Dogovor o podeli Makedonije?

Не могу да нађем слику, али отприлике је ишла линија од северно-источног угла до југо-западног угла. Нацртај паралелу и отприлике тако. Све јужно је требало да буде бугарско а све северно српско. (по договору)
Нико никог није преварио, него је дата цела Македонија Србији зато што је српска војска ишла и помагала свим војскама другим. И идеја о подели се брзо одбацила због тежње и рата против Бугара.
 
Poslednja izmena:
Moze li neko da postavi kartu razgranicenja izmedju Srbije i Bugarske koja je dogovorena pre drugog balkanskog rata sa Bugarima? Koji su to predeli trebali da pripadnu i jednima i drugima i ko je tu koga prevario?

Мислиш пре првог балканског рата вероватно, од Криве Паланке па удари дијагоналу ка Охриду и Дебру, и све северно је требало да припадне Србији а све јужно Бугарској.Нешто овако:
srpskaosvajanja1912.png
 
Moze li neko da postavi kartu razgranicenja izmedju Srbije i Bugarske koja je dogovorena pre drugog balkanskog rata sa Bugarima? Koji su to predeli trebali da pripadnu i jednima i drugima i ko je tu koga prevario?

Bulgaria did not agre to any partitioning of Macedonia with Serbia in 1912. I.e. Bulgaria didn't acknowledge any right of Serbia over Macedonia (the opposite is not true). This is reflected in the creation of a "contested" zone in NW Macedonia and beyond, whose fate was to be decided by the Russian emperor:

Balkan_contested_1914.jpg
 
Poslednja izmena:
Мислиш пре првог балканског рата вероватно, од Криве Паланке па удари дијагоналу ка Охриду и Дебру, и све северно је требало да припадне Србији а све јужно Бугарској. ...

this is patently untrue. Ништа северно од линије не је требало да припадне Србији.
 
Poslednja izmena:
this is patently untrue. Ништа северно од линије не је требало да припадне Србији.

Занимљив текст на ову тему:

Od Aneksije do Balkanskog saveza

Moja politika ima za cilj dati Srbiji mogucnost da bude, kada dodju prilike, uvek ducote du marche na strani jaceg.

Milovan Milovanovic


Kao sto se nekada brzo utesio, kada ga je kralj Milan oterao iz dvora, ucvrstivsi svoj polozaj medju radikalima, tako se, optimista po prirodi, tesio posle aneksione krize da prijateljske sile vise ne mogu sumnjati u Srbiju. Milovanovic je pre svega zeleo da izbegne borbu na dva fronta; Austro-Ugarska je, eliminisuci turska prava na Bosnu, svrsila jedan posao u korist Srbije. Odsada su bosanski muslimani upuceni na Beograd, koji im je blizi od Beca. Snage na Balkanskom poluostrvu dele se na one koje ceka neposredna smrt, kao Turska, one koje lagano umiru, kao Austro-Ugarska, i one koje nose duh mladosti i svezine - mlade balkanske drzavne tvorevine, kojima pripada buducnost. Umesto da se bori s jednim iznemoglim carstvom na periferiji Balkana, Srbija se mora okrenuti unutrasnjosti Poluostrva gde je na jugu, u bugarskim teznjama prema Makedoniji, ceka mnogo opasniji suparnik. To je zakljucak koji je Milovanovic izvukao iz aneksione krize. Ona je resila dilemu koja je razdirala gradjanska nacionalisticka stremljenja u Srbiji: na zapad, u Bosnu, ili na jug, u Makedoniju. Izgubivsi izglede da ce u doglednom vremenu potisnuti Dvojnu monarhiju iz Bosne, Milovanovic je teziste srpske politike bacio na jug, gde su mogucnosti za uspeh, zbog turske slabosti, bile vece.
Aneksija Bosne i Hercegovine, sirokim prodorom koji je izvrsila u sistemu balkanske odbrane, izazvalo je potrebu novog grupisanja snaga. Celokupan Milovanovicev rad od 1909. do 1911. godine svodi se na odredjivanje polozaja Srbije u novom rasporedu. To je period njegove najjace aktivnosti, diplomatske radnje koja mu je najvise lezala. Posmatrana spolja, ona ostavlja utisak monotonije, kao da je jaka napregnutost povukla smirenje; nema snaznih dogadjaja koji bi uzburkali balkansko more. Naprotiv, njegova delatnost, odmah ispod povrsine, izvanredno je dinamicna, zaverenicka; on kuje nemirne planove, priprema i sabira snage. Najvece zivotno priznanje Milovanovic je dobio za sklapanje saveza s Bugarskom. Temelji toga saveza postavljeni su neumornim radom od 1909. do 1911, usmeravanjem okolnosti koje su ga konacno ucinile neophodnim. Kao plod koji je sazreo.
Od aneksione krize Milovanovic se tesno vezuje za Rusiju. U njegovim planovima ona treba da odigra onu ulogu koju je igrala Francuska u italijanskom ujedinjenju. Milovanovic ne preza od sredstava koja ce Rusiju povezati sa Srbijom, naciniti je saucesnikom srpske stvari i kompromitovati je njome, ako je potrebno. Posle poraza u aneksionoj krizi, ruski prestiz u Srbiji naglo je opao. Malobrojni austrofili Milanovih tradicija sve glasnije su trazili odbacivanje "ruske hipnoze" i sporazum s Dvojnom monarhijom. Veci deo politicara i javnosti zahtevao je da se rasciste odnosi s Rusijom, hoce li ona pomoci Srbiju i koliko se na tu pomoc moze racunati. Oni su verovali u dobru volju Rusije, ali su sumnjali u njenu sposobnost. Ruska pomoc Bugarskoj u aneksionoj krizi izazvala je narocito veliko razocaranje.
Milovanovic se svim silama trudio da pronikne rusku zagonetku. Da bi postigla svoj cilj na Balkanu - Carigrad i moreuze - Rusija je imala tri sredstva na raspolaganju. Najpre, da uzme Tursku u zastitu i postigne prevlast na Porti, da podeli Balkan sa Austro-Ugarskom, uzimajuci njegov istocni deo, i, konacno, da podigne izmedju Carigrada i Centralnih sila branu od nezavisnih balkanskih drzava, preko kojih ce i sama doci blize cilju. Prvu tezu pokusao je da sprovede ruski ambasador na Porti, Carikov, radeci na balkanskom savezu kome bi na celu bila Turska. Njegov pokusaj onemogucili su sami mladoturci svojom nesposobnoscu da srede odnose u carstvu i prilaskom Centralnim silama. Deobu Balkanskog poluostrva omogucila bi samo obnova Trojecarskog saveza, koja je u novim uslovima, posle aneksione krize, bila nemoguca. Ruskoj diplomatiji konacno je ostala samo treca solucija - podizanje bloka nezavisnih balkanskih drzava koji bu zaustavio nemacki pohod na istok. Taj trenutak cekao je Milovanovic da krene u akciju.
Dugogodisnjim posmatranjem i poznavanjem rasporeda snaga, Milovanovic je pronikao u osnovnu potrebu diplomatije malih sila u odnosu na velike. Nikada mali nece nametnuti svoje interese velikom, sva vestina malih mora biti u tome da svoje interese usklade sa interesima velikih. U tome lezi kljuc Milovanoviceve diplomatske vestine, da oblinu i zaokrugljenost koju je nosio u svojoj prirodi primeni na svoju politiku. "Ja ne mislim da ce Rusija ikada imati volje da uzme inicijativu i da se zalozi za ostvarenje srpskih narodnih ideala, za ostvarenje velike Srbije. To nije niti ce biti program ruske balkanske politike", zabelezio je Milovanovic. "Uostalom, to ne vazi samo za Srbiju i Srbe. Rusija uopste nema nameru i ne misli da moze imati interes da na Balkanu digne kakvu veliku i snaznu slovensku ili neslovensku drzavu." Treba odbaciti sve iluzije i nerealna mastanja o Rusiji i saobraziti se njenim stvarnm ciljevima. Rusija hoce Carigrad i Dardanele, nas je zadatak da svoje interese ukljucimo u njen cilj. Sve balkanske drzave koje zele rusku potporu moraju joj dokazati na primeru da su njihova nezavisnost i snaga neophodan preduslov za ispunjenje ruskih teznji.
Milovanovica nije zabrinjavalo hoce li se Rusija boriti za nas, dakle i svoj interes, vec moze li se ona boriti. U aneksionoj krizi Rusija se vise zauzela za Bugarsku nego za Srbiju jer je za prvu mogla nesto uciniti, dok za drugu nije. Poucen ovim iskustvom, Milovanovic je strepeo da se slicne okolnosti ne ponove, i Rusija, u nedostatku druge mogucnosti, prenese opet teziste svoje potpore na Bugarsku, On je vodio opasnu igru: uvlacio je Rusiju u rizik za koji nije bio siguran da ce ga podneti. Da bi Rusiji olaksao dejstvo, Milovanovic je shvatio neophodnost vodjenja pomirljive politike prema Dunavskoj monarhiji. Uklanjajuci Damoklov mac koji je stalno lebdeo nad glavom Srbije, Milovanovic je ujedno olaksavao uslove za rusku intervenciju.
U politici prema Becu Milovanovic je bio lisen svakog osecajnog opterecenja. Njegov realizam govorio mu je da Srbija moze ili popraviti svoje odnose prema Dunavskoj monarhiji, ili se tudji s njom. Poraz u aneksionoj krizi nije smeo odredjivati dalju srpsku politiku, jer je aneksija bila samo isecak, etapa srpske spoljne politike koja je imala odredjen smer. Jeste istina, govorio je Milovanovic "da se nasi interesi najbolje poklapaju sa svima, sem sa interesima Austro-Ugarske i Nemacke, ali to jos nije dovoljno da odredi pravac nase spoljne politike. Za nas je mnogo vaznije pitanje postoji li u Evropi grupa sila spremna da se zalozi za nase interese i odbrani nas od austrougarskog pritiska? Sve dok takvu snagu ne nadjemo i ne vezemo je za sebe, moramo izbeci opasnosti trvenja sa Austro-Ugarskom." Milovanovic zeli da stvori takvu ravnotezu koja mu nece oduzeti slobodu opredeljivanja. Za jednu malu drzavu, kakva je bila Srbija, utisnuta izmedju dva carstva, na vecito rovitom balkanskom tlu, bilo je krajnje neoprezno da ostane u stalnom neprijateljstvu s mocnim susedom. Pri otvorenom balkanskom pitanju bilo je utoliko nezgodnije kavziti se sa silom koja moze svakog trenutka da onemoguci srpsku akciju u bilo kom pravcu. Milovanovic je bio duboko uveren da Srbija mora ispraviti svoje odnose sa Habsburskim carstvom ako zeli neometano da ostvari svoje nacionalne teznje. Dobri odnosi nisu, uostalom, sprecavali Srbiju da se priprema za konacni obracun, kada to dozvole prilike; oni su, naprotiv, te pripreme olaksavali. Zar se nije slicno drzao Pijemont izmedju Francuske i Austrije? Milovanovic nije sumnjao da je to jedina moguca politika za male i slabe.
Milovanovic je smatrao da je, po zavrsetku aneksione krize, nastupio trenutak za revidiranje austro-srpskih odnosa. Analizirajuci okolnosti novoga stanja, on je video tri mogucnosti razvoja balkanskog pitanja. Iako je tvrdio da je aneksija zavrsna etapa balkanske politike, Bec nije nameravao da se odrekne agresivne politike u pravcu Soluna. Austro-Ugarska se mogla domoci Jegejskog mora bilo neposrednom okupacijom, bilo deobom citavog podrucja s Rusijom, bilo pokusajem da potcini svome uticaju prirodni razvitak balkanskih drzava. Prve dve mogucnosti Milovanovic je odbacio kao trenutno malo verovatne; treca je privukla njegovu paznju. Bilo je verovatno da Centralne sile nikada nece dozvoliti ostvarenje ma kakve kombinacije na Balkanu koja bi prema njima bila neprijateljski orijentisana. Stoga je Milovanovic bio gotov da im zrtvuje jedan deo interesa samo da se ne bi protivile jacanju i napretku balkanskih drzava. Radi ostvarenja nacela "Balkan balkanskim narodima" bilo je neophodno popraviti odnose s Austro-Ugarskom.
 
