Doktori u Australiji

vojin

Početnik
Poruka
8
Pozdrav svima.Listao sam teme i pretrazivao ali nisam uspeo nesto konkretno da pronadjem.Zanima me kako ide postupak emigracije u Australiju lekara.Trenutno sam na specijalizaciji(neurologija),pa dobro razmisljam da po zavrsetku idem tamo.Supruga mi je visa medicinska sestra,pa kakve su sanse za nju?
Ako ima neko ko je to odradio,ili je u postupku,da mi malo objasni.
Pozdrav
 
Pozdrav svima.Listao sam teme i pretrazivao ali nisam uspeo nesto konkretno da pronadjem.Zanima me kako ide postupak emigracije u Australiju lekara.Trenutno sam na specijalizaciji(neurologija),pa dobro razmisljam da po zavrsetku idem tamo.Supruga mi je visa medicinska sestra,pa kakve su sanse za nju?
Ako ima neko ko je to odradio,ili je u postupku,da mi malo objasni.
Pozdrav

Pozdrav!

Za pocetak
http://www.immi.gov.au/visawizard/
http://www.immi.gov.au/asri/a-z.htm#t - klasifikacija struka
http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/175/eligibility-applicant.htm - bodovanje


http://www.aims.org.au/c/

http://www.ielts.org/


Srecno.
 
Engleski prilicno dobro znam,mada tek sam poceo specijalizaciju tako da cu u medjuvremenu da ga ucim.Nadam se da cu dobro nauciti za 2 godine.Zena je tanka sa Engleskim tako da mogu ja da budem nosilac vize a ona neka uci tamo.
Citam sve po forumu ali sve mi se zbrkalo,moracu malo da se sredim.
Ima li ko je otisao tamo i da radi kao doktor?
Pozz
 
Sto se tice sestara treba da polazu IELTS i da imaju iz iz svih delova testa po min 7 i posle toga treba da ispolazu jos neke razlike ispita da bi pocele da rade.
A to vazi i za doktore, znaci iz IELTS mislim da im treba min 8 (nisam siguran) i jos treba da se spreme da ispolazu neke ispite.To sve zna da traje malo duze nego sto se misli ili planira, pa se dobro informisi sta kako i gde.
 
Da li neko zna kako se dobija eligibility assessment od ADC-a? Ako sam dobro shvatio, treba da se polaže engleski (OET) i dva stručna ispita: jedan (preliminary) može u "nominated venues" a drugi (clinic) samo u Australiji. Gde se polaže OET a gde preliminary? Ako ima neki stomatolog na forumu koji je otišao ili se sprema, pa da prenese iskustva, znanja...
 
Da li neko zna kako se dobija eligibility assessment od ADC-a? Ako sam dobro shvatio, treba da se polaže engleski (OET) i dva stručna ispita: jedan (preliminary) može u "nominated venues" a drugi (clinic) samo u Australiji. Gde se polaže OET a gde preliminary? Ako ima neki stomatolog na forumu koji je otišao ili se sprema, pa da prenese iskustva, znanja...

Debejki,poslala sam ti privatnu poruku,mada sam mogla i na forumu,ljudskije je :)
 
