Додик: Сјећање на жртве Јасеновца - наша света дужност и одговорност

JankoTheGreat

Buduća legenda
Poruka
25.390

Додик: Сјећање на жртве Јасеновца - наша света дужност и одговорност​

Српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик истакао је да данашње, као и будуће генерације свим жртвама Јасеновца дугују сјећање и незаборав, јер је то света дужност и одговорност према прошлости, садашњости и будућности.

Милорад Додик -

Милорад Додик

Поводом 77 година од пробоја логораша из усташког концентрационог логора Јасеновац, Додик је нагласио да је јасеновачко страдање уткано у темеље српског идентитета и страдалничке српске историје и да свака жртва мора да има своје мјесто у сјећању.

- На данашњи дан 1945. године голоруки, измучени, али надасве храбри логораши извршили су херојски чин пробоја усташког логора Јасеновац. Пробој је преживјело само око 80 логораша од њих 1.100 - рекао је Додик, истичући да је концентрациони логор Јасеновац био државни пројекат Независне Државе Хрватске.
Он је нагласио да је једини гријех јасеновачких логораша био то што су Срби, Јевреји и Роми због чега су били изложени монструозним мучењима, у којима чак ни дјеца нису била поштеђена.

- Јасеновац је мјесто нијеме тишине које највише говори, јер је то мјесто бола, јаука, мученичке крви и туге. Од свега највише боли дјечији јаук и дјечија суза. Историја је забиљежила да се на том мјесто десио геноцид над недужним народом и одајући пошту нашим страдалницима желим да поручим да се овакав злочин више не смије никада и никоме поновити - поручио је Додик.
Он је рекао да невине жртве јасеновачког логора смрти никада не смију бити заборављене и морају имати своје мјесто у нашој култури сјећања, те да свијет мора да се окрене миру - разум да говори, а оружје вјечно заћути.

https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=471135

Dodik

JankoTheGreat

Buduća legenda
Poruka
25.390

Skandalozna izjava Nine Raspudiće: Ne trebaju svi svake godine u Jasenovac​

REGIJA Autor:N1 Hrvatska22. apr. 202217:00 > 17:04
Podijeli:

1650637573-nino-raspudic-750x422.jpg
Izvor: N1
Hrvatski saborski zastupnik Mosta Nino Raspudić gostovao je u programu N1 Hrvatska, gdje je komentirao posljednje sukobe na relaciji Milanović - Plenković, uključujući u tu priču i izmjene Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, ali i odlazak u Jasenovac.

“Plenković je godinu dana farbao Hrvate u BiH”​

Govoreći o korištenju Jasenovca za političke obračune napomenuo je:

“Jasenovac kao politički kapital”​

Raspudić je govorio i o Jasenovcu, koji se po njemu koristi kao “politički kapital”.

“Mislim da se Jasenovac koristi kao politički kapital gdje se prepucavaju tko je veći antifašist, a najmanje se govori o onome što je bilo prije 80 godina. Ovo je mučno gledati, bolje da nitko nije išao nego da se iz godine u godinu ovakve stvari gledaju. Most će ići idućeg tjedna na Mojsijev spomenik”, dodao je.

Hrvatskog zastupnika, iz nekog razloga, čudi običaj da Jasenovac svake godine posjećuju različite delegacije.

“Ne znam kako se stvorio običaj da svi svake godine moraju ići. Josip Broz Tito nikad nije bio u Jasenovcu. Franjo Tuđman nije išao svake godine u Jasenovac. U redu da je da novi predsjednik ili novi premijer obiđe sva ova mjesta i na okrugle obljetnice, a to da se svake godine nanovo radi na ovakav način bez dostojanstva i pijeteta, ne vidim kakvog ima smisla”, riječi su Nine Raspudića.
Ističe da je protiv zabrane simbola pa tako i pozdrava “Za dom spremni”.

“To pokazuje koliko meritum njih ne zanima, nego se to samo koristi za politički utržak. Mi smo jasni oko toga – mi smo antitotalitaristi, a iz hrvatske povijesne prošlosti sve što je vodilo prema demokratskoj hrvatskoj državi, to ne može biti ni Pavelić ni Tito. Postoji nešto u semiotici što se zove reoznačavanje – za nas je neupitno označavanje u Domovinskom ratu, HOS-ov grb je za nas neupitan. Hoćemo li s druge strane zabraniti petokraku? Zabranom znakovlja bilo kakvog uvijek ga dijelom fetišizirate. Najbolja je edukacija i objasniti ljudima što se dogodilo da ne moramo biti zatočenici simbolike”, stav je Raspudića.

JankoTheGreat

Buduća legenda
Poruka
25.390
Додик није само политичар , он је народ , институција .
d89ba153c72ff73f8be203df9904d846.jpg

FOTO: PREDSJEDNIŠTVO BIH

Komšić u Donjoj Gradini: Antifašizam temeljna vrijednosti oko koje se moramo okupiti​

22.04.2022. / 13:10
5
share-outline.png

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić, povodom 77. godišnjice proboja logoraša iz ustaškog koncentracionog logora Jasenovac, danas je na Spomen-području Donja Gradina položio vijence i odao počast na spomen-obilježju nevino stradalim žrtvama, na grobnom polju "Topole" i kod "Topole užasa".