Smatrajuci Srbiju orudjem Rusije, austrougarska diplomatija se protivila izlazu Srbije na more. Ona je protiv Srbije gurala Bugarsku, mada je nerado gledala na njene pretenzije u Makedoniji. Srpska diplomatija, imajuci Austriju za vratom, nije mogla uci u ravnopravne odnose sa Sofijom. Trazeci pomirenje s Dvojnom monarhijom, Milovanovic se nadao trostrukoj koristi: slabljenju podrske koju je Bec protiv nas pruzao Bugarskoj, obustavljanju provale arbanaske mase na srpska podrucja i jacanju veza, kulturnih i ekonomskih, Srba iz Srbije sa Jugoslovenima u Monarhiji. Popustanje zategnutosti bilo je Milovanovicu potrebno zbog prijateljskih velikih sila koje su pomagale Srbiju sa ustrucavanjem, iz bojazni da ih ona ne uvuce u kakvu avanturu. Milovanovic se nije zavaravao da ce Bugarska, ako uz austrijsku pomoc dobije Makedoniju, zadobiti time podrsku svih sila koje ce u njoj videti najsnazniju biolosku jedinicu na Balkanu. Milovanovic je osetio opsti talas pomirljivosti koji je zahvatio Evropu posle prebrodjene aneksione krize, kao posle kakve tesko prelezane bolesti. Opsta teznja da se krpi pocepano i neresena pitanja ostave za buducnost nije smela, iz sentimentalnih razloga, mimoici srpsku politiku. Kada se Italija vratila, kao bludni sin, svojim saveznicima, a Rusija pruzila ruku pomirenja Nemackoj, Milovanovic je resio da nanovo satka raskidane niti izmedju Srbije i Dvojne monarhije. "Srbija mora imati prema Austro-Ugarskoj svoje mostove sazidane i svoje kapije otvorene", pisao je on poslaniku Simicu u Bec. "Drugo je pitanje da li ce Srbija preko tih mostova prelaziti i na te kapije ulaziti. Ali oni treba da su tu, jedno da se, ako nevolja natera, moze njima koristiti, drugo da se vidi, narocito u prvom redu Bugari, da za nase zblizenje s Austro-Ugarskom postoji mogucnost." Gradeci ove mostove, Milovanovic je dobro pazio da ne istrcava, da ne pretice dogadjaje. Njima i samo njima on ostavlja konacnu odluku o pravcu srpske spoljne politike. Njegovo je geslo "Mi niti jesmo, niti hocemo da budemo ni rusko, ni ma cije orudje."
Najpogodniji teren za izmirenje s Austro-Ugarskom Milovanovic je nasao u trgovinskim odnosima. To je bila oblast u kojoj smo bili podjednako zainteresovani i mi i oni: mi nasim stocnim, Bec industrijskim izvozom. Trgovinski ugovor je kapija kroz koju Milovanovic misli da provuce poboljsanje politickih odnosa.
Milovanovic je mnogo ocekivao od uspostavljanja normalnih ekonomskih odnosa s Austro-Ugarskom. On je bio protiv carinskog rata jos u vreme kada je izbio; sto je duze trajao, Milovanovic je sve vise naginjao izmirenju. Primio se za clana vlade ciji je prvi zadatak bio uvodjenje u zivot trgovinskog ugovora od 1908. godine. Ostrina sukoba u aneksionoj krizi primorala ga je da odbije ponudjene pregovore iz bojazni da ne stvori utisak ekonomskih kompenzacija. Ali, cim je kriza okoncana, Milovanovic nije video razloga da dalje zateze. "Mi smo i ranije imali nezgoda sto smo nasim izvozom bili upuceni samo na Bec", govorio je Milovanovic, ali iste nezgode mozemo docekati ako se ustavimo samo na jednim - turskim - vratima. Kao sto je Austro-Ugarska ucenjivala Srbiju svojim monopolistickim polozajem, slicno je mogla postupiti Turska u novostvorenim uslovima. Cilj carinskog rata nije bio da jedan monopol zameni drugim, vec da razbije obruc koji je davio Srbiju. Najvaznija Milovanoviceva politicka kombinacija je savez sa Bugarskom, sa ostricom protiv Turske. Blokiranjem srpskog izvoza, Porta je mogla onemoguciti srpsko-bugarsko zblizenje. Milovanovic je odlucno pobijao tvrdnje zagrizenih pristalica carinskog rata u Srbiji da austrougarska trzista nisu vise potrebna nasem izvozu. On je teziste trgovinskih interesa prebacivao sa izvoza na provoz; ako nasu stoku ne mozemo slati na becke i pestanske pijace, mozemo preko njih doci do velikih trzista zapadne Evrope. Na taj nacin moglo se resiti pitanje stocnog izvoza koji je hramao od trenutka kada su mu zatvorene granice prema Austro-Ugarskoj. U austro-srpskim odnosima nastao je preokret; aneksiona kriza potvrdila je pobedu Srbije izvojevanu u carinskom ratu; Srbija nije podlegla snaznoj ekonomsko-finansijskoj blokadi. Pregovori sa Becom mogli su se sada nastaviti ravnopravno, na bazi do ut des. To je bio najvazniji razlog carinskog rata, otpadanjem ovoga razloga, i sam rat je izgubio smisao.
Izlazuci se napadima svojih protivnika u zemlji, Milovanovic je, u tri navrata od avgusta do novembra 1909. godine, odlazio u Bec Erentalu radi uspostavljanja normalnih odnosa i pokretanja trgovinskih pregovora. U Becu je Milovanovic nasao puno volje da se carinski rat dokrajci. Posle bure koju je izazvao, Erental je bio gotov na umerenu politiku prema Srbiji. Ali, pitanje trgovinskog ugovora nije bilo u njegovoj moci. Agrarna struja u Monarhiji nastavila je otpor kao u danima najzesceg rata. Misljenje da je Erental, posle pobede u aneksionoj krizi, dovoljno snazan da slomi agrarni otpor pokazalo se pogresnim. Agrarci ne samo sto se nisu osecali obaveznim Erentalu vec su ga, stavise, cinili svojim duznikom; aneksija nije bila njihov zahtev, vec ustupak dvoru.
U pitanju trgovinskog ugovora Milovanovic nije postigao veliki napredak. Njegova zelja da brzo svrsi sa ovim pitanjem nije se ispunila. Citave dve godine vodjeni su i prekidani trgovinski pregovori dok konacno nije postignut jedan bledi trgovinski ugovor 1910. godine.
Najvecu zagonetku za Milovanovica predstavlja balkanski program Austro-Ugarske posle aneksione krize. On pokusava na svaki nacin da nadje odgovor da li je Monarhija, cinom aneksije, zakljucila svoja teritorijalna osvajanja na Balkanu? Ukoliko bi odgovor na ovo pitanje bio potvrdan, do koje mere bi se Bec usprotivio ispunjenju srpskog narodnog programa, za slucaj raspada Turske?
Posle aneksije Bosne i Hercegovine najosetljivije podrucje za austrougarsko prodiranje bilo je u pravcu Novopazarskog Sanyaka i Albanije. Milovanoviceva paznja usredsredjena je na ove oblasti; njemu je jasno da vlast nad Sanyakom nosi sobom gospodarstvo nad zapadnim delom Balkana. Po zavrsetku aneksione krize Milovanovic tvrdoglavo nastavlja kompenzacionu politiku, samo pod drugim vidom. On pitanju Sanyaka posvecuje svu svoju paznju, smatrajuci njegovo prisajedinjenje Srbiji prvom i neophodnom etapom u resavanju srpskog pitanja. Novopazarski Sanyak postaje stalni refren svih njegovih izjava i razgovora vodjenih po evropskim prestonicama od 1909. do 1911. godine. Austrijsko drzanje prema srpskim teznjama u Sanyaku treba da mu pomogne u odgonetanju beckih namera na Balkanu.
U diplomatskoj pripremi resenja sanyackog pitanja Milovanovic je izmenio taktiku kojom se dotle sluzio. Umesto da radi na potpunom austrijskom odricanju od Sanyaka i njegovom posedanju sa srpske strane, Milovanovic usvaja obrnut postupak: da najpre zadobije becku saglasnost sa srpskim teznjama u Sanyaku, pa tek onda da privoli Bec na odricanje. To je bila duza procedura od dotadasnje, ali je imala vecih izgleda jer je akciju odlagala za buducnost. On nije vise trazio od Beca da se odmah odrekne Sanyaka, vec da se nacelno saglasi sa srpskim smerovima u ovoj oblasti. Milovanovic je vesto zastupao svoju stvar u Becu, obecavajuci da ce Sanyak odvuci srpsku paznju od Bosne i toliko angazovati Srbiju u asimilovanju nove oblasti da ce biti prinudjena da potrazi podrsku u Becu. Erental je, medjutim, odbio da buduce odnose sa Srbijom uslovi ustupanjem Sanyaka. Na taj nacin on je ujedno odgovorio Milovanovicu o svojim buducim planovima. Drzeci otvorena sanyacka vrata, becka diplomatija otkrivala je svoje agresivne namere.
Milovanovic se zurio da pitanje Sanyaka resi pre no sto stupi u sporazum s Bugarskom. Uzimajuci Sanyak, Milovanovic je nameravao da ojaca otpornu snagu prema Bugarskoj i prema njenim zeljama u Makedoniji. Usled balkanske ravnoteze srpskoj diplomatiji bilo je stalo da svoje ciljeve u nespornim oblastima Stare Srbije ostvari ako ne pre, ono bar jednovremeno kada i Bugarska svoje u jedrenskom vilajetu. Najbolje jemstvo da u sporazumu s Bugarskom nece biti izigran, Milovanovic je video u tome ako Bugarska svoje ciljeve ne sotvari pre Srbije. U jesen 1909. godine Milovanovic je bio sasvim blizu odluke da pitanje Sanyaka resi svrsenim cinom. Pocetkom septembra on je vladi izlozio nameru da posedne Sanyak prvom povoljnom prilikom. Generalstab je dobio poverljiv zadatak da za najkrace vreme izradi planove za vojnu okupaciju Sanyaka. Generali Zivkovic i Putnik predvideli su za operacije u Sanyaku cetiri divizije pod pretpostavkom da ne dodje do sukoba sa Austro-Ugarskom i da Bugarska podrzi srpsku akciju. Racunalo se da ce za mobilizaciju biti potrebno sedamnaest dana i predlozeno je da se blagovremeno i potajno na granici Sanyaka obrazuju magacini hrane i furazi.
Najvecu opasnost za Srbiju, odmah posle Sanyaka, predstavljali su austrijski planovi u Albaniji. Decenijama je austrijska diplomatija radila na stvaranju Velike Albanije koja bi se pruzala od mora do Vardara, obuhvatajuci Staru Srbiju i veliki deo bitoljskog vilajeta. Preko takve Albanije Bec bi na Balkanu suzbio Italiju, utvrdio gospodstvo na Jadranu, otvorio put u Makedoniju i zaokruzio Srbiju. Propagirana preko Katolicke crkve i dispozicionih fondova, ideja albanske autonomije predstavljena je narodu kao oslobodjenje od svake sredisne vlasti, poreza i sluzenja vojske. To je godilo arbanaskim plemenima gotovim da se suprotstave svakom centralizmu.
 
