Domaći čatni (Chutneys): šta treba da znate

RužnaKoLopov

Buduća legenda
Moderator
Poruka
39.384
Šta su čatni i od čega se prave?

Čatni su slatki, ljuti i kiseli sosovi na bazi sezonskog voća ili povrća, čija tekstura podseća na džem. U zavisnosti od vašeg ukusa, dominira slatkoća, ljutina ili kiselost. Čatni su poreklom iz Indije, gde se pripremaju sveže i često se služe sa karijem, dalom i mesom. U zavisnosti od sopstvenih preferencija, možete kreirati bilo koju kombinaciju ukusa: ananas-dunja, narandža-senf, mango-čili, kajsija-đumbir, bundeva-viski – šta god želite! U zavisnosti od sastojka, čatni se kuva kao džem ili pasira i služi svež.

Koji su osnovni sastojci pogodni za domaće čatnije?

Vi odlučujete da li vaš čatni treba da bude sladak, kisel ili ljut.

Zrelo voće daje prirodnu slatkoću. Važi sledeće: što je zrelije to aromatičnije. Ako vaše voće još nije u potpunosti zrelo, možete mu jednostavno pomoći dodavanjem jabuke. Jabuke emituju posebno visok nivo gasa etilena, koji ubrzava proces sazrevanja okolnih plodova. Alternativno, možete dodati slatkoću svom čatni sa smeđim šećerom. Sirup, med ili agavin sirup su takođe dobre alternative za zaslađivanje.

Za kiseli čatni su pogodni sok od limete ili limuna, ali i jako sirće poput jabukovog sirćeta, crvenog vinskog sirćeta ili slatko-kisele varijante poput sirćeta od maline.

Nemate ništa protiv ljutog? Pa onda uzmite crvene čili paprike, jalapenjos, nekoliko kapi tabaska ili bibera!


Uz šta ide čatni?

Opseg upotrebe čatnija je raznolik kao i njihovi ukusi: dobro idu kao prilog uz klasične kari i dals, kao i uz meso ili ribu sa roštilja, divljač, rostbif ili hladno pečenje, uz palačinke od krompira, palačinke , puding od pirinča ili vafle. Da li ste ih ikada poslužili uz pljeskavicu, hot dog ili naše pice rolnice sa svinjetinom? Čatni takođe služe kao umak za sir ili na sendviče i sendviče, a mogu se poslužiti i kao sosovi za fondi, raklet ili pljeskavice od povrća. Vidite, nema granica vašoj mašti!

1723107939211.jpeg
 
čatni od kajsije

1Komad đumbira (4 cm svaki, svež)
125g luka400g kajsije
40g paradajza (sušenog)
1kašika ulja60ml soka od pomorandže (sveže ceđenog)
50ml voćnog sirćeta
125g smeđeg šećera
1kašičica crvenog tabaska
½Listovi lovora (mali)
2 Zrna pimenta
1karanfilić
So

Priprema

Sitno narežite 1 komad đumbira (oko 4 cm) i 125 g luka. 400 g kajsija oparite, ogulite, očistite od koštice i narežite na kockice. 40 g sušenog paradajza iseckati na kockice. U šerpi zagrejte 1 kašiku ulja, propržite đumbir do svetlo smeđe boje, uklonite.

Na masnoći od prženja kratko prodinstajte luk i kajsije. Deglazirajte sa 60 ml sveže ceđenog soka od pomorandže i 50 ml voćnog sirćeta. Umutite 125 g smeđeg šećera, 1 kašičicu tabaska, 1/2 malog lovorovog lista, 2 zrna pimenta, 1 karanfilić i komadiće paradajza. Ostavite da se krčka nepoklopljeno na laganoj vatri uz mešanje. Začinite solju i biberom. Čatni od kajsije ima dobar ukus topao i hladan.


1723108631108.png



Link
 
Napravite svoje čatnije – saveti i trikovi

Ako ne pravite sveže čatnije za direktnu konzumaciju, već ih prokuvate, sterilizovane tegle su apsolutno obavezne! Najbolje je koristiti komercijalno dostupne, tegle za džem sigurne u rerni sa poklopcem.

Koristite sveže začine i zrelo voće ako je moguće, jer imaju intenzivniji ukus.
Nakon otvaranja kuvanih čatnija uvek poslužite sa svežom kašikom i čuvajte u frižideru.
Otvoreni čatniji se čuvaju u frižideru do nedelju dana.
Zapečaćeni čatniji imaju rok trajanja do šest meseci





Kako sterilisati tegle za džem i čatni

Tegle bez gumenih prstenova stavite u visoku šerpu i punite vodom dok tegle ne budu pokrivene vodom za najmanje dva-tri centimetra. Zagrejte lonac na 70 stepeni oko 10 minuta, a zatim ga kliještima izvadite iz šerpe. Najbolje je da ga napunite direktno sveže kuvanim čatnijem tako da u tegli ostane malo kiseonika, stavite gumeni prsten, zatvorite teglu hermetički i okrenite je naopačke. Ne otvoren catni moze da stoji nekoliko mjeseci
 
čatni od smokve (toplo preporučujem)

7 kom smokava, sveže
75 g šećera od trske
100 ml jabukovog sirćeta
2 kašičice ulja
1 kašika senfa, grubo zrna
1 komad kore cimeta
1 prstohvat cimeta
1 komad crnog luka


Oljuštite luk i sitno ga narežite. Smokve operite i očistite i isecite na kockice (ili prepolovite).

U šerpi zagrejte ulje, dodajte luk i šećer i ostavite da se malo proprži. Dodajte smokve, senf, jabukovo sirće i štapić cimeta.
Pustite da se sve krčka uz mešanje dok skoro sva tečnost ne ispari. Vrući čatni sipajte u vruće tegle i zatvorite.


1723109110504.jpeg
 

Back
Top