Dok se Tito vozio Mercedesom ...

dlugomir

stari roker
Moderator
Poruka
257.532
Svi znate za onaj čuveni Titov Mercedes sa šest vrata. Zato nema potrebe da ovde pošaljem sliku jer što to svi videli.

Nego da vidimo sad u čemu se vozio recimo italijanski predsednik u to doba.

IMG_20260508_073156.jpg
1778218387614.jpeg
 
Fiat 2300 Presidenziale Landaulette iz 1963. godine, jedinstvena limuzina čije poreklo vodi pravo do čoveka koji je definisao identitet moderne italijanske automobilske industrije, do Đanija Anjelija.
Karoseriju je oblikovala renomirana kuća Carrozzeria Francis Lombardi, specijalizovana za limitirane serije i posebne narudžbine. Produženo međuosovinsko rastojanje omogućilo je komfor koji je bio neophodan za ceremonijalnu upotrebu, dok su završna obrada i detalji izrađeni ručno, u skladu s tradicijom italijanske proizvodnje modela iz (brojačano) limitiranih serija. Tamnoplava spoljašnjost i enterijer u istoj nijansi stvaraju skladnu, gotovo diplomatsku estetiku.
Ispod elegantne karoserije krije se ozbiljna mehanika za svoje vreme. Osnovu čini redni šestocilindarski benzinac radne zapremine 2,3 litra, poznat po mirnom radu i elastičnoj isporuci snage, što je bilo ključno za protokolarne vožnje. Snaga se na zadnje točkove prenosila putem manuelnog menjača, dok je ogibljenje podešeno tako da prioritet daje udobnosti.
https://autorepublika.com/2026/05/07/ar-pijaca-klasika-automobil-koji-je-prevozio-italijansku-elitu/
 
zato je tito vladao koliko je vladao a vlade u italiji su padale kao kule od karata.

svakog tiranina krase isti principi kako dozivljava svoje mesto u istoriji.

olaf palme se vozio biciklom...a si iako je bicikl kinesko najmnogoljudnije prevozno sredstvo, vozi se sa cetom telohranitelja u navecoj blindi na nivou americke za trampa.

to govori koliko si sistemi kojima vladaju okoreli tirani postali deo onoga sto se zove propast ljudske civilizacije kakvu smo je poznavali.
 
zato je tito vladao koliko je vladao a vlade u italiji su padale kao kule od karata.

svakog tiranina krase isti principi kako dozivljava svoje mesto u istoriji.

olaf palme se vozio biciklom...a si iako je bicikl kinesko najmnogoljudnije prevozno sredstvo, vozi se sa cetom telohranitelja u navecoj blindi na nivou americke za trampa.

to govori koliko si sistemi kojima vladaju okoreli tirani postali deo onoga sto se zove propast ljudske civilizacije kakvu smo je poznavali.
Ne znaci da si tiranin ako ima budala koji bi da te ubiju
A uvek ih ima
Koliko su puta ameri pokusali da ubiju Kastra, nisu cak ni krili.
A zasto?
Jer nije hteo da bude poslusnik a njegov narod je bio za njega
To Americka demokratija?
 

U artiklu prvo stoji "belgijski" a onda "holandski".
Ja mislim da bi novinari tabloida vice trebalo da malo izuce geografiju :D

Inace, masovna je pojava u Danskoj, Norveskoj, Svedskoj i mnogim drugim zemljama da veoma visoki politicari koriste ili bajs ili javni prevoz u ogromnoj meri.

Nesto sto istocnim tiranijama je nezamislivo :D
 
ovo jedino da izvadiš zadnja sedišta i voziš materijal za gradnju kuće
inače je suviše ružan da se vozikaš po gradu u njemu
To je ustvari američka škola dizajna iz tog perioda tako da su mnogi automobili izgledali slično u to doba. Evo recimo kako je izgledao običan Mercedes 60-ih godina prošlog veka:

1778224072148.jpeg
 
Dok je Šepo ledeni arčio mercedes u belom odelu kneza Pavla italijan jahao magarca.
E pa sad nemojmo preterivati.
Inače iako je Tita u Mercedes bio mnogo jači sa više nego duplo većim motorom nije bio i mnogo brži zato što je bio mnogo teži.
No, brzina kod ovih vozila ionako nije primarna stvar.
 
U artiklu prvo stoji "belgijski" a onda "holandski".
Ja mislim da bi novinari tabloida vice trebalo da malo izuce geografiju :D

Inace, masovna je pojava u Danskoj, Norveskoj, Svedskoj i mnogim drugim zemljama da veoma visoki politicari koriste ili bajs ili javni prevoz u ogromnoj meri.

Nesto sto istocnim tiranijama je nezamislivo :D

Не’ам о ми на истоку тол’ко пара да плаћамо повреде од њи’овог жонглирања и падања. :hvala:
 

Back
Top