Milovanovic je bio uveren da bi stvaranje Albanije pod austrijskim uticajem oborilo Srbiju kao zreo plod. Taj strah od austrijskih namera potpuno je opredelio njegove poglede u albanskom pitanju. Ne nalazeci zamenu austrijskim teznjama, nemajuci drugu formulu koja bi Albaniji dala nov sadrzaj, Milovanovic je otisao u drugu krajnost, u potpunu negaciju albanske nezavisnosti. Milovanovic je istovremeno bio dovoljno pametan da uvidi koliko je negacija Albanije bila suprotna nacelu "Balkan balkanskim narodima." Da bi oba gledista izmirio, morao je odreci Arbanasima postojanje nacionalne svesti i podobnost za organizovanje drzave. "Kada bi se doista pokazalo da u Arbanasa pocinje razvijati se nacionalna svest", zapisao je Milovanovic, "i da oni hoce da imaju narodnu drzavu, mi ne bi smeli, ni hteli protiviti se da se o njima vodi racuna, razume se u onim granicama, u kojima oni istinskih nacionalnih prava imaju, to znaci u granicama skadarskog i janjinskog vilajeta." Kod Milovanovica postoji izvesno kolebanje, nepoznato ostalim gradjanskim politicarima u Srbiji toga doba koji su albansku autonomiju odbijali ne razmisljajuci mnogo. To kolebanje je izraz izvesne Milovanoviceve umerenosti u nacionalnim i opstim pitanjima. Ali diplomata je u Milovanovicu pobedio umerenjaka; on u autonomiji ne vidi Albaniju vec "austrijsku etiketu"; ne gleda u arbanaski narod vec u one carigradske nezadovoljnike i avanturiste koji po Evropi zastupaju albansku nezavisnost, ziveci na racun tajnih fondova velikih sila.
Nalazeci se sa Austrijom u borbi na zivot i smrt, Milovanovic je njene planove suzbijao deobom Albanije izmedju Srbije, Crne Gore i Grcke. Kako Srbija ne moze zbog Bugarske na jug dokle se to u Beogradu zelelo, i kako se na toj strani moraju vrsiti pomeranja i povlacenja, Milovanovic je pravac kretanja izmenio - umesto prema Solunu, na Drac. To je bila neka vrsta srednje linije izmedju Austro-Ugarske i Turske, izmedju Makedonije i Bosne, linije koja je ozivljavala tradicije srpske srednjovekovne drzave na zetskom i severnoalbanskom primorju.
Milovanovic je vodio oportunisticku politiku u sukobima Arbanasa i Porte od 1909. do 1011. godine, narocito u vreme velikih ustanaka koji su uzdrmali tursku vlast na Balkanu. Milovanovic je naginjao cas na jednu, cas na drugu stranu, u zelji da izvuce sto vise koristi. U prolece 1909. godine on se zalagao za arbanaske ustanike. Arbanasi su razoran elemenat koji vodi likvidaciji carevine, govorio je Milovanovic na ministarskom savetu aprila 1909. godine. Uspeh mladoturaka znacio bi ne samo jacanje turskog sredista vec negaciju teznji balkanskih naroda. Godinu dana docnije, 1910, Milovanovic je promenio drzanje. Kada je Porta preduzela energicne mere da ugusi arbanasku pobunu, on naginje razoruzanju Arbanasa. Ostrica ustanka pogodila je i srpski zivalj u Staroj Srbiji. Milovanovic je ocekivao da ce poraz umeksati ustanike i tako ne samo poboljsati uslove zivota srpskog stanovnistva vec olaksati srpsko-arbanaske pregovore za zajednicki rad protiv Turske. Govoreci o toj politici na ministarskom savetu, aprila 1910, Milovanovic je rekao: "Nas interes nije da Turska suvise ojaca, naprotiv da slabi i da lomeci Arnaute olaksa stvaranje nasih narodnih ideala."
Iduce, 1911. godine Milovanovic se drzi rezervisano prema novom arbanaskom ustanku. Ne znajuci do koje mere iza njega stoji Bec, Milovanovic nece da se zatrcava. Umesto opsteg ustanka on zeli male, lokalne pokrete koji lome Tursku. Sve njegove poruke arbanaskim vodjama, koji su od Srbije trazili oruzje i novac, davane su u tom smislu. Milovanoviceva oprezna politika izazvala je negodovanje Pasica, koji je trazio jacu akciju. Pasic je zivlje od Milovanovica odrzavao dodir s poverenicima iz Albanije i bio gotov da arbanaski pokret podstice protiv Turske. Na ministarskoj sednici marta 1911. doslo je do sukoba izmedju Pasica i Milovanovica, koji se bojao beckih namera skrivenih iza ustanka. Ipak, Milovanovic nije gubio dodir sa ljudima i dogadjajima u Albaniji, smatrajuci srpsku potporu ustanicima kao neophodni preduslov za zajednicki zivot u jednoj drzavi. Mi Arbanase ne smemo napustiti, govorio je on maja 1912. Hartvigu, moramo ih pomagati moralno i materijalno, ako nista vise da bismo ih otrgli od beckog uticaja, da steknemo njihovu zahvalnost i prijateljstvo.
Od aneksione krize celokupna Milovanoviceva politika, ne samo prema velikim silama vec i prema balkanskim drzavama, sracunata je na to da se postigne srsko-bugarski sporazum. Od 1909. godine, kako kaze bugarski poslanik u Beogradu Tosev, srsko-bugarski sporazum postao je Milovanoviceva fiks-ideja. Sve njegove ostale aktivnosti potcinjavaju se ovaj i znace njenu dopunu. Aneksija Bosne i Hercegovine ugrozila je njegovu nameru da razdvoji Bugarsku od Austro-Ugarske - umesto da ih koristi u njihovim protivnostima, Milovanovic ih je video zdruzene, jer su ankesija Bosne i Hercegovine i proglas bugarske nezavisnosti bili izraz zajednicke politike Beca i Sofije. Njihova solidarnost zatvarala je Milovanovicu sve perspektive. Umesto devize s Bugarskom u Skoplje ili s Austro-Ugarskom u Solun, Milovanovic se obreo pred pretpostavkom da sretne u Makedoniji Bugarsku udruzenu s Austro-Ugarskom.
Milovanovicu je bilo jasno da sudbina Balkanskog poluostva lezi u rukama Beca i Sofije. Ne mogavsi da slomi Srbiju, usled protivljenja velikih sila, posebno Rusije, nemajuci dovoljno asimilacione snage da je upije, Bec je vrsio pritisak na nju preko kralja Ferdinanda. Milovanovic je stalno strepeo od njihovih planova o podeli Srbije, pred kojima bi bio nemocan. Iza Beca stajala je strahovita snaga Nemacke; Bugarska je bila najsnaznija balkanska drzava, s najboljom vojskom i najvecim prestizem na Balkanu. Za razvitak dogadjaja bilo je od najvece vaznosti hoce li Bugarska koristiti tudjinsku pomoc za suzbijanje ostalih suparnika u Makedoniji.
Pretnje Srbiji znacile su ujedno opasnost za Bugarsku. Bugarski ciljevi u Makedoniji ukrstali su se s austrijskim - i jednima i drugima krajnji cilj bio je Solun. Kralj Ferdinand je uvidjao da mu je lakse nositi se u Makedoniji s jednom odasvuda pritisnutom Srbijom nego s Habsburškim carstvom. Srbija je bila jastuce koje je primalo one udarce sto bi se inace srucili na Makedoniju, pa cak i na Sofiju. Bugarska je po svome geografskom polozaju bila predodredjena da nasledi najveci deo turskog carstva na Balkanu. Bolje je bilo sporazumeti se sa Srbijom no predati glavninu nasledne mase Becu.
Bugarska spoljna politika imala je daleko vecu slobodu kretanja od srpske. Bugarska nije bila tako neposredno ugrozena od Austro-Ugarske, nije bila u stalnoj opasnosti da bude osvojena. Ferdinand je zato pokusavao da sacuva slobodu akcije u svim pravcima. On se zanosio opasnom mislju da ce izmiriti rivalstvo sila na Balkanu namecuci im Bugarsku kao fakticnog gospodara na Poluostrvu. Stoga je izdvojio sudbinu Bugarske od sudbine ostalih balkanskih naroda. Njemu je nesumnjivo polazilo za rukom da vestom igrom vodi dvostruku politiku prema Rusiji i Austro-Ugarskoj; on je bio neophodan obema - Rusiji zbog Carigrada, Dvojnoj monarhiji radi ostvarenja balkanskih zavojevackih planova.
Posle aneksione krize izmenio se raspored snaga. Bec je suvise naglaseno ispoljio svoje teznje ka Makedoniji i Solunu; Srbija umalo nije unistena pre no sto je Bugarska dobila svoje sanstefanske granice; Rusija je izisla iz krize porazena, resena da revidira svoje odnose s Bugarskom. Konacno, bugarske teznje u Makedoniji presle su okvire Berlinskog ugovora i sukobile se sa prohtevima Dvojne monarhije. Posto je iz odnosa s Becom izvukao sve koristi, kralj Ferdinand je bio gotov da promeni pravac svoje politike i vrati se balkanskoj zajednici koju su trazile narodne mase i dobar deo politicara. Jedini nacin da se to postigne bio je sporazum sa Srbijom.
 