Evo nekih novih informacija u vezi asesmenta za stomatologe koji bi da idu za Australiju. Ja sam posle nekoliko dana uspeo da sakupim ove informacije za svoju suprugu koja bi bila nosilac aplikacije jer ja to ne mogu (nema me na novoj listi).
Prvo, potrebno je da se prikupe svi papiri, prevedu i overe fotokopije. U aplikaciji za asesment postoji čeklista i po njoj treba sve odraditi. Nekoliko stvari su ovde vrlo važne: spisak predmeta i ostalo (Official transcripts of educational courses completed showing subjects, hours, examination results and details of practical and clinical education, in original language) što se traži ne treba da je na više od dve-tri strane (na faksu će možda pokušati da vam uvale "knjigu" od po 200 strana uveravajući vas da vam baš to treba, a neko je možda i dobio ovo uz diplomu), zatim, kako je i zemlja Srbija od skoro uvela licenciranje zanimanja, tako je vrlo važno da imate validnu licencu koja se dobija kada imate ugovor o radu (dakle, svi koji su bez iskustva - curik! ne moraju dalje da čitaju) a to je upravo ono što vam treba kao sledeći dokument uz aplikaciju za asesment. Dakle, ako nemate iskustvo, onda nemate ni licencu i ne možete da apliciriate za asesment.
Za neke je ovo možda prepreka koju će lako preskočiti, ali iskušenja tek počinju.
Drugo, kada ste sve papire sakupili i lepo poslali ADC-u, oni će vas obavestit kada i gde ćete položiti OET i Preliminary examination. Raspored i mesto (Test dates and test venues) polaganja ispita za OET možete da skinete sa sajta www.occupationalenglishtest.org (za ovu godinu su London i Berlin mesta gde se polaže engleski). E sad, negde piše da se testovi organizuju 10 puta godišnje, ali za ovu godinu su dali samo 9 rokova. Svejedno, prošvrljajte po netu o strukturi ispita, ali treba znati da u Srbiji ne postoji škola koja će vas spremiti za ovaj ispit (barem ja nisam našao info o tome), ali sve može da se odradi i onlajn (vredi otići na dentist-forume i proćaskati sa belosvetskim kolegama, pogotovo onima iz Indije koji muče istu muku).
Dakle, ako i ovu prepreku savladate, sledi nova muka: Prelim (short for preliminary examination). Ja sam se polomio da nađem "nomninated venues" za polaganje ovog ispita jer nigde ne postoji spisak kao za OET, nego se od ADC-a dobija vreme i mesto (tamo lepo piše da se održava dva puta godišnje worldvide), doduše, možete otići na sajt nekog od univerziteta (Melbourn) gde će možda reći neko mesto u Evropi. Ja sam ovde na forumu pročitao da je nečija poznanica bila u Atini (ako sam dobro razumeo) da polaže Prelim. Inače, ovaj ispit bi trebalo da bude lagan jer se radi po principu zaokruživanja i pisanja kratkih odgovora. O cenama svega gore navedenog može da se sazna na netu bez ikakvih problema.
Elem, ako se i ovaj ispit položi, dobija se asesment, pa možete računati u aplikaciji za vizu (kojugod) na 60 (za skills) bodova+10(na radno iskustvo), a ostale bodove računate vrlo prosto. Vrlo je važno da se zna da mora da se položi IELT academic level sa minumim 7 (za sva četiri dela).
Međutim, tu nije kraj. Da biste radili kao stomatolog, kada stignete u Australiju (pod kojomgod vizom) morate da položite i Clinical examination. Luche je rekla da jedan ispit košta oko 700 AUD i da ima popriličan broj da se polaže. Naravno, to ne mora da se uradi, ali posle svih peripetija, zaista je glupo ne nastaviti.
Sumarum: ako planirate da idete kao stomatolog u Australiju morate da savršeno znate jezik i da posedujete dokaz o tome (OET i IELTS), morate da položite jedan stručni ispit negde u Evropi i da imate gomilu para i vremena (što je vrlo nezgodno jer ako radite, imate licencu, kako ćete sve to stići?!).
Po mojim saznanjima neki doktori su otišli u Australiju, ali nisu aplicirali za svoje zanimanje, nego za neko drugo, pa kada su stigli tamo, onda su sve ovo natenane polagali i danas rade u svojoj struci. Naravno, postoje tu i oni drugi, kojima su sva vrata ovog sveta otvorena, ali mislim da oni ne čitaju ovaj forum.
Eto, nadam se da sam nekome makar malo pomogao. Ako sam kojim slučajem negde nešto pogrešno naveo, ne zamerite jer sam još uvek pod utiskom "prazine u duši" pošto smo supruga i ja odustali od ove varijante za odlazak u AU, a tako je sve lepo izgledalo na početku...
 
Svaka cast na ulozenom trudu i sakupljenim informacijama! Jeste zaista komplikovano.Ja nisam ni planirala odavde da polazem ispite.Oduzilo bi se, a treba i dosta para,koje se,na zalost, u Srbiji sve teze zaradjuju.Definitivno mora preko neko druge varijante.
Ako Debejki ima srednju zubno- tehnicku moze da aplicira posto na SOL-u nosi takodje 60 poena.Ja imam Gimnaziju,a to znaci nista.
Inace,australijski zakon je poznat kao najkomplikovaniji pa ga treba svakodnevno istrazivati.Mozda iskrsne neka precica.A i forum dosta pomaze.Pozdrav svima.
 
