Quantcast

Dodik: Republika Srpska je formirana da bude nezavisna, a ne da bi bila u BiH

Poruka
4.286
Ajmo opet.

1) Hrvatska je bila suverena država do 1102. godine
2) entitet Republika Srpska nije nikada bila međunarodno priznata i suverena država
Pa, to niko ne spori.
Ali, suverenost ne podrazumeva međunarodno priznanje, nego nešto sasvim drugo. Srpska je imala suverenost, tačnije, potpunu nezavisnost u doba rata.
Danas ima gotovo sve što ima jedna država, s' tim što još ima i moć da odlučuje o sudbini druga dva naroda (prim: nema NATO).
Hrvatska je pod Ugarima skoro pa imala ono što Srpska danas ima unutar BiH, ali, nije imala jednaku moć odlučivanja.
'Skoro pa imala' zato što hrvatskog bana nije moglo tek tako da se izabere bez blagoslova drugih, a Srbi biraju svoje predstavnike, odnosno, predsednika, premijera, skupštinu - bez uticaja sa strane.

MOST6

Elita
Poruka
15.897
Pa, to niko ne spori.
Ali, suverenost ne podrazumeva međunarodno priznanje, nego nešto sasvim drugo. Srpska je imala suverenost, tačnije, potpunu nezavisnost u doba rata.
Danas ima gotovo sve što ima jedna država, s' tim što još ima i moć da odlučuje o sudbini druga dva naroda (prim: nema NATO).
Hrvatska je pod Ugarima skoro pa imala ono što Srpska danas ima unutar BiH, ali, nije imala jednaku moć odlučivanja.
'Skoro pa imala' zato što hrvatskog bana nije moglo tek tako da se izabere bez blagoslova drugih, a Srbi biraju svoje predstavnike, odnosno, predsednika, premijera, skupštinu - bez uticaja sa strane.

To su komplicirane stvari za definiciju. Recimo, i Hrvatska je imala takav puni suverenitet između 1290. i 1344. godine, ali to se svejedno ne broj kao neovisnost, iako zajednički kralj Mađara i Hrvata, koji je bio doveden iz Napulja, nije mogao nosom promiliti u Hrvatsku. Računa se samo međunarodno priznata neovisnost. Ni tzv. NDH nije bila široko međunarodno priznata država, a tzv. Republika Srpska Krajina nije bila priznata ni od koga, čak ni od Srbije. Iz takvih povijesnih izuzetaka ne mogu se izvlačiti nekakva pravila i presedani.

Što se tiče Hrvatske pod Ugarima, bana je sve do 1868. godine postavljao isključivo kralj Hrvatske, Dalmacije i Slavonije (istodobno njemačko-rimski car [kasnije austrijski car], češki kralj, ugarski kralj itd.). Nekako sve do 18. stoljeća, biran je na prijedlog Hrvatskog sabora između kandidata koje je kralju (i caru) preporučio sabor.

Poruka
21.763
A ti znaš nešto o tome.

Da. Ja kada sam u kafani kada me neko ostro pogleda odmah sagnem glavu, trazim racun od konobara, placam i idem vani. Nisam se nikad potukao u zivotu. Ja se sklonim od problema.

Ne izigravam heroja. To prepustim drugima. Puna su groblja tih heroja koji su zalegli pod zemlju u najboljim godinama

Poruka
21.763
U Banjoj Luci

Dodik na prijemu Vučićevih saniteta: Srbija i Republika Srpska su dvije srpske države

I. P.
2min

0
komentara
0

dijeljenja

Milorad Dodik Željka Cvijanović Aleksandar Vučić

Dodik na prijemu Vučićevih saniteta: Srbija i Republika Srpska su dvije srpske države

Prvi dio posjete predsjednika Srbije Aleksandra Vučića Banjoj Luci posvećen je ceremoniji primopredaje 15 vozila hitne pomoći na kojoj su govore održali član Predsjedništva BiH Milorad Dodik i predsjednica RS-a Željka Cvijanović.
Dodik je nakon zahvale Srbiji i Vučiću na velikoj pomoći koju je ova susjedna država pružila RS-u tokom pandemije koronavirusa, odlučio uraditi ono u čemu je najbolji - skretanju pažnje na politička maštanja.

"Srbija i Republika Srpska su dvije srpske države na ovim prostorima, bez obzira šta drugi mislili o tome, to je tako", rekao je Dodik.