Jos u prvim danima aneksione krize Milovanovic je pokazao dalekovidost i uzdrzljivost, trudeci se da bosansko pitanje odvoji od proglasa bugarske nezavisnosti. Na pocetku krize on je dao uputstvo da se ne napada bugarski proglas i svim silama je radio na tursko-bugarskom sporazumu, odbijajuci da sklopi s Portom savez koji bio uperen protiv Sofije. Njegov je cilj bio da razvije austro-bugarsku solidarnost interesa. - Ako se sa Bugarskom ne uortacimo - rekao je jedan poslanik u narodnoj skupstini - mi cemo jednim carskim ukazom, kao Bosna 1908. godine, promeniti svoju sudbinu.
U najzescem jeku aneksione krize Tosev je ponudio Milovanovicu pomoc u pitanju Sanyaka, savetujuci ga da Evropu stavi pred svrsen cin. Milovanovic je ove ponude primao nepoverljivo jer se bojao da iza njih ne stoji Austrija, zeljna da sebi stvori izgovor za napad. Milovanovic isto tako nije mogao odmah da prizna bugarsku nezavisnost; protestujuci nacelno protiv krsenja Berlinskog ugovora, on nije mogao praviti izuzetke. Medjutim, cim je Rusija priznala bugarsku nezavisnost, Milovanovic je odmah sledovao ruskom primeru. On je toliko hitao da nije stigao cak ni vladu da obavesti - istog casa, po dobijenom obavestenju iz Petrograda, poslao je srpsko priznanje Sofiji.
Cim je aneksiona kriza zakljucena, Milovanovic je pregao na posao. Nije prosla nedelja dana od priznanja aneksije, Milovanovic je pozvao Malinova da mu iznese predloge za sporazum. "Solidarnost srpsko-bugarska", pisao je Milovanovic predsedniku bugarske vlade, "prva je, najneophodnija pogodba koja se nicim ne moze nadoknaditi, za samostalnost Balkanskog poluostrva i resenje balkanskog problema na osnovi: Balkan balkanskim narodima." Milovanovic je svojerucno sastavio govor Sveti Simicu pri predaji novih akreditiva, pozivajuci se na "zadatke slovenske solidarnosti", "glas krvi", "zjaednicka stradanja i nade".
Na Milovanoviceve jasne nagovestaje, Malinov je odgovorio uzdrzljivo. Obostrano nepoverenje jos nije bilo razbijeno. Milovanovic je sumnjicio Malinova da ce u Becu trgovati srpskim predlozima; Malinov se bojao da bugarske ponude ne dodju do usiju Porte. Milovanovicev topao nacrt Simiceva govora primljen je hladno u Sofiji. Nije li bolje ublaziti snagu njegovih izraza? Ne zeleci da ih slabi, Milovanovic ih je prosto izbrisao.
Prevrat u Carigradu aprila 1909. bio je znak da treba zuriti. Turska se svakim danom sve vise osipala dok su se srpski i bugarski politicari glozili oko sitnih pitanja. Cim je dobio prve glasove o dogadjajima u turskoj prestonici, Milovanovic je uzurbano poceo raditi na sve strane: poslao je Simicu nalog da ubrza pregovore za sporazum, zamolio je sve prijateljske kabinete da ga pomognu u Sofiji, obavestio je Cetinje o svojim planovima i naredio konzulima u Makedoniji da budu predusretljivi prema Bugarima. Da bi sto pre postigao sporazum, Milovanovic je Tosevu predlozio dve kombinacije: sporazum koji ce dejstvovati odmah i resiti aktuelna pitanja i ugovor koji bi obuhvatio sve balkanske probleme na duzoj stazi. Bugarska i Srbija moraju biti zajedno kada se otvori makedonsko pitanje, i Milovanovic je bio spreman da prihvati autonomiju Makedonije, kojoj se inace protivio, uz jemstva narodnostima i obelezavanje njihovih sfera. Ako autonomija ne bude mogucna, on je trazio podelu, zahtevajuci za Srbiju Skoplje, Veles, Prilep, Debar, i Ohrid. Istovremeno, predlagao je usku srpsko-bugarsku ekonomsku zajednicu, po mogucstvu carinsku uniju.
Malinov i Ferdinand nisu smatrali da je nastupio trenutak koji bi ih nagnao da se odreknu jednog dela Makedonije; oni su je hteli celu. Milovanovic je odmah mogao primetiti, po njihovom zatvorenom drzanju, da nema smisla tvrdoglavo nastojati u jednoj stvari koja jos nije sazrela. Svako dalje insistiranje moglo je stvoriti utisak da je Srbiji neophodan savez, sto bi jos vise otezalo izglede na sporazum. Meseca juna Milovanovic je naredio Simicu da to pitanje vise ne pokrece.
Ne mogavsi da dodje do cilja pravim, neposrednim putem, Milovanovic je promenio taktiku i pokusao da mu se priblizi preko Rusije. On je uvlaci u pregovore, tezeci da je nacini ne samo svedokom vec trecom ugovornom stranom. Dovesti Rusiju u taj polozaj za Milovanovica je isto toliko vazno koliko i sklapanje sporazuma sa Bugarskom. On nece samo srpsko-bugarski vec srpsko-bugarsko-ruski balkanski sporazum.
Rusija je bila jedina sila koja je mogla nagnati kralja Ferdinanda na popustanje prema Srbiji. Zato Milovanovic tezi da bugarsku diplomatiju zatvori u jednacinu: Srbija jednako Rusija. S jedne strane on uverava Ruse da je balkanki sporazum jedina mogucnost ruske politike na Balkanu, s druge strane nagovestava Sofiji da su iza njega ruski interesi.
Izvoljski je shvatio domasaj balkanskog sporazuma i zastupao ga u Sofiji. Ali, on je u svoj rad unosio mnogo sumnje u mogucnost stvarnog sporazuma, narocito kada je cuo za srpske zahteve u Makedoniji. Zato je opominjao svoga poslanika u Sofiji da se ne zatrcava, bojeci se da ne gurne Sofiju jos vise u austrijsko narucje. Izvoljski je strahovao da bi svako pomeranje na Balkanu moglo izazvati austrijsku akciju; ako se u Becu sazna za surovanje izmedju balkanskih prestonica, rodice se odmah misao i zelja za aktivnim mesanjem u turske stvari.
Kada je, s jeseni 1909, Nikola Hartvig dosao za ruskog poslanika u Beogradu, Milovanovic je dobio snaznu podrsku. Novi ruski predstavnik ne samo sto se odmah zalozio svim srcem za balkansku zajednicu vec je, sto je veoma vazno, u srpsko-bugarskim razmiricama zauzeo cisto srpsko glediste. Hartvig je svojim vezama na carskom dvoru bio dovoljno jak da vodi u Beogradu politiku koja se lomila na granici sluzbene i licne. On je sprovodio politiku inata sopstvenoj vladi, kivan sto petrogradska diplomatija okleva i izbegava rizik. Ambiciozan i zeljan slave, premesten u malu balkansku prestonicu, Hartvig je u srpsko-bugarskom sporazumu video akciju koja premasa lokalne balkanske okvire.
Nasavsi odjednom i neocekivano ovako sjajnog saveznika, Milovanovic ga je odmah koristio za svoje planove. U toku srpsko-bugarskih pregovora on je tesno saradjivao s njim. Njihov medjusobni odnos, u pocetku vrlo srdacan, docnije je ohladneo, uglavnom zbog Hartvigove suvise naglasene antiaustrijske politike. Bucan, govorljiv i eksplozivan, Hartvig se nije ustezao da javno propoveda svoje neprijateljstvo prema Dunavskoj monarhiji, malo vodeci racuna o posledicama svojih reci. Mnogo obazriviji od njega, Milovanovic je izbegavao tako ostre podele i njegovi pokusaji izmirenja s Becom ljutili su Hartviga i budili sumnje u Milovanovica kao u coveka spremnog da napusti slovenski tabor. U osnovi, razmimoilazenje medju njima bilo je duboko i vuklo je koren u razlicitom gledanju na politiku. Hartvig je bio slovenofil staroga kova, sa primesama novoga narastaja u Rusiji koji je uz slovenofilstvo proturao ruski imperijalizam; Milovanovic je bio izraziti zapadnjak, koga za Rusiju nisu vezivala osecanja nego interes. Kako su osecanja postojanija od interesa, Hartvig je s pravom sumnjao u Milovanovicevu stalnost. Milovanovic je po strukturi svoga intelekta, po gledistima, pa cak i po licnim osobinama, bio blizi Izvoljskom, noseci u sebi, kao i ruski ministar, izvesnu nervnu labilnost, samo u manjoj meri. Hartvig nije cenio Izvoljskog i nasavsi slicnosti izmedju njega i srpskog ministra, ohladneo je i prema ovome. On se daleko bolje slagao s Pasicem, mada je bio njegova susta suprotnost. Obojicu je zblizila ideja rusenja Habsburskog carstva i stvaranja Velike Srbije. Mnogo temperamentnijem Hartvigu dobro je dosao jedan Pasic, hladan i zaverenicki raspolozen, u koga je mogao zatvoriti svoj gledista kao u kakvu celicnu kasu. Pored toga, Pasic je umeo da zatreperi Hartvigove slovenske zice kada mu je to bilo potrebno.
Uporedo sa radom u Rusiji, Milovanovic je svim silama pokusao da za svoju ideju pridobije kabinete prijateljskih sila, posebno Francuske i Italije. Obilazeci zapadnoevropske prestonice, u jesen 1909, Milovanovic, kao za vreme aneksione krize, sada uporno i stalno ponavlja nov moto svoje politike: sporazum s Bugarskom. Posle pobede Centralnih sila Milovanovic je video u Evropi opstu uznemirenost, koja je izazvala teznju jaceg grupisanja. To je stvorilo potrebnu atmosferu njegovom radu. Nespremnost Rusije, kolebljivost Italije, neodlucnost Engleske da se jace angazuje na kontinentu i strah Francuske od nemacke hegemonije stvorili su povoljne uslove balkanskom savezu u kome su ove drzave dobile novog i neocekivanog saveznika u svojoj borbi s Centralnim silama, sposobnog da za slucaj ratnog sukoba veze dobar deo protivnicke vojne snage.
 
S jeseni 1909. Milovanovic je opet pokrenuo razgovore s Bugarskom o deobi Makedonije. Dimitrije Rizov, bugarski poslanik u Rimu, proputovao je evropskom Turskom, po nalogu svoje vlade, i doneo s puta malo utesne vesti. Milovanovica je posebno zabrinulo bugarsko interesovanje za Albaniju, koje je dokazivalo da su u Sofiji jos uvek zive sanstefanske ideje. Cak se i Rizov, poznati pobornik srpsko-bugarskog zblizenja, zauzimao za sirenje bugarskog uticaja u Albaniji, upoznao se sa vodjom albanskog pokreta Ismailom Kemal-bejom i prisustvovao sastancima arbanaskih vodja u Napulju. Zakljucak s njegovog puta po Turskoj bio je da sa srpsko-bugarskim sporazumom treba zuriti. Zajedno sa Milovanovicem pokusao je da u Beogradu, septembra 1909, nadje osnovu za sporazum. Bugarska ne moze prihvatiti srpsku teoriju o podeli Makedonije, rekao je Rizov. Umesto podele treba obrazovati jednu autonomnu oblast koja ce obuhvatiti solunski, bitoljski i kosovski vilajet, juzno od Sare. Takva Makedonija dobice slovenski karakter. Bugarska u novom rasporedu dobija jedrenski vilajet s Dedeagacem i Kavalom; Srbija uzima Sanyak, albansko primorje kod usca Drima i Staru Srbiju do Sare.
Milovanovic nije hteo da prihvati Rizovljev plan. Kao vecina politicara u Srbiji i Bugarskoj, Milovanovic je bio uveren da se Makedonija ne bi mogla odrzati kao posebna drzavna celina. Na nju bi delovale, govorio je Milovanovic, unutrasnje centrifugalne sile i spoljni uticaji. Umesto da postane spona, ona ce jos vise rasplamsati srpsko-bugarsku medjusobnu borbu. Turska vlast, na cijem rusenju sada rade balkanske drzave, stvara kohezionu snagu potrebnu za saradnju; kada te snage nestane, iseznuce element ujedinjenja. Milovanovic je autonomiju Makedonije usvajao nacelno u razgovoru s Rizovom, ali ovo usvajanje nije bilo iskreno. To se videlo cim je zatrazio podelu Makedonije, kao alternativno resenje. Taj "plan u drugom planu", po Milovanovicu, svodio se na odredjivanje medjusobnih granica u Makedoniji, sto je odmah kompromitovalo ideju autonomije. Autonomija Makedonije, pod uslovima nacionalistickih stremljenja gradjanskog drustva i s jedne i druge strane, nije mogla postati stvarnost. I srpski i bugarski plan nosio je zadnju misao da Makedoniju prisvoji sebi, jedan delimicno, drugi u celini.
Milovanovic se nije bavio problemom Makedonije, niti je za to imao znacajnije prilike u svojoj diplomatskoj karijeri. On je makedonske prilike slabo znao, mnogo slabije od Pasica, Svete Simica i Ljube Jovanovica. Bio je uveren da makedonske narodnosti nema i da bi njeno stvaranje bilo stetno; Srbi i Bugari takodje ne bi trebalo da su dva naroda. U resenju makedonskog pitanja Milovanovic je isticao "drzavni razlog", potrebe vec postojecih balkanskih drzava.
U toku ovoga rada na sporazumu, Milovanovic je stalno zeleo da se sretne s Ferdinandom. Bugarski kralj mu je imponovao, iako se neprestano sukobljavao s njegovom politikom. On je svakako bio najzivlja inkarnacija Makijavelijevog Cezara Boryije, koji je na Milovanovica u mladosti ostavio snazan utisak. Ferdinandova politika balansiranja izmedju Rusije i Austo-Ugarske bila je u velikom stilu ono sto je Milovanovic pokusavao sprovesti u malom. Njemu je imponovala smelost kojom je Ferdinand vodio svoju politiku, ne obraziruci se na skrupule i nacela. Ferdinand je bio kralj, gospodska pojava, sa urodjenim instinktom politicara, koji je umeo da bude vrlo privlacan kada je to hteo. Prvi susret Milovanovica i Ferdinanda u Beogradu, novembra 1909, ocarao je srpskog ministra. Milovanovic je osetio da se Ferdinand trudi da ga osvoji i to je godilo njegovoj sujeti. Posle prvog utiska, Milovanovic je sa vise skepticizma razmisljao o bugarskom kralju. Mada bistar i okretan, Ferdinand je do te mere bio stekao naviku da se krece okolnim i skrivenim putevima da je izmisljao krivine i na pravom drumu. Lukavstvo je preovladalo njime i ono mu se citalo na licu, sto je stvaralo osecanje nesigurnosti kod ljudi koji su s njim dolazili u dodir. Na njegov rad uticale su u velikoj meri simpatije i antipatije; on je bio hrabriji u idejama no u njihovom izvrsenju. Ferdinand je bio politicki igrac koji je tezio najvecem dobitku, uz najmanji ulog. To mu je stvorilo strah od rizika. Njegova uloga u bugarskoj istoriji svela se na akciju jednog diplomatskog kondotijera. Umesto da se bori za bugarsku buducnost, on je trazio trenutne uspehe koji bi zadovoljili njegovu sujetu.
U razgovorima koje je u Beogradu vodio u jesen 1909. godine sa kraljem Petrom, Pasicem i Milovanovicem, Ferdinand je izbegavao bilo kakvo vezivanje. Svojim dolaskom u Srbiju radi "naucnog izleta" na Kopaonik, koji je prethodio beogradskom sastanku, Ferdinand je hteo da stvori utisak kod evropskih kabineta da je on inicijator zblizenja sa Srbijom, ne primajuci, ujedno, nikakve obaveze. U tome trenutku Ferdinand nije hteo savez sa Srbijom, ali je hteo da savezu ostavi otvorena vrata, za svaki slucaj. Milovanovic je tacno zakljucio posle sastanka da Ferdinand jos nije odredio pravac svoje politike i da ce ga odrediti tek kada bude siguran koja ce strana prevagnuti. Videci da ne moze od njega nista uscupati, Milovanovic se morao zadovoljiti onim sto je dobio, ma kako to bilo malo. Vise no ikada bio je resen da ne ostane pri izboru samo jedne, bugarske karte. Tek sto je Ferdinand napustio Beograd, Milovanovic je poslao brzojav Porti da Srbija ne bi nikome zrtvovala svoje prijateljstvo prema Turskoj. Milovanovic od toga trenutka pocinje rad na priblizavanju Turskoj, koja ce ispuniti njegovu diplomatsku aktivnost 1910. godine.
Milovanovicevi pogledi na politiku osudjivali su slepo drzanje jednog pravca, vodjenje akcije samo u jednom smeru. On je politicar koji hoce da radi na nekoliko strana; njegova masta suvise je bogata kombinacijama da bi mu se razum i politicki instinkt zadovoljili jednom jedinom. Secao se da je nekada optuzivao kralja Milana ne zato sto je prisao Austro-Ugarskoj, vec sto je prisao samo njoj. Milovanoviceva glavna "zivotna" kombinacija je savez sa Bugarskom, Crnom Gorom i Grckom, koji bi se vezao za veliku grupaciju Antante u Evropi. Pored nje on ima u yepu jos jednu, za svaki slucaj. Posle neuspeha u privlacenju Bugarske, Milovanovic priprema zblizenje s Turskom i Rumunijom, koje ima dva zadatka: da posluzi kao most za povlacenje ka Centralnim silama, ako se ukaze potreba, i da natera Ferdinanda da pridje Srbiji silom ako ne bude hteo milom. Obe kombinacije - s Bugarskom i turskom - plod su Milovanovicevih teznji da ima na raspolaganju sredstva za svaku priliku. Prva kombinacija sa Bugarskom je aktivna, druga s Turskom je pasivna; u prvoj lezi ofanziva, u drugoj povlacenje. Razlika medju njima je u dometu koji im Milovanovic daje: u prvoj je gotov da ide do kraja, druga je samo pomocna, kao sporedni izlaz za slucaj pozara i nezeljenog obrta situacije. Srpski program mogao se ispuniti samo ofanzivom, sve ostalo je diverzija. "Moja politika je u stvari: vezivati solidarnost s Bugarskom i s njom zakljuciti pozitivan sporazum za resenje balkanskog pitanja; u isto vreme uspavljivati nepoverenje Turske i odrzavati prijateljstvo s njom, s obzirom i na politicke i na ekonomske aktuelne interese." Dogadjaji na Balkanu mogli su se razvijati u tri pravca: da se udruzene balkanske drzave obracunaju s Turskom; da se, opet udruzene, s Turskom suprotstave Austro-Ugarskoj i da se, svaka na svoju ruku, bace na Tursku. Milovanovic je hteo da bude spreman za svaku od ovih mogucnosti.
 