Tom prilikom poručio je da ni nakon toliko godina od užasnih dešavanja ne smiju zaboraviti nevine žrtve jer se sjećanjem na žrtve koje su stradale tokom činjenja genocida i Holokausta u Drugom svjetskom ratu, čuva uspomena na njih te uče današnje generacije kakve posljedice mogu ostaviti zao ljudski um i ideologije koje počinju na mržnji, segregaciji i netoleranciji.
- Nažalost, iako smo mislili da će sve ono što se dešavalo na ovom ovdje mjestu, ali i na drugim mjestima u svijetu, biti opomena, mi danas gledamo nova stradanja nevinih ljudi. Fašizam nikad ne spava, danas pokušava ponovo nadjačati civilizaciju, a mi smo dužni to spriječiti. Antifašizam je jedna od temeljnih vrijednosti oko koje se svi moramo okupiti - kazao je Komšić, saopćeno je iz Predsjedništva BiH.

https://faktor.ba/vijest/komsic-u-d...vrijednosti-oko-koje-se-moramo-okupiti/161063

Slavenska

Ističe se
Poruka
2.703
d89ba153c72ff73f8be203df9904d846.jpg

FOTO: PREDSJEDNIŠTVO BIH

Komšić u Donjoj Gradini: Antifašizam temeljna vrijednosti oko koje se moramo okupiti​

22.04.2022. / 13:10
5
share-outline.png

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić, povodom 77. godišnjice proboja logoraša iz ustaškog koncentracionog logora Jasenovac, danas je na Spomen-području Donja Gradina položio vijence i odao počast na spomen-obilježju nevino stradalim žrtvama, na grobnom polju "Topole" i kod "Topole užasa".

Tom prilikom poručio je da ni nakon toliko godina od užasnih dešavanja ne smiju zaboraviti nevine žrtve jer se sjećanjem na žrtve koje su stradale tokom činjenja genocida i Holokausta u Drugom svjetskom ratu, čuva uspomena na njih te uče današnje generacije kakve posljedice mogu ostaviti zao ljudski um i ideologije koje počinju na mržnji, segregaciji i netoleranciji.
- Nažalost, iako smo mislili da će sve ono što se dešavalo na ovom ovdje mjestu, ali i na drugim mjestima u svijetu, biti opomena, mi danas gledamo nova stradanja nevinih ljudi. Fašizam nikad ne spava, danas pokušava ponovo nadjačati civilizaciju, a mi smo dužni to spriječiti. Antifašizam je jedna od temeljnih vrijednosti oko koje se svi moramo okupiti - kazao je Komšić, saopćeno je iz Predsjedništva BiH.

https://faktor.ba/vijest/komsic-u-d...vrijednosti-oko-koje-se-moramo-okupiti/161063

фашиста је дошао на место злочина

jolemisa

Elita
Poruka
19.575

Skandalozna izjava Nine Raspudiće: Ne trebaju svi svake godine u Jasenovac​

REGIJA Autor:N1 Hrvatska22. apr. 202217:00 > 17:04
Podijeli:

1650637573-nino-raspudic-750x422.jpg
Izvor: N1
Hrvatski saborski zastupnik Mosta Nino Raspudić gostovao je u programu N1 Hrvatska, gdje je komentirao posljednje sukobe na relaciji Milanović - Plenković, uključujući u tu priču i izmjene Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, ali i odlazak u Jasenovac.

“Plenković je godinu dana farbao Hrvate u BiH”​

Govoreći o korištenju Jasenovca za političke obračune napomenuo je:

“Jasenovac kao politički kapital”​

Raspudić je govorio i o Jasenovcu, koji se po njemu koristi kao “politički kapital”.

“Mislim da se Jasenovac koristi kao politički kapital gdje se prepucavaju tko je veći antifašist, a najmanje se govori o onome što je bilo prije 80 godina. Ovo je mučno gledati, bolje da nitko nije išao nego da se iz godine u godinu ovakve stvari gledaju. Most će ići idućeg tjedna na Mojsijev spomenik”, dodao je.

Hrvatskog zastupnika, iz nekog razloga, čudi običaj da Jasenovac svake godine posjećuju različite delegacije.

“Ne znam kako se stvorio običaj da svi svake godine moraju ići. Josip Broz Tito nikad nije bio u Jasenovcu. Franjo Tuđman nije išao svake godine u Jasenovac. U redu da je da novi predsjednik ili novi premijer obiđe sva ova mjesta i na okrugle obljetnice, a to da se svake godine nanovo radi na ovakav način bez dostojanstva i pijeteta, ne vidim kakvog ima smisla”, riječi su Nine Raspudića.
Ističe da je protiv zabrane simbola pa tako i pozdrava “Za dom spremni”.

“To pokazuje koliko meritum njih ne zanima, nego se to samo koristi za politički utržak. Mi smo jasni oko toga – mi smo antitotalitaristi, a iz hrvatske povijesne prošlosti sve što je vodilo prema demokratskoj hrvatskoj državi, to ne može biti ni Pavelić ni Tito. Postoji nešto u semiotici što se zove reoznačavanje – za nas je neupitno označavanje u Domovinskom ratu, HOS-ov grb je za nas neupitan. Hoćemo li s druge strane zabraniti petokraku? Zabranom znakovlja bilo kakvog uvijek ga dijelom fetišizirate. Najbolja je edukacija i objasniti ljudima što se dogodilo da ne moramo biti zatočenici simbolike”, stav je Raspudića.
Treba iz celog sveta delegacije da dolaze na obelezavanje zlocina krvnika.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.