Svaka cast na ulozenom trudu i sakupljenim informacijama! Jeste zaista komplikovano.Ja nisam ni planirala odavde da polazem ispite.Oduzilo bi se, a treba i dosta para,koje se,na zalost, u Srbiji sve teze zaradjuju.Definitivno mora preko neko druge varijante.
Ako Debejki ima srednju zubno- tehnicku moze da aplicira posto na SOL-u nosi takodje 60 poena.Ja imam Gimnaziju,a to znaci nista.
Inace,australijski zakon je poznat kao najkomplikovaniji pa ga treba svakodnevno istrazivati.Mozda iskrsne neka precica.A i forum dosta pomaze.Pozdrav svima.


Nadjes neki mali gradic koji ima zubotehnicku,ako si vec stomatolog nece ti biti tesko,pa polazi ispite vanredno.
 
Eh, kada bi to bilo tako lako... Da, gledali smo i tu varijantu, sa srednjom školom...


Nema nista lako,za sve se treba izboriti.Znanje i diplomu ti niko ne moze uzeti,treba doci tamo gde si naumio,a onda je sasvim druga prica.U svakom slucaju ces imati bolji standard kao zubotehnicar nego u Srniji kao stomatolog.Ako uopste nadjes posao,osim u nekoj vukoyebini.
 
Jednostavno na Božidar Adziji kupiš diplomu zidara ,od Mike iz Jablanica gradnje dobiješ potvrdu da si poslednjih xx godina radio kao zidar .Polozis IELTS 6 ne akademik i eto .Sto puta jeftinije hiljadu puta lakse .
Australija je zemlja kriminalaca ,zakon je napravljen da ga zaobidješ .Jel ti misliš da su oni pišući ovaj zakon mislili da će neko doći hahahhahaha ne budi dete taj zakon je tu da odbije .

Mi kada smo išli na svadbu tamo u Beogradu nas odbili za vizu u Zagrebu nisu (imam više državljanstava) sve je to isto .
Moj stomatolog koji nema hi tek kliniku ovde radi normalno zaradjuje malo više od 15k eura u Novom Sadu .
To su pare .
Pusti priče Australija nije Amerika tamo ne možeš da uspeš to je na kraju sveta.
Ali je bolja od Srbije
 
Da, samo svi kriminalci jednog dana postanu pošteni ljudi. Delimično si u pravu, samo nisu ni oni baš sisali vesla kao što mi često mislimo da su oni toliko glupavi i da ništa ne znaju, i da svaki Srbin sa prosečnim IQ može da z...be tamo neke referente, zakone i propise... E moj druže, odavno više nije tako, ako je ikada i bilo. Mi samo imamo običaj da preterujemo u svemu, pa i u tome koliko smo pametni, pošteni, snalažljivi... A, tvom stomatologu što zarađuje 15k evri:ok: samo, ja ne verujem u to osim ako nije lični stomatolog nekih političara, estradnih z. i bizmismena.
Inače, da neko ne nasedne na provokaciju, nije tako jednostavno dobiti diplomu koja je tražena u AU (dobili je legalno ili ne, njihova je poslednja), mada možda je nekome i upalilo da ne budem isključiv (ali u kom procentu muvanje upali?), pa i ako se muva kolike su šanse da propadnu novci za vizu?
Uostalom, ovde je reč o doktorima, a ne o zidarima.
 
Da, samo svi kriminalci jednog dana postanu pošteni ljudi. Delimično si u pravu, samo nisu ni oni baš sisali vesla kao što mi često mislimo da su oni toliko glupavi i da ništa ne znaju, i da svaki Srbin sa prosečnim IQ može da z...be tamo neke referente, zakone i propise... E moj druže, odavno više nije tako, ako je ikada i bilo. Mi samo imamo običaj da preterujemo u svemu, pa i u tome koliko smo pametni, pošteni, snalažljivi... A, tvom stomatologu što zarađuje 15k evri:ok: samo, ja ne verujem u to osim ako nije lični stomatolog nekih političara, estradnih z. i bizmismena.
Inače, da neko ne nasedne na provokaciju, nije tako jednostavno dobiti diplomu koja je tražena u AU (dobili je legalno ili ne, njihova je poslednja), mada možda je nekome i upalilo da ne budem isključiv (ali u kom procentu muvanje upali?), pa i ako se muva kolike su šanse da propadnu novci za vizu?
Uostalom, ovde je reč o doktorima, a ne o zidarima.