Radeci jednovremeno na ovim oprecnim kombinacijama, Milovanovic je u zamrsenoj i zakulisnoj igri ispoljio diplomatske sposobnosti, poznavanje mere, takt i okretnost u manevru. Nikada nije dozvolio da ga sporedna kombinacija suvise povuce i ugrozi onu glavnu. Uvek je znao da se zaustavi na vreme, da vesto izbegne stvarne obaveze i zadrzi slobodu odlucivanja. Njegova radnja podseca na sahovsku igru; sve je u njoj rasporedjeno, svako polje pokriveno odgovarajucom figurom. Milovanovic koci Austriju Rusijom, Tursku Bugarskom, Bugarsku Rumunijom. On se cvrsto drzi Rusije i gradi porusene mostove prema Austro-Ugarskoj, u Petrogradu preotima od Pasica rusku naklonost, u Becu ga smatraju austrofilom koji u Srbiji drzi ravnotezu prema neprijateljima Monarhije, u Carigradu mu poklanjaju puno poverenje, u Bukurestu vide u njemu jemstvo protiv bugarskih planova u Makedoniji, dok u Sofiji uziva glas protagoniste ideje srpsko-bugarskog sporazuma. Celokupan ovaj galimatijas ima u njegovoj glavi svoj red; on spaja u sebi sve ove protivrecnosti i svojom sposobnoscu uskladjivanja stvara od zbrke celinu.
Milovanoviceve kombinacije s Turskom nisu mogle biti ozbiljne jer je njegovo misljenje o novom, mladoturskom rezimu bilo vrlo nepovoljno. "Kao sto ne verujemo u cuda ili spiritizam", govorio je on Tosevu, "tako ne verujemo ni u obnovu Turske." Stari hamidovski sistem doziveo je slom; novi nije nastao voljom naroda, vec pronuncijamentom vojske. Religiozna muhamedanska osnova carstva zamenjena je parolom otomanizacije, ali su na kraju njome bili povredjeni svi: prorokovi sledbenici, jer je vera oskrnavljena, pritisnuti narodi usled nametnute i tudje drzavne ideje. Revoluciju u Turskoj nije povela jedna drustvena klasa, vec jedna hunta. Oslonjeni na vojsku okupljenu konskripcijom, mladoturci su bili prinudjeni da stalno pocinju iz pocetka - sigurni u oficire, nisu se mogli osloniti na vojnicke mase. Okruzen neprijateljima i spolja i iznutra, rezim je ziveo u stalnom nervnom grcu i zavisio od prestiza. S jedne strane to ga je odvelo pravo u narucje Nemaca, s druge, posle aneksije Bosne i Hercegovine i proglasa bugarske nezavisnosti, ugrozilo mu temelje na kojima se izdizala nova zgrada drzavne tvorevine.
Milovanovic je pazljivo pratio kretanje unutrasnjih prilika u Turskoj, ne sumnjajuci u to da ce razne arapske, kurdske, arbanaske revolucije ubrzati slom. On se cak bojao da taj slom ne dodje suvise brzo. Njemu je potrebno da zadovolji zahteve koje mu namece aktuelna politika. Srpski interesi bili su mnogostruki u Turskoj. Turska podrska srpskoj akciji u Makedoniji davala joj je prevagu nad bugarskim suparnikom; od Porte je zavisila koncesija za gradjenje jadranske zeleznice koju srpska vlada neumorno trazi od 1906. godine da bi preko nje dosla do svetskih pijaca; konacno, od Turske je zavisio jedini kopneni put srpskom izvozu preko Soluna, koji je Srbiju spasao u vreme carinskog rata. Srpska vlada je stalno pokusavala da taj put ucvrsti i prosiri novim trgovinskim ugovorom.
Na udvaranje Turskoj Milovanovica su prinudile nejasne i uznemirujuce vesti o nekakvom priblizavanju Bugarske i Grcke kao i Turske i Rumunije. Milovanovic se uplasio da ne upadne u makaze, jer su obe kombinacije obilazile Srbiju i mogle se okrenuti protiv nje. On je sumnjao da iza toga stoji Bec. Bugarsko-grcko i tursko-rumunsko priblizavanje bili su izraz dve suprotne, protivrecne politike - prvo je nosilo izrazito antiturski, drugo antibugarski karakter. I jedno i drugo mogao je Bec da koristi u svoje svrhe, bilo da forsira Bugarsku u Makedoniji protiv srpskih teznji, bilo da pomaze Porti protiv Sofije, uz obestecenje u Sanyaku i Albaniji. U nedostatku sporazuma balkanskih drzava, sve su kombinacije bile mogucne i sva resenja izvodljiva. Milovanovic se starao da Srbija ne ostane van ovih zbivanja, da se ona ne bi okrenula protiv nje same.
Umesto da protivtezu tursko-rumunskim planovima trazi u sporazumu sa Srbijom, Ferdinand je najpre pokusao, 1910. godine, da postigne sporazum sa onim drzavama koje se sanstefanskim granicama Bugarske nisu protivile onoliko koliko im je bila protivna Srbija. Grcka je bila suvise zauzeta kritskim pitanjem da bi bugarskim teznjama u Makedoniji pruzila ozbiljan otpor. Isto tako je crnogorski knez usmerio svoju paznju severnoj Albaniji, u zelji da nasledi Skenderbegovu drzavu i tradiciju. Stoga su Ferdinand i Malinov pokusali da obidju Srbiju jednim bugarsko-grcko-crnogorskim sporazumom koji bi uspostavio ravnotezu u odnosu na tursko-rumunsku kombinaciju. Zajednica bez Srbije nije, medjutim, mogla biti efikasna, jer nije mogla zastrasiti Tursku, a i zato sto se balkansko pitanje nije moglo resiti bez ucesca Srbije, hteo to Ferdinand ili ne. Za slucaj turskog sloma umesale bi se velike sile i trojni balkanski sporazum morao bi ukljuciti i Srbiju ili bi se raspao. Naprotiv, ako bi se Turska odrzala, ona je uz pomoc Rumunije i Srbije mogla zauzdati Bugarsku i Crnu Goru. Balkansko pitanje moglo se resiti samo sporazumom svih balkanskih drzava. Ne samo srpsko-bugarski vec je balkanski interes bio da se ostvari savez Beograda i Sofije, ili da se onemoguci svaka druga kombinacija koja bi mimoisla Srbiju. Milovanovic ne samo sto je u to cvrsto verovao vec nije sumnjao da ce i bugarska vlada kad-tad uvideti da Srbiju mora uneti u svoje planove.
Tursko-rumunsko priblizavanje urgozavalo je resenje balkanskog pitanja na osnovi pravicne podele turske zaostavstine medju balkanskim drzavama. Porta bi dobila odresene ruke prema Srbiji i Bugarskoj i omogucila hegemoniju beckih politickih planova, vezujuci svoju tursko-rumunsku osovinu za Centralne sile. Milovanovic je odmah shvatio koliko je opasna ova kombinacija. Medjutim, ona je Bugarsku ugrozavala vise no Srbiju i stoga je mogla korisno da posluzi kao sredstvo da se Ferdinand prevede u srpske vode. Milovanovic to i cini, dobro pazeci da se u ovoj opasnoj igri ne zatrci. Tursko-rumunsko zblizenje njemu koristi samo kao pretpostavka, nikako kao stvarnost. Milovanovic se upustio u ovu avanturu ne obaziruci se na sredstva. Septembra 1910. godine pustio je preko svojih starih pariskih novinarskih veza vest u Matenu da je tursko-rumunski savez svrsena cinjenica, uzivajuci u uzbudjenju i zaprepascenju koje je izazvao kod zapadnoevropskih kabineta i bugarske vlade.
Rumunija je dosla kao porucena za manevrisanje prema Sofiji. Ona se ostro protivila jednostranim bugarskim pokusajima u resenju makedonskog pitanja. Za nju je Sanstefanska Bugarska bila neprihvatljiva koliko i za Srbiju. Stoga Milovanovic igra s Rumunijom pogledajuci stalno ispod oka na Sofiju. On se drzi tradicionalnog prijateljstva s Rumunijom i dalje razvija srdacne odnose. U Bukurestu je on kod svoje kuce, u tazbini; njegova poznanstva i prijateljstva sa rumunskim drzavnicima iskrena su i duboka. Njegov glas ima svoju tezinu u Bukurestu, rado se cuje i jos cesce trazi. Naravno, Milovanovic ne propusta priliku da to boduje u svoju korist pred kraljem Ferdinandom. U svim razgovorima s bugarskim drzavnicima, Milovanovic istice rumunski barometar za merilo bugarskih atmosferskih prilika.
Da bi dao siri zamah svojoj politici, Milovanovic je pripremio 1910. godine niz kraljevih poseta stranim dvorovima i sam je ponovo obisao zapadnoevropske prestonice, Carigrad i Sofiju. Bio je u punom smislu "leteci diplomata", prvi od nasih drzavnika koji je uveo praksu stalnih poseta i neposrednog kontakta. Kraljeva poseta Petrogradu bila je prvo njegovo putovanje u inostranstvo posle 1903. godine i imala je za cilj da prekine bojkot srpske dinastije na evropskim dvorovima posle 29. maja. Put u Petrograd bio je ujedno protest protiv aneksije Bosne i Hercegovine. Da bi pripremio kraljevu posetu Carigradu, Milovanovic je licno otisao u tursku prestonicu marta 1910. godine i vratio se preko Sofije. Put je bio vesto sracunat: da bi stigao neupadljivo do Sofije, Milovanovic se posluzio Carigradom. On je punim jedrima plovio u makijavelistickim vodama; Portu je uveravao da s Bugarskom ne misli nista ozbiljno i trazio podrsku u srpsko-bugarskim sukobima u Makedoniji; samo nekoliko dana docnije, u Sofiji je zarko zastupao pred Ferdinandom, Paprikovom, Danevom i Gesovom srpsko-bugarski sporazum. Toplo primljen u Carigradu, Milovanovic je u Sofiji docekan uzdrzljivo. Ferdinanda je zabrinulo njegovo koketiranje s Becom i Portom. Milovanovic je to i hteo, nadajuci se da ce ovakva politika doneti uskoro plodove. Treba ih ostaviti da se ljute, govorio je on, samo treba paziti da ne posumnjaju u nasu volju za pregovore.
Najznacajniju etapu u Milovanovicevoj politici predstavlja poseta Rusiji, marta 1910. godine. Milovanovic svim silama pokusava da ruskoj diplomatiji nametne formulu ne Mircstega, vec Rakonidjija, formulu dinamicnu a ne staticnu. Milovanovic je narocito nastojao da razbije svako zblizenje Beca i Petrograda, jer je znao da je ono mogucno samo na bazi postojeceg stanja na Balkanu. Medjutim, ustolicenje postojeceg stanja znacilo je ujedno jacanje balkanske uloge Austro-Ugarske koja se na Balkanu vec utvrdila. Umesto toga, Rusija mora baciti parolu: "Balkan balkanskim narodima" i izbegavati razgovore s Becom u cetiri oka; naprotiv, navoditi ga sto vise na evropski teren.
 
