad da svakom ubaci u glavu,svakom dodatno objasni da zna pre ocenjivanja.
To je moglo kad su nastavnici mogli da tuku decu po dlanovima,šibom u 18. i 19. veku.
Sada.Današnja deca. :D
Od zla oca i još gore majke. :D
Koje kakve ne vaspitane životinje da be nabrajam iz kakvih porodica.Nema od tog ništa.Sad ću da zovem Lagertu.Da ti objasni.Kakva su deca.
@Lagerta
Kaži nešto..na temu,učenikaučenja,pažnje na času........kakvo nam je školsto,kakvi su nam đaci,kakvo nam je potomstvo naše :D
 
Šalu na stranu, deci treba pomoć da nauče kako se uči, neretko i da shvate nešto što nisu razumeli na času, nekad im fali fina motorika da nauče kako se crta ragbi lopta ili oko ili badem, nekad im treba dodatna podrška, nekad se uče stvari kojima nisu dorasli. Ja sam starijem detetu pomagala sa sastavima do petog razreda, prosto, trebala mu je ta vrsta pomoći. Nekad sam docrtala nešto na njegovom crtežu, nekad dopisala zaboravljene crtice na slovima... Danas je u srednjoj, i dalje sa svim peticama i nemam pojma šta tačno uči jer odavno ne učestvujem u tome.
 
Šalu na stranu, deci treba pomoć da nauče kako se uči, neretko i da shvate nešto što nisu razumeli na času, nekad im fali fina motorika da nauče kako se crta ragbi lopta ili oko ili badem, nekad im treba dodatna podrška, nekad se uče stvari kojima nisu dorasli. Ja sam starijem detetu pomagala sa sastavima do petog razreda, prosto, trebala mu je ta vrsta pomoći. Nekad sam docrtala nešto na njegovom crtežu, nekad dopisala zaboravljene crtice na slovima... Danas je u srednjoj, i dalje sa svim peticama i nemam pojma šta tačno uči jer odavno ne učestvujem u tome.
Pa, ja nijednom nisam rekla da deci ne bi trebalo pomagati, ali jedno je pomoc. Nesto drugo je diktirati detetu svaki odgovor ili pisati sastav klincu koji se igra u svojoj sobi.
 
Jako je bitno da dete stekne radnu naviku, da li će uspešno ili manje uspešno da uradi domaći,svakako bu trebalo proveriti , ali pisanje domaćeg je pogrešan pristup . Jedino na šta bi roditelji trebali da obrate pažnju je da kod dece razvijaju dobre radne navike i ništa više . Što se pre dete osamostali , bolje i po dete i po roditelja .
 
Jako je bitno da dete stekne radnu naviku, da li će uspešno ili manje uspešno da uradi domaći,svakako bu trebalo proveriti , ali pisanje domaćeg je pogrešan pristup . Jedino na šta bi roditelji trebali da obrtae pažnju je da kod dece razvijaju dobre radne navike i ništa više . Što se pre dete osamostali , bolje i po dete i po roditelja .
Slažem se i ne slažem. Dva deteta, dve različite učiteljice, ko nebo i zemlja. Prva, opuštena, blaga, pola testa crvenom ispravljeno, ocena 5- iz komentar, dobro je, ali budi pažljiviji, dete danas puno samopouzdanja, lagano sve nauči. Druga, stroga, dve greškice, četvorka, minus za bez domaćeg, tužić za bez knjige, išaran test i dvojka uz pitanje na kojoj je danas planeti, dete kad zaređa tako, posle i ono što zna, ono ne zna. Mislim, ko zna, videćemo do kraja utakmice...
 

Back
Top