kakva je situacija sada,sanse su ti nikakve kao stomatologu.Zasto da muvas sa zvanjem tehnicara,mnoge znam koji su posteno ispolagali te ispite ocas posla.Nikakav problem,i ne boli te glava,uvek bih pre polagao posteno nego muvao.
 
kakva je situacija sada,sanse su ti nikakve kao stomatologu.Zasto da muvas sa zvanjem tehnicara,mnoge znam koji su posteno ispolagali te ispite ocas posla.Nikakav problem,i ne boli te glava,uvek bih pre polagao posteno nego muvao.

Slažem se da se muvanje ne isplati. Niti bih ikome savetovao nešto slično. Sad, druga je stvar što sa diplomom iz Srbije malo toga šta može da se uradi u AU. Možda upravo zbog toga što znaju da ovde može da se kupi bilo šta (neko mi reče da su svi profesori, koji su bili pod sumnjom da su prodavali ispite, vraćeni na svoje fakultete; eto, pa ko nam je kriv što nam ne priznaju diplome!)

Kakogod, sa raznih strana čujem da je važno otići bilo kako, odnosno sa bilo kjom školom ili zanimanjem koje prolazi, pa tamo završavati sve što se tiče dobijanja dozvole za rad kao stomatolog.
 
Ne bih da obeshrabrim kolege ali...
Molim vas lepo se informisite pre odlaska u Au..
Devojka,koleginica,radila na faxu stom u bg,8 god iskustva,magistar,doktorat odradila,spec,parodontologije,savreno znanje engleskog,uspela je da ode u au sa suprugom.Vec 1,5 god pokusava da nostrif.i nadje neko resenje za zaposlenje.Cule smo se pre par dana,kaze da odustaje jer je nemoguce...trazice posao kao asistent,ili pomocnik u nekoj ordin.A i za to mora polagati dodatne ispite jer ne priznaju diplome tj sva zvanja koja je ovde stekla.
Ona je iznervirana i pita se sada,cemu toliki trdu i ucenje u Srbiji.
I pored toga,ne vracu se u Sr.
Ako zelite raditi u struci,treba mnogo mnogo vremena,novca i truda.
 
Ne bih da obeshrabrim kolege ali...
Molim vas lepo se informisite pre odlaska u Au..
Devojka,koleginica,radila na faxu stom u bg,8 god iskustva,magistar,doktorat odradila,spec,parodontologije,savreno znanje engleskog,uspela je da ode u au sa suprugom.Vec 1,5 god pokusava da nostrif.i nadje neko resenje za zaposlenje.Cule smo se pre par dana,kaze da odustaje jer je nemoguce...trazice posao kao asistent,ili pomocnik u nekoj ordin.A i za to mora polagati dodatne ispite jer ne priznaju diplome tj sva zvanja koja je ovde stekla.
Ona je iznervirana i pita se sada,cemu toliki trdu i ucenje u Srbiji.
I pored toga,ne vracu se u Sr.
Ako zelite raditi u struci,treba mnogo mnogo vremena,novca i truda.


Niko njoj ne moze da oduzme znanje.Ali,ako u razvijenoj zemlji hoces da radis gospodski i veoma dobro placen posao moras da ga radis kako se tamo radi,da budes licenciran od njihove drzave.Za to se vredi pomuciti.Struka se brani,a samim tim i standard strucnjaka!!!
 
Ne bih da obeshrabrim kolege ali...
Molim vas lepo se informisite pre odlaska u Au..
Devojka,koleginica,radila na faxu stom u bg,8 god iskustva,magistar,doktorat odradila,spec,parodontologije,savreno znanje engleskog,uspela je da ode u au sa suprugom.Vec 1,5 god pokusava da nostrif.i nadje neko resenje za zaposlenje.Cule smo se pre par dana,kaze da odustaje jer je nemoguce...trazice posao kao asistent,ili pomocnik u nekoj ordin.A i za to mora polagati dodatne ispite jer ne priznaju diplome tj sva zvanja koja je ovde stekla.
Ona je iznervirana i pita se sada,cemu toliki trdu i ucenje u Srbiji.
I pored toga,ne vracu se u Sr.
Ako zelite raditi u struci,treba mnogo mnogo vremena,novca i truda.