Predstavnici Srbije toplo su primljeni u Petrogradu. Boravak u prestonici i Carskom Selu ispunjen je svecanostima, ruckovima, zdravicama i politickim razgovorima. Zajedno s Pasicem, Milovanovic vredno radi. Na sastanku s Izvoljskim obojica mu iznose ciljeve srpske spoljne politike i traze aktivnu podrsku u pokusajima da se s Bugarskom postigne sporazum. Izvoljski je ovom prilikom prvi put priznao da je Sanstefanski ugovor nepravedan prema Srbiji i da teskoce u sporazumevanju ne dolaze sa srpske, vec sa bugarske strane. On je izjavio gotovost da sanstefanske ideje revidira "radi zadovoljenja srpskih interesa i prava koji su zaboravljeni i povredjeni prilikom njegovog gradjenja". Milovanovic mu je podneo kartu granicnih zahteva u Makedoniji koji su zahvatili oblast do ispod Demir-kapije i koju mu je jos u Beogradu izradio Jovan Cvijic. Na zahtev Izvoljskog, koji se uplasio da zahtevi srpske vlade ne udalje Ferdinanda, Milovanovic mu je izradio dve formule koje je ruski ministar trebalo da zastupa u Sofiji, siru i uzu. U njima je trazena "pravicna i siroka satisfakcija nacionalnim i istorijskim pravima Srbije na jug od Kacanika i Sar-planine, koja bi joj dozvolila da sebi osigura srpsko-albansku jadransku obalu s dovoljnim zaledjem i tako ispuni bitni uslov za svoju stvarnu nezavisnost". Prihvatajuci i granicu i formulu, Izvoljski je trazio da se zahtevi ublaze, jer "Bugare ne treba pritiskivati, vec gurati". Tako je led u Rusiji bio probijen.
Blistav u salonima, naviknut na visoko drustvo, slobodan u razgovoru i duhovit, Milovanovic je u Petrogradu izbio u prvi red i potisnuo u pozadinu svoga starog suparnika Pasica. Na rucku u Carskom Selu raspolozio je i nasmejao caricu; posle rucka car ga je zadrzao citav cas u razgovoru. Vreme za polazak bilo je davno proslo a dva coveka su jos zivo razgovarala nasred sale. Tek kada su opsti tajac i uprti pogledi privukli carevu paznju, razgovor je srdacno prekinut. -- Mir treba cuvati jos pet godina -- rekao je Nikola II -- posle pet godina mi cemo sa svakim drugkcije govoriti. Rusija zna da nije krivica Srbije sto se srpsko-bugarski sporazum nije ostvario. Danas Rusija nema vise posebnih naklonosti prema Bugarskoj koje bi isle na stetu Srbije; ruski balkanski program sadrzi nezavisnost balkanskih drzava. -- Ove reci potvrdjivale su tacnost Milovanovicevih pretpostavki; njegova politika pocela je da donosi plod.
Iz Petrograda, kralj Petar i Milovanovic otisli su u Carigrad i odatle se vratili kuci preko Svete gore, Soluna i Skoplja. Turci su im stavili na raspolaganje dvorac u Jildizu i carsku jahtu ali nisu uzeli nikakve politicke obaveze. Zato je put preko Makedonije smisljeno planiran. Kralj Ferdinand pokusao je da ga omete, medjutim Milovanovic je ostao cvrst -- on je jos uvek smatrao da je to sredstvo koje ce omeksati bugarskog vladara.
Milovanovicevu pomirljivu politiku prema Austro-Ugarskoj posle aneksione krize ugrozila su dva politicka procesa vodjena u Monarhiji: veleizdajnicki u Zagrebu i Fridjungov u Becu. Jos u danima koji su prethodili aneksiji podignuta je optuzba protiv pedeset i tri Srbina optuzena za prevratnicke namere i veze sa zvanicnom Srbijom. Milovanovic je odmah po zavrsetku aneksione krize organizovao uspesnu novinarsku kampanju u inostranstvu, koja je ne samo uspela da evropsku javnost uveri u nevinost optuzenih vec da razotkrije politicku ostricu procesa uperenog protiv srpsko-hrvatske koalicije i Srbije. Veleizdajnicki proces postao je drugo izdanje Drajfusove afere: ban Rauh doziveo je tezak poraz i njegova politika potpuno je otkrivena. Milovanovic je kampanju protiv procesa vesto vodio: cilj njegove aktivnosti je dvojak -- da unese zabunu u Monarhiju i spase optuzene. Istovremeno je uspeo da izbegne opasnost ponovnog sukoba s Crnom Gorom, jer je izmedju zagrebackog i cetinjskog procesa postojala veza olicena u ucescu austrijske obavestajne sluzbe. Kada je veliki Sloven i jedna od najumnijih glava tadasnje Evrope, Toma Masarik ustao u odbranu optuzenih, on je, bezobzirno trazeci istinu, istakao Nasticevu ulogu i napao cetinjski dvor, ugrozavajuci tek uskladjene odnose Cetinja i Beograda. Uplasen od raskida, Milovanovic se javno ogradio od Masarikovih optuzbi.
Milovanovic se mnogo vise uplasio kada je istoricar Fridjung objavio optuzbe protiv srpsko-hrvatske koalicije. Veze sa Supilom, Pribicevicem, Medakovicem i ostalima odrzavane su bez pismenih tragova, ali se Milovanovic bojao da ne postoji kakav dokumenat iz Pasiceva vremena koji bi obesnazio srpsku odbranu. Spalajkovicev izvestaj, na koji se Fridjung najpre pozvao, bio je ocigledan falsifikat, ali je Milovanovic verovao da je Bec hotimice pustio lazan dokumenat da bi ga namamio na protest, a onda obrukao stvarnim dokazima. Zato je u pocetku bio vrlo oprezan i savetovao je Erentalu da se obe vlade u to ne mesaju. Tek kada su objavljeni svi dokumenti, Milovanovicu je svanulo -- od prvog do poslednjeg, svi su bili lazni. Milovanovic je tada odbacio sva ranija ustrucavanja i aktivno usao u sukob. Ovlastio je Masarika da suzbije sve optuzbe, "jer ni Supilo, ni Pribicevic, ni Medakovic, niti bilo koji od onih koje je optuzio Fridjung nisu nikada primali novac od srpske vlade, jer srpska vlada nije nikada organizovala, subvencionirala, niti uopste znala za pokrete koje Fridjung stavlja na teret srpsko-hrvatskoj koaliciji". Milovanovic javno govori u skupstini o laznoj optuzbi, pusta Ljubu Jovanovica da se brani od napada i preti da ce celokupni materijal o nevinosti srpske vlade staviti na neposrednu ocenu svetskoj javnosti. Konacno, kao glavni udar, salje svedoke u Bec, Bozu Markovica, Ljubu Davidovica, Mila Pavlovica Krpu i Miroslava Spalajkovica. Osecajuci da duva povoljan vetar, on ga svom snagom hvata u svoja jedra. Fridjungovo javno priznanje da su mu optuzbe osnovane na falsifikatima povuklo je moralni slom onih metoda kojima su se u borbi protiv Srbije sluzili Erental i ministarstvo na Balhausplacu. Nakalemljen neposredno na aneksionu krizu, Fridjungov proces postao je njena zavrsnica koja je otkrila pravi smisao i uzroke austro-srpskog sukoba.
U rusenju Fridjungovih optuzbi glavnu ulogu odigrala je zvanicna Srbija. U zajednickoj odbrani je manifestvovala saradnja Juznih Slovena i Srbija je ucvrstila svoj prestiz. Oprezni Milovanovic zadrzao se ipak na vreme i nije dozvolio da mu krv udari u glavu. Strasti ga nisu mogle zaneti i zamagliti mu glavni cilj; u Fridjungovom procesu on je dublje zagazio no sto je smatrao razumnim -- odmah po zavrsetku procesa napustio je politiku ofanzive i vratio se svojoj odbranbenoj taktici. Za nacin njegovog manevrisanja karakteristican je slucaj austrougarskog poslanika Forgaca. Tesko kompromitovan u aferi falsifikovanih dokumenata, Forgac je bio zreo za premestaj. Ceo svet je to opravdano ocekivao. Milovanovic, medjutim, ne samo sto nije trazio da Forgac povuce posledice svoje radnje vec se zauzeo da on ostane i dalje na svom poslanickom polozaju u Beogradu. Nasa raspaljena i ogorcena sredina to nije mogla razumeti, jos manje odobriti. Milovanovic je, ipak, razmisljao sasvim pravilno: kompromitovani i osramoceni Forgac bio je u Beogradu mnogo manje opasan od nekog svezeg i naduvenog beckog ili pestanskog aristokrate, ornog da sa Srbijom zametne borbu iz pocetka. Njegovo zauzimanje za Forgaca trebalo je da u Becu iskupi drzanje na Fridjungovom procesu i dokaze uvek zivu zelju za poboljsavanjem odnosa. Slicno je Milovanovic postupio u slucaju austrijskog oficira Rajkovica, uhvacenog u Srbiji na delu spijunaze. Umesto da ga sudi, proterao ga je preko granice; bio mu je vazniji cilj od pijedinca. I na vece zrtve je bio spreman u svojoj elasticnoj politici.
 
