Долар одлази, јуан долази

Duh Sekire

Iskusan
Poruka
6.686
„Селим се у Азију, јер ићи данас у Азију је исто као када се 1807. ишло у Лондон, а 1907. у Њујорк“, најавио је познати финансијски авантуриста Џим Роџерс пошто је продао имовину и купио кинеске јуане.

Доскоро се говорило да врхунске светске манекенке неће ни да устану из постеље ако им се за дан не плати 10.000 долара. Сада за „топ моделке“ кружи друга прича – одбијају да раде за доларе!
Оне су се само придружиле све већој групи добро ситуираних и обавештених људи, у којој су на пример милијардери Ворен Бафет и Бил Грос, који сматрају да ће америчка валута због политике Бушове администрације, која људе навлачи да живе изнад могућности, падати и даље.
Од 2001. долар је изгубио трећину вредности, али је већина аналитичара уверена да ће још изгубити. „Клијентима саветујемо, ако имају интерес за једнократну инвестицију веће вредности, да је реализују у некој другој валути а не у доларима“, каже Бил Грос, који управља највећим светским фондом облигација PIMCO Total Return Fond (спада под немачко осигурање Алианс), са активом од 687 милијарди долара.
Долар је нови залет у падању имао овог месеца, када је дошао на нови минимум према евру од 1,46 USD/EUR од 1999, то јест од увођења европске валуте. Амерички ФЕД је недавно трећи пут ове године снизио каматну стопу и тиме поплочао пут даљој ерозији долара. Нису ретки аналитичари који предвиђају да ће већ до краја године евро вредети долар и по.
Све већи број инвеститора се окреће од долара. Трећи најбогатији човек света, Ворен Бафет, недавно је у Јужној Кореји изјавио да му пад долара постаје све неподношљивији и да је за његов фонд „Беркшир Хајтвеј“ зато купио удела у неколико компанија које зарађују у другим валутама, а не у доларима.
А богати клијенти калифорнијске банке Јунион диверсификују своја улагања, па су удвостручили у последња два месеца инвестиције у страним валутама.
Од долара бежи и инвестициони гуру – светски путник Џим Роџерс, бивши партнер Џорџа Сороса у фонду „Квантум“. Још прошлог месеца обзнанио је да продаје кућу и све што има у доларима и купује кинеске јуане. „Селим се у Азију, јер ићи данас у Азију је исто као када се 1807. ишло у Лондон, а 1907. у Њујорк“, рекао је овај светски финансијски авантурист.
Инвеститори, наравно, пласирају новац тамо где се он брже враћа. У САД економика расте по стопи од два одсто, у еврозони 2,5, у Кини и Индији око 10 одсто. Еврозона први пут од 2001. има вишу стопу раста од америчке привреде, констатовао је недавно ММФ. Његов нови шеф, Француз Доминик Строс-Кан, тврди да је долар и даље прецењен.
Има наравно и другачијих мишљења. Међу њима је Омер Есинер, аналитичар америчке фирме „Руеш интернешенел“. Он тврди да се америчка економија не успорава толико колико се тврди и да ће се долар крајем ове, односно почетком следеће године вратити на 1,38 за евро, па ће тај курс трајати са мањим одступањима до краја 2008.

W020050901361515163394.jpg
 
Да знаш ;)
Иначе, језик који је био доминирајући најдуже опстаје управо из тих разлога.
Колико векова после пада Рима је латински био главни, па чак и пошто је католичка црква престала бити неприкосновена.
 

Back
Top