Pa,zaista mora sve regularno da odradi ako misli da radi kao stomatolog.Sve je navedeno u Procedures for Assessment and Recognition of Overeseas Qualification.Evo,nasla sam sta se polaze od strucnih ispita:Conservative Dentistry_Operative Dentistry and Paediatric Dentristy;Treatment Planning_including consideration of Periodontics and Removable Prostodontics,Oral Sergury,Oral Diagnosis and Radiology.
Aspects of all clinical disciplines such as Orthodontics,Oral Medicine,Oral Pathology and Pharmacology will be included where appropriate (practical and/or theoretical and/or viva voce).
Ja sam bas cula sasvim suprotno.Kazu da se toliko lako nostrifikuje naspram naseg fakulteta i da smo samo zaplaseni.Volim da verujem u ovu drugu verziju.Njoj kao doktoru nauka bi trebalo to lakse da ide.A cena je 700 AUD po ispitu.
 
Istina je verovatno negde izmedju: nije ni lako a ni nemoguce. Sve to zavisi od znanja engleskog jezika, strpljenja i ocekivanja, a i od raspolozivih novcanih sredstava.
Ako neko misli da je sve to formalnost ili jeftino, ozbiljno ce se razocarati. U svakom slucaju ce otici mnogo $$$ i znoja. Ali sve se to isplati.
 
Raditi kao stomatolog u Australiji znaci biti gospodin covek,kome ce porodica biti u potpunosti materijalno obezbedjena.
Primer:Stomatolog si,govoris veoma dobro engleski (uci ga kod kuce,zasto da gubis vreme na to tamo),nadjes posao kao tehnicar,a to nije tesko.
Treba se pomuciti nakon odlaska u naredne dve godine, kako bi se polozili potrebni ispiti.
Da li se isplati?!
Ne znam,zavisi sta ko hoce i ocekuje od zivota.
I naravno,oni koji su na neku mucku ili protekciju dosli do diplome ne treba da se zanose,sedi di si i za di si nisi!
 
Ovo sto cu sada da napisem,mozda nema veze sa Ausralijom ali ce svakako da nam podigne moral.
Moja bratanica (15 god) zivi u Becu i dosla je kod mene da joj prokontrolisem zube.Ona ima jednu plombu na foramen molare,radjenu u Becu ali bolje da je nema.To je kao da joj je neko samo prstom namazao i prosvetlio.Kad sam uklonila ispun,kavitet je bez forme,bez zaobljenih ivica.Ja sam se iznenadila da u tom Becu tako rade.Na sta je moj brat rekao da ih socijalno osiguranje samo toliko pokriva,najosnovnije saniranje zuba!! Takav ispun kod nas ne bi prosao na ispitu! A najzesce je sto ta doktorka ima kuce i bazene,restorane,na dobrom je glasu i svi idu kad nje! I moj brat je sa odusevljenjem pricao o njoj.
Htela sam da kazem da sigurno vredi jos malo pomuciti se oko ispita i ziveti normalno (ili cak vise od toga,ako je verovati drugima).Ne znam kako vi stojite sa platama,ali mi nismo primili za prosli mesec,navodno nismo zaradili jer smo bili na godisnjem odmoru.Ja licno iza sebe imam za poslednjih 8 meseci zaradu od 1 720 000 din,a na racunu u banci 0! Kod privatnika sam do pre dve godine radila na procenat (30%).Sramota me je da vam kazem kolika mi je bila zarada na 20 uradjenih plombi,da ne pominjem protetiku.To bi trebalo da mi da snage za Au,i kad odem sigurno cu se pitati gde sam bila sve ovo vreme.
Verujem da i vi imate ovakvu pricu.Kazu da kad se ode oko 3 meseca se javlaju flashovi kako smo ziveli,kao neka vrsta adaptacije.Volela bih da svi sa ovog foruma odemo zajedno i adaptiramo se!!
 

Back
Top