Mada je to javno poricao, Milanovic je odrzavao kantakt sa srpsko-hrvatskom koalicijom i posebno sa srpskim pokretom u Bosni. Taj rad nasledio je od Pasica, koji je u ovim poslovima bio pravi majstor. Milovanovic nije bio nimalo revolucionarne prirode; to nije bilo u skladu s njegovim svojstvima izrazitog diplomate. Njegov ambijent nisu skrivena, zabita zaverinicka sastajalista vec diplomatski saloni. Njegova lukavost i makijavelizam podscali su vise na metode Meterniha; on nije imao dovoljno ni vere ni snage da bude Macini, jos manje Orovasini. Racionalan i diplomatski odmeren, Milanovic se nije mogao uneti u psihologiju revolucionara koje je nacionalna religija vodila do negacije sopstvene licnosti. Kao i veliki deo intelektualaca, posebno kao epikurejac, Milovanovic je osecao odvratnost prema fizickoj zrtvi. Slicno Kavuru, on je zazirao od revolucionara ne samo radi svoje politike vec i radi sebe licno. Njegove veze sa jugoslovenskim pokretom van Srbije bile su veze jednog politicara, ne nacionalnog revolucionara. On je nerado ulazio u podzemne veze, tajne poruke i zaverenicki rad; teziste njegovog zagranicnog rada nije toliko razvijanje i jacanje nacionalne revolucije, koliko njeno uskladjivanje s ciljevima srpske spoljne politike. Ona je glavno i jedino merilo, sve je ostalo podredjeno njoj i svodi se na njeno pomocog sredstvo. Dok je Pasic u ovu zaverenicku radnju unosio svu svoju sklonost za podzemni rad, gotov da ostricu jugoslovenskog pokreta okrene protiv Monarhije, Milovanovic to koristi u doplomatske svrhe. Godine 1910. on je porucio Bosancima i Hercegovcima da ucestvuju u doceku cara Franje Josifa jer je zeleo da u Becu stvori utisak kako Srbi i srpska vlada nisu protivni sporazumu. Iz istih razloga savetovao je vodjama srpskog pokreta u Bosni da obrazuju dva krila: nepomirljivo i oportunisticko. Srpsko-hrvatskj koaliciji porucio je iste godine da ne odbija svaki sporazum s Hedervarijem, jer "ne treba nikada uzimati na svoja ledja vise no sto je moguce poneti". Istu politiku ravnoteze, procene uslova i okolnosti i odbacivanja jednostranih resenja, koju je nametnuo Srbiji, Milovanovic je hteo presaditi u jugoslovenski pokret. On je u njega usao vise sto je morao no sto je hteo; koliko iz zelje da pokret ojaca, toliko isto iz straha da mu se ne otme iz ruku i ne ugrozi mu diplomatsku igru koju je vodio u svome ministarstvu.
Na ovome zagranicnom radu Milovanovic se sreo sa organizacijom "Ujedinjenje ili smrt", kja je 1911. godine obrazovana u Srbiji. Njegovi raniji odnosi sa zaverenicima nisu bili dobri. Njihovo mesanje u unturasnju politiku ljutilo je Milovanovica kao politicara koji hoce slobodne ruke i ne prima oficirsko tutorstvo. Naprotiv, oblina kojom je zastupao nacionalna pitanja zestila je nacionalnu revnost zaverenika. Godine 1909. u Milovanovicev fijaker uskocio je Voja Tankosic i zapretio mu cetnicima. Medju krajnjim nacinalistima uopste, Milovanovic je imao dobar broj neprijatelja koji su mu pretili smrcu. Jedno vreme bio je prinudjen da vodi sa sobom dva telohranitelja da ga zastite u slucaju napada.
Preokret u odnosima Milovanovica i "Crne ruke", krajem 1911, nastao je usled njegovog rada na srpsko-bugarskom savezu. Na sastanku clanova organizacije Ljuba Jovanovic Cupa predlozio je da Apis izlozi Milovanovicu gledista organizacije u odnosu na sporzum s Bugarskom i pruzi mu podrsku u tome radu.Tako je Apis priznao Milovanovicu postojanje organizacije i objasnio mu njene ciljeve. "Stavite mi, mladi prijatelju, tu vasu 'Crnu ruku' na raspolozenje", rekao mu je Milovanovic, "pa cete videti sta cu uskoro uciniti za Srpstvo." Odnos izmedju Milovanovica i Apisa bio je svoj raznorodnih elemenata; Milovanovic kompromisan, popustljiv, u cilindaru i rukavicama; Apis revolucionaran, iskljuciv, odvazan. Licnosti suprotnih naklonosti i osobina, oni su, po staroj istini da se krajnosti dopunjuju, u zajednickom radu medjusobno naknadjivali osobine koje su im nedostajale. Milovanovicev rad na sporazumu s Bugarskom znacio je prekid dotadasnje suvoparne politike i vinuo se u svet maste jedne bolje sutrasnjice. to je najpre utrlo put izmedju nacionalnog fantaste i trezvenog diplomate - samo na tome terenu oni su mogli zasnovati zajednicki rad. Sa gledista prakticne politike, Milovanovicu je podrska vojske dobrodosla u sukobu s Pasicem, koji se sve vise zaostravao. Milovanovic je bio predodredjen da nasledi starog vodju u stranci - uspeo je da zadobije rusku naklonost i da miri oba krila zavadjenih radikala. Nedostajala je jos samo podrska vojske pa da se steknu svi potrebni uslovi za poslednji korak: preuzimanje vodjstva stranke. Kao prijatelj, Apis je mogao koristiti Milovanovicu isto onoliko koliko mu je mogao smetati kao protivnik. Nije iskljuceno da se Milovanovic u radu s Apisom setio Kavura, koji mu je u mnogo cemu sluzio kao nadahnuce; sastajuci se sa zaverenicima, Milovanovic je podrzavao Kavurov rad sa Garibadlijem, Macinijem i drugim borcima italijanskog Rizordjimenta.
Milovanoviceva podrska bila je, s druge strane, potrebna organizaciji, Srpska spoljna politika svakako je bila najsnaznije sredstvo u borbi za ujedinjenje Juznih Slovena. Apis je bio dovoljno pametan da uvidi neophodnost uticanja na tu politiku u duhu koji je odgovarao ciljevima njegove organizacije. Samo uskladjivanjem oba faktora, javnog i tajnog, zvanicnog i podzemnog, moglo se misliti na uspeh. Za odrzavanje celokupne zagranicene organizacije, za vodjenje propagande, za poverenike, bila su potrebna velika novcana sredstva. Tim sredstvima raspolagali su tajni fondovi ministarstva na cijem je celu bio Milovanovic.
Milovanovicevi odnosi sa organizacijom "Ujedinjenje ili smrt" nisu se razvili do kraja; on je umro dok se saradnja jos nalazila u medenom mesecu. Dokle bi oni dosli, tesko je reci, jer istorija ne voli pretpostavke. Jedno je svakako sigurno: i jedna i druga strana mislila je da zajednicu koristi za svoje ciljeve: Milovanovic da organizaciju ukroti i saobrazi je svojoj politici; Apis da preko ministra spoljnih poslova jos vise razvije svoj rad, unutra i napolju. Posle sporazuma 1911. godine, oganizacija je na jugu, u Makedoniji, postala izvrsni organ ministarstva inostranih dela. Milovanovic je usvajao i sprovodio predloge koje je dobijao od oficira. Nisu li magnetizam i licna snaga jednog buntovnika bili jaci od blistavih varnica finog uma jednog diplomate.
Posle aneksione krize unutrasnje politicke prilike u Srbiji nesto su se smirile. Koncentracioni Novakovicev kabinet, osnovan u jeku krize, stisao je partijske strasti i izveo zemlju iz teskog polozaja u koji je dovedena aneksijom. Saradnja politickih stranaka bila je, medjutim, uzrocena vise spoljnom opasnoscu no pomirljivim raspolozenjem politicara. Cim je neposredna opasnost minula, u stranackoj slozi javile su se prve pukotine; parlamentarne krize nisu, istina, tako ostre kao ranije, ali se ipak periodicno javljaju, kao erupcije prigusenog vulkana. U jesen 1909. godine Novakoviceva vlada usla je u latentnu krizu koja se morala zavrsiti slomom. Posle nekoliko krpeza, zavada i mirenje, Novakovic je u oktobru konacno odstupio. Novu koalicionu samostalsko-radikalsku vladu s mukom je obrazovao Pasic. Milovanovic je u njoj zadrzavao svoj polozaj iz stare vlade, koji uopste nije dosao u pitanje, jer u Srbiji, sem Pasica, nije bilo coveka koji bi mogao voditi spoljnu politiku u tako opasnom vremenu. Milovanovic se samo u jednom trenutku pokolebao da li da udje u Pasicev kabinet. Odnosi medju njima svakodnevno su se zatezali. Spoljni poslovi bili su suvise vazni da bi se Pasic uzdrzao od mesanja u ministarstvo u kome mu se cak i kancelarija nalazila, jer osim predsednistva nije imao drugog resora. Milovanovic ovo tutorstvo nije hteo i borio se svuda da Pasica potisne; to se jasno oseca u svim prilikama u kojima su zajedn istupali, posebno u Rusiji. Dok je u ovoj medjusobnoj borbi za prestiz Milovanovic grabio teren u Petrogradu, Pasic mu je otimao naklonost u Becu. Forgac je budno pratio njegov rad; plaseci se i postujuci ga istovremeno, Forgac je Pasica isticao u izvestajima ne samo kao najsposobnijeg vec i najopasnijeg politicara koga Srbija ima. Utakmica izmedju Pasica i Milovanovica bila je pocela i povlacenje bi znacilo priznanje poraza. Milovanovic je stoga morao uci u njegovu vladu, oslonjen na prisustvo cetvorice samostalaca, na koje je uvek mogao racunati u sukobima sa radikalskim vodjom. Moze se reci da je na ministarskim sednicama Milovanovic bio prema Pasicu agresivniji nego ovaj prema njemu. Milovanovic je isao na rskid, dok Pasic nije smatrao da je trenutak za obracun nastupio. On bi nesumnjivo dosao jer su se ukrstile dve suvise snazne ambicije koje vise nisu mogle ici zajedno.
 
U Pasicevoj vladi Milovanovicev polozaj bio je cvrst. Njemu je uvek najveca opasnost dolazila od skupstine; vlada, oslonjena na samostalsko-radikalsku vecinu, bila je tako jaka da se nije imala cega bojati s te strane. Jaka vecina ujedno je otupila ostricu skupstinskih sastanaka - nema vise onih praskavih sednica, velikih ofanziva, manevara i uzbudjenja koji su stavljali u pitanje ishod svakog zasedanja. Skupstinom je ovladala nekakva monotonija koju je uzalud pokusavala da razbije brojno slaba opozicija. Posle aneksione krize spoljna politika se retko iznosila na diskusiju. Skupstinska zasedanja nisu se vise otvarala prestonom besedom, koja bi opoziciji omogucila frontalni napad na politiku vlade, vec citanjem kraljevog ukaza posle cega se odmah prelazilo na dnevni red. Aneksiona kriza uvela je jednu novu praksu u skupstinski rad - praksu tajnih sednica. Od njih pa do potpunog iskljucivanja diskusije o spoljnoj politici nije bilo daleko; sa tajnih sednica ona je samo prebacena u ministarski savet i poslanicke klubove, cije su sednice odrzavane iza zatvorenih vrata. Milovanovicu je ovakav postupak godio i on je vesto izbegavao da se upusti u javnu raspravu. Svoj zanat smatrao je suvise slozenim da bi o njemu mogao suditi kakav narodni tribun, kojima je obilovala nasa skupstina. Cim bi skupstina pokusala da se umesa u njegov rad, Milovanovic se zagrtao plastom tajanstvenosti i pozivao na vise interesa koji traze cutanje i diskreciju. Na taj nacin on je u dobroj meri uspeo da zaplasi Skupstinu, sastavljenu mahom od seoskih domacina i sitnih trgovaca, namerno namecuci zakljucak da su oni sposobni da resavaju sitne, lokalne probleme, ali da se u evropsku politiku ne razumeju. Na sva poslanicka pitanja i interpelacije da ga izvuku na megdan, Milovanovic je odgovarao neodredjeno, oblo, unoseci u odgovore odmeren diplomatski recnik koji je poslanike zbunjivao i oduzimao im volju da se dalje pregone s njim.
Milovanoviceva koncepcija "slobodnih ruku" u spoljnoj politici izazvala je ipak napade opozicije, cak i potajno neraspolozenje udruzenih stranaka, posebno Radikalne. Svet je od njega ocekivao stvarne i trenutne rezultate, i oprezna politika sracunata na dugu stazu morala je izazvati razocaranje. Ono sto je u toj politici bilo stvarno, kao rad na sporazumu sa Bugarskom, moralo se cuvati kao tajna. U medjuvremenu, Milovanovicevi pokusaji na sve strane stvorili su utisak neuspeha jer im je nedostajala konacna akcija. Zaludu je on govorio da hotimice izbegava zavrsne faze koje bi ga sputale, javnost je u delima trazila jemstvo uspeha. Milovanoviceve teze o jednako dobrim odnosima s Turskom i Bugarskom stvorile su pogresan utisak da to nije sredstvo jedne politike, vec njen cilj. - Nase ruke su toliko slobodne da niko nece da ih primi - govorili su njegovi protivnici. Protiv takve politike digla se bura narocito 1910. godine kada je izbio spor sa Portom oko mitropolita Vicentija i zatvaranja srpskih skola u Turskoj. Milovanovic je napadnut zbog popustljivog stava prema Turcima; njegovo pravdanje i isticanje "nacela neintervencije" licilo je na odbranu jednog profesora prava koji rasciscava pravne pojmove dok nas narod u Turskoj progone i istrebljuju. Opozicija je posebno napala njegova stalna putovanja u inostranstvo. - Ni dva meseca on ne moze sastaviti u zemlji - govorila je opozicija. Umesto da se posveti nacionalnoj politici, Milovanovic u inostranstvu "eskontira svoj licni sarm"; strani novinari bolje su obavestavani o problemima nase zemlje no poslanici nase Supstine.
Radikalsko-samostalska koalicija, ciji je izraz bila Pasiceva vlada, postala je uskoro teska i jednoj i drugoj strani. U njoj su obe stranke zadrzale svoju individualnost i ona je ubrzo postala smetnja njihovom posebnom razvitku. Znacajna pitanja koja su uslovila stvaranje koalicije izgubila su vremenom aktuelnost i time je oslabila veza koja je spajala stranke. Sukobi i zadjevice, nastali najpre kod partijskog clanstva, preneli su se postepeno u stranacko vodjstvo, zatim u samu vladu.
Kada je juna 1911. godine Pasicev kabinet podneo kralju ostavku, jedini covek koji je mogao uzeti drzavno krmilo bio je Milovanovic. Posle tri godine on je po drugi put dobio nalog da sastavi vladu. Ovoga puta nece dopustiti da mu se izmakne prilika, kao 1908. godine. Milovanovic je presao sve prepone koje su ga odvajale od predsednistva vlade; taj put je prelazio dvadeset godina i konacno je stigao do cilja. U punoj snazi muske i politicke zrelosti, u cetrdeset i osmoj godini zivota, ambiciozan, iskusan i smiren, Milovanovic je posedovao osobine koje je od njega zahtevao ovaj zadatak.
Ne osecajuci se dovoljno sigurnim u cesto radikalskom drustvu, u kome je uticaj Pasica bio vrlo jak, Milovanovic je najpre pokusao da nastavi praksu koalicionih vlada. Medjutim, pokusaj sa samostalcima nije uspeo. I sami u previranju, oni su zahtevali uslove iz vremena Velimiroviceve vlade, koji su se svodili na privremenost i nove izbore. Milovanovic je na svaki nacin hteo da izbegne privremenost i nasao se u procepu izmedju radikala, koji su trazili homogenu vladu, i samostalaca, koji su hteli izbore. U jednom trenutku cinilo se da ce i ovaj Milovanovicev pokusaj propasti. Konacno, on se ipak privoleo homogenom kabinetu, koji je i nacelno vise odgovarao njegovim pogledima. U partijskoj borbi Milovanovic nije mogao dugo zadrzati polozaj coveka koji sedi na dve stolice, on se morao odluciti i odluka je prevagnula u korist radikala. Inace bez mnogo licnih pristalica, Milovanovic je morao paziti da ne izgubi naklonost stranke u cije se vodjstvo probio i sa kojom je bila povezana celokupna njegova politicka proslost. Kada je vec izgledalo da su uklonjene sve prepreke njegovom homogenom kabinetu, zapelo je sa Stojanom Proticem, koga nije hteo da primi u vladu. Za radikale Milovanovic nije bio dovoljno siguran da bi ga pustili da vlada sam; ako uz njega nije mogao biti Pasic, morao je doci Stojan Protic. Resen da kabinet obrazuje po svaku cenu, Milovanovic je progutao i ovaj ocigledni znak nepoverenja stranke. Tako je, najzad, 25. juna 1911. godine obrazovana Milovanoviceva vlada. Davni snovi u studentskoj sobici u Parizu, za vreme teskih emigrantskih dana u Becu, u srpskom poslanstvu u Rimu, konacno su se ispunili, ali Milovanovic je tako stigao i na kraj svoga zivotnog puta.
 