On je kazao da će s Vučićem razgovarati o poslovima, infrastrukturnim pitanjima, ali i političkim pitanjima kao što su "Kosovo i status RS-a", aludirajući d asu te dvije teme na neki način povezane.

Ipak, posvetio je nekoliko minuta suštini događaja ispred Univerzitetskog kliničkog centra u Banjoj Luci.

"Ovo je velika stvar za sve naše općine u njihovo ime se zahvaljujem. RS i Srbija su prirodno naslonjene jedna na drugu, posebno u teškim vremenima. Ne možemo da posmatramo neki naš prostor kao izolovan, bez obzira gdje se nalazio. Vi već gradite dio autoputa koji će povezati Bijeljinu i Srbiju. Autoput je poveznica koja će razviti vijekovne probleme koje imamo u komunikaciji prema Srbiji", rekao je Dodik.

Cvijanović je u svom govoru kazala da je Srbija oslonac i podrška, a da je ovo danas veliki vid pažnje koji raduje građane jer "kad dođe Aleksandar Vučić to je više od posjete".

"Hvala našim zdravstvenim radnicima koji će koristiti ova vozila jer smo u vrlo izazovnom vremenu", rekla je Cvijanović.

Podsjetimo, novac od 1,4 miliona KM potrošen je za nabavku 15 ambulantnih kola za 15 zajednica u Republici Srpskoj.

Poruka
21.763
JEVREM BRKOVIĆ: Bosna je ključ svega, a RS je vještačka tvorevina
Jedan od najvećih crnogorskih književnika 20. stoljeća Jevrem Brković preminuo je u 88. godini. Brković je rođen u Seocima u Piperima 29. decembra 1933. godine. Gimnaziju je pohađao u Titogradu i Sarajevu, gdje je završio Višu novinarsku školu. Bio je dugogodišnji urednik kulturnog programa Radio Titograda. Inicijator je i jedan od osnivača Crnogorskog PEN centra, CDNK i DANU, čiji je prvi predsjednik. Bio je osnivač, vlasnik i glavni i odgovorni urednik Crnogorskog književnog lista. Zbog političkih prilika u Crnoj Gori, Brković je 1991. emigrirao u Hrvatsku, gdje je živio i radio do 1999. godine. Za vanrednog člana Crnogorske akademije nauka i umjetnosti izabran je 18. decembra 2015. godine, a za redovnog 18. decembra 2018. godine. Ovako je govorio poznati pisac i veliki kritičar velikosrpskih aspiracija:
REDAKCIJA
PODIJELI
a4d83415deecb89e75dfc1743af4f3af.jpg

“Bosna je ključ svega… A ta Republika Srpska (RS) koja je vještačka Dejtonska tvorevina i sve to, to zaklinjanje Beograda da neće okrenuti leđa Republici srpskoj, nije ništa drugo do produžavanje najcrnjih tendencija koje je su opstale iza Radovana Karadžića, Plavšićeve i onog Momčila Krajišnika, čovjeka s velikim obrvama, koji je nedavno izašao iz zatvora”, kazao je Brković.
Brković je više puta napadan a prilkom jednog od posljednjih nasrtaja u kojemu je oštrećen njegov stan komentirao je da iza svega stoje “četničke snage, mračne snage, velikosrpske snage”.
“Jedna mržnja prema meni kao piscu koji se nije ustručavao sve govoriti, koji je o njima rekao prave istine koje ostaju i bole. Zašto smetam? Nedavno sam objavio knjigu, zapravo odlomke iz knjige o užasima koji su se 1991. i 1992. godine događali. Onda znate za Pismo Hercegovcima, Bošnjacima i Hrvatima, za moju emigraciju i boravak u Evropi i borbu protiv Miloševića i njegovih slugu u Crnoj Gori, moj angažman u BiH i svuda. To je to”, ističe Brković.
Kazao je da ga se i dalje “sasvim neprijateljski doživljava u Crnoj Gori”.
“Neprijateljem me smatra taj sloj miloševićevski, ratno-huškački. Sve znam o njima, a objavio sam sve. Pet tomova dnevnika. Svi su tu. To je, kako ja zovem, četnički imenik”, ističe ugledni književnik.
Inače, Jevrema Brkovića su nepoznate osobe napale i pretukle u oktobru 2006. godine, blizu njegovog stana. Prilikom napada ubijen je njegov pratilac, vozač i prijatelj Srđan Vojičić.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.