Vasile, posle vaseg noza u ledja 1915 i 1941.a bogami i 1999. vama treba uzeti Sofiju i trecinu Bugarske a kamoli da vam damo Makedoniju.

Једна је ствар шта је договарано пре рата, то се најбоље види из овог чланка горе, а сасвим друго оно како се тај рат одвијао и шта се после тога десило.
Видимо да је Србија зарад балканске слоге, без које Балкан никада не би био ослобођен, жртвовала своје интересе и изашла у сусрет Бугарској у сваком погледу.Бугарска чак ни то није поштовала током рата, а када је на крају рата Аустроугарска одузела Србији скоро све што је ослободила они нису нашли за сходно да одступе бар мало и помогну Србији већ су је без објаве рата напали.
 
Lekizan, I tried to read your text but it is difficult for me when it is written in "majmunica"...
After some googling I found out, surprisingly, that there aren't too many Serbian materials about the treaty of 1912. While it has been much talked about in Bulgaria.
Even if one compares the two wikipedia entries - Българо-сръбски договор (1912) and the Српско-бугарски уговор (1912). - The second one is a stub really. Even the text of the treaty is available in English and in Bulgarian, but not in Serbian.
 
Једна је ствар шта је договарано пре рата, то се најбоље види из овог чланка горе, а сасвим друго оно како се тај рат одвијао и шта се после тога десило.
Видимо да је Србија зарад балканске слоге, без које Балкан никада не би био ослобођен, жртвовала своје интересе и изашла у сусрет Бугарској у сваком погледу.Бугарска чак ни то није поштовала током рата, а када је на крају рата Аустроугарска одузела Србији скоро све што је ослободила они нису нашли за сходно да одступе бар мало и помогну Србији већ су је без објаве рата напали.

Molim te, objasni mi, na koji nacin je Srbija izasla u susret Bugarskoj? Na sta se to odnosi?
 
Vasile, posle vaseg noza u ledja 1915 i 1941.a bogami i 1999. vama treba uzeti Sofiju i trecinu Bugarske a kamoli da vam damo Makedoniju.

Dushane, before 1915 there were the events of 1878, 1885, 1912-1913 plus many more that are regarded by the Bulgarians as a stabbing in the back.
In 1941 it was Yugoslavia that bombed Bulgaria, not the other way round.
1999 could not correct for the awful policies against Macedonia. In our view the destabilisation of Macedonia still continues and is an ongoing aim of the regime in Belgrade. In fact 1999 for us was another stab in our back (in Macedonia) by Miloshevich.
 
Lekizan, I tried to read your text but it is difficult for me when it is written in "majmunica"...
After some googling I found out, surprisingly, that there aren't too many Serbian materials about the treaty of 1912. While it has been much talked about in Bulgaria.
Even if one compares the two wikipedia entries - Българо-сръбски договор (1912) and the Српско-бугарски уговор (1912). - The second one is a stub really. Even the text of the treaty is available in English and in Bulgarian, but not in Serbian.
Sorry, but that is how it is, text speaks of the Serbian and Bulgarian relations difficulties in concluding the deal from the perspective of Milovan Milovanovic.
Wikipedia has quite a bit of data, and that the data is unreliable.

Molim te, objasni mi, na koji nacin je Srbija izasla u susret Bugarskoj? Na sta se to odnosi?

Па како није, видиш да је требало да јој да скоро целу Македонију, пола одмах после рата, а за ову другу половину требало је преговарати накнадно уз арбитражу руског цара.Све би то било лепо да тамо Бугара до Берлинског конгреса скоро да и није било, али Бугари су се ухватили Сан-Стефанског уговора и размишљали чак и о Дримској области и Епиру.:eek:
А србска војска требало је да ослободи исту ту Македонију од турског ропства, што је и урадила( ту је требало да учествује и Бугарска рилска дивизија као што није), и да је преда Бугарској ваљда на лепе очи.Значи Срби да гину а Бугари да припоје Вардарску Македонију Пиринској и деловима Егејске, уз Тракију све до мора, а видели смо да нису били способни ни Једрене да узму сами иако су мобилисали највише војника од свих земаља савезница( па уместо да рилска дивизија помаже Србима у ослобађању Македоније Срби шаљу генерала Степу са целом 2 армијом од 50 000 војника да помогну Бугарској да заузме Једрене), ни ратног плана се нису држали.

Замисли да је Србија тражила од Грчке све до Пелопонеза, иако по рецимо Тесалији Срба скоро да и није имало тада, али да Грци ослободе те територије, и да нам дају зарад савеза и ослобођења тих делова од Турака.Онда на крају ускочи Аустроугарска и каже Грчкој да не може да задржи Солун иако га је ослободила, па Грци онда траже неку другу надокнаду да задрже бар Тесалију али их ми нападнемо са леђа без објаве рата.:rumenko:
 
Sorry, but that is how it is, text speaks of the Serbian and Bulgarian relations difficulties in concluding the deal from the perspective of Milovan Milovanovic.
Wikipedia has quite a bit of data, and that the data is unreliable.

what I had in mind is the complete or almost complete lack of sr.wikipedia.org articles. It is not just the Српско-бугарски уговор (1912). There are no articles about the Bulgarian legion in Belgrade (1862, 1867) when they took part in the Kalemegdan battle in June 1862. Or about dedo Iljo Maleshevski, an important voevoda who took part in the Bulgarian legion and in the Serbo-Turkish war of 1876.

Па како није, видиш да је требало да јој да скоро целу Македонију, пола одмах после рата, а за ову другу половину требало је преговарати накнадно уз арбитражу руског цара.Све би то било лепо да тамо Бугара до Берлинског конгреса скоро да и није било,

let's be serious. Bulgarian schools and churches existed long before the Congress of Berlin. Or take the Exarchate. Or the descriptions of many travellers confirming the Bulgarian population in Macedonia, from Hadzhi Kalfa and Evlija Chelebi, to Francois Pouqueville and Ami Boue, William Leake and Viktor Grigorovich.

али Бугари су се ухватили Сан-Стефанског уговора и размишљали чак и о Дримској области и Епиру.:eek:
А србска војска требало је да ослободи исту ту Македонију од турског ропства, што је и урадила( ту је требало да учествује и Бугарска рилска дивизија као што није), и да је преда Бугарској ваљда на лепе очи. Значи Срби да гину а Бугари да припоје Вардарску Македонију Пиринској и деловима Егејске, уз Тракију све до мора, а видели смо да нису били способни ни Једрене да узму сами

It was the Russian heavy artilery that took Adrianiople.
Anyway I don't see why complain, when Bulgaria carried the major brunt of the war, moblising more troops and suffering more casulties than Serbia and Greece combined. The major battles were predominantly in Thracia.

иако су мобилисали највише војника од свих земаља савезница (па уместо да рилска дивизија помаже Србима у ослобађању Македоније Срби шаљу генерала Степу са целом 2 армијом од 50 000 војника да помогну Бугарској да заузме Једрене), ни ратног плана се нису држали.

But the 7-th Rila division did help general Stepanovich - by taking Kochani in the Turkish flank on the second day of the Kumanovo battle. Besides, the chetas of VMRO were helping by attacking the Turkish forces in Macedonia in the rear. For example, in the same battle of Kumanovo, the local VMRO voevoda, Krsto Lazarov, attacked and captured the heavy Turkish artilery in the village of Orashec.
 
what I had in mind is the complete or almost complete lack of sr.wikipedia.org articles. It is not just the Српско-бугарски уговор (1912). There are no articles about the Bulgarian legion in Belgrade (1862, 1867) when they took part in the Kalemegdan battle in June 1862. Or about dedo Iljo Maleshevski, an important voevoda who took part in the Bulgarian legion and in the Serbo-Turkish war of 1876.
That whole part of the history appears to be poorly covered on our wikipedia.I know that the Serbs had good relations with the Bulgarians then (Duke Mihailo time), so it is not surprising that there was a Bulgarian Legion in Belgrade.Kalemegdan battle was a small event that Serbia successfully used in diplomacy to get some cities.

let's be serious. Bulgarian schools and churches existed long before the Congress of Berlin. Or take the Exarchate. Or the descriptions of many travellers confirming the Bulgarian population in Macedonia, from Hadzhi Kalfa and Evlija Chelebi, to Francois Pouqueville and Ami Boue, William Leake and Viktor Grigorovich.
I am serious, but it can't be said for this Chelebi.The fact is that in Macedonia there were very few Bulgarians before the year 1978.

It was the Russian heavy artilery that took Adrianiople.
Anyway I don't see why complain, when Bulgaria carried the major brunt of the war, moblising more troops and suffering more casulties than Serbia and Greece combined. The major battles were predominantly in Thracia.
I do not think so, Stepa Stepanovic and his 50 000 troops fought at Adrianople and it was not planned before the beginning of the war.This is because Bulgaria is closer to Turkey than Serbia, but the Serbian army led many battles too.Bulgaria has mobilized more troops because it was bigger than the Serbia then,and why was bigger is another story.
But the 7-th Rila division did help general Stepanovich - by taking Kochani in the Turkish flank on the second day of the Kumanovo battle. Besides, the chetas of VMRO were helping by attacking the Turkish forces in Macedonia in the rear. For example, in the same battle of Kumanovo, the local VMRO voevoda, Krsto Lazarov, attacked and captured the heavy Turkish artilery in the village of Orashec.
Only at the beginning 7-th Rila Division participates in the war, later there is nowhere on the battlefield.
 

Back
Top